*

Αποστολέας Θέμα: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ  (Αναγνώστηκε 6996 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 02:58:45 μμ »
Είμαι Μαθηματικός, μόνιμος και ένα θέμα που αντιμετωπίζω αυτό τον καιρό είναι το εξής:

Πήγα σ' ένα σχολείο στον αγιασμό και οι Μαθηματικοί είχαν χωρίσει ήδη τα τμήματα! Μας έδωσαν, μαζί με ένα νέο συνάδελφο που παρουσιαστήκαμε για πρώτη φορά στο σχολείο, ότι τους είχαν ξεμείνει... δηλαδή τα γνωστά όπως συνήθως. Για να καταλάβετε τον άνισο χωρισμό, σας λέω ότι στην Ά Λυκείου είχε πάρει ο ένας Μαθηματικός όλη την Άλγεβρα και μας είχαν αφήσει σε εμάς την Γεωμετρία, που στο δεύτερο εξάμηνο μειώνεται μια ώρα και κάνουμε σε Αστρονομία.

Τελοσπάντων ενώ συγκρουστήκαμε (η πρώτη μάχη), το δεχτήκαμε (τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε) και προχωρήσαμε. Τώρα στην Α΄ Λυκείου δημιουργείται ένα νέο τμήμα, το Α5, όλοι οι συνάδελφοι Μαθηματικοί έχουν καλύψει ωράριο, ενώ ργώ όχι, έχω 17 ώρες, άρα μου περισσεύουν 4 ώρες, σωστά;

Το λογικό δεν είναι να το πάρω εγώ (θα έχω και μια ώρα υπερωρία); Εεεε; Έρχεται πάλι ο "συνάδελφος" και λέει ότι θα το πάρει αυτός και θα μου δώσει ένα άλλο τμήμα δικό του, όποιο θέλει αυτός!! Με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα μπλέξιμο με όλους και να έχω περισσότερα τμήματα από αυτά που θα είχα αν έπαιρνα μόνο το εξτρά τμήμα...

Πείτε μου βρε παιδιά, είμαι παράλογος; Μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει; Το σχολείο είναι το τσιφλίκι των παλιών συναδέλφων; Εσείς πως χωρίσατε τα τμήματα; Με τσακωμούς και φωνές;;;

Ααα υπόψην, ο εν λόγω "συνάδελφος" δεν είναι καθόλου συζητήσιμος, λέει αυτά θα πάρω και τελείωσε!!! Τι μου προτείνεται;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:01:57 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:52:16 »

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:23:06 μμ »
Ωραίος ο "συνάδελφος"!

Προτείνω να διεκδικήσεις ισότητα! Τι πάει να πει παλιός και νέος; Στο στρατό είμαστε; Όλοι συνάδελφοι ειμαστε!

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο για μας τους "νέους" να κοντραριζόμαστε με τους παλιούς αλλά κάτι τέτοιες αδικίες
νομίζω ότι δεν πρέπει να τις αφήνουμε έτσι.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:36:03 μμ »
Καλησπέρα!

Δεν είμαι μόνιμη, αλλά θα σου μιλήσω από την εμπειρία μου ως αναπληρώτρια.
Έτσι συμβαίνει συνήθως, πολλοί παλιοί συνάδερφοι καθιστούν το σχολείο "τσιφλίκι τους" και το κυριότερο, δεν βρίσκουν τίποτα μεμπτό σ' αυτό. Μάλλον θεωρούν πως είναι η σειρά τους να πάρουν τη ρεβάνς, αν υποθέσουμε πως και οι ίδιοι υπέστησαν τα ίδια από τους παλαιότερούς τους.

Φυσικά και δεν είσαι παράλογος στις διεκδικήσεις σου! Αφού όμως έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τόσο απόλυτο άνθρωπο, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να δικαιωθείς χωρίς να αλλάξει η ψυχολογία σου για τον εργασιακό σου χώρο. Αν αντέχεις τις συγκρούσεις και δε σε πτοούν, διεκδίκησε έντονα το δίκαιο αίτημά σου, πάντα όμως με ψυχραιμία και ευγένεια, για να μη χάσεις το δίκιο σου.

