*

Αποστολέας Θέμα: Έξοδα μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 11496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aegeanel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 02, 2011, 09:17:20 πμ »
Καλημέρα!
Έμαθα από τους διευθυντές συγκοινωνιών και των δύο πόλεων ότι απαγορεύεται τελικά να πάρεις μεταφορέα από την Β πόλη. Οπότε ησυχάσαμε από αυτό.

margavare, ευχαριστώ πολύ, βοήθησες με αυτά που παραθέτεις!
Γράφεις ότι περίμενες τότε 1100 ευρώ.  Σε αυτό το ποσό συμπεριέλαβες και εισιτήρια, διόδια κ.λπ. ή είναι μόνο το ποσό που πλήρωσες στον μεταφορέα; Σε ρωτάω, γιατί τόσα μου ζητάει ο μεταφορέας. Αν δεν είναι αδιακρισία, και συγγνώμη, πόσα περίπου πλήρωσες σε αυτόν;

Την βεβαίωση ότι δεν μετακινήθηκες από το σχολείο σου για 4 έτη την παίρνεις σίγουρα από τον διευθυντή του σχολείου σου ή πρέπει να την πάρεις από τον προϊστάμενο της παλιάς διεύθυνσης;
Επίσης την χιλιομετρική απόσταση από την Νομαρχία, από ποια Νομαρχία εννοείς; Την προηγούμενη ή την νέα, όπου πάμε;
Με συγχωρείς για τις απανωτές ερωτήσεις.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:45 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 03, 2011, 12:30:05 πμ »
Τελικά τα έξοδα μετάθεσης τα λαμβάνουν μόνο όσοι έχουν πάρει μετάθεση σε παραμεθόριο (και εννοείται έχουν μείνει στην προηγούμενη οργανική για 4 διδακτικά έτη) ή όλοι όσοι πληρούν την παραπάνω προϋπόθεση και έχουν μετατεθεί οπουδήποτε?
Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση, αλλά έχω μπερδευτεί.

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 03, 2011, 01:06:12 πμ »
Επειδή το θέμα το έχω ψάξει δεσμεύομαι αύριο να παραθέσω όλες τις παραπομπές που αφορούν στην καταβολή επιδόματος μετακίνησης. Απλά δεν τα έχω σε ηλεκτρονική μορφή, μέχρι αύριο θα τα έχω πληκρολογήσει.

Εν τάχει:

Υπάρχει α) ένα εφάπαξ επίδομα που καταβάλλεται όταν κάποιος μετατίθεται από μη προβληματική περιοχή σε άλλη προβληματική. Υποχρέωση να παραμείνει στην περιοχή για μία συνεχόμενη 3ετία, άλλως επιστρέφεται το καταβληθέν ποσό ως αχρεωστήτως ληφθέν. (Επιστροφή με παρακράτηση).

Δικαιολογητικά λήψης εφάπαξ ποσού λόγω μετάθεσης σε προβληματική περιοχή

1. Βεβαίωση Ανάληψης Υπηρεσίας (Εκδίδεται κατόπιν αίτησης στη Γραμματεία της Δ/νσης)
2. Αντίγραφο απόφασης μετάθεσης
3. Υπεύθυνη δήλωση όπου φαίνεται η οικογενειακή κατάσταση του δικαιούχου.
4. κατάσταση πληρωμής εις διπλούν (Συμπληρώνεται από τη Δ/νση).

βλ. Ν 2085/92
Υπουργική Απόφαση: ΔΙΔΑΔ Φ.50/265/99847/30-10-1992
ΦΕΚ 667τβ΄/1992)

χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

β) Το δεύτερο επίδομα που είναι και πιο συχνό αφορά ποσό για κάλυψη εξόδων μετακίνησης για λόγους μετάθεσης (απόσπασης όχι όμως κατόπιν αίτησης αλλά για ανάγκες της υπηρεσίας ή τοποθέτησης) επίσης καταβάλλεται εφάπαξ, το δικαιούνται και οι εκπαιδευτικοί που μετατίθενται με αίτησή τους, μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων διδακτικών ετών ή χωρίς αίτησή τους για τις ανάγκες της υπηρεσίας, ανεξάρτητα από το χρόνο παραμονής τους στον τόπο από τον οποίο μετατίθενται. 

Δικαιολογητικά (βάσει του Ν. 2685/99)

Ημερολογιακή κατάσταση εις διπλούν υπογεγραμμένη από το δικαιούχο και θεωρημένη από τον Προϊστάμενο της Υπηρεσίας.

Κυρωμένο αντίγραφο διαταγής μετάθεσης

Τα εισιτήρια των μεταφορικών μέσων

Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 για τα μέλη της οικογενείας που μετακινούνται μαζί του και για τη χρησιμοποίηση Ι.Χ αυτοκινήτου.

