*

Αποστολέας Θέμα: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου  (Αναγνώστηκε 13723 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 11:51:44 μμ »
Δικαιούσαι το επίδομα ακόμα κι αν εχεις μεταπτυχιακό στην πυρινική φυσική! Δεν ξέρω το νόμο αλλά απευθύνσου στο ΠΥΣΔΕ..πέρσυ συνάδελφος σε ΕΕΕΕΚ είχε μεταπτυχιακό στη στατιστική και αναγνωρίστηκε κανονικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:52 »

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 12:20:02 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Κι εμένα μου φάνηκε πολύ κουλό όταν μου το είπαν. Ο καθένας κάνει ότι του κατεβαίνει μου φαίνεται. Θα πάρω και στο υπουργείο να το διευκρινήσω ώστε να έχω πάτημα όταν πάω να τους κράξω. Παρεπιμπτόντως, κάνω μάθημα Πληροφορικής στα αναμορφωμένα δημοτικά και έχω μεταπτυχιακό στα δίκτυα-επικοινωνίες-αρχιτεκτ. συστημ.

Αποσυνδεδεμένος evievi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 01:17:19 πμ »
Σου κοινοποίησαν την απόφαση στο σχολείο ή πήρες εσύ να ρωτήσεις; Έχω κάνει και εγώ αίτηση για το επίδομα μεταπτυχιακού εδώ και 1 μήνα + και ακόμη δεν έχω νέα. Πάντως κάποια στιγμή που βρέθηκα στη δευτεροβάθμια άκουσα έναν υπάλληλο που μιλούσε με κάποια αναπληρώτρια η οποία πέρυσι δούλευε ημαθία και της αναγνώρισαν το μεταπτυχιακό και φέτος σε άλλη περιοχή δεν της το αναγνώρισαν. Ρώτησα λοιπόν και εγώ και μου είπε ότι με το νέο νόμο που ψηφίστηκε το 2010 τα πράγματα έχουν αλλάξει και ότι μπορεί να μην αναγνωρίσουν το μεταπτυχιακό αν δεν είναι συναφές κτλ. Διάβασα το νόμο αλλά κάτι τέτοιο δεν αναφέρει. Δε μπορώ να καταλάβω απο που βγάζουν τέτοια συμπεράσματα.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 10:06:06 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Κι εμένα μου φάνηκε πολύ κουλό όταν μου το είπαν. Ο καθένας κάνει ότι του κατεβαίνει μου φαίνεται. Θα πάρω και στο υπουργείο να το διευκρινήσω ώστε να έχω πάτημα όταν πάω να τους κράξω. Παρεπιμπτόντως, κάνω μάθημα Πληροφορικής στα αναμορφωμένα δημοτικά και έχω μεταπτυχιακό στα δίκτυα-επικοινωνίες-αρχιτεκτ. συστημ.

Για να αναγνωρισθεί το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό αποφαίνεται περί της συναφείας αυτού με τον τίτλο βασικών σπουδών του ενδιαφερομένου εκπαιδευτικού το ΠΥΣΔΕ (πχ. αν ο εκπαιδευτικός είναι μαθηματικός και έχει κάνει μεταπτυχιακό στη κοινωνιολογία, ή πολιτικός μηχανικός και έχει κάνει μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά έργα, προφανώς δεν αναγνωρίζεται. Αν υπάρχει συνάφεια και έχει ο τίτλος  σχέση με το διδακτικό έργο στο σχολείο αναγνωρίζεται). Γενικώς ισχύει ο νόμος του αυτονόητου.

Αφ' ης στιγμής αναγνωρισθεί από το ΠΥΣΔΕ, η καταβολή του επιδόματος (45 ευρώ μικτά) ισχύει αναδρομικώς, από την ημέρα υποβολής της αίτησης αναγνώρισης του μεταπτυχιακού.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:52 »

Αποσυνδεδεμένος La Joie de vivre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 05
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 10:21:23 πμ »
Η κοινοποιηση γινεται στο σχολειο και εσυ κατοπιν ενημερωνεσαι.Εμενα αναγνωριστηκε περυσι,2 μηνες μετα την υποβολη του!Οσο για το αντικειμενο και τη συναφεια του μεταπτυχιακου ειναι στην κριση του ΠΥΣΔΕ θεωρω.

