*

Ψηφοφορία

Συμμετείχατε στην απεργία της 7/10/2010;

Ναι και είμαι μόνιμος/η
41 (35%)
Ναι και είμαι αναπληρωτής - ωρομίσθιος/α
17 (14.5%)
Όχι και είμαι μόνιμος/η
24 (20.5%)
Όχι και είμαι αναπληρωτής - ωρομίσθιος/α
27 (23.1%)
Δεν απαντώ
8 (6.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 114

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010  (Αναγνώστηκε 8558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pirate bay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:36:16 πμ »
Eπειδή είχα αρμοδιότητα να μαζέψω στοιχεία από τα σχολεία η συμμετοχή στην απεργία ήταν μάλλον σε μονοψήφιο ποσοστό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:46 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 08:27:54 μμ »
Συμφωνώ ότι η συνδικαλιστική εκπροσώπηση που έχουμε είναι απαράδεκτη και ότι τα πρόβλήματα δε λύνονται με σποραδικές απεργίες, αλλά χθες μήπως ήταν η συμμετοχή στην απεργία ζήτημα αξιοπρέπειας; Εννοώ ότι μπήκαμε στο ΔΝΤ και ακολουθούμε μία πολιτική χωρίς να την έχουμε επιλέξει. Δε θα έπρεπε να έχει γίνει ένα δημοψήφισμα. Χθες εκδικαζόταν η προσφυγή στο ΣΤΕ για το μνημόνιο. Δεν έπρεπε να δείξουμε ότι δεν αποδεχόμαστε το μνημόνιο και ότι σημαίνει αυτό για τις ζωές μας. Θεωρώ ότι είχε μεγάλο ηθικό βάρος η χθεσινή απεργία. Είναι ντροπή μας, ειδικά χθες, που σαν κλάδος δε συμμετείχαμε. Το ενιαίο μισθολόγιο έρχεται και περαστικά μας, λοιπόν!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος samou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 03:34:28 μμ »
Ζήτημα αξιοπρέπειας? Εμένα δε με εκφράζει η συνδικαλιστική εκπροσώπηση του κλάδου μας, βλέπω κομματικοποίηση και ξεσηκωμούς με μεγαλοστομίες όταν θίγονται τα προσωπικά τους συμφέροντα. Που ήταν το αίτημα για το διορισμό των συναδέλφων που γυρίζοντας ανά την Ελλάδα, αξιοκρατικα και μετα απο 2 ασεπ, μάζεψαν 27-28 μήνες προυπηρεσία και δε διορίζονται? Αλλά τι μας νοιάζει, εμείς βολευτήκαμε και τώρα απεργουμε για την τσέπη μας. Αλλά και πάλι, αδεδυ και ολμε ότι θυμουνται χαίρονται.Όλα έχουν ήδη ψηφιστεί και εκ των υστέρων κατεβαίνει ο κλάδος με μεγαλειώδη απεργία της μίας μέρας. Πραγματικά το μόνο όφελος είναι το γέμισμα των κρατικών ταμείων από τους μισθούς των απεργών. Αλλά γι αυτό υπάρχει και ο λογαριασμός εθνική βοήθειας για όσους το επιθυμούν...Τελοσπάντων, σέβομαι τους συναδέλφους που απεργούν συνειδητοποιημένα, συμμετέχοντας και στις κινητοποιήσεις (γιατί παίζει και το έχω 5ωρο αύριο, δεν απεργώ να πάω για καφέ, να ησυχάσει και το κεφάλι μου?) Δε βλέπω λοιπόν πως θα γινόμουν πιο αξιοπρεπής αν συμμετείχα, εφόσον κρινω τη συγκεκριμένη απεργια άσκοπη, ανεπαρκή και πολύ αργοπορημένη.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 08:38:41 μμ »
Ζήτημα αξιοπρέπειας? Εμένα δε με εκφράζει η συνδικαλιστική εκπροσώπηση του κλάδου μας, βλέπω κομματικοποίηση και ξεσηκωμούς με μεγαλοστομίες όταν θίγονται τα προσωπικά τους συμφέροντα. Που ήταν το αίτημα για το διορισμό των συναδέλφων που γυρίζοντας ανά την Ελλάδα, αξιοκρατικα και μετα απο 2 ασεπ, μάζεψαν 27-28 μήνες προυπηρεσία και δε διορίζονται? Αλλά τι μας νοιάζει, εμείς βολευτήκαμε και τώρα απεργουμε για την τσέπη μας. Αλλά και πάλι, αδεδυ και ολμε ότι θυμουνται χαίρονται.Όλα έχουν ήδη ψηφιστεί και εκ των υστέρων κατεβαίνει ο κλάδος με μεγαλειώδη απεργία της μίας μέρας. Πραγματικά το μόνο όφελος είναι το γέμισμα των κρατικών ταμείων από τους μισθούς των απεργών. Αλλά γι αυτό υπάρχει και ο λογαριασμός εθνική βοήθειας για όσους το επιθυμούν...Τελοσπάντων, σέβομαι τους συναδέλφους που απεργούν συνειδητοποιημένα, συμμετέχοντας και στις κινητοποιήσεις (γιατί παίζει και το έχω 5ωρο αύριο, δεν απεργώ να πάω για καφέ, να ησυχάσει και το κεφάλι μου?) Δε βλέπω λοιπόν πως θα γινόμουν πιο αξιοπρεπής αν συμμετείχα, εφόσον κρινω τη συγκεκριμένη απεργια άσκοπη, ανεπαρκή και πολύ αργοπορημένη.

