*

Αποστολέας Θέμα: καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 8041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
καταλήψεις στα σχολεία
« στις: Οκτώβριος 15, 2010, 12:41:49 μμ »
Λοιπόν, από σήμερα και το δικό μας σχολείο βρίσκεται σε κατάληψη. Τα αιτήματα των μαθητών τα περισσότερα δίκαια και ουσιαστικά. Συγκεκριμένα αναφέρονταν στην παραπαιδεία, στα βιβλία των αγγλικών που αναγκάζονται να αγοράσουν, στην κατάργηση της πρόσθετικης διδακτικής στήριξης κτλ. Έχουν δίκιο τα παιδιά και εμείς έχουμε τα ίδια αιτήματα, αλλά και άλλα τόσα, αλλά διαφωνώ σε κάποια ζητήματα:
-Πώς αποφασίζεις να κλείσεις κάτι που δε σου ανήκει;
-Γιατί να χρησιμοποιείς το έσχατο μέσο πίεσης πρώτο με αποτέλεσμα κανείς να μη σε παίρνει στα σοβαρά;
-Γιατί δε ζητάς τη βοήθεια των διδασκόντων, ώστε να προωθήσουμε τα αιτήμα ως σύνολο;
-Γιατί δε δημοσιοποιείς το αίτημά σου με άλλα μέσα, όπως μια συναυλία διαμαρτυρίας και πολλά άλλα;
-Γιατί δε σκέφτεσαι τους συμμαθητές σου που πρέπει να δώσουν πανελλαδικές και δεν έχουν την πολυτέλεια του φροντιστηρίου;
-Αν θέλεις να φτάσεις σε ακραία μέσα, γιατί δεν επιλέγεις την αποχή που θίγει μόνο εσένα και όχι τους πάντες;
-τι κέρδος έχει βγει από τις καταλήψεις των τελευταίων χρόνων;
-Πώς ενώ διαμαρτύρεσαι για την παραπαιδεία κλείνεις το σχολείο και όχι το φροντιστήριο;
-Τέλος, με ποιο σκεπτικό καταδικάζεις τους συμμαθητές σου να μην πάνε περιπάτους ή πολυήμερες εκδρομές;
-Και ένα άλλο: τι δουλειά έχουν κάποιοι εξωσχολικοί στα κάγκελα του σχολείου να καθοδηγούν τους μαθητές;
-Γιατί ποτέ οι καταληψίες μαθητές δεν έκαναν μια εκδήλωση να μαζευτούν χρήματα για ένα εργαστήρι που είναι ανύπαρκτο στα σχολεία; Ξέρω, θα μου πείτε ότι δεν είναι δουλειά δικιά μας να εξοπλίζουμε τα σχολεία, αλλά το ενδιαφέρον σου για τη δωρεάν παιδεία δεν το εκδηλώνεις μόνο με αυτό τον τρόπο, με την κατάληψη

Αλήθεια, πώς τα βλέπετε εσείς όλα αυτά ως εκπαιδευτικοί; Ποια είναι η γνώμη σας;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:15:40 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 01:27:12 μμ »
Αν επιτρέπεται, είσαι σε σχολείο της Αθήνας ή της επαρχίας;  Πώς πάνε τα πράγματα με τις καταλήψεις; Δεν έχω γενική εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 01:30:29 μμ »
Πώς ενώ διαμαρτύρεσαι για την παραπαιδεία κλείνεις το σχολείο και όχι το φροντιστήριο;

γιατι κλεινει αυτο που τον παιρνει να το κλεισει...εκει που υπαρχει η αναρχια και η ατιμωρησια...αν παει να κλεισει φροντιστηριο δηλαδη μια ιδιωτικη επιχειρηση θα του τραβηξουν μια μηνυση και θα παει αμεσως αυτοφωρο...ενω στις καταληψεις των σχολειων υπαρχουν ''συμπαραστατες''...ΟΛΜΕ , κομματα κτλ κτλ..που να τολμησει κανενας να ''ποινικοποιησει''     ''τους αγωνες '' των μαθητων...
για του λογου το αληθες: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=11855

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 01:36:18 μμ »
Αν επιτρέπεται, είσαι σε σχολείο της Αθήνας ή της επαρχίας;  Πώς πάνε τα πράγματα με τις καταλήψεις; Δεν έχω γενική εικόνα.

