*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου  (Αναγνώστηκε 18139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 28, 2007, 01:25:52 πμ »
Αυτό το αξιοσέβαστο με τρομάζει heren!Να είναι καλά ο Alex και ο Siobaras που θα με ταίζουν,θα με ποτίζουν και δεν θα πεινάσω χιχι!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:25:55 »

Αποσυνδεδεμένος anchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 0401
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 30, 2007, 08:49:31 μμ »
Αν καποιος εχει διανυσει χρονια υπηρεσιας σε δημοσιο τομέα, οταν διοριστει στην εκπαιδευση μπαινει στο αντιστοιχο μισθολογικο κλιμακιο? Πως γινεται?
Καταθέτεις όλα τα χαρτιά που έχεις από τους δημόσιους φορείς στους οποίους εργάστηκες και η υπηρεσία μετά από έλεγχο σε κατατάσσει στο αντίστοιχο μισθολογικό κλιμάκιο. Σχετικά με το ποιες προϋπηρεσίες αναγνωρίζονται τα πράγματα είναι (για μένα τουλάχιστον) ελαφρώς θολά. Πάντως συνάδελφοι που διοριστήκαμε μαζί κατέθεταν ό,τι είχαν και δεν είχαν από χαρτιά και η υπηρεσία αναλάμβανε το ξεκαθάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος ventrilocusballoon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 07:30:17 μμ »
Γεια χαρά σε όλους!Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το παρακάτω ζήτημα:Η γυναίκα μου δούλευε πέρυσι ως αναπληρώτρια και γύρω στις 10 Ιανουαρίου συμπλήρωσε 1 χρόνο αναγνωρισμένης προυπηρεσίας και έπρεπε το μισθολογικό της κλιμάκιο να γίνει 17.Απευθύνθηκε στον τότε διευθυντή της και της είπε ότι θα έκανε ο ίδιος τις απαιτούμενες ενέργειες για να αλλάξει η υπηρεσία το κλιμάκιο της.Τελικά όμως το αμέλησε εντελώς με αποτέλεσμα η γυναίκα μου να πάρει το ΜΚ 17 τον περασμένο Σεπτέμβριο όταν επαναποσλήφθηκε.Σε ερώτηση της στην υπηρεσία,της είπαν ότι χάνει τα αναδρομικά για το εξάμηνο Ιανουάριος 2008-Ιούνιος 2008.Θέλω λοιπόν να μάθω δυο πράγματα:
1.Πώς μπορεί να κινηθεί ενάντια στον παλιό διευθυντή της για να διεκδικήσει από αυτόν τα χρήματα που έχασε λόγω δικής του αμέλειας (ακόμη και δικαστικά),και
2.Αν κάποια στιγμή μονιμοποιηθεί,μπορεί να διεκδικήσει τότε τα χρήματα και το χαμένο εξάμηνο του κλιμακίου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 08:18:30 μμ »
Θεωρητικά η μισθολογική αλλαγή θα έπρεπε να γίνει αυτόματα. Εγώ, κάθε φορά που αναλάμβανα υπηρεσία ως αναπληρωτής έκανα αίτηση για αναγνώριση του ΜΚ στην Δ/νση. Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσο είναι υπεύθυνος ο Δ/ντης γι'αυτό.

Το ποσό είναι πολύ μικρό, δηλαδή σχεδόν 120€ σύνολο (χοντρικά) αν θυμάμαι καλά, οπότε δεν αξίζει καν να μπει κανείς σε αυτή τη διαδικασία. Βέβαια, αυτό είναι προσωπικό θέμα.

Όταν μονιμοποιηθεί θα πάει στο ΜΚ που έχει αφού κάνει τις απαραίτητες ενέργειες. Για τα χαμένα χρήματα, δεν νομίζω ότι τώρα γίνεται τίποτα.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:25:55 »

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 08:25:15 μμ »
Δυστυχως τα αναδρομικα χανονται.. κ εγω την "πατησα" κατα καποιο τροπο..
τωρα, αν πληρωσεις δικηγορους κτλ για τη μηνυση θα θες πιο πολλα χρηματα απο αυτά της αποζημιωσης .. οποτε...  :P
do it!

Αποσυνδεδεμένος bourdouvitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 08:30:01 μμ »
Σε κάποιες Διευθύνσεις η αλλαγή γίνεται αυτόματα από το γραφείο
Σε κάποιες άλλες πρέπει να κάνεις ο ίδιος αίτηση λίγο πριν για να τουςτο υπενθυμήσεις
Σε καμία περίπτωση όμως δεν μεσολαβεί ο Διευθυντής

