*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185750 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Χωρίς παρεξήγηση,από το μήνυμά σου δεν κατάλαβα τίποτα. :(
Αν θέλεις και έχεςι χρόνο,μπορείς να το ξαναγράψει πιο προσεκτικά,γιατί όπως το διαβάζω τώρα δε βγάζω νόημα. :(
Το 1995 οι προσληψεις γινοταν μονο με την επετηριδα. Στο νομο μου ειχα 250 σειρα και εφτασαν στο 200.ετσι δεχτηκα να παω στον ΟΑΕΔ τοτε τα σχολεια του λεγονταν ΚΕΤΕΚ. Την επομενη χρονια βρεθηκα στο 600 τωρα ξερω οτι αυτα εγιναν επιτηδες για να καταργηθει η επετηριδα πραγμα που εγινε το 98-99.Μαλλον καλως καταργηθηκε μονο που εγω περιμενα ηδη 7 χρονια.  ΠΡΩΤΟ ΓΙΑΤΙ
τοτε εγιναν τα κετεκ ΤΕΕ. Και οι ωρες των γενικων μαθηματων τριπλασιαστηκαν. Ενω μπορουσα να παω το 01 σε νησι δεν πηγα γιατι ειχαμε νεογεννητο.  Ας εμενα μια χρονια και θα πηγαινα την επομενη Εκεινο το καλοκαιρι αρχισαν να μετρανε τις προυπηρεσιες αλλα του ΟΑΕΔ ΟΧΙ  δευτερο ΓΙΑΤΙ
τοτε καθε Σεπτεμβρη προσλαβανοταν σε σχολειο του ΟΑΕΔ ενας με προυπηρεσιες στο παιδειας και εφευγε σε 10 μερες βαρια μηνα γιατι διοριζοταν αναπληρωτης και μας επαιρναν μετα, ετσι περασε να μετραει η προυπηρεσια στον ΟΑΕΔ επι 3 και εγινε η λιστα με οσους ειχαν 1200 ωρες για να γινουν απο αυτη μονιμοποιησεις που οι τελευταιες εγιναν το 1994. το 2004 ο τοτε υπουργος Παναγιωτοπουλος την εβγαλε αντισυνταγματικη κυριως γιατι σκεφτηκε οτι οσοι πηγαμε απο το 94 και μετα θα ειμαστε οπαδοι του ΠΑΣΟΚ(πρασινοι) λες και αν ημασταν τετοιοι δε θα ειχαμε βολευτει. ΤΡΙΤΟ ΓΙΑΤΙ.
Η μεταρρυθμιση της Γιαννακου απαγορευσε στον ΟΑΕΔ να εχει ΕΠΑΛ πηρε δηλαδη τους μαθητες αλλα εμας τους καθηγητες γενικης δε μας πηρε ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΙΑΤΙ
καταλαβαινω αυτους που θα βρεθω μπροστα τους αν βρεθω και οπως πιστευω δικαιουμαι γιατι το επαθα 4 φορες
δεν ξερω αν τωρα καταλαβες

zst,το παραδεχτηκες και μονη σου δεν πηγες στο νησι γιατι ειχες νεογεννητο,τι σου χρωσταει λοιπον ο αναπληρωτης που μπορει να ειχε 2 νεογεννητα  και  βρεθηκε σε νησι  να βρεθεις εσυ μπροστα του και να του στερησεις την αναπληρωση?????


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2009, 09:26:58 πμ από Λουλου »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος didamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
zst απαντάς μόνος σου για την αδικία που γίνεται: "την εβγαλε αντισυνταγματικη ο Τσιτουριδης γιατι ημασταν πρασινοι" άρα οι προσλήψεις σας ήταν καθαρά ρουσφετολογικές εκτός αν θέλεις να μας πείσεις ότι μόνο "πράσινοι" είχαν τα αντικειμενικά προσόντα να προσληφθούν στον ΟΑΕΔ . Αυτά για απάντηση σε όσους όλους διατείνονται για αντικειμενικά κριτήρια προσλήψεων. Όσο για την επετηρίδα του ΟΑΕΔ που όντως καθιερώθηκε κάποια στιγμή, απλά έβαλε σε σειρά εκείνους που προσλαμβάνονταν με βίσμα τόσα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Κατάλαβα.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το γιατί δεν δίνετε ΑΣΕΠ όπως όλος ο κόσμος.
Τις χρονιές που ανέφερες οι εξετάσεις του ασεπ γινότανε κανονικά.
Γιατί δεν έδωσες?

γιατί να δώσουν κ να κουραστουν;;; άσε μερικούς άλλους να δίνουνε κ να ξαναδίνουνε , να αποδεικνύουν την αξία τους κ να παίρνουν κ να μην πω τί... >:(
ενδεικτικά αναφέρω ότι οι επιτυχόντες του 2000, όσο καλή σειρά κ αν είχαν - τέτοια που σήμερα αν ήταν θα τους έπαιρναν αναπληρωτές-δεν πήραν ούτε ένα μόριο στον πίνακα, δεν πήγαν ούτε ωρομίσθιοι καν...!!!! κ όταν προσέφυγαν στη δικαιοσύνη , τους έβαλαν να  πληρώσουν κ τα δικαστικά έξοδα!!! >:(
όσοι έχουν συνδικαλισμό ισχυρό κ καλά κάνουν πιέζουν,κ  κατα καιρούς παίρνονται κ οι ανάλογες αποφάσεις.......

