*

Αποστολέας Θέμα: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)  (Αναγνώστηκε 40730 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 10:12:13 μμ »
Έχω παρακολουθήσει το "Διαχείριση Πολυπολιτισμικότητας και Πολιτιστικές Πρακτικές". Πολύ ακριβό, είχα δώσει 1200 ή 1300 δε θυμάμαι, σε δόσεις. Εδώ και ένα χρόνο δεν μου έχει χρησιμεύσει ΠΟΥΘΕΝΑ! Πάντως το κατέθεσα στο ΙΔΕΚΕ για τις θέσεις εκπαιδευτών και περιμένω να δω αν θα αναγνωριστεί, αλλά δεν ελπίζω.

όταν λες πουθενά ;;στην ιδιωτική εκπαίδευση ή γενικά;;;είναι πολλά τα χρήματα δε λέω...από κόπο όμως;;;μέτρια πράγματα απο ο,τι έχω καταλάβει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:44 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3402
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 10:46:20 μμ »
Ως εκπαιδευτικός, εννοώ από το δημόσιο. Γιατί τα φροντιστήρια δεν ενδιαφέρονται για κάτι τέτοια. Ένα είναι το κριτήριό τους: αν ο καθηγητής βγάζει χρήμα γι' αυτούς. Περιμένω λοιπόν να δω τι θα γίνει με το ΙΔΕΚΕ.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 10:49:09 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?topic=22616.msg418121#msg418121  την ίδια απορία είχαμε..Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει αν είναι καλύτερο το πιστοποιητικό εξειδίκευσης ή επιμόρφωσης?
***

Αποσυνδεδεμένος joalgsoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 25, 2012, 02:58:11 μμ »
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω για τα εξ αποστασεως προγραμματα εκπαιδευσης του ΕΚΠΑ. Εχει παρακολουθησει κανεις στο παρελθον καποιο απο αυτα? Το κοστος συμμετοχης ειναι 600€ και θα ηθελα να ξερω κατα ποσο αξιζουν. Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:44 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 25, 2012, 04:16:09 μμ »
Εχω παρακολουθησει ένα για την διοικηση και ξερω πως λειτουργουν. Σιγουρα μαθαίνεις πραγματα και σε καθοδηγουν για το τι να διαβασεις. Αλλα ειναι πανακριβα για αυτο που προσφερουν και δεν παρεχουν τιποτα αλλο απο μια επιμορφωση. Καποια απο αυτα ειναι πιστοποιημενα μεν οπως γραφει το σαιτ αλλα κατα τη γνωμη μου αυτο δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα αχρηστο χαρτι.

Αν παντως δεν σε ενδιαφερει καποιο επισημο χαρτι καλυτερα να διαβασεις μονη σου...
Κι αυτο που λες αν ειναι 600, θα ειναι μονο για κανα τριμηνο. Φαντασου αυτα που ειναι για 7-9- μηνες!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 25, 2012, 04:41:56 μμ »
εγώ είχα κάνει το Οργάνωση και Διοικηση της Εκπαίδευσης και κόστισε 1300 ευρώ αλλά είχε μεγαλύτερη διάρκεια. Δεν το θεωρώ χάσιμο χρόνου και σε καμία περίπτωση άχρηστο χαρτί. Ήταν καλά οργανωμένο, είχε αυστηρές προθεσμίες, καλό και μπόλικο υλικό, πολύ καλή υποστήριξη ( εκπαιδευτική και διοικητική) και κάποια απο αυτά μοριοδοτουνται στις κρίσεις στελεχών εκπαίδευσης. Δεν τολες κακό ....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 25, 2012, 05:08:14 μμ »
Γνωριζεις οτι μοριοδοτειται με συγκεκριξενα μορια; Ως τι; ειναι αδιαβαθμητο στην ουσία.
Αν εννοεις οτι θεωρειται κατι θετικο στην συνεντευξη, οκ αλλα επίσημα τι μορια παιρνει;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 25, 2012, 05:10:07 μμ »
Συγκεκριμένα προγράμματα μοριοδοτούνται για την επιλογή στελεχών. Υπάρχει σε νόμο. Η Επιμόρφωση απο τα ΚΕΕ των πανεπιστημίων μοριοδοτείται ανάλογα με τις ώρες διάρκειας του προγράμματος. Ένα άλλο που έκανα έχει μοριοδότηση που φτάνει περίπου στα 30 μόρια.
αν ψάξεις στην αρχική σελίδα, εκεί που αναφέρει τη μοριοδότηση θα βρεις και το νομικο πλαίσιο που την δικαιολογεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2012, 05:14:22 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 26, 2012, 02:27:38 μμ »
Είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο του Παν. Αθηνών νομίζω το 2006 με κόστος απ' ότι θυμάμαι 700 ευρώ. Ο λόγος ήταν ότι ήθελα να μάθω το συγκεκριμένο αντικείμενο, αλλά δεν έπαιρνα την απόφαση να το μελετήσω μόνη μου. Στην πόλη που ήμουν τότε δεν ήξερα να διοργανώνεται κάποιο αντίστοιχο μάθημα δια ζώσης. Έμαθα, δεν έχω παράπονο. Επίσης, κάπως έκατσε και τα έβγαλα τα λεφτά που έδωσα. Στο βιογραφικό θεωρώ πως βοηθά. Για διορισμό στο δημόσιο όχι.

