*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως  (Αναγνώστηκε 72779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΝΟΥΛΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 24, 2008, 11:57:27 μμ »
Καλησπέρα.Ειμαι νηπιαγωγός και αρχές Σεπτεμβρίου που ανοίγουν τα σχολεία θα μπαίνω στο 5 μήνα. Επειδή όμως φοβάμαι να πάω, γιατί θα έχω πολλά παιδάκια φέτος θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πέρω άδεια μιας που δουλεύω εδώ και 5 χρόνια.αρχές δεκεμβρίου κανονικα παίρνω τους 2 προβλεπόμενους μήνες. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει πάρει άδεια και να μου πει τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσω? πρέπει χαρτί απο δημόσιο διευθυντή νοσοκομείου? πόσεσ μέρες μπορει να μου δώσει? κατά πόσο αληθεύει αυτό που λένε ότι η υγιειονομική επιτροπή δεν σε εξετάζει και απλώς σου δίνει την άδεια? όποιος γνωριζει, παρακαλώ να μου στείλει κάθε πληροφορία. έχω αγχωθεί.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 25, 2008, 07:25:46 πμ »
Καλημέρα και με το καλό να έρθει το μωρό!
Για να βγεις σε άδεια από τόσο νωρίς, θα πρέπει να θεωρηθεί η κύηση επαπειλούμενη. Δες το ακόλουθο λινκ και αν σου μείνουν ακόμη απορίες, εδώ είμαστε να σου τις λύσουμε!
Όσο για την επιτροπή που περνάς μετά τη λήξη της άδειας, ξέρω πως στις εγκύους είναι ιδιαίτερα ελαστικοί, δεν απαιτούν καν τη φυσικη σου παρουσία & ανανεώνουν την άδεια χωρίς πολλές φορές να κοιτάξουν τα χαρτιά.

www.pde.gr/forum/index.php?topic=7794.0

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΝΟΥΛΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 25, 2008, 09:17:24 πμ »
Σε ευχαριστώ θερμά. Αναρρωτική άδεια δεν μπορεί να μου γράψει ο γιατρός δημοσίου νοσοκομείου? μιας που έχω δουλέψει 5 χρόνια και μου αναλογούν 5 μήνες αναρρωτικής άδειας? και κάτι τελευταίο. για να έχει ισχύ η βεβαίωση πρέπει να μου την γράψει την 1 σεπτεμβίου που αναλαμβάνω υπηρεσία έτσι δεν είναι? για να είναι έγκυρη .
Ειδικά η βοήθεια σου για τι θέμα μου ήταν κατατοπιστική.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 25, 2008, 09:36:49 πμ »
Με βεβαιότητα 99% η άδεια επαπειλούμενης κύησης είναι αναρρωτική. Αυτό τουλάχιστον ισχύει στο ΙΚΑ: εμείς θεωρούσαμε πως παίρναμε άδεια επαπειλούμενης, αλλά το ΙΚΑ μας έβγαζε σε αναρρωτική. Φυσικά και τη δικαιούσαι την αναρρωτική λοιπόν. Πήρα χαρτί από γιατρό δημόσιου νοσοκομείου στις 6/8 και έχει ισχύ για ένα μήνα. Μετά θα χρειαστεί να περάσω τα χαρτιά μου από επιτροπή. Δε νομίζω όμως πως πρέπει υποχεωτικά να έχεις βεβαίωση από την 1/9, για ποιο λόγο να μην τη δεχτούν και από σήμερα πχ??

Να σου πω εδώ πως επειδή ακριβώς η άδειά μου καλύπτει την 1/9 που πρέπει να παρουσιαστώ στο σχολείο κια να κάνω αναφορά ανάληψης, δε θα πάω καν. Από τη Δ/νση μου είπαν πως θα μιλήσουν με το διευθυντή του σχολείου και κατόπιν συνεννόησης μου και δικής τους, μαζί του θα παρουσιαστώ...τηλεφωνικά και αυτός θα κάνει την αναφορά αντί εμού. Αυτό μένει να το δω βέβαια, μου ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. Από την άλλη πάλι, δε θα μπορούσαν να με υποχρεώσουν να πάω εφόσον έχω χαρτί από γιατρό που δε μου επιτρέπει να μετακινηθώ.

