*

Αποστολέας Θέμα: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11  (Αναγνώστηκε 63974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #238 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 06:09:23 μμ »
Οι συνταξιούχοι συνεχίζουν να φεύγουν και θα φεύγουν και τον άλλο μήνα .
Γιατί φεύγουν ένας ένας κι όχι όλοι μαζί; Τί περιμένουν και θα φύγουν τον άλλο μήνα;
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:47 »

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #239 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 06:10:56 μμ »
Θα ήταν πιο δημοκρατικό από τη στιγμή που ισχύει η μεταβατική περίοδος και δεν θα ανανεωθούν οι πίνακες, να δουλέψουν του χρόνου αναπληρωτές όχι πάλι όσοι κλήθηκαν φέτος, αλλά να καλέσουν από τον τελευταίο που θα δουλέψει φέτος και κάτω. Και μετά όλοι μαζί ασεπ. Αυτό λέγεται δημοκρατία για όλους κ μιας και θέλουμε πια μόνο αναπληρωτές.
Κοπελιά τα όσα γράφεις είναι ανάξια σχολιασμού μιας και στερούνται στοιχειώδους λογικής.Εκεί που ήμουν είσαι και εδώ που είμαι θα έρθεις.Φιλοσόφησε το λίγο και θα δεις πόσο λάθος είσαι.Τίποτα άλλο.
Πάντοτε τα καλά και συμφέροντα για ορισμένους! ::)
Προφανώς και για την συνέδελφο elekou ισχύει το σχόλιό σου.
Είναι ωραία να γράφουν κάποιοι ανώνυμα (εκ του ασφαλούς)

Ας αφήσουμε τις εμπάθειες. Δεν υπάρχει συμφέρον όταν λες για δημοκρατία κ όλοι να εργαστούν. Ακόμα και να ίσχυε κάτι τέτοιο είμαι πολύ πίσω στον πίνακα, μην ανησυχείτε:)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #240 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 06:14:35 μμ »
Ας αφήσουμε τις εμπάθειες. Δεν υπάρχει συμφέρον όταν λες για δημοκρατία κ όλοι να εργαστούν. Ακόμα και να ίσχυε κάτι τέτοιο είμαι πολύ πίσω στον πίνακα, μην ανησυχείτε:)
Ουφ ευτυχώς ;D
Το ζητούμενο είναι να υπάρχει ένα σταθερό σύστημα να προγραμματίσουμε τη ζωή μας.
Όλα τα άλλα (για σωστό λάθος, ηθικό ανήθκιο, λογικό παράλογο) είναι εκ του πονηρού για να "πλακωνόμαστε" ο ένας με τον άλλο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2010, 06:16:55 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #241 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 06:16:02 μμ »
Θα ήταν πιο δημοκρατικό από τη στιγμή που ισχύει η μεταβατική περίοδος και δεν θα ανανεωθούν οι πίνακες, να δουλέψουν του χρόνου αναπληρωτές όχι πάλι όσοι κλήθηκαν φέτος, αλλά να καλέσουν από τον τελευταίο που θα δουλέψει φέτος και κάτω. Και μετά όλοι μαζί ασεπ. Αυτό λέγεται δημοκρατία για όλους κ μιας και θέλουμε πια μόνο αναπληρωτές.
Κοπελιά τα όσα γράφεις είναι ανάξια σχολιασμού μιας και στερούνται στοιχειώδους λογικής.Εκεί που ήμουν είσαι και εδώ που είμαι θα έρθεις.Φιλοσόφησε το λίγο και θα δεις πόσο λάθος είσαι.Τίποτα άλλο.
Πάντοτε τα καλά και συμφέροντα για ορισμένους! ::)
Προφανώς και για την συνέδελφο elekou ισχύει το σχόλιό σου.
Είναι ωραία να γράφουν κάποιοι ανώνυμα (εκ του ασφαλούς)

Ας αφήσουμε τις εμπάθειες. Δεν υπάρχει συμφέρον όταν λες για δημοκρατία κ όλοι να εργαστούν. Ακόμα και να ίσχυε κάτι τέτοιο είμαι πολύ πίσω στον πίνακα, μην ανησυχείτε:)

Δεν ανησυχεί κανείς. Απλώς, σχολιάσαμε το... αντισυναδελφικόν της άποψής σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:47 »

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #242 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 06:23:39 μμ »
Θα ήταν πιο δημοκρατικό από τη στιγμή που ισχύει η μεταβατική περίοδος και δεν θα ανανεωθούν οι πίνακες, να δουλέψουν του χρόνου αναπληρωτές όχι πάλι όσοι κλήθηκαν φέτος, αλλά να καλέσουν από τον τελευταίο που θα δουλέψει φέτος και κάτω. Και μετά όλοι μαζί ασεπ. Αυτό λέγεται δημοκρατία για όλους κ μιας και θέλουμε πια μόνο αναπληρωτές.
Κοπελιά τα όσα γράφεις είναι ανάξια σχολιασμού μιας και στερούνται στοιχειώδους λογικής.Εκεί που ήμουν είσαι και εδώ που είμαι θα έρθεις.Φιλοσόφησε το λίγο και θα δεις πόσο λάθος είσαι.Τίποτα άλλο.
Πάντοτε τα καλά και συμφέροντα για ορισμένους! ::)
Προφανώς και για την συνέδελφο elekou ισχύει το σχόλιό σου.
Είναι ωραία να γράφουν κάποιοι ανώνυμα (εκ του ασφαλούς)

Ας αφήσουμε τις εμπάθειες. Δεν υπάρχει συμφέρον όταν λες για δημοκρατία κ όλοι να εργαστούν. Ακόμα και να ίσχυε κάτι τέτοιο είμαι πολύ πίσω στον πίνακα, μην ανησυχείτε:)

Δεν ανησυχεί κανείς. Απλώς, σχολιάσαμε το... αντισυναδελφικόν της άποψής σου.

