*

Αποστολέας Θέμα: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 23662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doritaΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 10:55:49 μμ »
steven εισαι διορισμενος??εγω ειμαι απο τα ατομα που θελω καποια στιγμη να διοριστω...ειμαι νεα,24 χρονων και ψαχνω εδω και ενα χρονο απεγνωσμενα για μια δουλιτσα οπουδηποτε και δεν βρισκω πουθενα!!ναι μπορει ο μισθος να ειναι εξευτελιστικος αλλα ειναι ενας μισθος και σημερα δυσκολα τον βρισκεις!!
   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:20 »

Αποσυνδεδεμένος doritaΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:01:25 μμ »
anixia σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!Εννοειται και καπως ετσι το σκεφτομουν,πχ διαβαζοντας το Λινο Πολιτη θα με βοηθησει και στις δυο περιπτωσεις!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:02:13 μμ »
steven εισαι διορισμενος??εγω ειμαι απο τα ατομα που θελω καποια στιγμη να διοριστω...ειμαι νεα,24 χρονων και ψαχνω εδω και ενα χρονο απεγνωσμενα για μια δουλιτσα οπουδηποτε και δεν βρισκω πουθενα!!ναι μπορει ο μισθος να ειναι εξευτελιστικος αλλα ειναι ενας μισθος και σημερα δυσκολα τον βρισκεις!!
 
Κανε μεταπτυχιακο στις επιστημες αγωγης και βλεπεις μετα...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:33:08 μμ »
@doritaΠΕ02

Εννοείται πως καλά κάνεις και ετοιμάζεσαι από τώρα για τον επόμενο διαγωνισμό,όποτε και αν γίνει αυτός.Εάν η πρώτη σου προτεραιότητα είναι η εύρεση εργασίας,τότε εκεί πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση.Καλό είναι και το μεταπτυχιακό,αλλά διαθέτεις την πολυτέλεια να υπομείνεις επιπλέον 2-3 χρόνια ανεργίας  για χάρη του;Αν ναι,με ΄γεια σου με χαρά σου!Το λέω αυτό,επειδή μπορεί ξαφνικά να προκηρυχθεί διαγωνισμός,πού ξέρεις;Μην ακούς κανένα ¨ειδήμονα¨,ούτε αυτοί που είναι μέσα στο υπουργείο δεν έχουν ιδέα τι μας ξημερώνει αύριο.
Οσο για τυχόν ειρωνείες, μη ¨μασάς¨.Οπως και εκτός φόρουμ,έτσι κι εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί που κουβαλούν ένα σωρό απωθημένα και τα βγάζουν πάνω σε άλλους:άλλος έχει τύψεις που ο ίδιος δεν στρώνεται να διαβάσει και χαίρεται όταν δεν διαβάζουν και οι υπόλοιποι,άλλος ακούει ΑΣΕΠ και βγάζει σπυράκια γιατί ο ίδιος διάλεξε τον εύκολο δρόμο.Επίσης,άλλοι συνάδελφοι αισθάνονται κουρασμένοι μετά από τόσα χρόνια δοκιμασιών και αβεβαιότητας,την οποία επιτείνει η σημερινή κατάσταση.Μπορείς να καταλάβεις λίγο το πως αισθάνονται.
Τα βιβλία θα τα βρεις και αν έχεις όρεξη θα τα καταφέρεις!Εγώ μόνο μια συμβουλή μπορώ να σου δώσω:μην απογοητευθείς με την ενδεχόμενη πρώτη αποτυχία και ως μηχανισμό άμυνας μην αρχίσεις να επιρρίπτεις ευθύνες σε άλλους.Τον θυμάσαι τον μύθο με την αλεπού και τα κρεμαστάρια;Θα ακούσεις απίστευτες δικαιολογίες,όπως ότι υπάρχουν φροντιστήρια ή ότι ο διαγωνισμός δεν είναι αδιάβλητος ή ότι υποβιβάζει τα πτυχία μας ή ότι αποσκοπεί μόνο στη μείωση διορισμών κτλ.Εσύ συγκεντρώσου στο σκοπό σου και βρες τα λάθη που έκανες.Κατά τη γνώμη μου αυτό αποτελεί πολύ σημαντικό παράγοντα επιτυχίας.Και για να σε ενθαρρύνω λίγο,θα σου πω ότι στον τελευταίο διαγωνισμό της ειδικότητάς μου (η οποία είναι μια με τις λιγότερες πιθανότητες διορισμού) πρώτευσε μία συνάδελφος που είχε πάρει το πτυχίο της μόλις λίγους μήνες πριν! Καλό διάβασμα και κουράγιο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 11:38:44 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:20 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:40:57 μμ »
@doritaΠΕ02