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 12:46:35 πμ »
Με ενημέρωσε το σχολείο οτι η επιτροπή του πυσπε απέρριψε την αίτηση μου. Πήρα για επιβεβαίωση στο πυσπε και μου είπαν αυτό που σας ανέφερα με την διδακτική. Εμένα το μεταπτυχιακό μου είναι συναφές με το αντικείμενο σπουδών μου αλλά αυτοί μου είπαν πως δεν παίζει ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 10:26:30 μμ »
Πού μπορούμε να βρούμε τον σχετικό νόμο; Εγώ, συγκεκριμένα, έχω ΜΑ από ξένο πανεπιστήμιο και ενώ έχω την αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) μού ζητούν και πάλι μεταφράσεις του αρχικού τίτλου και αναλυτικής βαθμολογίας (επιπλέον έξοδα) για να κάνουν αυτοί την αναγνώριση. Αυτό πάλι τι σημαίνει; Πώς "ακυρώνουν" έτσι το ΔΟΑΤΑΠ; Ή είναι κάτι που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω;
Plus, γιατί χορηγείται το επίδομα μετά την αίτηση την στιγμή που δεν σε ενημερώνει κανείς για αυτήν; Άσε που το επίδομα το παίρνουμε υποτίθεται για τις έξτρα γνώσεις μας. Δεν τις είχαμε αυτές προ αιτήσεως; Μετά τις αποκτήσαμε... (Το ελληνικό δημόσιο με κάνει να γκρινιάζω!!!)

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 11:36:18 μμ »
aphrodite την μετάφραση του τίτλου την καταθέτεις πάντα μαζί με την αναγνώριση του δοαταπ, το κάνεις και στο ασεπ αυτό. Για την αναλυτική δεν το ξέρω και δεν νομίζω οτι χρειάζεται. Μήπως σου ζήτησαν αντιστοιχία βαθμού? Όσο για την αίτηση κάποιες διευθύνσεις σου λένε πως όταν παρουσιαστείς στον γραφείο κάνεις αίτηση για την προϋπηρεσία (δηλαδή για το ΜΚ) και για το μεταπτυχιακό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2010, 11:44:49 μμ από Beth »

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 12:05:58 πμ »
Αν υπάρχει συνάφεια και έχει ο τίτλος  σχέση με το διδακτικό έργο στο σχολείο αναγνωρίζεται). Γενικώς ισχύει ο νόμος του αυτονόητου.
Εκπαιδευτικός Πληροφορικής μεταπτυχιακό "Εκπαίδευση ενηλίκων" θα αναγνωριστεί?

Αποσυνδεδεμένος dimitris9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 12:10:23 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Κι εμένα μου φάνηκε πολύ κουλό όταν μου το είπαν. Ο καθένας κάνει ότι του κατεβαίνει μου φαίνεται. Θα πάρω και στο υπουργείο να το διευκρινήσω ώστε να έχω πάτημα όταν πάω να τους κράξω. Παρεπιμπτόντως, κάνω μάθημα Πληροφορικής στα αναμορφωμένα δημοτικά και έχω μεταπτυχιακό στα δίκτυα-επικοινωνίες-αρχιτεκτ. συστημ.

Για να αναγνωρισθεί το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό αποφαίνεται περί της συναφείας αυτού με τον τίτλο βασικών σπουδών του ενδιαφερομένου εκπαιδευτικού το ΠΥΣΔΕ (πχ. αν ο εκπαιδευτικός είναι μαθηματικός και έχει κάνει μεταπτυχιακό στη κοινωνιολογία, ή πολιτικός μηχανικός και έχει κάνει μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά έργα, προφανώς δεν αναγνωρίζεται. Αν υπάρχει συνάφεια και έχει ο τίτλος  σχέση με το διδακτικό έργο στο σχολείο αναγνωρίζεται). Γενικώς ισχύει ο νόμος του αυτονόητου.

