*

Αποστολέας Θέμα: Δ-φάση ΠΕ04  (Αναγνώστηκε 20201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 06:32:09 μμ »
Τα τελευταια χρονια οι δημοσιοι υπαλληλοι κινουσαν το χρημα στις κατασκευαστικες εταιρειες με την αγορα σπιτιων σε τιμες φουσκας, παιρνοντας δανεια απο τραπεζες.Χτιζονταν οικοδομες κινουνταν το χρημα,αλυσιδα και στα μαγαζια.
Εγω χρονια γκρινιαζα που ημουν broken of real job και που εβλεπα γυρω μου μια φουσκα-διακινηση του χρηματος κι ελεγα... που παμε??...
Απο φετος δηλαδη εχω και νομιμοποιημενα (πλεον) χρεη στην πλατη μου??
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2010, 06:35:17 μμ από belw »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:45:32 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 06:54:20 μμ »
μαλλον εμεις οι 2 εχουμε πολλα κοινα
με σημαντικοτερο το εξης ενα
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ...
εχουμε ομως κατι σημαντικο
ΧΡΕΗ
θυμηθηκα το ασμα...οι ωραιοι εχουν χρεη ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 07:02:13 μμ »
Τα τελευταια χρονια οι δημοσιοι υπαλληλοι κινουσαν το χρημα στις κατασκευαστικες εταιρειες με την αγορα σπιτιων σε τιμες φουσκας, παιρνοντας δανεια απο τραπεζες.Χτιζονταν οικοδομες κινουνταν το χρημα,αλυσιδα και στα μαγαζια.
Εγω χρονια γκρινιαζα που ημουν broken of real job και που εβλεπα γυρω μου μια φουσκα-διακινηση του χρηματος κι ελεγα... που παμε??...
Απο φετος δηλαδη εχω και νομιμοποιημενα (πλεον) χρεη στην πλατη μου??


"Η δραματική μείωση της αγοραστικής δύναμης των δημοσίων υπαλλήλων και των συνταξιούχων και ο τρόμος που έχει καταλάβει μεγάλο τμήμα της ελληνικής κοινωνίας-συνέπεια και της κυβερνητικής επιχείρησης κατατρομοκράτησης των πολιτών, για να καμφθούν οι αντιδράσεις τους στις αντιλαϊκές επιλογές της- έχει σαν αποτέλεσμα να «στεγνώσει» η αγορά και κατά συνέπεια να υστερήσουν και τα κρατικά έσοδα από τον ΦΠΑ. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός, ότι οικονομολόγοι παγκοσμίως επισημαίνουν την αδιέξοδη οικονομική πολιτική κυβέρνησης-ΔΝΤ-ΕΕ.
Τονίζουν ότι με αυτή την πολιτική οδηγούμαστε σε αύξηση και όχι μείωση του δημόσιου χρέους και σε βαθειά ύφεση για αρκετά χρόνια. Απορούν μάλιστα με την εμμονή της κυβέρνησης στη συνέχιση αυτής της πολιτικής».

Από την εισήγηση της ΟΛΜΕ για τις ΓΣ.
http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1957

Εν πρώτοις φαίνεται άσχετο με το θέμα και σίγουρα είναι off topic...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 07:06:11 μμ »
Kατσε να βρουμε την 1η
Υποψη.... εγω ζω το μνημονιο πολλα χρονια,ασχετα αν δεν ηξερα με ποια λεξη να το περιγραψω.Τουλαχιστον φετος εμαθα τη λεξη,μνημονιο....του χρονου μπορει να λεγεται επαναδιαπραγματευση επαχθων ορων??

Το ίδιο αισθάνομαι και εγώ τα τελευταία 9 χρόνια που είμαι στην Ελλάδα. Ατελείωτο τρέξιμο για την απλή επιβίωση... Και  καλούμαστε εμείς να νιώσουμε συνυπεύθηνοι για την χρεοκοπία της χώρας...
Και έρχεται ο Προβόπουλος που αμείβεται με 4 εκατ. τον χρόνο, όπως γράφει ο Κάτσικας και μιλάει για περικοπές μετά από διάφορες πρόχειρες αναλύσεις που έβγαλε στο πόδι...
Συγκρίνει την Ελλάδα με την Φινλανδία σε διάφορα, χωρίς βέβαια να συγκρίνει τους μισθούς...