Καταλυτικό παράγοντα στη δίκαιη κατανομή των αναθέσεων μπορεί και οφείλει να παίξει ο διευθυντής του σχολείου! Απευθύνσου σ' αυτόν, αρκεί να είναι άνθρωπος με κατανόηση και δίκαιος. Δυστυχώς όμως δεν είναι όλοι τέτοιοι, για να μην πω πως είναι λίγοι...

Σου προτείνω να το παλέψεις χωρίς όμως να σε φθείρει ούτε ο αγώνας ούτε το αποτέλεσμά του.
Καλή τύχη!!!

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:46:27 μμ »
Έτσι συμβαίνει συνήθως, πολλοί παλιοί συνάδερφοι καθιστούν το σχολείο "τσιφλίκι τους" και το κυριότερο, δεν βρίσκουν τίποτα μεμπτό σ' αυτό. Μάλλον θεωρούν πως είναι η σειρά τους να πάρουν τη ρεβάνς, αν υποθέσουμε πως και οι ίδιοι υπέστησαν τα ίδια από τους παλαιότερούς τους.

Πόσο δίκιο έχεις!! Αυτά ισχυρίζεται! Και του λέω, θέλεις να γίνεις σαν και αυτούς που κατηγορείς;

Βγάζουν τα κόμπλεξ και τα απωθημένα τους σε εμάς!! Που φυσικά δεν είναι σωστό, δηλ. αν με χτύπησαν οι γονείς μου όταν ήμουν μικρός, θα πρέπει να χτυπάω τα παιδιά μου ή τους μαθητές μου; Δεν πάει έτσι αν είναι μορφωμένος και παιδαγωγικά καταρτισμένος...


Αν αντέχεις τις συγκρούσεις και δε σε πτοούν, διεκδίκησε έντονα το δίκαιο αίτημά σου, πάντα όμως με ψυχραιμία και ευγένεια, για να μη χάσεις το δίκιο σου.
Αυτό έχω κάνει και αυτό θα κάνω, απλά ήθελα να βεβαιωθώ τι γίνετε σε άλλα σχολεία, μήπως ο γιαλός δεν είναι στραβός και εγώ περπατάω λάθος...


Καταλυτικό παράγοντα στη δίκαιη κατανομή των αναθέσεων μπορεί και οφείλει να παίξει ο διευθυντής του σχολείου! Απευθύνσου σ' αυτόν, αρκεί να είναι άνθρωπος με κατανόηση και δίκαιος.

Αύριο πρέπει να γίνει το μοίρασμα, αφού δεν θα τα βρούμε θα απευθυνθώ εκεί, δείχνει να είναι λογικός και δίκαιος, αλλά για σίγουρα θα σου πω αύριο!!


Σου προτείνω να το παλέψεις χωρίς όμως να σε φθείρει ούτε ο αγώνας ούτε το αποτέλεσμά του.
Καλή τύχη!!!

Από την στιγμή που έχω μπει σε αυτό τον χώρο δεν κάνω και κάτι άλλο, συνέχεια συγκρούομαι, μάχομαι και παλεύω κυρίως με τους συναδέλφους.

Σε ευχαριστώ πάντως για την ενθάρρυνση και επιβεβαίωση, απλά θα ήθελα να μάθω τι συμβαίνει σε άλλα σχολεία, γιατί αν κρίνω από το δικό μου φαντάζομαι ότι θα υπάρχει τρελό πανηγύρι όταν χωρίζονται τα τμήματα και κυρίως στην επαρχία (για ευνόητους λόγους, όπως είμαι και εγώ)!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:49:09 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:52:16 »

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:03:19 μμ »
Σε όλα τα σχολεία το ίδιο γίνεται, σε βαθμό που αναρωτιέμαι αν "εμείς" είμαστε πράγματι παιδαγωγοί!