Λοιπόν, συμφωνώ  απολύτως και το ανέφερα για τη σαθρή εκπροσώπηση που έχει ο κλάδος. Από κει και πέρα δε μου αρέσει καθόλου η απαξίωση που κάνεις για συναδέλφους που απεργούν. Από την άλλη θα μπορούσα να απαντήσω και εγώ στα σχόλιά σου λέγοντάς σου πως όσοι δεν απεργούν δεν είναι από απογοήτευση για τη συνδικαλιστική μας ηγεσία, αλλά επειδή σκέφτονται το μεροκάματο. Είναι η πρώτη φορά που απαντώ έτσι, αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ αυτού του τύπου τα σχόλια. Όταν μπαίνω στο γραφείο ακούω συνεχώς λεονταρισμούς περί αδικιών εις βάρος μας και όταν έρθει η στιγμή κανένας δεν κάνει απεργία γιατί είναι απογοητευμένος με τη συνδικαλιστική ηγεσία. Αυτή τη συνδικαλιστική ηγεσία, όμως, κάτι τέτοιοι την εκλέγουν, στο όνομα του μικροσυμφέροντος που λέγεται μετάθεση, απόσπαση κτλ. Κάνω λάθος; Αν όλοι όσοι λέτε ότι είστε απογοητευμένοι με τους συνδικαλιστές μας δεν τους ψηφίζατε, τότε θα είχαν πάει σπίτι τους. Πώς στο καλό, λοιπόν, εκλέγονται, μου λες; Τέλος, ναι, η προχθεσινή απεργία ήταν ζήτημα αξιοπρέπειας, ήταν ένα άτυπο δημοψήφισμα σχετικά με όλα όσα μας έχουν επιβάλλει. Γιατί να μας λάβουν σοβαρά οι συνδικαλιστές μας, αφού δεν αντιδρούμε στο παραμικρό.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:46 »

Αποσυνδεδεμένος samou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 12:32:36 πμ »
Δεν διαβασες προσεκτικα το μηνυμα μου γι αυτό η απάντησή σου είναι μάλλον άστοχη. Το ότι σεβομαι τους συναδελφους που απεργουν συνειδητα, το αναφερω. Το ότι δε βρήκα νόημα σ αυτή την κινητοποίηση θα πρέπει να το σεβαστείς κι εσύ. Δεν είναι δυνατόν να γενικεύεις, χαρακτηρίζοντας τους μη απεργούντες τσιγκούνηδες και μεγαλόστομους. Υπάρχουν κι αυτοί μα δεν είναι όλοι. ΄Και ούτε κάτι τέτοιοι εκλέγουν τους συνδικαλιστές. Αυτούς τους εκλέγουν κάτι άλλοι, που διατυμπανίζουν τις μονοήμερες απεργίες τους για να ζητήσουν τα ρουσφετάκια τους αργότερα.  :-X
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 11:25:34 πμ »
Δεν διαβασες προσεκτικα το μηνυμα μου γι αυτό η απάντησή σου είναι μάλλον άστοχη. Το ότι σεβομαι τους συναδελφους που απεργουν συνειδητα, το αναφερω. Το ότι δε βρήκα νόημα σ αυτή την κινητοποίηση θα πρέπει να το σεβαστείς κι εσύ. Δεν είναι δυνατόν να γενικεύεις, χαρακτηρίζοντας τους μη απεργούντες τσιγκούνηδες και μεγαλόστομους. Υπάρχουν κι αυτοί μα δεν είναι όλοι. ΄Και ούτε κάτι τέτοιοι εκλέγουν τους συνδικαλιστές. Αυτούς τους εκλέγουν κάτι άλλοι, που διατυμπανίζουν τις μονοήμερες απεργίες τους για να ζητήσουν τα ρουσφετάκια τους αργότερα.  :-X