Βεβαίωση χιλιομετρικής απόστασης εφόσον μετακινούνται με ιδιόκτητο μεταφορικό μέσο.

Βεβαίωση της αρμόδιας υπηρεσίας για την κατηγορία και το βαθμό του υπαλλήλου, όταν αυτά δεν προκύπτουν από την διαταγή μετάθεσης

Εξοφλημένη φορτωτική μεταφοράς της οικοσυσκευής ή άλλα επίσημα παραστατικά στοιχεία.

Σε περιπτώσεις μεσολάβησης ferry-boat θα επισυνάπτονται αποδείξεις ναύλου του Ι.Χ. αυτοκινήτου και του φορτηγού αυτοκινήτου. Ο ναύλος του φορτηγού αυτοκινήτου θα αναγράφεται χωριστά στη φορτωτική

Βεβαίωση του Προϊσταμένου της Υπηρεσίας για την εγκατάστασή του στον τόπο της νέας υπηρεσίας και ότι δεν μετατίθεται σε συνέχεια απόσπασης για την οποία έλαβε αποζημίωση [...]

Προτείνω με γραπτό αίτημα προς την ΔΔΕ να λάβεις και υπηρεσιακώς όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σε λίστα.
Ενδεχομένως εν μέσω κρίσης να έχουν υποβληθεί σε update...καλό θα ήταν να αναζητήσεις τις πλέον
επικαιροποιημένες πληροφορίες επ' αυτού.
 ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2011, 01:48:03 πμ από weakforce »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 03, 2011, 02:20:33 μμ »
Ευχαριστώ!!!!!
Είσαι τέλειος/α!
Με διαφώτισες πολύ και περιμένουμε όποιες νεότερες πληροφορίες!
Μία ακόμη ερώτηση αν δεν γίνομαι κουραστική :  τα δικαιολογητικά που αναφέρεις τα ζητούμε από την πρωτοβάθμια από την οποία πήραμε μετάθεση και τα υποβάλλουμε στην πρωτοβάθμια στην οποία μετατεθήκαμε ή το αντίθετο?
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:45 »

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 03, 2011, 03:19:51 μμ »
Ευχαριστώ!!!!!
Είσαι τέλειος/α!
Με διαφώτισες πολύ και περιμένουμε όποιες νεότερες πληροφορίες!
Μία ακόμη ερώτηση αν δεν γίνομαι κουραστική :  τα δικαιολογητικά που αναφέρεις τα ζητούμε από την πρωτοβάθμια από την οποία πήραμε μετάθεση και τα υποβάλλουμε στην πρωτοβάθμια στην οποία μετατεθήκαμε ή το αντίθετο?
Ευχαριστώ!!!


Προσωπική εκτίμηση: Στην Δ/νση που μπαίνεις με μετάθεση τα καταθέτεις..
Δεν έχω εικόνα μια που δεν πήρα μετάθεση. Έμεινα με τα δικαιολογητικά ανά χείρας  ::)
Ζήτα πληροφορίες και γι' αυτό. Μια που ανέφερες πρωτοβάθμια εκπ/ση, πάρε και τις δικές τους διευκρινήσεις ε γ γ ρ ά φ ω ς.
(Ποτέ και τίποτα προφορικά)  8)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 03, 2011, 05:00:56 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι!
Εύχομαι να επιτύχεις να πας στον τόπο σου με τις προσεχείς αποσπάσεις.

Αποσυνδεδεμένος tux-mo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 04, 2011, 01:58:37 πμ »
Έχω πάρει έξοδα μετάθεσης για την περσινή μου μετάθεση. Να διευκρινίσω ότι έξοδα μετάθεσης και επίδομα μετάθεσης είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εγώ γνωρίζω για τα έξοδα, τα οποία έχουν ως προϋπόθεση την προηγούμενη παραμονή στην ίδια περιοχή μετάθεσης για 4 χρόνια. Δεν παίζει ρόλο αν κάποιος πάει σε παραμεθόριο. Αυτό ίσως ισχύει στην περίπτωση του επιδόματος.
Εμένα μου ζήτησαν 9 έγγραφα από τα οποία τα περισσότερα ήταν διαφορετικά από αυτά που ζήτησαν από συνάδελφο σε άλλη δευτεροβάθμια. Άρα καλύτερα να απευθυνθείς στην οικονομική υπηρεσία της δευτεροβάθμιας στην οποία έχεις πάρει μετάθεση. Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί τιμολόγιο φορτωτικής.
Να γνωρίζεις ότι στα πλαίσια των περικοπών λόγω κρίσης έχει μειωθεί δραστικά από πέρσι και η εν λόγω αποζημίωση. Είχα υπολογίσει πάνω από 500 για μένα, αλλά πήρα μόνο 250.