Το μόνο μου παράπονο είναι ότι διατύπωσα στο φόρουμ του σεμιναρίου μια απορία μου, η οποία δεν απαντήθηκε. Όταν έγραψα στο φόρουμ ότι εκρεμεί η απάντηση εδώ και πολλές ημέρες, μου απάντησαν με γενικολογίες. Απ' ότι κατάλαβα, αυτοί έχουν ετοιμάσει τα μαθήματα, τα έχουν αποθηκεύσει και τα ανεβάζουν κάθε εβδομάδα για να τα παρακολουθήσεις. Η δουλειά αυτή γίνεται απ' αυτούς μία φορά, όταν πρωτοανεβαίνει το μάθημα και γι' αυτό θεωρώ ότι ακόμα και τα 600 ευρώ που ζητούν πλέον είναι κάπως πολλά.

Αποσυνδεδεμένος joalgsoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 26, 2012, 08:25:14 μμ »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Κοιταξα για τη μοριοδοτηση, αλλα απ'οτι καταλαβα δεν μοριοδοτουνται ολα τα προγραμματα. Συμφωνω οτι πλεον τα 600 και.. ευρω ειναι πολλα! Ισως τελικα θα επρεπε μονη να καθισω και να διαβασω..

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 26, 2012, 09:46:11 μμ »
Συγκεκριμένα προγράμματα μοριοδοτούνται για την επιλογή στελεχών. Υπάρχει σε νόμο. Η Επιμόρφωση απο τα ΚΕΕ των πανεπιστημίων μοριοδοτείται ανάλογα με τις ώρες διάρκειας του προγράμματος. Ένα άλλο που έκανα έχει μοριοδότηση που φτάνει περίπου στα 30 μόρια.
αν ψάξεις στην αρχική σελίδα, εκεί που αναφέρει τη μοριοδότηση θα βρεις και το νομικο πλαίσιο που την δικαιολογεί.

Μπορείς να μας πεις/στείλεις το νόμο;  :) :)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 27, 2012, 08:29:35 πμ »
O νομος που αναφέρει τα κριτηρια μοριοδοτησης των στελεχων της εκπαιδευσης είναι ο 3848/2010 της ακατονομαστης Πουθενα δεν γραφει οτι τα σεμιναρια απο τα πανεπιστημια μοριοδοτουνται Τα μορια των Δντων Λυκειων Γυμνασιων και Δντων Εκπαιδευσης ειναι πολυ ευκολο να τα βρείτε με μια αναζητηση στο google Εκει θα δειτε τι μοριοδοτηθηκε βασει του παραπνω νομου και πόσο Τα σεμιναρια αυτα ειναι μονο για αυτοεπιμορφωση και τιποτα παραπανω

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 10, 2012, 03:43:13 μμ »
Για τους εκπαιδευτικούς τα σεμινάρια όπως: οργάνωση και διοίκηση της εκπαίδευσης ή ηγεσία, διοίκηση και εκπαίδευση, μετράνε; Αναφέρομαι στις κρίσεις/αξιολογήσεις κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2012, 03:46:25 μμ από AnnaB »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος gogo85

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα e-learning (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 09:36:15 μμ »
Αγαπητοί φίλοι και φίλες,
θα ήθελα τα φώτα σας καθότι σκέφτομαι να εγγραφώ άμεσα σε εξ αποστάσεως προγράμματα του ΕΚΠΑ. Συγκεκριμένα σκέφτομαι να ασχοληθώ με δυο,μιας κ το ένα παρέχεται δώρα.Τα προγράμματα είναι εκπαιδευτική ψυχολογία και θέματα ψυχοπαιδαγωγικής στο σχολείο και την οικογένεια!Έτυχε να έχει παρακολουθήσει κανείς τα εν λόγω προγράμματα ή γενικώς κάποια από τα προγράμματα που παρέχει;Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο αξίζουν σε θεωρητικό υπόβαθρο! ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161714
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.