Διάβασα πολύ προσεκτικά το μήνυμά σου. Είπες ότι σέβεσαι αυτούς που απεργούν, αλλά υπάρχουν και όσοι απεργούν από βαρεμάρα. Αυτός που βαριέται παίρνει κάτι αδειούλες με την ευλογία των προϊσταμένων του. Δεν πάει να κάνει απεργία για να χάσει το μισθό του. Άρα, μήπως ήταν άστοχο αυτό που είπες και ισοπεδωτικό; Λες πως είναι δικαίωμά σου να μη βρίσκεις νόημα στην κινητοποίηση. Ναι, αλλά θα πρέπει να μου υποδείξεις νέους τρόπους αντίστασης και διαμαρτυρίας. Δεν μπορούμε να καθόμαστε στο περιθώριο και να κρίνουμε απλώς. Όσο για τους συνδικαλιστές μην ανησυχείς και τους έχουμε πληρώσει όλοι μας. Και εγώ πέρυσι ήμουν στην άλλη άκρη της Ελλάδας, ενώ συνάδελφοί μου, χωρίς μέρα προϋπηρεσίας πήγαν με απόσπαση ή άδεια στο σπιτάκι του. Όταν τόλμησα να διαμαρτυρηθώ, με απείλησαν από πάνω. Από και και πέρα, την απεργία δεν την κάνουμε γι αυτούς τους αλήτες, αλλά για τον εαυτό μας. Σε αυτή τη χώρα που δεν έχεις δικαίωμα να απεργήσεις, να διαμαρτυρηθείς, να καθορίσεις το μέλλον σου το μόνο σου δικαίωμα είναι να μη συμμετέχεις στη διαμαρτυρία; Τέλος, μη νομίζεις ότι και οι συνδικαλιστές θέλουν να πάρεις μέρος στην απεργία. Είναι σαν εκείνες τις τυπικές προσκλήσεις που απευθύνουμε σε άτομα που δε συμπαθούμε "θα έρθεις για ένα ποτό;" και από μέσα μας κάνουμε την προσευχή μας να μην έρθουν.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 03:36:34 μμ »
Συμμετείχα στην απεργία και στην πορεία, όπου ήμαστε 3 και ο κούκος... οι κλασσικοί αριστεροί, κάποιοι μαθητές από καταλήψεις (τους οποίους χάρηκα πολύ), τα ίδια πρόσωπα που συναντάμε σε όλες τις πορείες και κάτι ξέμπαρκοι σαν κι εμένα.
Έλειπε ο παλμός!
Τι πρέπει να γίνει, δηλαδή, για να ξεχυθούμε στους δρόμους; Να μπουν στα σπίτια μας και να μας πάρουν τα βρακιά για τη "σωτηρία" της χώρας; Και τι πάει να πει "κράτος"... Το κράτος είμαστε ΕΜΕΙΣ.

Με άλλα λόγια θα στο πω
κι έναν ανάπηρο σκοπό
απ' το εβδομήντα και μετά
μας έχουν πνίξει τα σκατά...

να δεις τι σου 'ρχεται μετά
να δεις τι σου 'χω για μετά.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 04:07:15 μμ »
και υστερα λεμε για τους δημοσιογραφους που δεν μας υποστηριζουν !!! αφου εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε να αγωνιζομαστε, να διεκδικουμε, να παλευουμε....
αλλα, τι λεω?.....εδω μεσα το'χω μαθει πια. Παντα και για ολα φταινε οι αλλοι....

ρε τι καλα που κανω και δεν δινω σημασια στα κλαψουρισματα καποιων....

