*

Αποστολέας Θέμα: αξιζει να πας αναπληρωτης ?  (Αναγνώστηκε 8915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 05:31:31 μμ »
Σε ό,τι αφορά το βασικό ερώτημα η γνώμη μου είναι ότι αξίζει να πας γιατί το σχολείο είναι ο μοναδικός χώρος που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου ως εκπαιδευτικός. Με βάση τα νέα δεομένα αξίζει να πας στο σπίτι σου ή κοντά αφού πλεόν δε σε οδηγεί άμεσα σε διορισμό. Γι' αυτό κι εγώ δεν θα ξαναδηλώσω πουθενά εκτός από το νομό μου και τους γειτονικούς.

... τώρα πια κοντά στα 34,μου είναι δύσκολο να τα παρατήσω και να ρισκάρω τα πάντα.Αν ξεκινούσα τώρα,είχα άλλη ηλικία και ένα καλό back-up και πάλι νομίζω θα πήγαινα,αλλά ίσως είχα τα κουράγια να δώσω ασεπ και να πιάσω μια καλή βαθμολογία(80+)για να διοριστώ.


Οδεύοντας στα 33 και όντας 3 φορές επιτυχούσα και 2 αναπληρώτρια (και 6 χρόνια πριν σε φροντιστήρια) μπορώ να πω ότι το βρίσκω πολύ πιο πιθανό να γράψω τώρα ένα 80+ και να διοριστώ, παρά αν ήμουν σε μικρότερη ηλικία, 22 ή 25. Δεν πιστεύω ότι συγκρίνεται οτιδήποτε με το πλέονέκτημα που σου δίνει η εμπειρία και το προηγούμενο διάβασμα, είτε για τον ΑΣΕΠ είτε για να διδάξεις. Θεωρώ σπάνιες τις περιπτώσεις ατόμων που διορίζονται άμεσα, ειδικά στον κλάδο μας, γιατί δε νομίζω ότι είχαν το χρόνο για να καλύψουν τα κενά που αφήνουν οι σχολές, και το διάβασμα για τον ΑΣΕΠ δεν είναι ούτε αρκετό ούτε το σωστό προς αυτήν την κατεύθυνση.
Νομίζω ότι είμαστε σε μια πολύ παραγωγική ηλικία, δεν είμαστε και μαθουσάλες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:05:41 »

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 06:34:40 μμ »
Όσο είναι κανείς νέος σκέφτεται διαφορετικά.Όταν πατήσεις τα σαράντα σίγουρα δε θέλεις να γυρίζεις σαν τους νομάδες όλη την Ελλάδα. Τότε αρχίζεις να σκέφτεσαι ότι το φυσικό σου περιβάλλον είναι αυτό που σου προσφέρει τα προς το ζην. Μπορεί κάτι να σου αρέσει πάρα πολύ και μετά από τις διάφορες "κακουχίες" που περνάς να το απομυθοποιείς. Αυτά είναι προσωπική μου άποψη που διαμορφώθηκε μετά από πολλά χρόνια προσπάθειας και αντιμετώπισης διαφόρων προβλημάτων που συναντάμε στον κλάδο μας.Διαμορφώθηκε μετά από τους διαφόρους "οδοστρωτήρες"-νόμους που πέρασαν από την πλάτη μου, ξεκινώντας από τον Αρσένη και καταλήγοντας στη Διαμαντοπούλου.
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:18:46 μμ »
Aξίζει να μπεις στη ταξη σαν δασκαλος αλλα αξιξει και το φροντηστηριο και σκασιλα μου εμενα τι κανει ο πρωινος... εχω αποδειξει οτι μπορω να κανω καλυτερα πολλα πραγματα απο τον πρωινο.  Εμενα εμπιστευονται για τις πανελληνιες εμενα ψαχνουν γαι το μηχανογραφικο  εμενα χαιρετουν εγκαρδιοτατα μετα απο χρονια.  Δεν νομιζω οτι ειναι μονο γιατι υπαρχει οικονομικη σχεση γονιου- φροντιστη.
 Οταν ο πρωινος στην κατευθυνση βασισεται πάνω σε τι κάνω εγω?? Γνωρίζω επίσης και κατι αστερια πρωην φροντιστες που τωρα ειναι μονιμοι και ειναι χειροτεροι απο λουφα και παραλλαγη..
Αν εισαι ανθρωπος και εχεις αξιοπρεπεια γινεσαι παντου καλος.