Φίλοι μου μόνιμα διορισμένοι μου είπαν πως δεν έχω δει τίποτα ακόμα!

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά αύριο! Και κυρίως να νοιάζεσαι τους νεότερους, όταν αποκτήσεις και συ πολλά χρόνια υπηρεσίας στο δημόσιο σχολείο! Αυτό θα σε διαφοροποιεί ως άνθρωπο προς το καλύτερο...

Καλή διδακτική χρονιά!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:15:36 μμ από kasta1 »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 05:46:07 μμ »
Και κυρίως να νοιάζεσαι τους νεότερους, όταν αποκτήσεις και συ πολλά χρόνια υπηρεσίας στο δημόσιο σχολείο! Αυτό θα σε διαφοροποιεί ως άνθρωπο προς το καλύτερο...

Φίλε μου θέλω να πιστεύω ότι δεν κάνω τα ίδια, πάντως σίγουρα θα φέρομαι καλύτερα, με σεβασμό και θα τους δείχνω ότι τους υπολογίζω... θα το συζητάω μαζί τους και θα τους εξηγώ γιατί θέλω τόσο πολύ αυτά τα τμήματα, νομίζω ότι λίγοι νέοι συνάδελφοι θα μπορούν να διαφωνήσουν, αν τους φερθούμε έτσι, τρόπο θέλει, όχι αποφασίζομεν και διατάζομεν!!

Και μετά λέμε γιατί μας κατηγορούν γονείς και Πολιτεία, γιατί μας έχουν στην ανυποληψία και και και και .... αν δεν καθαρίσουμε-αγωνιστούμε και εμείς για τον κλάδο μας, θα μας επιστρέψει σαν μπούμερανγκ που χτυπάει το χέρι που το εκσφενδόνισε. Μας συμφέρει να έχουμε ένα καλύτερο κλάδο, θα έχουμε περισσότερες απαιτήσεις και θα μπορούμε να σηκώνουμε πιο εύκολα το ανάστημα, δεν θα μας υποβιβάζουν λέγοντας τεμπέληδες, κακούς παιδαγωγούς, κακούς δάσκαλους κτλ.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 06:41:45 μμ »
Γεια σου και πάλι!
Έχεις πολύ δρόμο ακόμα μπροστά σου... Ανήκεις στους νέους και θα ανήκεις για πολλά χρόνια ακόμα!
Σίγουρα δεν πιστεύω ότι κάνεις τα ίδια. Απλά εξέφρασα τη γενικότερη άποψη "καλό είναι να μην ξεχνάμε το ξεκίνημά μας" σε β' ενικό πρόσωπο.
Ευχή ήταν και όχι υπόδειξη.

Συμφωνώ σε όσα λες για την ανυποληψία του κλάδου μας.
Και επειδή συνηθίζω να ξεκινώ από την αυτοκριτική και όχι από την κριτική, θεωρώ πως πρέπει να μας νοιάζει η προσωπική μας βελτίωση πρώτα και μετά τα στραβά των άλλων.
Πόσες φορές ντράπηκα μέσα στο γραφείο των καθηγητών, όταν συνάδερφοι μιλούσαν σε γονιό για την επίδοση του παιδιού του καθισμένοι σταυροπόδι ή με ύφος χιλίων καρδιναλίων! "Κάνουμε" ό,τι κάνει ο υπάλληλος του ΙΚΑ που βαριέται να μας εξυπηρετήσει ή ο εφοριακός που μας φωνάζει και δεν το καταλαβαίνουμε.