διαβαζα τις προαλλες μια συναδελφο εδω μεσα, πρωτο-διοριστη ,παντρεμενη με παιδι. Θα αυτοκτονουσε, εγραφε η καημενη,  και μολις αντεχε 1 εβδομαδα ακομα εκει που την εστειλαν και ρωτουσε μες την απελπισια της (οταν διαβαζω και γραφουν: απελπισμενη και απογοητευμενη τρελαινομαι...!!!ο τυπος) πότε θα βγει η αποφαση του δικαστηριου η 3ετια να γινει 2ετια ? (αυτο ηταν το προβλημα της!!!)
Μια - δυο μερες μετα ξαναβγαινει δημοσιως και λεει ΟΚ, δε με νοιαζει τωρα πια, πηρα μεταθεση (με μεσω φυσικα) οπότε ολα καλα τωρα!

ειχα καταλαβει το ποιον της εν λογω συναδελφισσας και της τα 'χωσα απ την αρχη.
Να ποιοι ειμαστε...... κατι ξεχαρβαλωμενες κιθαρες !!! πού συντονισμος και δραση ....!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 04:50:12 μμ »
Σε αυτή τη χώρα όλοι τα έχουμε με το Γιωργάκη, γιατί μας κορόιδεψε, αλλά το ΠΑΣΟΚ είναι πρώτο στις δημοσκοπήσεις.
Τα έχουμε με τους δημοσιογράφους για την προπαγάνδα τους, αλλά το δελτίο του ΜΕΓΚΑ είναι πρώτο σε τηλεθέαση
Όλοι τα έχουμε με τους συνδικαλιστές, αλλά κάθε χρόνο βγαίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι
Όλοι τα έχουμε με το μνημόνιο, αλλά κατά βάθος το θεωρούμε αναγκαίο.

Συμπέρασμα: Είτε σχιζοφρένεια έχουμε είτε είμαστε μεγάλοι υποκριτές, τελικά:

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 04:53:41 μμ »
Εθελόδουλοι είμαστε μάλλον! Γουστάρουμε να μας φτύνουν και να λέμε ότι βρέχει!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:30:04 μμ »
Ο λόγος που δεν συμμετείχα στην απεργία δεν ήταν τόσο το οικονομικό. Δεν είμαι καθόλου υπεράνω, αλλά μπορώ να διαθέσω 50Ε ένα μήνα για μια απεργία όταν νιώθω ότι αυτή γίνεται για το συμφέρον του κλάδου. Τελευταία όμως έχω την αίσθηση ότι οι απεργίες είναι κάτι σαν γραφειοκρατική διαδικασία του δημοσίου ή κάτι σαν τις αργίες. Δηλαδή ενημερώνομαι από τον τύπο ή έρχεται ένα χαρτί στο σχολείο ότι την τάδε έχουμε απεργία. Όμως θα περίμενα όλο αυτό να συνοδεύεται από κάποια έστω κινητοποίηση προηγούμενως. Να έρθει ένας συνδικαλιστής στο σχολείο, να μας μιλήσει για το ποιο είναι το σκεπτικό πίσω από τη συγκεκριμένη απεργία, γιατί αποφασίστηκε για την τάδε ημερομηνία και πώς τελοσπάντων σκοπεύουν να κινηθούν στο μέλλον. Ωστόσο τίποτα από τα παραπάνω δεν υπάρχει. Γι' αυτό και εγώ δεν συμμετείχα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3395
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:40:58 μμ »
Συμφωνώ με para5. Φοβάμαι ότι φέτος, αν συνεχιστεί το τροπάρι με τις μονοήμερες απεργίες, τα ποσοστά συμμετοχής θα είναι συνεχώς χαμηλά. Ο κλάδος των εκπαιδευτικών (διορισμένων και αδιόριστων) χτυπήθηκε βάναυσα πέρυσι κι εμείς ουσιαστικά δεν αντιδράσαμε. Οι εκπαιδευτικοί πιθανότατα σκέφτηκαν ότι ο αγώνας χάθηκε πέρυσι, η συνδικαλιστική ηγεσία έμεινε άπραγη και γι' αυτό φέτος δεν αντιδρούν. Λάβετε υπ' όψιν ότι οι συνδικαλιστές οι προσκείμενοι στο κυβερνών κόμμα δεν θα υποστήριζαν μια τέτοια απεργία. Γι΄ αυτό και σχεδόν δεν το πήραμε χαμπάρι.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:56:23 μμ »
Σε αυτή τη χώρα όλοι τα έχουμε με το Γιωργάκη, γιατί μας κορόιδεψε, αλλά το ΠΑΣΟΚ είναι πρώτο στις δημοσκοπήσεις.
Τα έχουμε με τους δημοσιογράφους για την προπαγάνδα τους, αλλά το δελτίο του ΜΕΓΚΑ είναι πρώτο σε τηλεθέαση
Όλοι τα έχουμε με τους συνδικαλιστές, αλλά κάθε χρόνο βγαίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι
Όλοι τα έχουμε με το μνημόνιο, αλλά κατά βάθος το θεωρούμε αναγκαίο.