Αφ' ης στιγμής αναγνωρισθεί από το ΠΥΣΔΕ, η καταβολή του επιδόματος (45 ευρώ μικτά) ισχύει αναδρομικώς, από την ημέρα υποβολής της αίτησης αναγνώρισης του μεταπτυχιακού.


Άντε, για τον μαθηματικό που κάνει μεταπτυχιακό στην κοινωνιολογία να το καταλάβω να μην αναγνωριστεί, αλλά για τον πολιτικό μηχανικό που κάνει μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά γιατί να μην αναγνωριστεί, αφού τα συγκοινωνιακά έργα είναι πάνω στο αντικείμενο σπουδών του ? Δηλαδή μόνο μεταπτυχιακά πάνω στις επιστήμες της αγωγής αναγνωρίζονται στους εκπαιδευτικούς ? Αυτό είναι μεγάλη βλακεία, γιατί πολλές (τεχνικές κυρίως) ειδικότητες πολύ δύσκολα τις δέχονται για μεταπτυχιακά σε προγράμματα αγωγής. Άσε που ένα μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο σπουδών θα βοηθήσει τον εκπαιδευτικό στο να αυξήσει τις γνώσεις του πάνω στο αντικείμενο που διδάσκει καθημερινά...

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 01:05:48 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Κι εμένα μου φάνηκε πολύ κουλό όταν μου το είπαν. Ο καθένας κάνει ότι του κατεβαίνει μου φαίνεται. Θα πάρω και στο υπουργείο να το διευκρινήσω ώστε να έχω πάτημα όταν πάω να τους κράξω. Παρεπιμπτόντως, κάνω μάθημα Πληροφορικής στα αναμορφωμένα δημοτικά και έχω μεταπτυχιακό στα δίκτυα-επικοινωνίες-αρχιτεκτ. συστημ.

Για να αναγνωρισθεί το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό αποφαίνεται περί της συναφείας αυτού με τον τίτλο βασικών σπουδών του ενδιαφερομένου εκπαιδευτικού το ΠΥΣΔΕ (πχ. αν ο εκπαιδευτικός είναι μαθηματικός και έχει κάνει μεταπτυχιακό στη κοινωνιολογία, ή πολιτικός μηχανικός και έχει κάνει μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά έργα, προφανώς δεν αναγνωρίζεται. Αν υπάρχει συνάφεια και έχει ο τίτλος  σχέση με το διδακτικό έργο στο σχολείο αναγνωρίζεται). Γενικώς ισχύει ο νόμος του αυτονόητου.

Αφ' ης στιγμής αναγνωρισθεί από το ΠΥΣΔΕ, η καταβολή του επιδόματος (45 ευρώ μικτά) ισχύει αναδρομικώς, από την ημέρα υποβολής της αίτησης αναγνώρισης του μεταπτυχιακού.


Άντε, για τον μαθηματικό που κάνει μεταπτυχιακό στην κοινωνιολογία να το καταλάβω να μην αναγνωριστεί, αλλά για τον πολιτικό μηχανικό που κάνει μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά γιατί να μην αναγνωριστεί, αφού τα συγκοινωνιακά έργα είναι πάνω στο αντικείμενο σπουδών του ? Δηλαδή μόνο μεταπτυχιακά πάνω στις επιστήμες της αγωγής αναγνωρίζονται στους εκπαιδευτικούς ? Αυτό είναι μεγάλη βλακεία, γιατί πολλές (τεχνικές κυρίως) ειδικότητες πολύ δύσκολα τις δέχονται για μεταπτυχιακά σε προγράμματα αγωγής. Άσε που ένα μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο σπουδών θα βοηθήσει τον εκπαιδευτικό στο να αυξήσει τις γνώσεις του πάνω στο αντικείμενο που διδάσκει καθημερινά...