Παραδέχεστε έτσι ότι απλώς σχολιάζετε τους συναδέλφους σας

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #243 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 06:27:03 μμ »
ΟΚ, ό,τι πεις.

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #244 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 06:27:28 μμ »
Οι συνταξιούχοι συνεχίζουν να φεύγουν και θα φεύγουν και τον άλλο μήνα .
Γιατί φεύγουν ένας ένας κι όχι όλοι μαζί; Τί περιμένουν και θα φύγουν τον άλλο μήνα;
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος akad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #245 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 06:33:41 μμ »
Ντίνα κάποιο άλλο νέο για δ' φάση; ;)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #246 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 09:06:10 μμ »
Δεν ξέρω παιδιά γιατί φεύγει ο καθένας ό,τι ώρα του καπνίσει και κυριολεκτώ ό,τι ώρα ....

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #247 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 10:46:51 μμ »
Όχι και μεγαλύτερο από του Μεταξά!!!!!!!!!!! Καλύτερα σε 3 σχολεία και με κανονικό μισθό παρά σε δύο όπως τα τελευεταία χρόνια και με ψίχουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άς πάρει λιγότερους ωρομισθίους και ας καλυφθούν οι θέσεις από αναπληρωτές

Υπάρχουν πολλοί που θέλουν να εργαστούν σε σχολείο και δεν είναι πάνω πάνω στους πίνακες. Έχω βιώσει την απαξίωση των αναπληρωτών προς τους ωρομίσθιους σε μεγάλο βαθμό.Πέρυσι ήμουν ωρομίσθια κ η αναπληρώτρια που είναι τέσσερα χρόνια στο ίδιο σχολείο έβγαλε έτσι το πρόγραμμα ώστε να κάνω 140 χιλιόμετρα κάθε μέρα μόνη μου (ενώ μέναμε στην ίδια πόλη)και η ίδια πηγαινοερχόταν με τους μόνιμους, αφού έφταναν γύρω στις 10 στο σχολείο(εγώ ήμουν βάσει προγράμματος από το πρωί και έφευγα μόλις έφταναν). Μάλιστα, σε τρακάρισμα που είχα κόντεψα να χάσω τη ζωή μου κ μόνο τότε μου είπαν πως, έτσι όπως είχε βγει το πρόγραμμα ήταν άδικο προς εμένα τελικά!Από πότε οι αναπληρωτές έχουν τόση εξουσία; Είναι σωστό να διοριστεί ένας καθηγητής σε σχολείο όταν δεν ενδιαφέρεται στοιχειωδώς για τους άλλους; Πέρυσι ήμουν εγώ, του χρόνου κάποιος άλλος. Ο επαγγελματισμός και η ανθρωπιά φαίνεται απ' όλες τις ενέργειες συνολικά. Κ η ανωριμότητα επίσης μερικών που θα αναλάβουν κάποια στιγμή ως μόνιμοι σε σχολεία και θα έχουν να κάνουν με παιδιά...Δεν πιστεύω πως ένας τέτοιος καθηγητής πρέπει να διοριστεί ποτέ... 
Δεν κατάλαβα γιατί παραθέτεις το μήνυμά μου!!!! Αν νομίζεις υπερβολική απαίτηση να θέλω να δουλέψω αναπληρώτρια μετά από 2 χρόνια ωρομισθίας και δύο ΑΣΕΠ οκ!!! Μπορεί εσλυ να θεωρείς σωστό και τιμητικό για τον κλάδο να σπάνε κενά αναπληρωτών!!!

Αποσυνδεδεμένος danai-s-

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Eίναι πια καιρός να ξανανάψουμε τάστέρια"
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #248 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 11:20:07 μμ »
καήσπερα..μηπως μπορει κάποιος να μου πει που μπορω να βρω τον επισημο πινακα του υπουργείου για τους αναπληρωτες?

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #249 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 11:20:48 μμ »
Εύχομαι να σας καλέσουν ωρομίσθια. Είναι εξίσου τιμητικό να δουλεύεις με τα παιδιά ως ωρομίσθιος.Δεν καταλαβαίνω τη διάκριση

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #250 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 11:23:47 μμ »
Εύχομαι να σας καλέσουν ωρομίσθια. Είναι εξίσου τιμητικό να δουλεύεις με τα παιδιά ως ωρομίσθιος.Δεν καταλαβαίνω τη διάκριση
Η διαφορά είναι η εξής απλή:Θέλω να αμοίβομαι αξιοπρεπώς!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δ΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2010-11
« Απάντηση #251 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 11:31:54 μμ »
Κάποιοι δεν αμείβονται καθόλου, αν και είναι στον ίδιο πίνακα με εσάς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 764
Σύνολο: 775

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.