 Καλες οι περιβαλλοντικες και τα προγραμματα άλλα ετσι οπως ειναι η παιδεια στην Ελλάδα ετσι όπως ζητουν τα θέματα στην Ελλαδα ετσι οπως γινεται  και οσο γινεται μαθημα στην Ελλαδα  αν δεν ηταν τα φροντιστηρια θα ειμασταν σε κατασταση αναφαλβητισμου... γιατι αν τα πανεπιστημια ειχαν τις ιδιες απαιτησεις τοτε κανενας δεν θα μπαινε και αν εμπαινε δεν θα εβγαινε....

 Αναπληρωτης τωρα ειναι καλα αν εισαι κοντα και τα χρηματα που μενουν σε ικανοποιουν ... το λεω εγω που δουλευω ωρομισθιος απο το2006 και φετος που θα δουλευα αναπληρωτης με εχει προσπερασει η β και γ φαση
Μην τρελαθούμε τώρα παιδιά που τα φροντιστήρια καταπολεμούν τον αναλφαβητισμό....ένα σκέτο κυνήγι Πανελληνίων είναι και το ξέρουμε όλοι πολύ καλά αυτό...ας μην κρυβόμαστε πίσω απ'το δάχτυλό μας!!
Καταπολέμηση του αναλφαβητισμού (με την ευρεία έννοια του αναλφαβητισμού)...για να μην λέμε κι ό,τι θέλουμε...είναι ακόμη και το να κάτσεις να διαβάσεις στα παιδιά ένα απόσπασμα απ'τον Βενέζη....χώρίς να ψάχνεις τα σχήματα λόγου που θα ζητηθούν απ΄τις Πανελλήνιες...αλλά προσπαθώντας να τους κάνεις να βιώσουν το κείμενο και τους κραδασμούς του...
Αυτά τα πράγματα δεν έχεις το περιθώριο να τα κάνεις στο φροντιστήριο....ας μην γελιόμαστε...!!
Η Παιδεία είναι άλλο πράγμα απ΄το κυνήγι του 20 και των Πανελληνίων...γιατί στο φροντιστήριο δεν γίνονται τμήματα για τα επιλογής μαθήματα όπως η ψυχολογία και η Ευρωπαική Λογοτεχνία...; Τυχαίο...; Δεν νομίζω...
Απλά δεν είναι ο φυσικός μας χώρος το φροντιστήριο...μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτός ο θεσμός...ακόμη και στην αρχαία Ελλάδα που πληρώναν τους δασκάλους....δεν κυνηγούσαν Πανελλήνιες.... ??? ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:34:43 μμ »
Aξίζει να μπεις στη ταξη σαν δασκαλος αλλα αξιξει και το φροντηστηριο και σκασιλα μου εμενα τι κανει ο πρωινος... εχω αποδειξει οτι μπορω να κανω καλυτερα πολλα πραγματα απο τον πρωινο.  Εμενα εμπιστευονται για τις πανελληνιες εμενα ψαχνουν γαι το μηχανογραφικο  εμενα χαιρετουν εγκαρδιοτατα μετα απο χρονια.  Δεν νομιζω οτι ειναι μονο γιατι υπαρχει οικονομικη σχεση γονιου- φροντιστη.
 Οταν ο πρωινος στην κατευθυνση βασισεται πάνω σε τι κάνω εγω?? Γνωρίζω επίσης και κατι αστερια πρωην φροντιστες που τωρα ειναι μονιμοι και ειναι χειροτεροι απο λουφα και παραλλαγη..
Αν εισαι ανθρωπος και εχεις αξιοπρεπεια γινεσαι παντου καλος.

 Καλες οι περιβαλλοντικες και τα προγραμματα άλλα ετσι οπως ειναι η παιδεια στην Ελλάδα ετσι όπως ζητουν τα θέματα στην Ελλαδα ετσι οπως γινεται  και οσο γινεται μαθημα στην Ελλαδα  αν δεν ηταν τα φροντιστηρια θα ειμασταν σε κατασταση αναφαλβητισμου... γιατι αν τα πανεπιστημια ειχαν τις ιδιες απαιτησεις τοτε κανενας δεν θα μπαινε και αν εμπαινε δεν θα εβγαινε....