Ισοζύγιο σε υποχρεώσεις και δικαιώματα και όλα λύνονται.
Ζευγάρι οι δυο λέξεις, λέω στους μαθητές μου, δε χωρίζουν ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 06:59:50 μμ »
Και εγώ νεοδιοριστη είμαι και απ΄οτι ακουω απο γνωστους μου συναδέλφους έτσι γίνεται παντου.και εμένα μου έδωσε η ''συνάδελφος'' όλη την τριτη γυμνασίου.απο την πρώτη αφου μπηκε σε όλα τα τμηματα και είδε πως είναι τα παιδιά, διάλεξε τα δύο και άφησε σε εμένα τα τρία υπολοιπα.φυσικά απο την αρχή μου είπε ότι θα πάρει τη δευτέρα,επειδή τους είχε πέρυσι και τους ξέρει.και επειδή πήρα και β΄ανάθεση μου είπε η διευθυντρια να είναι τμηματα που μπαινω ήδη για να μην έχω να μαθαινω και άλλα παιδιά.οι καλοι ομως ''συνάδελφοι'' μου άφησαν δευτέρα γυμνασιου.οποτε εγώ πρέπει να μάθω γύρω στα 250-300 παιδιά.μερικές φορές σκέφτομαι ότι καλά μας κάνει η διαμαντοπούλου!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 07:06:45 μμ »


Λοιπόν δεν φταίνε αυτοί. ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ αφου βρίσκουν και τα κάνουν.

Πουθενά δεν λέει πως θα γίνει η διανομή των τμημάτων. Αν μιλάμε για πρώτη ανάθεση φυσικά.
Πρέπει να κάτσετε και να συμφωνήσετε μεταξύ σας. Αν τώρα κάποιοι ήρθαν στο σχολείο αφού ξεκίνησαν τα μαθήματα λογικό είναι να πάρετε ότι βρείτε.

Αν πήγατε πριν ξεκινήσουν τα μαθήματα έστω και 1 μέρα ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΑΦΟΥ ΕΙΣΤΕ ΕΚΕΙ. Αυτό είναι το ΗΘΙΚΟ.

Αν δεν το δεχτουν αυτό που με τόσο ευγένεια προτείνεται. Τότε πατίστε πόδι και πείτε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ΤΙΠΟΤΑ. Καλέστε τον Δ/ντη, ανδ δεν βοηθήσει καλέστε τον σύμβουλο. Αν δεν βάλουν ΟΛΟΙ νερό στο κρασί τους πρόγραμμα δεν βγαίνει. Έτσι απλά.

Το θέμα συνάδελφοι είναι ΠΟΣΟ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ. Α ναι και να μην ΜΑΣΑΤΕ !