Οποιοδήποτε μεταπτυχιακό συναφές με το πτυχίο σου και τον κλάδο σου στην εκπαίδευση(φιλόλογος, μαθηματικός κλπ.), αναγνωρίζεται, δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα είναι μεταπτυχιακό σε προγράμματα αγωγής! Πχ. φιλόλογος με μεταπτυχιακό στη λατινική φιλολογία παίρνει το επίδομα,χωρίς να έχει κατί σχετικό με ειδική ή άλλη αγωγή αυτό το δίπλωμα. Επίσης, αυτό που διάβασα παραπάνω για το ότι σε κάθε νέο πυσδε που πας επανεγκρίνουν το επίδομα, δεν ξέρω για τους αναπληρωτές, πάντως για τους μόνιμους δεν ισχύει.Αν το πυσδε που θα κάνεις την αρχική αίτηση αναγνώρισης το εγκρίνει, τότε για όποιο/α νεα πυσδε πάρεις μετάθεση θα ισχύει το επίδομα,χωρίς καμμία επανεξέταση. Ξαναρωτήστε μήπως ισχύει το ίδιο και για τους αναπληρωτές, επειδή πολλές φορές στα γραφεία ο καθένας σου λέει τα δικά του... που δεν είναι πάντοτε  και όλα σωστά!

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 05:08:43 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Κι εμένα μου φάνηκε πολύ κουλό όταν μου το είπαν. Ο καθένας κάνει ότι του κατεβαίνει μου φαίνεται. Θα πάρω και στο υπουργείο να το διευκρινήσω ώστε να έχω πάτημα όταν πάω να τους κράξω. Παρεπιμπτόντως, κάνω μάθημα Πληροφορικής στα αναμορφωμένα δημοτικά και έχω μεταπτυχιακό στα δίκτυα-επικοινωνίες-αρχιτεκτ. συστημ.

Για να αναγνωρισθεί το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό αποφαίνεται περί της συναφείας αυτού με τον τίτλο βασικών σπουδών του ενδιαφερομένου εκπαιδευτικού το ΠΥΣΔΕ (πχ. αν ο εκπαιδευτικός είναι μαθηματικός και έχει κάνει μεταπτυχιακό στη κοινωνιολογία, ή πολιτικός μηχανικός και έχει κάνει μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά έργα, προφανώς δεν αναγνωρίζεται. Αν υπάρχει συνάφεια και έχει ο τίτλος  σχέση με το διδακτικό έργο στο σχολείο αναγνωρίζεται). Γενικώς ισχύει ο νόμος του αυτονόητου.

Αφ' ης στιγμής αναγνωρισθεί από το ΠΥΣΔΕ, η καταβολή του επιδόματος (45 ευρώ μικτά) ισχύει αναδρομικώς, από την ημέρα υποβολής της αίτησης αναγνώρισης του μεταπτυχιακού.


Άντε, για τον μαθηματικό που κάνει μεταπτυχιακό στην κοινωνιολογία να το καταλάβω να μην αναγνωριστεί, αλλά για τον πολιτικό μηχανικό που κάνει μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά γιατί να μην αναγνωριστεί, αφού τα συγκοινωνιακά έργα είναι πάνω στο αντικείμενο σπουδών του ? Δηλαδή μόνο μεταπτυχιακά πάνω στις επιστήμες της αγωγής αναγνωρίζονται στους εκπαιδευτικούς ? Αυτό είναι μεγάλη βλακεία, γιατί πολλές (τεχνικές κυρίως) ειδικότητες πολύ δύσκολα τις δέχονται για μεταπτυχιακά σε προγράμματα αγωγής. Άσε που ένα μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο σπουδών θα βοηθήσει τον εκπαιδευτικό στο να αυξήσει τις γνώσεις του πάνω στο αντικείμενο που διδάσκει καθημερινά...

Το μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά έργα είναι προφανές πως αφορά σε μηχανικούς μελετητές και κατασκευαστές. Οι απόφοιτοι των πολυτεχνείων που επέλεξαν να διορισθούν στην εκπαίδευση δεν είναι ούτε το ένα (μελετητές), ούτε το άλλο (κατασκευαστές). Συνεπώς, τι νόημα θα είχε για την εκπαίδευση η αναγνώριση ενός τέτοιου μεταπτυχιακού;

