*

Αποστολέας Θέμα: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο  (Αναγνώστηκε 5227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« στις: Οκτώβριος 02, 2010, 08:15:35 μμ »
Δεν ξέρω αν το μάθατε αλλά οι αναπληρωτές μειωμένου και πλήρους ωραρίου των οποίων οι αμοιβές καλύπτονται εν μέρει από το ΕΣΠΑ θα πρέπει να υπογράφουν τις ώρες που διδάσκουν κάθε μέρα σε κάθε σχολείο για να βγουν αναλογικά τα ποσά πληρωμής (όπως οι ωρομίσθιοι). Και ερωτώ: Έκανα ανάληψη υπηρεσίας από 13/9 και ήμουν στη διάθεση έως ότου να γίνουν τα προγράμματα να πάω σε σχολείο να δουλέψω. Πήγα σε 14 (!) σχολεία (έκανα κανονικά ανάληψη υπηρεσίας σε κάθε ένα από αυτά) μέχρι να οριστικοποιηθεί το πρόγραμμα. Τελικά άρχισα τα μαθήματα κανονικά από 28/9 και ένας διευθυντής μ'έβαλε να υπογράψω 2 ώρες. Με τις άλλες ώρες του Σεπτεμβρίου τι θα γίνει; Σε ερώτηση που έκανα οι διευθυντές μου είπαν ότι μόνο για τις ώρες που έκανα μάθημα στην τάξη μπορούν να μου τις γράψουν... Δηλαδή από 13/9 θα πληρωθώ 2 ώρες; :o Στη διεύθυνση που ρώτησα δεν γνωρίζουν ακόμα, αλλά ο μήνας τελείωσε και οι ώρες θα πρέπει να υπογραφούν. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:10 »

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 08:37:04 μμ »
Πού ζούμε ρε παιδιά???Με λίγα λόγια δεν έχει θεσμοθετηθει τίποτα???Για ακόμη μια χρονια θα βαράμε προσοχες στους διευθυντές των σχολείων μήπως δε μασ γραφει καμια ωρίτσα???Πόσες ώρες δουλεύεισ και σε πόσα σχολεία???

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 10:10:51 μμ »
Τελικά είμαι σε 4 σχολεία 14 ώρες. Και επίσης στα κενά μου γράφω πρακτικά...γιατί όπως είπε ένας διευθυντής "οι αναπληρωτές πρέπει να μένουν μέσα στο σχολείο στα κενά τους και να βοηθούν στα θέματα οργάνωσης κτλ" Τότε απάντησα ότι λογικά θα πρέπει να μου γράφει 2 ώρες παραπάνω αφού πληρώνομαι με παρουσιολόγιο... το τι ακολούθησε φαντάζεσαι...αλλά το διασκεδάζω να βλέπω να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν ό,τι μπορούν... είναι για γέλια γιατί αν το πάρουμε σοβαρά θα πρέπει να διορίσουν καμιά 1000 ψυχολόγους στα σχολεία (όχι για τα παιδιά αλλά για μας) και τώρα λεφτά για παραπάνω θέσεις δεν έχουμε....

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 11:20:48 πμ »
ε οχι ρε παιδια τι χαλια ειναι αυτα? Μα ποια η διαφορα εντελει απο Ωρομισθιος? Σου εβαλαν και εφημεριες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:10 »

Αποσυνδεδεμένος marakimas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 01:04:02 μμ »
μα ακριβως γι αυτο λεγομαστε ΑΜΩ και οχι ωρομισθιοι....για να εχουμε ολες τις υποχρεωσεις ενος κανονικου αναπληρωτη................. :-\ :-X >:(

Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 05:20:56 μμ »
Dimisfl εγώ πάντως ρώτησα στη διεύθυνση και μου είπαν να μη συμπληρώσω παρουσιολόγιο προς το παρόν... 13.09 παρουσιάστηκα στην Αβαθμια όπου έκανα και ανάληψη υπηρεσίας, ενώ με τοποθέτησαν σε σχολεία στις 21.09! Φαντάζομαι λοιπόν πως το Σεπτέμβρη θα πληρωθούμε κανονικά απο την ημέρα που παρουσιαστήκαμε στη διεύθυνση. Δηλαδή όπως γίνεται μα όλους τους αναπληρωτές! Αφού ο μισθός μας θα είναι κατα αναλογία με το μισθό του αναπληρωτή και πλέον πληρωνόμαστε τις αργίες, τι νόημα έχει να σημειώνουμε τις ώρες??????  Καλύτερα να ρωτήσεις τη Διεύθυνση Αβαθμιας στην οποία ανήκεις και οχι τους διευθυντές των σχολείων.
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 06:31:04 μμ »
μα ακριβως γι αυτο λεγομαστε ΑΜΩ και οχι ωρομισθιοι....για να εχουμε ολες τις υποχρεωσεις ενος κανονικου αναπληρωτη................. :-\ :-X >:(

παντως να ξερετε υπαρχει εγκυκλιος που λεει οτι οι καθ. που εργαζονται σε πανω απο δυο σχολεια και τουλαχιστον το ενα ειναι σε διαφορετικο κτιριο απαλλασονται απο τις εφημεριες. Και αν εισαι σε διαφορετικες σχολικες μοναδες ως αναπληρωτρια πληρωνεσαι τα οδιπορικα. Μην τους αφηνετε ετσι...