Αποσυνδεδεμένος aegeanel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 05, 2011, 11:51:37 πμ »
Ευχαριστώ ξανά, margavare, και εσάς, weakforce και tux-mo!

Αποσυνδεδεμένος ANNA MARIA B

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 05, 2012, 08:23:21 πμ »
καλημερα συναδελφοι,εχει παρει κανεις εξοδα μεταθεσης;εγω υπηρετουσα απο το 2008 την οργανικη μου κ φετος πηρα μεταθεση.ο εκκαθαριστης μου ειπε πως δικαιουμαι εξοδα μεταθεσης.του πηγα τιμολογιο μεταφορικης κ αναμενω.κακως κανω που ανμενω;ειναι ισα ισα για το εκκαθαριστικο της εφοριας κ καιγομαι να τα παρω

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 16, 2012, 09:26:26 πμ »
Με βάση το αρχείο pdf που ανεβάσατε δικαιούμαι τα έξοδα μετάθεσης..Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί; Αν μετακινηθείς με δικό σου όχημα,πρέπει να μαζέψεις αποκόμματα ακτοπλοϊκών εισιτηρίων,αποδείξεις διοδίων,απόδειξη μεταφορικής εταιρείας..Τι άλλο;Και πού κατατίθενται τα δικαιολογητικά;

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 16, 2012, 04:34:49 μμ »
Με βάση το αρχείο pdf που ανεβάσατε δικαιούμαι τα έξοδα μετάθεσης..Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί; Αν μετακινηθείς με δικό σου όχημα,πρέπει να μαζέψεις αποκόμματα ακτοπλοϊκών εισιτηρίων,αποδείξεις διοδίων,απόδειξη μεταφορικής εταιρείας..Τι άλλο;Και πού κατατίθενται τα δικαιολογητικά;
Τι άλλο;
Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, αν έχεις οικογένεια.
Βεβαίωση από την ΔΔΕ που ήσουν που να λέει ότι ήσουν 4 συνεχόμενα έτη. Νομίζω αρκούν και οι πράξεις ανάληψης υπηρεσίας.
Φωτοτυπία διπλώματος Ι.Χ.
Χιλιομετρική απόσταση μεταξύ των πόλεων. Θα την πάρεις από οποιαδήποτε νομαρχία. Αν ήσουν σε νησί π.χ. Πάρος και πας Αθήνα δεν χρειάζεται. Αν από Πάρο πας Καλαμάτα θα πάρεις χιλιομετρική απόσταση Πειραιά καλαμάτα.
Κατάσταση κίνησης. Αυτή την είχα κάνει μόνη μου γιατί στις ΔΔΕ είναι άσχετοι.
Τα δικαιολογητικά θα τα καταθέσεις στην ΔΔΕ μετάθεσης, όταν έρθει το μετατεθήριο.

Για πληροφορίες μπορείς να ρωτήσεις στα εντελλόμενα οποιασδήποτε εφορίας. Το ξαναλέω στις ΔΔΕ είναι άσχετοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2012, 04:40:41 μμ από margavare »

Αποσυνδεδεμένος ANNA MARIA B

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 11:41:01 πμ »
συναδερφοι να σας ενημερωσω οτι εγω τα πηρα τα εξοδα μεταθεσης στις 14 του μηνα.ενημερωτικα για οσους τα περιμενουν

Αποσυνδεδεμένος athenes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:01:55 μμ »
 ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:04:13 μμ από athenes »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έξοδα μετάθεσης
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 19, 2013, 10:51:48 μμ »
Ψάχνοντας πολύ το θέμα τις τελευταίες μέρες διαπίστωσα αυτό που έγραψε η margavare πριν 2 χρόνια περίπου....επικρατεί σχετική άγνοια του θέματος στις Διευθύνσεις.Μίλησα με κάποια πολύ εξυπηρετική κυρία, η οποία μου απάντησε ότι τα τελευταία χρόνια σε μεγάλη διεύθυνση στην Αθήνα, έχει δοθεί 2-3 φορές το πολύ. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι ελάχιστοι μένουν πάνω από 4 χρόνια χωρίς μετάθεση-απόσπαση-άδεια κλπ οπότε δίνεται σπάνια το ποσό. Έχω δύο απορίες αν γνωρίζει κάποιος (με τα πρόσφατα δεδομένα όμως ) Το ποσό των 880 είναι στάνταρ είτε βρεις φτηνή φορτωτική ή πρέπει να  καλύψεις το 70 % του ποσού αυτού??? Επίσης αν ταξιδέψεις με αεροπλάνο, δικαιούσαι το αντίτιμο του εισητηρίου ή ισχύει μόνο για τα υπόλοιπα μέσα; (by the way το εισητήριο που βρήκα αεροπορικώς είναι απείρως φτηνότερο από όλα τα άλλα μέσα  ;D )

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161795
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 511
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.