 Αναπληρωτης τωρα ειναι καλα αν εισαι κοντα και τα χρηματα που μενουν σε ικανοποιουν ... το λεω εγω που δουλευω ωρομισθιος απο το2006 και φετος που θα δουλευα αναπληρωτης με εχει προσπερασει η β και γ φαση
Και επίσης...μπορεί εσένα να εμπιστεύονται και να αναγνωρίζουν...αλλά εσύ δουλεύεις ακόμη και Κυριακές (περίοδο Πανελληνίων) και Αργίες και αυτός τον οποίο δεν εμπιστεύονται κάθεται αραχτός και παιρνει τον μισθό του...θα μου πεις "τι μισθό παίρνει...;" Ναι...αλλά κι εμείς όσα κι αν βγάλουμε στα φροντιστήρια (που είναι και δύσκολο πλέον να βγάλεις πολλά...ο κόσμος χρωστάει στα φροντιστήρια) πού θα βρούμε χρόνο να τα χαρούμε...;

Συγγνώμη...αλλά πέραν όλων των άλλων που είπα...εμένα μου την δίνει να είμαι εγώ που βγάζω την δουλειά για τα παιδιά και ο άλλος να έχει την καλύτερη ποιότητα ζωής..... ??? ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:05:41 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 12:24:05 πμ »
Συνήθως στα φροντιστήρια αποκτάς συγκεκριμένες δεξιότητες μέσα από μια τεράστια μεθοδολογία για να γράψεις καλά στις πανελλήνιες. Το αποτέλεσμα όλης αυτής της διαδικασίας είναι ο πνευματικός ευνουχισμός των μαθητών. Και να μην παρεξηγούμε, ο ίδιος φροντιστηριακός τρόπος διδασκαλίας γίνεται και το πρωι στα σχολεία, πλην πολύ λίγων εξαιρέσεων που προσπαθούν να προσφέρουν πραγματική παιδεία στους μαθητές...

Προετοίμασα και εγώ προηγουμένως ένα "φροντιστηριακό" μάθημα για τους μαθητές μου για αύριο στο σχολείο... :(   . Θέλει λιγότερη προετοιμασία...

Ευελπιστώ τις επόμενες μέρες να αφιερώσω περισσότερο χρόνο στην προετοιμασία μου για να ετοιμάσω μερικά μαθήματα που θα παρέχουν ουσιαστική γνώση και όχι μόνο μερικές ηλίθιες δεξιότητες... :)

Θέλει κόπο όμως να ξεπεράσεις τις κακές συνήθειες...Είναι και το περιβάλλον άθλιο... Βρέχει... Δεν υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι που προσπαθούν, για να έχω παρέα...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 12:27:56 πμ »
Συνήθως στα φροντιστήρια αποκτάς συγκεκριμένες δεξιότητες μέσα από μια τεράστια μεθοδολογία για να γράψεις καλά στις πανελλήνιες. Το αποτέλεσμα όλης αυτής της διαδικασίας είναι ο πνευματικός ευνουχισμός των μαθητών. Και να μην παρεξηγούμε, ο ίδιος φροντιστηριακός τρόπος διδασκαλίας γίνεται και το πρωι στα σχολεία, πλην πολύ λίγων εξαιρέσεων που προσπαθούν να προσφέρουν πραγματική παιδεία στους μαθητές...

Προετοίμασα και εγώ προηγουμένως ένα "φροντιστηριακό" μάθημα για τους μαθητές μου για αύριο στο σχολείο... :(   . Θέλει λιγότερη προετοιμασία...

Ευελπιστώ τις επόμενες μέρες να αφιερώσω περισσότερο χρόνο στην προετοιμασία μου για να ετοιμάσω μερικά μαθήματα που θα παρέχουν ουσιαστική γνώση και όχι μόνο μερικές ηλίθιες δεξιότητες... :)

Θέλει κόπο όμως να ξεπεράσεις τις κακές συνήθειες...Είναι και το περιβάλλον άθλιο... Βρέχει... Δεν υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι που προσπαθούν, για να έχω παρέα...
Πάνο προχώρα μόνος σου...μην μασάς...αυτού του είδους το μάθημα λείπει απ΄τα παιδιά...αν θες να σε θυμούνται και να τους ανοίξεις έστω και 5 μοίρες γωνία το μυαλό τους,κάν΄το...
ΥΓ: Έχεις και αστρονομία...ή αυτό το έχουν οι μαθηματικοί...; Έχει απίστευτα ντοκυμαντέρ αστρονομίας που μπορείς να τους δείξεις....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:48:43 μμ »
Η  Παιδεία είναι άλλο πράγμα απ΄το κυνήγι του 20 και των Πανελληνίων...γιατί στο φροντιστήριο δεν γίνονται τμήματα για τα επιλογής μαθήματα όπως η ψυχολογία και η Ευρωπαική Λογοτεχνία...; Τυχαίο...; Δεν νομίζω...