Αποσυνδεδεμένος dimitris9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 11:23:57 πμ »
Προφανώς οι πολιτικοί μηχανικοί ή αυτοί των δομικών έργων και των έργων υποδομής οι οποίοι διδάσκουν στα επάλ τέτοια μαθήματα (παρεμπιπτόντως δεν ανήκω σε καμία από όλες αυτές τις ειδικότητες), φαντάζομαι ότι θα τους είναι χρήσιμο π.χ το μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά έργα όταν διδάσκουν το ίδιο αντικείμενο. Βέβαια, θα μου πεις χωρίς το μεταπτυχιακό δεν θα μπορούσαν να διδάξουν το μάθημα ? Θα μπορούσαν σου λέω εγώ και αν θέλεις το πάω και παρά πέρα και σου λέω ότι θα μπορούσα ακόμα και εγώ να το διδάξω που είμαι άσχετη ειδικότητα (μηχανολόγος). Για μένα η φιλοσοφία του μεταπτυχιακού είναι να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σου. Τώρα αν στο υπουργείο δεν τους νοιάζει αυτό και θέλουν μόνο μεταπτυχιακά πάνω στις επιστήμες της αγωγής δεν το γνωρίζω και κατά την γνώμη μου είναι και λάθος. Ή μήπως νομίζεις ότι κάποιος που έχει μεταπτυχιακό π.χ στην διδακτική θα κάνει το μάθημα καλύτερα από κάποιον άλλο που δεν έχει ?
Πάντως και στον νέο νόμο που διάβασα δεν κάνει νύξη σε τέτοια θέματα. Απλώς στη μοριοδότηση είτε στον ΑΣΕΠ έιτε σε άλλες διαδικασίες αυτός που έχει μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο σπουδών του παίρνει μόρια κανονικά, αλλά λιγότερα από αυτούς που έχουν μεταπτυχιακό σε επιστήμες της αγωγής...

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 04:33:08 μμ »
Προφανώς οι πολιτικοί μηχανικοί ή αυτοί των δομικών έργων και των έργων υποδομής οι οποίοι διδάσκουν στα επάλ τέτοια μαθήματα (παρεμπιπτόντως δεν ανήκω σε καμία από όλες αυτές τις ειδικότητες), φαντάζομαι ότι θα τους είναι χρήσιμο π.χ το μεταπτυχιακό στα συγκοινωνιακά έργα όταν διδάσκουν το ίδιο αντικείμενο. Βέβαια, θα μου πεις χωρίς το μεταπτυχιακό δεν θα μπορούσαν να διδάξουν το μάθημα ? Θα μπορούσαν σου λέω εγώ και αν θέλεις το πάω και παρά πέρα και σου λέω ότι θα μπορούσα ακόμα και εγώ να το διδάξω που είμαι άσχετη ειδικότητα (μηχανολόγος). Για μένα η φιλοσοφία του μεταπτυχιακού είναι να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σου. Τώρα αν στο υπουργείο δεν τους νοιάζει αυτό και θέλουν μόνο μεταπτυχιακά πάνω στις επιστήμες της αγωγής δεν το γνωρίζω και κατά την γνώμη μου είναι και λάθος. Ή μήπως νομίζεις ότι κάποιος που έχει μεταπτυχιακό π.χ στην διδακτική θα κάνει το μάθημα καλύτερα από κάποιον άλλο που δεν έχει ?
Πάντως και στον νέο νόμο που διάβασα δεν κάνει νύξη σε τέτοια θέματα. Απλώς στη μοριοδότηση είτε στον ΑΣΕΠ έιτε σε άλλες διαδικασίες αυτός που έχει μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο σπουδών του παίρνει μόρια κανονικά, αλλά λιγότερα από αυτούς που έχουν μεταπτυχιακό σε επιστήμες της αγωγής...

Eπί της ουσίας δεν έχεις άδικο. Και πράγματι είναι εξωφρενικό να αναγωρίζονται τα μεταπτυχιακά του "ΕΑΠ" που έχουν γίνει φάμπρικα ("Σπουδές στη Εκπαίδευση" - τρέχα γύρευε, δηλαδή...) και να μην αναγνωρίζονται μεταπτυχιακά (κύριας ειδικότητας αποφοίτων) των Πανεπιστημίων επειδή δεν έχουν σχέση με την αγωγή....

Μακάρι ν΄αντιληφθεί το υπουργείο την αδικία και να επανορθώσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.