Επαρχίας, αλλά κοντά στην Αθήνα. Εμείς είμαστε λίγο απομονωμένοι και δε γνωρίζω τι γίνεται αλλού. Ξέρω σίγουρα ότι τα ΕΠΑΛ του νομού έχουν κατάληψη. Αυτά!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:15:40 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 01:48:02 μμ »
Πώς ενώ διαμαρτύρεσαι για την παραπαιδεία κλείνεις το σχολείο και όχι το φροντιστήριο;

γιατι κλεινει αυτο που τον παιρνει να το κλεισει...εκει που υπαρχει η αναρχια και η ατιμωρησια...αν παει να κλεισει φροντιστηριο δηλαδη μια ιδιωτικη επιχειρηση θα του τραβηξουν μια μηνυση και θα παει αμεσως αυτοφωρο...ενω στις καταληψεις των σχολειων υπαρχουν ''συμπαραστατες''...ΟΛΜΕ , κομματα κτλ κτλ..που να τολμησει κανενας να ''ποινικοποιησει''     ''τους αγωνες '' των μαθητων...
για του λογου το αληθες: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=11855

Ενώ είχε αρχίσει διάλογος από χθες με το διευθυντή, σήμερα είχαν κλείσει το σχολείο μην αφήνοντας κανέναν να μπει μέσα. Δε φαντάζεστε τη γελοιότητα που επικρατούσε έξω. Εξωσχολικοί και κάποιοι γονείς δήθεν προοδευτικοί, προέτρεπαν τα παιδιά να συνεχίσουν τον αγώνα τους και να μην ακούν κανένα. Μέχρι το τοπικό κανάλι είχαν φέρει να τραβάει στιγμιότυπα. Φαντάζεστε πώς ένιωθαν τα παιδιά, ότι είχαν κατακτήσει τον κόσμο. Δεν κατηγορώ τα παιδιά, την επανάστασή τους θέλουν να κάνουν και να δείξουν στον κόσμο ότι ενηλικιώνονται. Κάποια στιγμή αγανάκτησα και είπα στο διευθυντή να φέρει το 15μελες να τους μιλήσει και ο σύλλογος.  Τους θέσαμε τα εξής ζητήματα:
-αν έχουν εξαντλήσει όλα τα μέσα διεκδίκησης και αγώνα;
-Αν γνωρίζουν ότι δεν έχουν το δικαίωμα να καταλαμβάνουν κάτι δημόσιο;
-Αν θέλουν να κάνουν κάτι ακραίο γιατί δεν κάνουν αποχή;
-Με ποιο τρόπο υπερασπίζονται τη δημοκρατία, όταν φασιστικά δεν επιτρέπουν στο συμμαθητή τους που διαφωνεί ή, που δεν πηγαίνει στο φροντιστήριο και θα δώσει πανελλαδικές, να μπει και να κάνει μάθημα.
-Ακόμη, τους ρωτήσαμε γιατί αισθάνονται ότι σε αυτά τα θέματα είμαστε απέναντι και γιατί δε ζητούν τη συνδρομή μας για να προωθήσουμε τα αιτήματά τους.
-Τέλος, τους είπαμε αν έχουν ενημερώσει τους συμμαθητές τους για τις αναπληρώσεις μαθημάτων ή και αυτό θα το παρουσιάσουν ως τιμωρία του συλλόγου προς τους μαθητές.

Αφού, λοιπόν, στριμώχθηκαν άγρια, είπαν τα εξής: "νομίζουμε ότι για μια εβδομάδα δεν τίθεται θέμα αναπλήρωσης" (εκεί τους παραπέμψαμε στη νομοθεσία), έριξαν το φταίξιμο στους υπολοίπους, ότι οι υπόλοιποι δε θέλουν άλλα μέσα, αλλά επιμένουν στην κατάληψη και, τέλος, ενός του ξέφυγε και είπε "να μην ξεκουραστούμε και εμείς λίγο".

Πέρα από τα παιδιά, που είναι φυσικό να είναι ανώριμα, εγώ σοκάρομαι με τους εξωσχολικούς που ήρθαν να καθοδηγήσουν τα παιδιά. Μήπως έχουμε ξεφύγει, λίγο, σε αυτή τη χώρα; Για όνομα του θεού!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2010, 01:51:10 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 01:53:32 μμ »
Και η στάση κάποιων συναδέλφων δεν παιζόταν, για να μη βγαίνουμε και εμείς λάδι. Πήραν το αυτοκινητάκι τους και πήγαν για καφέ, ενώ είχαμε μείνει μερικοί μαζί με το διευθυντή να παλεύουμε να μιλήσουμε με τα παιδιά, ενώ οι εξωσχολικοί απέξω έδιναν και έπαιρναν.  


