*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων  (Αναγνώστηκε 1455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sigtania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων
« στις: Οκτώβριος 05, 2010, 12:39:24 πμ »
Καλησπέρα,
Γνωρίζει κάποιος αν το μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (MBA) μοριοδοτείται στην επιλογή στελεχών εκπαίδευσης. Μπορεί να θεωρηθεί ως μεταπτυχιακό στην "Οργάνωση και διοίκηση της Εκπαίδευσης" όπως ορίζει ο νόμος; Είμαι ΠΕ19 και έχω ΜΒΑ.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 09:26:33 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και Επιλογή Στελεχών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:45:33 πμ »
Καλησπέρα,
Γνωρίζει κάποιος αν το μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (MBA) μοριοδοτείται στην επιλογή στελεχών εκπαίδευσης. Μπορεί να θεωρηθεί ως μεταπτυχιακό στην "Οργάνωση και διοίκηση της Εκπαίδευσης" όπως ορίζει ο νόμος; Είμαι ΠΕ19 και έχω ΜΒΑ.
Ευχαριστώ

Μου είπαν στο ΔΟΑΤΑΠ που πήγα να αναγνωρίζω το δικό μου ΜΒΑ πρόσφατα ότι για να αναγνωριστεί ως "Οργάνωση και Διοίκηση της εκπαίδευησς" πρέπει να έχει αυτό τον τίτλο και μάλιστα σε αυτή την περίπτωση αναγνωρίζεται και ως μεταπτυχιακό παιδαγωγικών (εγώ ανήκω σε αυτή την περίπτωση). Αυτά από το ΔΟΑΤΑΠ. Υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα ελληνικά μεταπτυχιακά
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sigtania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και Επιλογή Στελεχών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 02:46:07 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ακολουθεί το απόσπασμα από τον πρόσφατο νόμο επιλογής στελεχών:

"Τα διδακτορικά διπλώματα και οι μεταπτυχιακοί τίτλοι μοριοδοτούνται αα) προκειμένου για θέσεις σχολικών συμβούλων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, αν το περιεχόμενο τους εντάσσεται στον τομέα των επιστημών της αγωγής ή της οργάνωσης και διοίκησης της εκπαίδευσης και ββ) προκειμένου για θέσεις σχολικών συμβούλων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αν το περιεχόμενο τους εντάσσεται σης επιστήμες της αγωγής ή στον επιστημονικό χώρο της αντίστοιχης ειδικότητας ή της οργάνωσης και διοίκησης της εκπαίδευσης."

Το ερώτημα παραμένει: Είναι δυνατόν εκπαιδευτικός με μεταπτυχιακή εκπαίδευση στη Διοίκηση να μην μοριοδοτείται σε διαδικασία επιλογής διοικητικών στελεχών; Δυστυχώς δεν γνωρίζω που να απευθυνθώ προκειμένου να μάθω τι ισχύει. 

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και Επιλογή Στελεχών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:44:25 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ακολουθεί το απόσπασμα από τον πρόσφατο νόμο επιλογής στελεχών:

"Τα διδακτορικά διπλώματα και οι μεταπτυχιακοί τίτλοι μοριοδοτούνται αα) προκειμένου για θέσεις σχολικών συμβούλων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, αν το περιεχόμενο τους εντάσσεται στον τομέα των επιστημών της αγωγής ή της οργάνωσης και διοίκησης της εκπαίδευσης και ββ) προκειμένου για θέσεις σχολικών συμβούλων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αν το περιεχόμενο τους εντάσσεται σης επιστήμες της αγωγής ή στον επιστημονικό χώρο της αντίστοιχης ειδικότητας ή της οργάνωσης και διοίκησης της εκπαίδευσης."

Το ερώτημα παραμένει: Είναι δυνατόν εκπαιδευτικός με μεταπτυχιακή εκπαίδευση στη Διοίκηση να μην μοριοδοτείται σε διαδικασία επιλογής διοικητικών στελεχών; Δυστυχώς δεν γνωρίζω που να απευθυνθώ προκειμένου να μάθω τι ισχύει. 

Και επανέρχομαι, έχοντας σκεφτεί κάτι επιπλέον.
Αυτή τη τσιγμή υπάρχουν μετα[πτυχιακά διοίκησης σχολικών μιονάδων (στο Βόλο, στη Ρόδο και στο ΕΑΠ). Επίσης υπάρχει το πανεπιστήμιο Κορίνθου που βγάζει αποφοίτους στην διοίκηση σχολέιων (δεν θυμάμαι πώς λε΄γεται το τμήμα ακριβώς0.
Βε βάση αυτά, θεωρώ ότι ένα μεταπτυχιακό στη διοίκηση και ¨ΟΧΙ στη διοίκηση σχολικών μονάδων δεν θα ισχύει
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161404
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.