Εννοείται πως καλά κάνεις και ετοιμάζεσαι από τώρα για τον επόμενο διαγωνισμό,όποτε και αν γίνει αυτός.Εάν η πρώτη σου προτεραιότητα είναι η εύρεση εργασίας,τότε εκεί πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση.Καλό είναι και το μεταπτυχιακό,αλλά διαθέτεις την πολυτέλεια να υπομείνεις επιπλέον 2-3 χρόνια ανεργίας  για χάρη του;Αν ναι,με ΄γεια σου με χαρά σου!Το λέω αυτό,επειδή μπορεί ξαφνικά να προκηρυχθεί διαγωνισμός,πού ξέρεις;Μην ακούς κανένα ¨ειδήμονα¨,ούτε αυτοί που είναι μέσα στο υπουργείο δεν έχουν ιδέα τι μας ξημερώνει αύριο.
Οσο για τυχόν ειρωνείες, μη ¨μασάς¨.Οπως και εκτός φόρουμ,έτσι κι εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί που κουβαλούν ένα σωρό απωθημένα και τα βγάζουν πάνω σε άλλους:άλλος έχει τύψεις που ο ίδιος δεν στρώνεται να διαβάσει και χαίρεται όταν δεν διαβάζουν και οι υπόλοιποι,άλλος ακούει ΑΣΕΠ και βγάζει σπυράκια γιατί ο ίδιος διάλεξε τον εύκολο δρόμο.Επίσης,άλλοι συνάδελφοι αισθάνονται κουρασμένοι μετά από τόσα χρόνια δοκιμασιών και αβεβαιότητας,την οποία επιτείνει η σημερινή κατάσταση.Μπορείς να καταλάβεις λίγο το πως αισθάνονται.
Τα βιβλία θα τα βρεις και αν έχεις όρεξη θα τα καταφέρεις!Εγώ μόνο μια συμβουλή μπορώ να σου δώσω:μην απογοητευθείς με την ενδεχόμενη πρώτη αποτυχία και ως μηχανισμό άμυνας μην αρχίσεις να επιρρίπτεις ευθύνες σε άλλους.Τον θυμάσαι τον μύθο με την αλεπού και τα κρεμαστάρια;Θα ακούσεις απίστευτες δικαιολογίες,όπως ότι υπάρχουν φροντιστήρια ή ότι ο διαγωνισμός δεν είναι αδιάβλητος ή ότι υποβιβάζει τα πτυχία μας ή ότι αποσκοπεί μόνο στη μείωση διορισμών κτλ.Εσύ συγκεντρώσου στο σκοπό σου και βρες τα λάθη που έκανες.Κατά τη γνώμη μου αυτό αποτελεί πολύ σημαντικό παράγοντα επιτυχίας.Και για να σε ενθαρρύνω λίγο,θα σου πω ότι στον τελευταίο διαγωνισμό της ειδικότητάς μου (η οποία είναι μια με τις λιγότερες πιθανότητες διορισμού) πρώτευσε μία συνάδελφος που είχε πάρει το πτυχίο της μόλις λίγους μήνες πριν! Καλό διάβασμα και κουράγιο!
Πολύ σωστά!!!ΑΣΕΠ θα γίνει και θα είναι πολύ δύσκολος.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:44:46 μμ »

Πολύ σωστά!!!ΑΣΕΠ θα γίνει και θα είναι πολύ δύσκολος.