Η νοοτροπία μας ως λαού δεν πρόκειται ν' αλλάξει εύκολα. Κουβαλάμε σύνδρομα από την εποχή της τουρκοκρατίας. Νιώθουμε πως ό,τι είναι δημόσιο είναι και ξένο. Μπορεί να είμαι και λάθος στις τοποθετήσεις μου, δεν ξέρω, αλλά είναι φοβερό να μην παίρνεις θέση γι αυτό που βλέπεις και να παρατηρείς μόνο "γιατί δε μου κάνατε ένα τηλέφωνο και κουβαλήθηκα πρωί, πρωί". Δηλαδή, αυτό είναι το μόνο πρόβλημα που βλέπεις γύρω σου;

Δεν ξέρω, πραγματικά έχω αρχίσει να κλωνίζομαι ως προς αυτά που θεωρώ σωστά και απαράβατα. Γι αυτό τα γράφω εδώ πέρα και μοιράζομαι τις σκέψεις μου. Κάπου, μάλλον, εγώ κάνω λάθος, δεν μπορεί. Από την άλλη, αρνούμαι να δεκτώ αυτές τις νοοτροπίες, δεν ξέρω!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2010, 01:58:13 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 01:54:48 μμ »
αν και δεν εργάζομαι σε σχολείο από τα παιδιά στο φροντιστήριο έμαθα ότι έκλεισαν σχολείο σε δραπετσώνα χαραυγή με τα ίδια αγωνιστικά αιτήματα!!!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 03:09:28 μμ »
Πέρα από τα παιδιά, που είναι φυσικό να είναι ανώριμα, εγώ σοκάρομαι με τους εξωσχολικούς που ήρθαν να καθοδηγήσουν τα παιδιά. Μήπως έχουμε ξεφύγει, λίγο, σε αυτή τη χώρα; Για όνομα του θεού!!!!!


αχ LK δεν ησουν στο δικο μου σχολειο το '98-'99  (επι αρσενη) οπου καναμε αρχικα καταληψη για καποιες εβδομαδες κ μετα απο δευτερη ψηφοφορια ενω η πλειοψηφια ειχε ψηφισει κατα το βραδυ λοιπον μπαινουν εξωσχολικοι πολιτικης νεολαιας (μαζι με κπ παιδια του σχολειου εκτος 15 μελους)κ παραμενει το σχολειο κλειστο για 2 μηνες!!

κ απο εξω η κατασταση που περιγραφεις, καμερες, υπερασπιστες γονεις... κ ο διευθυντης να μην κανει τπτ για να μην γινουν χοντρες φασαριες. κ αυτοι που υπερασπιζονταν την ελευθερια κ το δικαιο να γινονται μεγαλυτεροι δημιοι με απειλες κ λασπολογιες.

εξαιτιας αυτη της προσωπικης μου εμπειριας ειμαι κατα των καταληψεων. οπως αλλωστε ανεφερες πιο πανω υπαρχουν τοσες αλλες μορφες διαμαρτυριας πριν φτασεις στην καταληψη.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 03:31:51 μμ »
εκείνη την επόχη που περιγράφεις evi ήμουν μαθήτρια !!!!

ο μαθητής περά από τη χαρά της χειμερινής ραστώνης μπορούσε να παρακολουθήσει στον προαύλιο χώρο του σχολείου παιδαγωγικά δρώμενα όπως κούρσες με μηχανάκια ,παίγνια όπως μακριά γαιδούρα και άλλα ευχάριστα που πλαθουν τη ψυχη του εφήβου