Γιατι γινεται στο σχολειο???????  Ενα μαθημα περισυ <Φυσικη και Επιστημες> νομιζω λεγοταν έκανα τα πάντα να το πάρω και δεν αφηνε ο λυκειαρχης


Απλά δεν είναι ο φυσικός μας χώρος το φροντιστήριο...μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτός ο θεσμός...ακόμη και στην αρχαία Ελλάδα που πληρώναν τους δασκάλους....δεν κυνηγούσαν Πανελλήνιες....   


Σε πόσα σχολεια υπάρχουν  ΛΩΡΑ οπως περιγραφεις τον εσυ  ευατο σου??.... και παρα πολυ καλα κανεις,  Αλλα περα απο την γενικη εννοια της παιδεια οπως την εννοεις, επι του πρακτικου τι θα γινοταν χωρις φροντιστηρια???? Ισως οχι το τελος του κοσμου αλλα μερικοι πρωινοι που τωρα ψιλοπροσπαθουν τωρα γΙΑ να μην εκτεθουν δεν θα έκαναν τιποτα απολυτως!!!!
 επιση πολλοι συμφωνουν αναπληρωτης καλυτερα απο οικονομικης άποψης άλλα το ξερεις για καθε χρόνο???

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 07:51:40 μμ »
Η  Παιδεία είναι άλλο πράγμα απ΄το κυνήγι του 20 και των Πανελληνίων...γιατί στο φροντιστήριο δεν γίνονται τμήματα για τα επιλογής μαθήματα όπως η ψυχολογία και η Ευρωπαική Λογοτεχνία...; Τυχαίο...; Δεν νομίζω...

Γιατι γινεται στο σχολειο???????  Ενα μαθημα περισυ <Φυσικη και Επιστημες> νομιζω λεγοταν έκανα τα πάντα να το πάρω και δεν αφηνε ο λυκειαρχης


Απλά δεν είναι ο φυσικός μας χώρος το φροντιστήριο...μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτός ο θεσμός...ακόμη και στην αρχαία Ελλάδα που πληρώναν τους δασκάλους....δεν κυνηγούσαν Πανελλήνιες....   