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 07:20:10 μμ »
Είναι ένας "άγραφος νόμος" του σχολείου ο παλιός να διαλέγει πρώτος μαθήματα στην κατανομή. Δεν πατάει πουθενά συγκεκριμένα νομικά, αλλά με βάση αυτή την παραδοχή γίνεται η κατανομή των μαθημάτων στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Κάπου είναι κατανοητό να ζητάει π.χ. κάποιο συγκεκριμένο μάθημα ένας παλιός συνάδελφος, όπως κι ο καθένας από εμάς. Είναι, όμως, τουλάχιστον άκομψο και ιδιοτελές να αγνοεί τελείως τις επιλογές του νέου συναδέλφου και σε κάθε περίπτωση να του φτιάχνει ένα "κουστουμακι" χωρίς καν να τον ρωτάει. Η διαδικασία λέγεται κατανομή μαθημάτων μεταξύ συναδέλφων κι όχι ανάθεση μαθημάτων από έναν συνάδελφο στον άλλο. Νομίζω τα χειρότερα συμβαίνουν όταν κάποιος αργεί λόγω καθυστέρησης των τοποθετήσεων να εμφανιστεί στο σχολείο και οι άλλοι ήδη τα έχουν κανονίσει για να ξεκινήσουν τα μαθήματα. Ο χαμός γίνεται με τους φιλολόγους. Μια φίλη μου περιμένει να τοποθετηθεί σε μεγάλο λύκειο και πριν καλά καλά εμφανιστεί,ξέρει ότι της έχουν φτιάξει ένα πακέτο μόνο με έκθεση πανελλαδικά εξεταζόμενη για όλη τη γ λυκείου! Για να τα λέω όλα, όμως, ίσα και δίκαια, εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την κατανομή. Δεν είναι κανόνας ο καβγάς και η ασυνεννοησία. Φέτος που βρίσκομαι σε μουσικό γυμνάσιο και λύκειο (έχω 7 χρόνια υπηρεσίας) μαζί με έναν φυσικό με 25 χρόνια -εκ των οποίων τα περισσότερα στο σχολείο αυτό- αιφνιδιάστηκα θετικά όταν ο συνάδελφος με την ευγένεια του με ρώτησε αν με πειράζει συγκεκριμένα να πάρει τις γεωγραφίες της α γυμνασίου και πάλι αν τις θέλω εγώ να του δώσω κάποιο μάθημα που ίσως θέλω να "ξεφορτωθώ". Να σας πω, με τέτοια εξήγηση από μέρους του φυσικά και δέχτηκα την επιλογή του. Μου έδειξε, άλλωστε, ότι είναι πρόθυμος να με βοηθήσει σε όποιο μάθημα τον χρειαστώ.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 08:55:09 μμ »
φυσικά και δεν τους βάζουμε όλους στο ίδιο το τσουβάλι.και εγώ στο σχολείο που τοποθετήθηκα τον ιουνιο και μέχρι τις 13 σεπτεμβρίου ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ήταν όχι απλά προθυμος αλλά χαλί να τον πατήσεις, με 23 χρόνια προυπηρεσία εκ των οποιων τα 15 σ΄αυτο το σχολείο.όταν έμαθε ότι είμαι νεοδιοριστη και ότι θα μπω πρώτη φορα στην ταξη,μου έδωσε κατευθειαν την πρωτη γυμνασιου  (για να μη με ρίξει αμέσως στα βαθειά μου είπε)πήρε εκεινος τη δευτέρα και μοιραστήκαμε την τρίτη.μου έδειξε πως να κάνω το μάθημα,μου έδωσε βίβλια, σημειώσεις και ό,τι χρειαζόμουν.αλλά στην επανατοποθέτηση μου,στις 14 σεπτεμβρίου όταν πήγα στο σχολειο μόνο που δεν έκλαιγα.και η ειδικότητα μου δεν έχει και πολλά να μοιράσεις.είμαι θεολογος και μοιραζόμαστε μόνο τάξεις.και φυσικά έχω τις χειρότερες,με τα πιο ζωηρά παιδιά και τμήματα ένταξης.αυτου του είδους τη συναδελφικότητα δεν μπορώ να την καταλάβω.νομίζω όμως ότι ο πρώτος μου συνάδελφος ήταν η εξαίρεση στον κανόνα.θα ήταν για μένα αυτο που θέλει να κάνει η διαμαντοπουλου,ο μέντορας μου και του το είχα πει.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 09:00:21 μμ »



Αν δεν το δεχτουν αυτό που με τόσο ευγένεια προτείνεται. Τότε πατίστε πόδι και πείτε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ΤΙΠΟΤΑ. Καλέστε τον Δ/ντη, ανδ δεν βοηθήσει καλέστε τον σύμβουλο. Αν δεν βάλουν ΟΛΟΙ νερό στο κρασί τους πρόγραμμα δεν βγαίνει. Έτσι απλά.



++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Χωρισμός τμημάτων - Τρελή μάχη, σύγκρουση κτλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 09:50:12 μμ »


Λοιπόν δεν φταίνε αυτοί. ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ αφου βρίσκουν και τα κάνουν.

Πουθενά δεν λέει πως θα γίνει η διανομή των τμημάτων. Αν μιλάμε για πρώτη ανάθεση φυσικά.
Πρέπει να κάτσετε και να συμφωνήσετε μεταξύ σας. Αν τώρα κάποιοι ήρθαν στο σχολείο αφού ξεκίνησαν τα μαθήματα λογικό είναι να πάρετε ότι βρείτε.

