*

Αποστολέας Θέμα: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011  (Αναγνώστηκε 107248 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #322 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 09:47:42 μμ »
Nα είστε καλά όσοι μας αναπτερώνετε το ηθικό! :)Ξέρετε όμως τι σκεφτόμουν το μεσημέρι;Οτι είμαστε απίστευτοι γιατί σχεδόν απογοητευόμαστε που ακούμε πως δε θα πάρει ωρομίσθιους!Κανείς δεν ενέκρινε το θεσμό,όμως πιστεύω πως πολλοί από μας που είμαστε οριακά στους πίνακες θα προτιμούσαμε να μας πάρουν έστω ωρομίσθιους (εννοείται κοντά),για την εμπειρία ,από το να μην μας καλέσουν καθόλου!Βέβαια εξυπακούεται πως θα μας σχεδόν ευτυχεις αν μας καλέσουν αμω (και πάλι κοντά)γιατί οι ώρες είναι σαφώς περισσότερες...Είναι όμως ίδιες οι πιθανότητες για αμω που είχαμε ως εν δυνάμει ωρομίσθιοι και πέρυσι ;H επειδή έγινε προσπάθεια (και καλώς) να προσληφθούν κυρίως ακω οι ώρες μοιράστηκαν ή/και θα μοιραστούν σε λιγότερους συναδέλφους που θα έχουν όμως πιο πολλές ώρες;Βέβαια,η κατάργηση της ωρομισθίας στον κλάδο μας ευνοεί μακροπρόθεσμα όλους μας, αφού ακόμα κι αν δεν κληθούμε φέτος (όσοι έχουμε λίγα σχετικά μόρια) του χρόνου θα έχουμε περισσότερες ελπίδες να δουλέψουμε αξιοπρεπώς!...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:08 »

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #323 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:11:04 μμ »
Γεια σας, παιδιά!
Σήμερα τοποθετηθήκαμε στην Ε' Θεσσαλονίκης.
Τα κενά που μας έδωσαν ήταν εφτά και καλύφθηκαν τα έξι από μας της β' φάσης.
'Ενα λοιπόν κενό σίγουρο στην Ε' Θεσσαλονίκης για τη γ' φάση, συν όσα προκύψουν στη συνέχεια...

Η γ' φάση θα έρθει!!!
Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #324 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:11:27 μμ »
συναδελφοι απο την ερχομενη εβδομαδα ισως ξεκαθαρισει καπως το τοπιο.χρειαζεται υπομονη,θα καλεσουν σιγουρα αρκετους ακω ακομη.ειμαστε μαζι σας ;)
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #325 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:15:01 μμ »
Σας ευχαριστούμε για την υποστήριξη.Την έχουμε ανάγκη. :)
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:08 »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #326 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:17:53 μμ »
Ωρομίσθους?? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #327 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:51:31 μμ »
Καλησπέρα! Μπάχαλο γενικά βλέπω, αλλά όποιοι διευθυντές μπορούν αρνούνται τις συνενώσεις τμημάτων, τουλάχιστον στην επαρχία και αυτό είναι παρήγορο.Εδώ μαντέψαμε μόνοι μας τις προθεσμίες ΠΕΚ, τυχαία, δε μας ήρθε καμιά ενημέρωση στο σχολείο και για 1μιση μήνα θα είμαι στους δρόμους...............Καλή δύναμη παιδιά, υπομονή και θα έχετε καλή τοποθέτηση σίγουρα, γιατί τα κενά θα φανούν τέλη Οκτώβρη, και έχω τη βεβαιότητα (δική μου πίστη , όχι πληροφόρηση έγκυρη) ότι δε θα πάει στράφι η προϋπηρεσία μας....Με το καλό η πρόσληψή σας.....
Πότε ξεκινατε ΠΕΚ;Ειναι οι ιδιες ημερομηνιες για ολους τους νομους και τις ειδικοτητες;

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #328 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 11:27:54 μμ »
δεν έχω ιδέα, αλλά για τα ΠΕΚ Στερεάς Ελλάδας και Ν. Εύβοιας, οι δηλώσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά μέχρι και την ερχόμενη Δευτέρα 11 /10 στην ιστοσελίδα https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dGs5Vm9EWTVvUExEN1BrQjRtTExSX2c6MA

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #329 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 12:19:45 πμ »
δεν ξέρω για τους υπόλοιπους,αλλά εγώ έχω γίνει απίστευτα κυκλοθυμική.
Τη μία ελπίζω,την αλλη απογοητεύομαι...
το συναισθημα με κάνει να ελπίζω,η λογική να απογοητεύομαι...
η λογική μου λέει πως θα πάρει ακόμη το πολύ 250 άτομα...
το συναίσθημά μου διερωτάται...ποιοι θα καλύψουν τα κενά που τόσα χρόνια κάλυπταν οι ωρομίσθιοι?αλλά μήπως δεν ήταν πραγματικά κενά,αλλά δημιουργούνταν για να προσληφθούν καποιοι και μαζί με αυτους κι εμεις που είμαστε πιο ψηλά από αυτούς τους κάποιους στον πίνακα?είναι απίστευτο πόσο καχύποπτους μας έχουν κάνει...