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 04:03:50 μμ »
Εγώ πήγα σχολείο στην επαρχία. Εκεί, μέχρι και που τέλειωσα, δεν υπήρχε η έννοια της κατάληψης, αλλά της αποχής. Βίωσα, όμως, την κατάληψη στη φιλοσοφική της Αθήνας. Δε συμμετείχα, αλλά δεν ενδιαφερόμουν, τότε, δηλαδή δεν πήγαινα να ψηφίσω, γιατί θεωρούσα ότι με...βόλευε να ξεκουραστώ λίγο. Γι αυτό λέω ότι καταλαβαίνω τα παιδιά. Αν δεν έχει ωριμότητα ένας φοιτητής, πώς θα έχει ένας μαθητής. Πέρυσι είδα έναν από τα "προοδευτικά" και "αντιδραστικά" στοιχεία της σχολής που πρωτοστατούσε στις καταλήψεις να μιλά στην τηλεόραση και από κάτω να γράφει "επίκουρος καθηγητής". Όλοι γνωρίζουμε ότι κάποιοι χειραγωγούν τα παιδιά. Το θέμα μου δεν είναι τόσο με τα παιδιά, αλλά με τη στάση των μεγάλων (εκπαιδευτικών, γονιών κτλ.). Θεωρώ, πραγματικά, πρέπει να υπάρχει κόστος σε τέτοιες καταστάσεις. Με άλλα λόγια, πρέπει να υπάρξει αναπλήρωση, γιατί θα πουν από πάνω ότι μας βόλεψε η κατάληψη, γιατί ξεκουραστήκαμε. Επίσης, θεωρώ ανωριμότητα από μέρος των γονιών να ωθούν τα παιδιά τους να μιλήσουν μπροστά στην κάμερα (το κατεξοχήν, δηλαδή σύμβολο της εξουσίας στη σύγχρονη εποχή), αλλά να τους αποτρέπουν από το να μας ακούσουν. Δηλαδή, σε αυτόν τον τόπο εγώ είμαι το σύμβολο της εξουσίας, η κακοπληρωμένη εκπαιδευτικός που τρέχω να καλύψω τα ασυμμάζευτα (έλλειψη βιβλίων, κακογραμμένα βιβλία, ανύπαρκτο εξοπλισμό κτλ.).

Εγώ, πραγματικά, σήμερα αποφάσισα να αρνούμαι από δω και πέρα να συνοδεύω σε μαθητική εκδρομή. Αφού κόπτονται τόσο μερικοί εξωσχολικοί για το καλό του σχολείου, ας πάνε αυτοί τα παιδιά εκδρομή. Μπορεί να ακούγεται παράλογο, αλλά βαρέθηκα να βιώνω αυτή την απαξίωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2010, 04:07:26 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 04:10:39 μμ »
εκείνη την επόχη που περιγράφεις evi ήμουν μαθήτρια !!!!

ο μαθητής περά από τη χαρά της χειμερινής ραστώνης μπορούσε να παρακολουθήσει στον προαύλιο χώρο του σχολείου παιδαγωγικά δρώμενα όπως κούρσες με μηχανάκια ,παίγνια όπως μακριά γαιδούρα και άλλα ευχάριστα που πλαθουν τη ψυχη του εφήβου