Αποσυνδεδεμένος ventrilocusballoon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 08:53:47 μμ »
Σύμμφωνα με το νόμο " 8. Στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση ο Διευθυντής ενημερώνει και φυλάσσει τους φακέλους των υπηρεσιακών μεταβολών των εκπαιδευτικών του σχολείου του και, σε περίπτωση μετάθεσης, τους διαβιβάζει στα νέα τους σχολεία "επί αποδείξει".
9. Στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση είναι εκκαθαριστής αποδοχών του προσωπικού του σχολείου του και με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων ορίζεται εκπαιδευτικός που τον βοηθάει στο συγκεκριμένο έργο" και λίγο παρακάτω " 11. Ενημερώνει τους νεοδιόριστους, τους αναπληρωτές και τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς σχετικά με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις και τους χορηγεί αντίγραφα των βασικών νόμων, αποφάσεων και εγκυκλίων σχετικών με την εκπαίδευση".Ο κύριος αυτός όχι μόνο δεν έκανε αυτό που επιτάσσει η παράγραφος 11,αλλά την παραπλάνησε κιόλας,ίσως λόγω ασχετοσύνης,ίσως λόγω βαρεμάρας ή δεν ξέρω κι εγώ γιατι.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και θα δω τι θα κάνω,γιατι αν μη τι άλλο,εστω και με μια απλή επισήμανση της Διεύθυνσης προς αυτόν,η γυναίκα μου θα δικαιωθεί ηθικά και ίσως κι αυτός γίνει λίγο προσεκτικότερος.Αν μπορεί να θεμελιωθεί αγωγή για αποζημίωση εναντίον του λόγω αμέλειας,ισως το κάνουμε κι αυτό.Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 08:54:17 πμ »
Περσινός μου συνάδελφος,αναπληρωτής, ξέχασε να προσκομίσει χαρτί για αλλαγή ΜΚ και φέτος είναι πάλι στο ίδιο σχολείο και το Σεπτέμβρη έκανε τη διαδικασία αλλαγής ΜΚ και τα πήρε αναδρομικά...Οπότε απ'όσο ξέρω δεν χάνονται τα αναδρομικά...και εγώ θα πάρω αναδρομικά από το Σεπτέμβρη, άσχετα αν κατέθεσα τα χαρτιά μου αργότερα...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 10:54:06 πμ »
Σε ερώτηση της στην υπηρεσία,της είπαν ότι χάνει τα αναδρομικά για το εξάμηνο Ιανουάριος 2008-Ιούνιος 2008.

Γιατι χανει τα αναδρομικα, δεν ξαναδουλευει φετος?

Αποσυνδεδεμένος ventrilocusballoon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 08:25:44 μμ »
Δουλεύει αλλά δεν είναι στο ίδιο σχολείο και μάλιστα φέτος δεν είναι στη δευτεροβάθμια αλλά στην πρωτοβάθμια.Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει;

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 08:27:22 μμ »
Ας κάνει μια αίτηση στη Δ/θμια όπου ανήκε πέρυσι.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος ventrilocusballoon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 08:32:28 μμ »
Αυτό είναι και το λογικότερο.Όμως,μήπως επικαλεστούν τη μη συνέχεια της συμβασης;Επίσης,μπορεί να πουν ενδεχομένως ότι δεν έχουν ευθύνη και υποχρέωση αφού δεν είναι υπάλληλος τους τώρα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 09:07:49 μμ »
Θα της απαντήσουν εγγράφως. Όταν θα γίνει αυτό, πες μας τι έγινε.

Η συνέχιση της σύμβασης δεν έχει σχέση με αυτά. Εδώ μιλάμε για χρήματα που δικαιωματικά θα έπρεπε να τα είχε πάρει.

Και εφέτος θα πάρει το αναλογούν δώρο από τη Δ/νση, άσχετα αν δουλεύει ή δεν δουλεύει εκεί.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Αλλαγή μισθολογικού κλιμακίου
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 02:15:37 μμ »
Γεια χαρά σε όλους!Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το παρακάτω ζήτημα:Η γυναίκα μου δούλευε πέρυσι ως αναπληρώτρια και γύρω στις 10 Ιανουαρίου συμπλήρωσε 1 χρόνο αναγνωρισμένης προυπηρεσίας και έπρεπε το μισθολογικό της κλιμάκιο να γίνει 17.Απευθύνθηκε στον τότε διευθυντή της και της είπε ότι θα έκανε ο ίδιος τις απαιτούμενες ενέργειες για να αλλάξει η υπηρεσία το κλιμάκιο της.Τελικά όμως το αμέλησε εντελώς με αποτέλεσμα η γυναίκα μου να πάρει το ΜΚ 17 τον περασμένο Σεπτέμβριο όταν επαναποσλήφθηκε.Σε ερώτηση της στην υπηρεσία,της είπαν ότι χάνει τα αναδρομικά για το εξάμηνο Ιανουάριος 2008-Ιούνιος 2008.Θέλω λοιπόν να μάθω δυο πράγματα:
1.Πώς μπορεί να κινηθεί ενάντια στον παλιό διευθυντή της για να διεκδικήσει από αυτόν τα χρήματα που έχασε λόγω δικής του αμέλειας (ακόμη και δικαστικά),και
2.Αν κάποια στιγμή μονιμοποιηθεί,μπορεί να διεκδικήσει τότε τα χρήματα και το χαμένο εξάμηνο του κλιμακίου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μπορεί να στραφεί μόνο αστικά δικαστικώς κατά του Δημοσίου αρκεί να μπορέσει να αποδείξει στο δικαστήριο υπαιτιότητα του Διευθυντή της.
Μπορεί βεβαίως να κινηθεί και ποινικά και διοικητικά εναντίον του, αλλά δεν αξίζει για ένα τόσο μικρό ποσό.
Αν επισκεφθείτε ένα δικηγόρο θα σας τα εξηγήσει καλύτερα.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159632
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.