Ούτε σαν ΚΑΠΗ στο εγγύς μέλλον  ;D ;D ;D δεν θα μπορούμε να κάνουμε κάποιο ταξιδάκι...  :(

Βγήκα και εγώ  εκτός θέματος... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:45:32 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 07:32:11 μμ »
Ατελείωτο τρέξιμο για την απλή επιβίωση... Και  καλούμαστε εμείς να νιώσουμε συνυπεύθηνοι για την χρεοκοπία της χώρας...


ποια χρεοκοπία βρε Πάνο; Το τρέξιμο το δικό σου και του καθενός μας το βαφτίσανε πατριωτικό χρέος ενώ οι ίδιοι συνεχίζουν ακάθεκτοι στον ίδιο ή και σε αυξημένο βαθμό την κατασπατάληση του δημόσιου χρήματος.
http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=87127

Ετοιμαστείτε να μας ζητήσουν και τους τόκους (γ...τικα τα λέει ο λαός).


επιμένω εκτός θέματος

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 09:38:45 μμ »
να μεινω και εγω εκτος θεματος, αν και η παραγραφος 6,που εχει εντονα μαυρα γραμματα μας αφορα αμεσα:

Ψαλίδι στην κρατική σπατάλη προτείνει
η Τράπεζα της Ελλάδος
Σημαντική μείωση δημοσίων υπαλλήλων, λουκέτα
και συγχωνεύσεις σε δημόσιες – δημοτικές επιχειρήσεις

Σωτηρης Nικας

Την πλήρη ανατροπή του τρόπου με τον οποίο διοχετεύεται, αλλά και ελέγχεται, το δημόσιο χρήμα προτείνει ο διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος (ΤτΕ), κ. Γ. Προβόπουλος, με την ενδιάμεση έκθεσή του για τη νομισματική πολιτική της Ελλάδας, που ανακοινώθηκε χθες. Σε αυτήν αναγράφονται 24 «ενδεικτικά» μέτρα (μεταξύ των οποίων «λουκέτα» σε δημόσιους φορείς, αναστολή λειτουργίας άλλων, μείωση των δημοσίων υπαλλήλων κ.λπ.), αλλά και πολλά ακόμα θεσμικού χαρακτήρα για να μειωθούν οι δαπάνες του Δημοσίου.

«Τρύπες» προκύπτουν από τον στενό δημόσιο τομέα, τους ΟΤΑ, τις ΔΕΚΟ, τα νοσοκομεία, αλλά και την κακή διαχείριση της ακίνητης περιουσίας και την πληθώρα φορέων του Δημοσίου που πλέον δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Τα μέτρα που προτείνει είναι:

1. Σημαντική μείωση των δημοσίων υπαλλήλων (υπολογίζονται σε 770.000) σε μόνιμη βάση.

2. Αυστηρός έλεγχος των μετατάξεων και προσλήψεις στις δημοτικές επιχειρήσεις και τους δήμους μέσω ΑΣΕΠ.

3. Επανεξέταση και κατάργηση των επιδομάτων που δίνονταν σε εργαζόμενους με ειδικά προσόντα, αλλά τελικά επεκτάθηκαν στην πλειοψηφία των εργαζομένων στον δημόσιο τομέα.

4. Κατάργηση της δυνατότητας μονιμοποίησης στο Δημόσιο, έπειτα από διετή εργασία σε γραφείο βουλευτή.

5. Αμεση κατάργηση της απόσπασης δημοσίων υπαλλήλων σε γραφεία πολιτικών κομμάτων.

6. Επανεξέταση των προσλήψεων εκπαιδευτικών. Πάνω από 10.000 εκπαιδευτικοί είναι αποσπασμένοι σε άλλες μη εκπαιδευτικές υπηρεσίες και στις περισσότερες περιπτώσεις εκτός του υπουργείου Παιδείας. Μάλιστα, το υπουργείο Παιδείας συνολικά απασχολεί περί τους 180-190 χιλιάδες εκπαιδευτικούς (τους περισσότερους υπαλλήλους από κάθε άλλο υπουργείο) και παρ' όλα αυτά κάθε χρόνο χρειάζονται νέες προσλήψεις.