Σκέψου το και αυτό με τη βεβαίωση του γιατρού από τώρα, μήπως γλιτώσεις ακόμη και την παρουσίαση την 1/9..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2008, 09:43:41 πμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΝΟΥΛΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 25, 2008, 09:44:30 πμ »
Να σαι καλά για την βοήθεια σου. και με το καλό να έρθει και το δεύτερο παιδάκι σου. Λέω να μην πάω καθόλου στο σχολείο ούτε απο τισ 1/9 για να μπορεί το γραφείο να βρει αναπληρώτρια μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολεία.
Κινώ τισ διαδικασίες και βλέπουμε. Ελπίζω να μην φάω πολυ τρέξιμο.
Σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 25, 2008, 10:02:33 πμ »
Ένα- ένα τα θυμάμαι!! Συνάδελφός μου ενημερώθηκε από τη Β/Θμια Κορίνθου πως σε άδεια βγαίνεις και με χαρτί από ιδιώτη γιατρό (ο γυναικολόγος που σε παρακολουθεί δηλαδή), αλλά σου κόβουν αρκετά επιδόματα. Δεν έχεις πλήρεις αποδοχές, αλλά είναι και αυτό μια λύση αν σε ταλαιπωρήσουν πολύ στο δημόσο νοσοκομείο & τελικά δε βγάλεις άκρη.

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΝΟΥΛΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 25, 2008, 01:54:25 μμ »
τελικά όλα καλά. η γιατρός μου που είναι ιδιώτης παλιότερα δούλευε σε δημόσιο νοσοκομείο και έχει κάποιες άκρες . θα πάω την άλλη εβδομάδα και μάλλον θα μου την δώσουν την άδεια.
σε ευχαριστώ για την οποιαδήποτε πληροφορά μου στέλνεις.
καλή λευτεριά.

Αποσυνδεδεμένος manolis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 09:57:13 μμ »
Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, πόσους μήνες άδεια δικαιούται κάποια μόλις γεννήσει (δεν εννοώ το 9μηνο άδειας ανατροφής).

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2009, 11:05:16 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 01:30:41 πμ »
αμεσως μετα τον τοκετο δινεται η αδεια λοχειας που ειναι τριμηνη,την παιρνει καποια υποχρεωτικα κι ολοκληρη(οχι τωρα ενα μηνα και δυο μετα ).Μαλλον αυτη εννοεις

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 10:48:01 πμ »
ειναι και 2 μηνες πριν κ οτι περισσεψει αν γεννησεις νωριτερα θ απανε μετα τον τοκετο

Αποσυνδεδεμένος ZMOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 06:04:32 μμ »
Αν γεννήσεις νωρίτερα από την ημερομηνία που εχεις δηλώσει, η δίμηνη άδεια μεταφέρεται μετά τον τοκετό, αλλα μειώνεται (υπάρχει κάποιος μαθηματικός τύπος, που δεν τον θυμάμαι) η τρίμηνη άδεια μέτά.

Αποσυνδεδεμένος manolis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 10:09:14 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:47:56 πμ »
Καλημερα!!Μηπως γνωριζει καποια (καποιος λιγο απιθανο) αν κατα τη διαρκεια της κυησης πρεπει να καταθεσω καποιο χαρτι που να γραφει την πιθανη ημερομηνια τοκετου...ωστε να ξερουν στη δευτεροβαθμια ποτε δικαιουμε αδεια?
Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος anchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 0401
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:53:17 πμ »
Με βάση την πιθανή ημερομηνία τοκετού που υπολογίζει ο γιατρός σου, όταν καταθέσεις την αίτηση για άδεια κύησης πρέπει οπωσδήποτε να προσκομίσεις και ένα χαρτί από το γιατρό σου με την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Από εκεί και πέρα δικαιούσαι δυο μήνες (κύησης) + τρεις μήνες (λοχείας) ανεξάρτητα από την ημερομηνία τοκετού. Η αρχή της άδειας γίνεται με βάση την πιθανή ημερομηνία τοκετού και 2 μήνες πριν από αυτήν την ημερομηνία και είναι συνολικά πέντε μήνες .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.