Σε πόσα σχολεια υπάρχουν  ΛΩΡΑ οπως περιγραφεις τον εσυ  ευατο σου??.... και παρα πολυ καλα κανεις,  Αλλα περα απο την γενικη εννοια της παιδεια οπως την εννοεις, επι του πρακτικου τι θα γινοταν χωρις φροντιστηρια???? Ισως οχι το τελος του κοσμου αλλα μερικοι πρωινοι που τωρα ψιλοπροσπαθουν τωρα γΙΑ να μην εκτεθουν δεν θα έκαναν τιποτα απολυτως!!!!
 επιση πολλοι συμφωνουν αναπληρωτης καλυτερα απο οικονομικης άποψης άλλα το ξερεις για καθε χρόνο???
Το ότι υπάρχουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα μας βολεύει όλους για να μην πεινάσουμε...αλλά δεν είναι και λόγος αυτός για να τα εκθειάζουμε τόσο πολύ!
ΝΑΙ...δεν είναι πραγματική Παιδεία αυτό το πράγμα....αλλά δεν φταίμε εμείς,ούτε οι μαθητές,το γαμ.....σύστημα φταίει και ο τρόπος που είναι διαρθρωμένη η εκπαίδευσή μας τόσα χρόνια...!
Ως εκεί όμως....μην φτάνουμε όμως στο σημείο να θεωρούμε τα φροντιστήρια τόπο που τα παιδιά μαθαίνουν και καλλιεργούνται....απλά εκπαιδεύονται για τις Πανελλήνιες...κι αυτό απέχει παρασάγκας απ'το επιθυμητό...
Εμένα τέτοιου είδους μάθημα που περιέγραψα κάνω κι αυτό είμαι διατεθειμένη να υπηρετώ...δεν κατηγορώ κανέναν που θέλει περισσότερη σιγουριά οικονομική και επαγγελματική...δεν είμαστε όλοι ίδιοι...και δεν το λέω ειρωνικά...!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 01:23:58 πμ »
Στο λυκειο σταματα η Παιδεια και αρχιζει η παραπαιδεια...... Τωρα γιατι και πως δεν ξερω... και γω στο λυκειο στην παραπαιδεια βασιζομουν. Δεν λεω οτι ειναι πανακεια τα φροντιστηρια άλλα σε ποιον να βασιστεις οταν τελειωνεις με την παιδεια και πρεπει να μπεις σε καπιοα σχολη? Στον πρωινο καθηγητη?? χλωμο...
Επισης ουτε τα υπουργεια εχουν ως βασικο στοχο την εξαλειψη των φροντιστηριων Ειναι υγιεις επιχειρησεις και το χρημα τρεχει και μειωνει και την ανεργια βαζει και εισακτεους σε σχολες που αν μοναδικη διεξοδος ηταν το σχολειο θα ειχαμε μια φυσικομαθηματικοχημικη σχολη και μια φιλολογικοφιλοσοφικη... σε ολη την ελλαδα....
 Αυτα... οσο η παιδεια παρακμαζει τοσο η παραπαιδεια ακμαζει.....
Και κατι ακομη ξερετε τι μου ειπε δασκαλος 25 χρονια μονιμος: οσο του κοβουν λεφτα τοσο δεν θα κανει μαθημα..( γιατι η θεση του ειναι δεδομενη και γιατι δεν παλεψε και να την κερδισει)  Τι ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΙ ...Απο οπου και να το πιασεις βρωμα...... και που να βασιστεις??????????????????????????

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 06:40:03 μμ »
παιδια, διαβαζω αυτα που λετε και εχω μια απορια, τι εννοειτε οτι τα μορια που θα μαζεψει καποιος φετος δεν θα μετρανε τοσο πολυ; δεν εχω καταλαβει τι εχει αλλαξει; επισης ξερει καποιος με σιγουρια αν η σχολη μας ειναι μεσα σε αυτες με το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας; εμεις δηλαδη θεωρουμαστε οτι εχουμε ;
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 08:08:33 μμ »
παιδια, διαβαζω αυτα που λετε και εχω μια απορια, τι εννοειτε οτι τα μορια που θα μαζεψει καποιος φετος δεν θα μετρανε τοσο πολυ; δεν εχω καταλαβει τι εχει αλλαξει; επισης ξερει καποιος με σιγουρια αν η σχολη μας ειναι μεσα σε αυτες με το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας; εμεις δηλαδη θεωρουμαστε οτι εχουμε ;

τι εννοεις? τις αλλαγες που εκανε η διαμαντοπουλου τον μαιο δεν τις εχεις δει? αν οχι ψαξε στα αριστερα σου, στο αρχεια για ληψη, τον νομο 3848.

η σχολη μας προς το παρον δεν θεωρειται οτι εχει (νομιζω δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα αυτο). αλλα το πιστοποιητικο θα ισχυσει μετα απο 2 ασεπ. φεξε μου κ γλυστρισα δλδ.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 08:51:07 μμ »
Επιστρέφοντας στο θέμα ( ;)) για μένα αξίζει να πας αναπληρωτής από δω και πέρα ΜΟΝΟ αν είσαι κοντά στο σπίτι σου. Η προυπηρεσία πλέον έχει υποβαθμιστεί άρα δεν πάμε για τα μόρια. Επομένως, πάμε μόνο για τα χρήματα. Όταν με κάλεσαν αναπληρώτρια φέτος είπα σε φίλους και συγγενείς που πήραν να με συγχαρούν ( :P): "Απλά θα βγάλω ένα μεροκάματο φέτος". Αυτό είναι. Τίποτα παραπάνω. Και λέω ότι αξίζει ΜΟΝΟ αν είμαστε σπίτι μας, για να μας μένει το μεροκάματο στην τσέπη.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:59:03 μμ »
τον εχω δει το νομο, αλλα μην νομιζεις οτι καταλαβα πολλα, γι αυτο ρωτησα!  :)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.