7. Συγκράτηση των δαπανών των πανεπιστημίων και των ΤΕΙ. Η ΤτΕ εμμέσως πλην σαφώς ζητά ακόμα και την κατάργηση κάποιων, σημειώνοντας ότι υπάρχει «πολύ μεγάλος αριθμός ιδρυμάτων, ενώ συνεχώς δημιουργούνται νέα τμήματα, για το αντικείμενο των οποίων δεν υπάρχει ενδιαφέρον από την αγορά».

8. Αλλαγή του υφιστάμενου καθεστώτος στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, που δημιουργεί το φαινόμενο των «αιώνιων φοιτητών».

9. Επανεξέταση και τροποποίηση των δαπανών για τη μεταφορά των μαθητών. Ο φετινός προϋπολογισμός προέβλεπε κονδύλι για τη μεταφορά τους ύψους 280 εκατ. ευρώ, το οποίο επί της ουσίας έχει λάβει «χαρακτήρα επιδότησης των υπεραστικών λεωφορείων», σύμφωνα με την ΤτΕ.

10.«Φρένο» στη συνεχή και ανεξέλεγκτη διόγκωση των δαπανών των δήμων, τα οικονομικά των οποίων θα υπόκεινται σε έλεγχο.

11. Ανάληψη από τους δήμους της ευθύνης για την είσπραξη των εσόδων τους.

12. «Λουκέτο» σε όλες τις ζημιογόνες δημοτικές επιχειρήσεις.

13. Αναστολή ορισμένων δραστηριοτήτων από φορείς που χρηματοδοτούνται από τους δήμους για μία 5ετία. Τέτοιο παράδειγμα είναι τα ΚΑΠΗ, με την ΤτΕ να προτείνει τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν να διατεθούν για αύξηση των συντάξεων.

14. «Λουκέτο» και σε ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς που διατηρούν υπερχρεωμένοι δήμοι.

15. Σύναψη εσωτερικού «Συμφώνου Σταθερότητας και Ανάπτυξης», βάσει του οποίου οι ΟΤΑ θα πρέπει να έχουν ισοσκελισμένους προϋπολογισμούς και μηδενικό χρέος έναντι της κεντρικής κυβέρνησης.

16. Αμεση ολοκλήρωση του σχεδιασμού του προγράμματος υποστήριξης του «Καλλικράτη».

17. Τέλος στις υπερβολικά ακριβές προμήθειες των δημόσιων νοσοκομείων και στην αλόγιστη χρήση των υλικών.

18. Λογιστική παρακολούθηση των υλικών στα νοσοκομεία, από τη στιγμή της παραλαβής τους.

19. Χρήση των ακινήτων του Δημοσίου για τη στέγαση των υπηρεσιών του κράτους και αξιοποίηση των υπολοίπων.

20. Κατάργηση ή συγχώνευση των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, που υπολογίζονται σε περίπου 5.000 και αρκετά εξ αυτών δεν έχουν λόγο ύπαρξης, αφού δεν υφίσταται πλέον ο λόγος για τον οποίο δημιουργήθηκαν. Η ΤτΕ εκτιμά ότι τα τελευταία 5-6 χρόνια δημιουργήθηκαν πάρα πολλοί νέοι οργανισμοί και απαιτείται ο επανέλεγχος της σκοπιμότητας λειτουργίας τους.

21. Συγχώνευση των δημόσιων τηλεοπτικών σταθμών από πέντε σε δύο. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πέντε σταθμοί (ΕΡΤ, ΝΕΤ, ΕΤ3, «Πρίσμα», Σταθμός της Βουλής). Θα πρέπει να καλύπτουν πάνω από το 70% του κόστους λειτουργίας τους, από τα έσοδά τους από διαφημίσεις και το σημερινό τους έσοδο που εισπράττεται από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ να διατεθεί για τη μείωση του δημόσιου χρέους.

22. Αναστολή για τουλάχιστον πέντε χρόνια μιας σειράς δραστηριοτήτων, όπως αυτή της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς.

23. Αυστηρός έλεγχος του κόστους λειτουργίας και των δαπανών εν γένει των ΔΕΚΟ και ιδίως των συγκοινωνιακών επιχειρήσεων.