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #330 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 12:33:01 πμ »
Συγνωμη που θα βγω εκτος θεματος...οσον αφορα τα Πεκ,τα Πεκ Κοζανης αναφερουν στο site τους μονο οτι αφορα τους επιμορφωτες...εμεις που και πως θα κανουμε αιτηση????...και παλι σορρυ...

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #331 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 11:06:07 πμ »
δεν ξέρω για τους υπόλοιπους,αλλά εγώ έχω γίνει απίστευτα κυκλοθυμική.
Τη μία ελπίζω,την αλλη απογοητεύομαι...
το συναισθημα με κάνει να ελπίζω,η λογική να απογοητεύομαι...
η λογική μου λέει πως θα πάρει ακόμη το πολύ 250 άτομα...
το συναίσθημά μου διερωτάται...ποιοι θα καλύψουν τα κενά που τόσα χρόνια κάλυπταν οι ωρομίσθιοι?αλλά μήπως δεν ήταν πραγματικά κενά,αλλά δημιουργούνταν για να προσληφθούν καποιοι και μαζί με αυτους κι εμεις που είμαστε πιο ψηλά από αυτούς τους κάποιους στον πίνακα?είναι απίστευτο πόσο καχύποπτους μας έχουν κάνει...
αυτο που καταλαβα εγω, εργαζομενη περυσι σαν ωρομισθια, ειναι οτι οι ωρομισθιοι καλυπταν παραγματικα κενα "σπασμενα" ομως... δηλαδη η τακτικη τους ηταν να μην προσλαμβανουν οσους αναπληρωτες μπορουσαν αλλα να σπανε τις ωρες τους και να τις δινουν σε ωρομισθιους... (αλλιως δε δικαιολογουνται 3 για παραδειγμα ωρομισθιοι φιλολογοι με 11 ωρες στο ιδιο σχολειο...) φετος φαινεται πως καλυπτουν τα κενα -μεχρι τωρα- με ΑΚΩ... ειναι νωρις ακομη βεβαια και θα δουμε πως θα συνεχισουν... 
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #332 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 11:11:57 πμ »
δεν ξέρω για τους υπόλοιπους,αλλά εγώ έχω γίνει απίστευτα κυκλοθυμική.
Τη μία ελπίζω,την αλλη απογοητεύομαι...
το συναισθημα με κάνει να ελπίζω,η λογική να απογοητεύομαι...
η λογική μου λέει πως θα πάρει ακόμη το πολύ 250 άτομα...
το συναίσθημά μου διερωτάται...ποιοι θα καλύψουν τα κενά που τόσα χρόνια κάλυπταν οι ωρομίσθιοι?αλλά μήπως δεν ήταν πραγματικά κενά,αλλά δημιουργούνταν για να προσληφθούν καποιοι και μαζί με αυτους κι εμεις που είμαστε πιο ψηλά από αυτούς τους κάποιους στον πίνακα?είναι απίστευτο πόσο καχύποπτους μας έχουν κάνει...

τις πελατειακες τους σχεσεις και τα ρουσφετια τα καλυπταν σε μεγαλο βαθμο με την ΠΔΣ και την ενυσχυτικη... δεν τους εχω τοσο οργανωμενους και μεθοδικους για να κανουν τετοια εξυπηρετηση μεσω των πινακων ωρομισθιων... ;D ουτε βεβαια τοσο γενναιοδωρους για να ποτιζουν εκτος του βασιλικου και τοσες αλλες γλαστρες!!!
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #333 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 11:24:45 πμ »
Τη χρονιά που μας πέρασε κατόρθωσα να εργαστώ ως ωρομίσθια φιλόλογος στην ειδική. Αφού έχουν περάσει δώδεκα χρόνια από τότε που πήρα το πτυχίο. Φυσικά και χάρηκα γιατί περίμενα τόσα χρόνια. Πάντα προσπαθούσα, όλο αυτό το διάστημα, είτε μέσω προγραμμάτων είτε άλλων διεξόδων να μη χάνω την επαφή με το σχολείο.
Χθες μίλησα με το αρμόδιο τμήμα στο υπουργείο για να μάθω εάν και φέτος θα μας καλέσουν όπως και πέρυσι. Η απάντηση ήταν πως εξαιτίας των διαμαρτυριών των ωρομισθίων δεν σκοπεύουν να φτάσουν σε πίνακες με ωρομίσθιους. Προσωπικά δεν διαμαρτυρήθηκα για κάτι, γιατί να μην εργαστούμε κ φέτος λοιπόν; Γιατί ο καθένας ερμηνεύει τα πράγματα όπως θέλει κάθε χρονιά; Πώς καθορίζονται όλα αυτά;

Αποσυνδεδεμένος laf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #334 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 11:33:46 πμ »
Φέτος, οι περσινοί ωρομισθιοι ονομάστηκαν ΑΜΩ.

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #335 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 12:41:04 μμ »
Έχω κάνει αίτηση για ΑΜΩ, αμέ! Όμως και για τους ΑΜΩ διαμαρτυρίες έγιναν. Το θέμα είναι τι γίνεται με όσους θέλουμε να εργαστούμε πραγματικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 776
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.