Ο διευθυντής μας τους πρότεινε μια συναυλία διαμαρτυρίας, ένα απόγευμα, ώστε να δημοσιοποιηθούν τα αιτήματά τους, τα οποία δεν αφορούσαν στο σχολείο, αλλά ήταν γενικά αιτήματα. Η απάντησή τους ήταν "όχι". Πώς να πάρεις σοβαρά μια τέτοια διαμαρτυρία.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 08:08:33 μμ »
γενικα δηλαδη θεωρειτε ότι τα παιδιά θα πρέπει να παραμεινουν αμετοχα σε ολο αυτο που γινεται στη χωρα μας?δηλαδη δεν εχουν η μαλλον δεν μπορουν αν εχουν αποψη για το γεγονος οτι πχ δημοσια και δωρεαν παιδεια δεν υφισταται?δηλαδη υπαρχει για σας αλλος τροπος να εισακουστει ο καθε ενας που αδικειται?εσεις ως εκπαιδευτικοι ειστε ικανοποιημενοι απο το νεο σχολειο ή θεωρειτε οτι ο διαλογος και οι ειρηνικες φωνες πλεον ακουγονται?νομιζω οτι πρεπει να παρουμε ολοι θεση ακομα και αν τα παιδια  δεν μπορουν να εκθεσουν τα "θελω " τους με το σωστο τρόπο.οσο για τις εκδρομες που μπορει να χαθουν ο συλλογος καθηγητων μπορει να καταφερει να μη χαθει τιποτα.καλο ειναι να ειμαστε μαζι σε αυτο και σε καθε τετοια κατασταση.και επειδη ειδα καπου για χρηματα απο τα ιδια τα παιδια...τα παιδια πληρωνουν μεσω των φορων που δινουν οι γονεις τους.δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να πληρωσει κι αλλα..πληρωνει ηδη πολλα ο ΕΛληνας, για να ερθει η δημοσια και δωρεαν εκπαιδευση να ζηταει και αλλα χρηματα.
οσο για τους υποψηφιους που δεν εχουν χρηματα να πανε φροντιστηριο ειναι και αυτοι αναμεσα σε αυτους που διακουνται να κανουν καταληψη ..γιατι το ιδιο το κρατος δεν τους παρεχει το ελαχιστο δυνατο.δηλαδη ενισχυτικη διδασκαλια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2010, 08:12:06 μμ από tania24 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 08:27:40 μμ »
Δυστυχώς οι μαθητικές/φοιτητικές καταλήψεις έχουν αποκτήσει εθιμοτυπικό χαρακτήρα και
κανείς δεν τις παίρνει στα σοβαρά ακόμα και αν υπάρχουν μεγάλα προβλήματα.
Ένα "καμένο χαρτί" που δεν απασχολεί την πολιτική/οικονομική ηγεσία που φροντίζει τα παιδιά της
να πηγαίνουν σε ιδιωτικά σχολεία και μετά σε ακριβά πανεπιστήμια του εξωτερικού.
Το να κλείσεις ένα δημόσιο σχολείο δεν έχει πολιτικό κόστος.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 08:46:16 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι σε τέτοιες συζητήσεις τείνουμε να κοιτάζουμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος. Ας είμαστε και λίγο ειλικρινείς με τους εαυτούς μας: Δεν λειτουργεί σωστά το δημόσιο σχολείο. Δεν επιτυγχάνει τους στόχους του και δεν είναι καθόλου μα καθόλου ευχάριστο στα παιδιά. Όπως μου είπε μια φορά μια μαθήτρια "Κυρία, προσπαθείτε να μας πείσετε ότι ένα κακό σχολείο είναι καλύτερο από ένα ανύπαρκτο σχολείο".

Σίγουρα, η κατάληψη ως μέσο διεκδίκησης έχει πλέον περιορισμένη αποτελεσματικότητα για διάφορους λόγους. Κυριότερος είναι κατά τη γνώμη μου η κατάχρηση του. Από την άλλη, μήπως κι εμείς γινόμαστε λίγο παράλογοι όταν απαιτούμε πολιτική ωριμότητα από εφήβους; Τα παιδιά, ενστικτωδώς, ξέρουν ότι το σχολείο δεν τους αρέσει. Η επαναληπτικότητα των καταλήψεων στέλνει ένα ηχηρότατο μήνυμα προς αυτή την κατεύθυνση. Εμείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Υπερασπιζόμαστε ένα σχολείο, το οποίο μεταξύ μας, είναι αχαρακτήριστο από πολλές απόψεις;

Και κάτι τελευταίο: Το σχολείο ανήκει στα παιδιά. Θυμάμαι τις καταλήψεις του 90-91, αλλα και αυτές που έζησα στο πανεπιστήμιο. Ποτέ δεν ένιωσα ότι "έκλεινα" κάτι που δεν μου ανήκε. Ακριβώς το αντίθετο. Τότε, είχαμε δώσει λεφτά απο το 15μελές και το είχαμε βάψει το σχολείο με τα χρώματα που θέλαμε,  πορτοκαλί, κόκκινα, πράσινα. Το παραδώσαμε πεντακάθαρο και σε καλύτερη κατάσταση απ΄ότι το βρήκαμε. Στο πανεπιστήμιο, κάναμε προβολές, αντιμαθήματα, συζητήσεις, συναυλίες. Αυτό έχουμε χάσει πλέον. Την αίσθηση ότι το σχολείο (και το πανεπιστήμιο προφανώς) είναι ένας χώρος που πρέπει να είναι ζωντανός και όχι απλώς μερικές αίθουσες διδασκαλίας. Και αυτό, δυστυχώς, τα παιδιά το έχουν καταλάβει πολύ καλύτερα από εμάς...

ΥΓ. Αλήθεια, τι μπορούμε να πούμε στα παιδιά του λυκείου που ήμουνα πρόπερσι, τα οποία είχαν ως αίτημα να μην κάνουν διακρίσεις οι καθηγητές υπέρ των μαθητών στους οποίους έκαναν ιδιαίτερα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159742
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.