24. Επανεξέταση της τιμολογιακής πολιτικής των συγκοινωνιακών ΔΕΚΟ (δηλαδή αύξηση εισιτηρίων) και εξεύρεση της μεθόδου εκείνης που θα διασφαλίζει ότι όλοι οι επιβάτες θα πληρώνουν εισιτήριο.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 01:54:39 πμ »
Παράθεση
6. Επανεξέταση των προσλήψεων εκπαιδευτικών. Πάνω από 10.000 εκπαιδευτικοί είναι αποσπασμένοι σε άλλες μη εκπαιδευτικές υπηρεσίες και στις περισσότερες περιπτώσεις εκτός του υπουργείου Παιδείας. Μάλιστα, το υπουργείο Παιδείας συνολικά απασχολεί περί τους 180-190 χιλιάδες εκπαιδευτικούς (τους περισσότερους υπαλλήλους από κάθε άλλο υπουργείο) και παρ' όλα αυτά κάθε χρόνο χρειάζονται νέες προσλήψεις.

Παντως τους φυσικους που ηταν αποσπασμενοι, τους γυρισαν ολους στις ταξεις.Να συνεχισουν να μενουν οι συνταξιουχοι στα σχολεια για να μην στενοχωρησουν τον Προβοπουλο και γινουν νεες προσληψεις??

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:42:16 πμ »
μενω και εγω εκτος θεματος
 υπερτονιζω οτι ο Προβοπουλος και ο Παγκαλος παντα ριχνουν την βομβα αφοπλισμενη...
εμεις δεν εχουμε παρα να περιμενουμε να σκασει..
ρωτησα μια ξαδερφη μου η οπόια ειναι υποδιευθυντρια σε ιδιωτικη τραπεζα εδω στην περιοχη που μενω και μου ειπε οτι ο κοσμος καθε μερα ρωταει το ιδιο πραγμα " τι θα γινει αν ανακοινωθει πτωχευση επισημα" γιατι ανεπισημα την ζουμε εδω και ενα χρονο
και δεν ξερουν ουτε αυτοι τι να απαντησουν στο κοινο...
το μονο σιγουρο ειναι οτι ο μονοσ που θα βγει σιγουρα ΟΡΘΙΟς απο την ολη υποθεση ειναι οι τραπεζες, αυτο σημαινει οτι οσοι εχουμε δανεια θα χρειαστει να....
ας μην το σκεφτομαι καλυτερα, εδω και χωρισ ΔΝΤ και μονο με την Διαμαντω υποφερω

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:26:49 μμ »
φυσικουλη 13 μηπως εχεις τιποτα νεοτερο για τους αναπληρωτες;
ειχες πει θα ρωτησεις...

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:42:40 μμ »
Πιθανον σημερα να βγει η Δ  ΦΑΣΗ

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 01:05:08 μμ »
Αριθμό πώς θα μάθουμε;Πού είσαι φυσικέ;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος VarTas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 01:05:34 μμ »
φυσικουλη 13 μηπως εχεις τιποτα νεοτερο για τους αναπληρωτες;
ειχες πει θα ρωτησεις...
καλοπιανουμε τον φυσικουλη ολοι εδω μεσα ή ειναι δικη μου ιδεα;
χεχεχεχεχεχεχεχε
ασ το κανω και εγω λοιπον
φανταστικε μας φυσικουλη 13 μηπως εχεις κανενα νεοτερο εσυ που παντα εισαι τοοοοοοοοοοοοοοοσο καλος ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
καλα το παω;

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 01:18:58 μμ »
μαλλον θα επρεπεπ να πεις κατι πιο...ζεστο πιο γλυκο...
φυσικουλη, τελειε καθηγητη, ηρωα των αδιοριστων, εμψυχωτη των καταφρωνημενων, ΣΩΤΗΡΑ των αδικοχαμενων , υπεροχε , μοναδικε εκπευδευτικε, λειτουργε τησ μεσης εκπαιδευσης!!!!!!
οεο μας ακουσ ;
κανενα νεοτερο απο την πολυαγαπημενη μας Αννουλα;
φυσικουλη13 , φυσικατσι13(που θα λεγανε στην κρητη),φσκ13, που θα λεγανε σην ηπειρο, δικεν μου φυσικε13 που θα λεγανε στην θεσ/νικη, ....δωσε στον λαο νουμερακια

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δ-φάση ΠΕ04
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 01:20:40 μμ »
καλα τα εχω χασει τελειος....χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161487
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.