Συμπέρασμα: Είτε σχιζοφρένεια έχουμε είτε είμαστε μεγάλοι υποκριτές, τελικά:

Διόρθωση:
Σύμφωνα με τελευταίες δημοσκοπήσεις (αν και δεν έχει νόημα να δίνουμε σημασία, αφού είναι συνήθως στημένες) καταλληλότερος πρωθυπουργός είναι ο.. κανένας (και μετά ακολουθούν οι 2 "εθνοσωτήρες").
Από πότε πιστεύεις στις "μετρήσεις" της AGΒ;
Ξέρεις πολλούς να πηγαίνουν στις εκλογές των συνδικαλιστικών οργάνων; Έτσι κι αλλιώς, μικρογραφία των κανονικών εκλογών συνήθως, όλα κομματικά..
Όσον αφορά το μνημόνιο, όσο θα περνάει ο καιρός, τόσο θα ξυπνάνε τα "πρόβατα".. αλλά πρέπει πρώτα να χάσουν και άλλα (βλ. π.χ. Αργεντινή που η μεσαία τάξη ξύπνησε μόνο όταν τους έκλεισαν τους τραπεζικούς λογαριασμούς ;) )

Μάρκο, που την θυμήθηκες την miss κλαψιάρα; Αλήθεια, μας είπε πως βρήκε τη λύση, ή απαξιεί να ξαναμπεί από τότε, μιας και βολεύτηκε τελικά;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία της 7/10/2010
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 08:10:20 μμ »
Ο λόγος που δεν συμμετείχα στην απεργία δεν ήταν τόσο το οικονομικό. Δεν είμαι καθόλου υπεράνω, αλλά μπορώ να διαθέσω 50Ε ένα μήνα για μια απεργία όταν νιώθω ότι αυτή γίνεται για το συμφέρον του κλάδου. Τελευταία όμως έχω την αίσθηση ότι οι απεργίες είναι κάτι σαν γραφειοκρατική διαδικασία του δημοσίου ή κάτι σαν τις αργίες. Δηλαδή ενημερώνομαι από τον τύπο ή έρχεται ένα χαρτί στο σχολείο ότι την τάδε έχουμε απεργία. Όμως θα περίμενα όλο αυτό να συνοδεύεται από κάποια έστω κινητοποίηση προηγούμενως. Να έρθει ένας συνδικαλιστής στο σχολείο, να μας μιλήσει για το ποιο είναι το σκεπτικό πίσω από τη συγκεκριμένη απεργία, γιατί αποφασίστηκε για την τάδε ημερομηνία και πώς τελοσπάντων σκοπεύουν να κινηθούν στο μέλλον. Ωστόσο τίποτα από τα παραπάνω δεν υπάρχει. Γι' αυτό και εγώ δεν συμμετείχα.

μηπως ο συνδικαλιστης να μας εφερνε και γλυκα ! μην ερχοταν και με αδεια χερια..... οσα δε φτανει η αλεπου....τα κανει δικαιολογιες!
σορυ κιολας αλλα δε συμφωνω para5  μου !



Μάρκο, που την θυμήθηκες την miss κλαψιάρα; Αλήθεια, μας είπε πως βρήκε τη λύση, ή απαξιεί να ξαναμπεί από τότε, μιας και βολεύτηκε τελικά;


βγηκε και το ειπε δημοσια! Εχουν θρασος μερικοι/ες.
και το αστειο ειναι οτι οταν πρωτοκλαυτηκε την πηρα στο "ψιλο" και εδειξε ενοχλημενη η κυρια! οτι και καλα εγω δεν συμμεριζομαι την κατασταση των συναδελφων και λοιπα.... "
για ποια κατασταση μιλουσε αραγε? αυτη που δεν συμμεριστηκε τελικα η ιδια, παραγκωνιζοντας αλλο/η συναδελφο βαζοντας μεσο?
και ειχε το θρασος να προκαλεσει το κοινο αισθημα!
αλλα ειπαμε οταν γραφουν τη λεξη απελπισμενη/απογοητευμενη (ξερω παρα πολυ καλα τι λεω ) προκειται για πειραγμενο ατομο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161410
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.