Δυσκολος να ειναι το θεμα να μη ζητησουν σαν προαπαιτουμενο κατι που δεν εχει η πλειοψηφια των συμμετεχοντων και ο νοων νοειτω...

Αποσυνδεδεμένος doritaΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:51:24 μμ »
σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!Ετσι οπως ειναι τα πραγματα σημερα,ο επομενος διαγωνισμος θα ειναι πολυ δυσκολος με πολυ λιγες θεσεις,γι'αυτο το λογο ειπα να οργανωθω!τουλαχιστον να πω οτι προσπαθησα..!!Ας μην ξεχναμε ανεργη ειμαι και με το διαβασμα γεμιζω καπως τον απλετο χρονο μου..κακο δεν θα μ κανει!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:12:40 πμ »
Αν όμως είναι πολύ δύσκολος θα βρεθούν σε εξαιρετικά πλεονακτική θέση αυτοί που έχουν ήδη δώσει στο παρελθόν!

Αποσυνδεδεμένος doritaΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:17:25 πμ »
που το στηριζεις αυτο?

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:19:54 πμ »
Αν όμως είναι πολύ δύσκολος θα βρεθούν σε εξαιρετικά πλεονακτική θέση αυτοί που έχουν ήδη δώσει στο παρελθόν!
Θεωρητικά είναι όπως το λες:οι εκπαιδευτικοί με προυπηρεσία θα έχουν πολύ καλή μοριοδότηση και συνεπώς σημαντικό πλεονέκτημα.Η εμπειρία όμως έχει δείξει πως αυτοί που διορίζονται είναι αυτοί που έχουν μάθει να διαβάζουν.Ο συνδυασμός και των δύο αυτών παραμέτρων είναι σίγουρο πως οδηγεί στην επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:25:01 πμ »
που το στηριζεις αυτο?
Μα θα έχουν κρατήσει πολλά μόρια από τους δύο προηγούμενους και θα έχουν και την προϋπηρεσία!!

typos72 Μα επειδή οι διορισμοί θα είναι ελάχιστοι σκέψου πόσοι έχουν υψηλές βαθμολογίες από τους 2 προηγούμενους και μεγάλη προϋπηρεσία!
Δεν είναι καθόλου μικρός ο αριθμός!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:26:34 πμ »

Πολύ σωστά!!!ΑΣΕΠ θα γίνει και θα είναι πολύ δύσκολος.

Δυσκολος να ειναι το θεμα να μη ζητησουν σαν προαπαιτουμενο κατι που δεν εχει η πλειοψηφια των συμμετεχοντων και ο νοων νοειτω...
Συνάδελφε,έχεις δίκιο να είσαι καχύποπτος καθώς υπάρχουν πολλοί που θέλουν με κάποιο τρικ να κάνουν ασεπ,αλλά να μην είναι πραγματικός ασεπ.Το μόνο που θα πω προς το παρόν είναι πως όλα θα γίνουν όπως πρέπει.Μην με ρωτήσεις τον τρόπο!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:28:36 πμ »
Έχεις κάποια έγκυρη πηγή;;

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διαβάσματος ΑΣΕΠ
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:33:39 πμ »
Ναι.Η συζήτηση θα συνεχιστεί όταν έρθει η ώρα.Αυτό που πρέπει να ξέρεις τόσο εσύ όσο και κάθε συνάδελφος είναι πως όποιος ενδιαφέρεται για διορισμό στην εκπαίδευση πρέπει να προετοιμαστεί καλά για τον επόμενο ΑΣΕΠ.Οργανώστε το διάβασμα μας και κλείστα τα αυτία σας στις κασσάνδρες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 666
Σύνολο: 667

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.