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 06:39:01 μμ »
Μια συνάδελφος έβαλε τις ώρες από 13/9.Σίγουρα υπάρχουν διευθυντές που δεν γνωρίζουν,το καταλάβαμε και όταν πηγαμε στα σχολεία να κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας.Ενώ μας είχαν πει από την διευθυνση να βάζουμε ως ημερομηνία 13,αυτοί μας κοιτούσαν λες και πήγαμε να...κλέψουμε λεφτά και κάποια αρνήθηκαν κιόλας...το είπα στην υπεύθυνη από την διεύθυνση και μου λέει μην ασχολείσαι,άστους να λένε...

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 06:57:10 μμ »
αυτο για τα οδοιπορικα ισχυει σιγουρα και για τους αναπληρωτες? ηξερα οτι ειναι μονο για τους μονιμους.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 09:30:15 μμ »
Ναι ισχυει, περισυ δουλευα ως αναπληρωτρια και τα πηρα και επειδη ημουν σε 3 σχολεια δεν ημουν υποχρεωμενη να κανω εφημερια ( ασχετα που εγω εκανα). Βεβαια εχει τρελη χαρτουρα αλλα το δικαιουται καθε αναπληρωτης. Πληρωνεσαι την αποσταση που εχουν τα σχολεια στα οποια εισαι σε διαθεση απο το σχολειο που εισαι κανονικα.

Αποσυνδεδεμένος athena81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 09:35:30 μμ »
Ναι ισχυει, περισυ δουλευα ως αναπληρωτρια και τα πηρα και επειδη ημουν σε 3 σχολεια δεν ημουν υποχρεωμενη να κανω εφημερια ( ασχετα που εγω εκανα). Βεβαια εχει τρελη χαρτουρα αλλα το δικαιουται καθε αναπληρωτης. Πληρωνεσαι την αποσταση που εχουν τα σχολεια στα οποια εισαι σε διαθεση απο το σχολειο που εισαι κανονικα.
μηπως ξερετε αν ισχυει και για ωρομισθιους;;;
δουλειά είναι να κάνεις κάτι και να πληρώνεσαι, ενώ σπορ είναι το να κάνεις το ίδιο και να πληρώνεις.μαντέψτε τι απ'τα δυο είναι η ωρομισθία

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 11:50:40 μμ »
Ναι ισχυει, περισυ δουλευα ως αναπληρωτρια και τα πηρα και επειδη ημουν σε 3 σχολεια δεν ημουν υποχρεωμενη να κανω εφημερια ( ασχετα που εγω εκανα). Βεβαια εχει τρελη χαρτουρα αλλα το δικαιουται καθε αναπληρωτης. Πληρωνεσαι την αποσταση που εχουν τα σχολεια στα οποια εισαι σε διαθεση απο το σχολειο που εισαι κανονικα.
μηπως ξερετε αν ισχυει και για ωρομισθιους;;;

οχι δεν ισχυει. Ο Ωρομισθιος δεν εχει ομως και καμια ευθυνη περα απο την ωρα του.

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 12:21:00 πμ »
σε περίπτωση που δεν το διαβάσατε

Μηνιαία καταγραφή ωρών σε ...Αμω;
03.10.2010 Πολλοί συνάδελφοι ΠΕ07 και ΠΕ05 που προσελήφθηκαν στις 12.09.2010 ως Αμω ανέλαβαν υπηρεσία μόλις την τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου αν και είχαν παρουσιαστεί έγκαιρα στις Δ/νσεις Α/θμιας τοποθέτησης. Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης είναι πολλοί Διευθυντές σχολικών μονάδων να αρνούνται να σημειώσουν όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα Σεπτεμβρίου παρά μόνο εκείνες στις οποίες πραγματοποιήθηκε μάθημα.

Επειδή οι Αμω είναι Αναπληρωτές Μειωμένου Ωραρίου και όχι «Ωρομίσθιοι Αυξημένου Ωραρίου» καλούνται οι συνάδελφοι που δέχονται πιέσεις να απαιτήσουν την αναγραφή όλων των ημερών κάθε μήνα, σε διαφορετική περίπτωση να αρνηθούν την υπογραφή της μηνιαίας κατάστασης και να απαιτήσουν την έκδοση άμεσα διευκρινιστικής οδηγίας από το Υπουργείο.

Το Δ.Σ. της Πανελλήνιας Ένωσης

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ Ερώτηση για παρουσιολόγιο
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 10:45:31 πμ »
Συνάδελφοι,ξέρει κανείς αν πρέπει να συμπληρώνουμε τα παρουσιολόγια τις ημέρες των αργιών;π.χ αύριο που είναι των 3 Ιεραρχών και δε θα πάμε σχολείο,θα τις βάλουμε τις ώρες στο παρουσιολόγιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.