Αν πήγατε πριν ξεκινήσουν τα μαθήματα έστω και 1 μέρα ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΑΦΟΥ ΕΙΣΤΕ ΕΚΕΙ. Αυτό είναι το ΗΘΙΚΟ.

Αν δεν το δεχτουν αυτό που με τόσο ευγένεια προτείνεται. Τότε πατίστε πόδι και πείτε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ΤΙΠΟΤΑ. Καλέστε τον Δ/ντη, ανδ δεν βοηθήσει καλέστε τον σύμβουλο. Αν δεν βάλουν ΟΛΟΙ νερό στο κρασί τους πρόγραμμα δεν βγαίνει. Έτσι απλά.

Το θέμα συνάδελφοι είναι ΠΟΣΟ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ. Α ναι και να μην ΜΑΣΑΤΕ !

Δεν έχεις άδικο, αλλά πρέπει να το δεις και από την δική μας πλευρά, δεν καιγόμαστε όπως λες, να κάνουμε μάθημα σε αυτά που οι άλλοι απορρίπτουν, δηλώνουν αδυναμία που αυτό και μόνο τους  υποβιβάζει, σωστά;

Είμαστε καθηγητές για όλα τα μαθήματα και όλες τις τάξεις, είμαστε καθηγητές για ΕΠΑΛ αλλά και για Γυμνάσιο.

Φυσικά έχεις δίκιο να λες, "πόσο το θέλουμε τόσο να διεκδικήσουμε", αλλά η εμπειρία που απέκτησα αυτές τις ημέρες είναι η ένταση και αναστάτωση που αποκτάς από την μάχη που επικρατεί, αφού δεν λείπουν οι φωνές, οι υψηλοί τόνοι και διαξιφισμοί και ας είναι και του "συναδέλφου", με αποτέλεσμα να δείχνουμε κακή εικόνα στους μαθητές μας που πιθανόν να ακούσουν κάτι από μέσα  τον σύλλογο διδασκόντων.

Εγώ πάντως νιώθω πολύ άβολα και φοβάμαι μήπως ακούσουν ή αντιληφθούν κάτι οι μαθητές, δεν θα έχω μούτρα να μπω στην τάξη.  Επομένως να το διεκδικείς είναι σωστό, αλλά στον χώρο που βρίσκεσαι υπάρχουν και κάποια όρια, που αν τα ξεπεράσεις θα δημιουργήσεις πρόβλημα. Αυτοί που τα κάνουν αυτά, αντέχουν σε αυτή την πίεση ή ρεζιλίκι, εμείς όχι. 

Για μένα πάντως η διεκδίκηση και η σύγκρουση υπήρχε και θα υπάρχει λογικά στην ψυχοσύνθεσή μου, δεν θέλω να με θεωρούν κορόιδο, αλλά από την  άλλη με μέτρο, όριο και σύνεση γιατί γίνονται μέσα σε σχολείο.

Υ.Γ: Εκεί που όντως γίνεται ξεκατίνιασμα είναι με τους Φιλολόγους, δεν το έχω δει αλλά μου το λένε όλοι οι Φιλόλογοι λέγοντας δεν έχεις δει τίποτα όταν τους περιγράφω τα δικά μου!!

Υ.Γ 2: Σίγουρα δεν υπάρχει νόμος; Μου είπαν ότι σε κάποιο σχολείο έφερες ένας διευθυντής μια παράγραφο ενός νόμου που έλεγε ότι στον διαχωρισμό τμημάτων όταν δεν υπάρχει συνένωση,  αποφασίζει ο παλιότερος εκπαιδευτικός ή ο Διευθυντής. Υπάρχει κάτι τέτοιο; Έψαξα παντού και δεν βρήκα τίποτα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.