Αποσυνδεδεμένος SATELLITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Δωρεάν λογισμικό για όλους
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΥ pde.gr
 
 

Απαντήσεις σε μηνύματα συναδέλφων στο φόρουμ της κοινότητας pde


Συνάδελφοι,


Παρακολουθώ τα μηνύματα αγωνίας αρκετών συναδέλφων και αυτός είναι ο λόγος της παρέμβασής μου. Αγωνία όμως που, πιστέψτε με, αν είχατε την σωστή ενημέρωση δεν θα έπρεπε να σας διακατέχει και οφείλεται κυρίως στην συνδικαλιστική αδυναμία και ανικανότητα συναδέλφων μας εκπροσώπων συλλόγων που δεν μπορούν να μας απαντήσουν με επιχειρήματα και χρόνια τώρα παρασκηνιακά κυρίως το μόνο που κάνουν είναι να χρησιμοποιούν το δικό μας  πρόβλημα σαν εφαλτήριο για την προώθηση προσωπικών τους κυρίως συμφερόντων. Οι ίδιοι οι εκπρόσωποι αυτοί ή άλλοι συνάδελφοι με ενεργό ρόλο στα διοικητικά συμβούλια χρησιμοποιώντας ψευδώνυμα συκοφαντούν τη δουλειά μας μέσα στη σχολική τάξη και κυρίως τον τρόπο πρόσληψής μας, γιατί δεν έχουν επιχειρήματα που να  στηρίζονται νομικά ή απλά δεν μπορούν να μας πως έχουμε άδικο. Ο ρόλος όμως των συγκεκριμένων εκπροσώπων είναι γνωστός σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα. Είναι άδικο όμως να εκφράζονται ανακρίβειες που αν δεν είναι σκόπιμες, είμαι σίγουρη πως θα αποκατασταθούν μετά την ενημέρωσή σας.

 

 

Η πρώτη απάντηση και βασική που θα σας παρακαλούσα να δεχτείτε είναι αυτή προς τον χρήστη salonika ο οποίος και είναι ο δημιουργός του θέματος.

Ο/η συνάδελφος λέει πως διάβασε σε δικτυακό τόπο πως αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία μας κλπ.

Ένα είναι σίγουρο! Πως αν εμείς δεν θέλαμε να μάθετε κάτι, να είστε σίγουροι πως δεν θα το μαθαίνατε. Σας πληροφορώ πως ότι έχει προβληθεί, είτε είναι απάντηση του Συνήγορου του Πολίτη, είτε είναι απαντητικές επιστολές του ΥΠΕΠΘ που μιλούν για λύση, είτε είναι δημοσιεύματα στον τύπο, οφείλεται στις δικές μας ενέργειες. « Η διαρροή των πληροφοριών είναι δική μας δουλειά». Λίγοι είναι οι συνάδελφοι, που αντιλήφθηκαν τον λόγο της συμμετοχής μας στα φόρα. Ποτέ δεν αφήσαμε το θέμα μας να κοπάσει. Είτε με επιστολές , είτε με τον τύπο, είτε με τη συμμετοχή μας στα φόρα, φροντίσαμε να έχουμε πάντα το θέμα μας επίκαιρο, και λυπάμαι αλλά όλα οφείλονται στο δικό μας επικοινωνιακό παιχνίδι έστω και αν αυτό κάποιες φορές γίνεται αρνητικό. Καλύτερα αρνητικό, παρά ένα θέμα να κοιμάται και να μην ασχολείται μαζί μας κανείς. Αν ανατρέξετε σε παλαιότερα θέματα, θα δείτε πως αν εσείς δεν ασχολείστε μαζί μας, το κάνουμε μόνοι μας με τόπικς που ανοίξαμε μόνοι μας.

Συγχαίρουμε αυτούς που αντιλήφθηκαν τον τρόπο σκέψης μας (μερικοί το έχουν ήδη δηλώσει) και ζητώ συγνώμη από τους συναδέλφους που άθελα τους έπαιξαν το παιχνίδι μας.

 

Σχετικά με τις απαντήσεις.

Ο συνάδελφος επιμένει για βυσματικές προσλήψεις. Και μόνο το ίδιο το γεγονός πως ο συνάδελφος δεν δούλεψε στον ΟΑΕΔ απαντά πως δεν μπορούσε να προσληφθεί με βύσμα. Είναι δυνατόν ο 7ος στον πίνακα μοριοδότησης να γίνει 1ος;

 

Σχετικά με τον τρόπο πρόσληψής μας.

 

Ιστορική αναδρομή:

 

Αν μελετήσετε την πρώτη απάντηση του συνήγορου του πολίτη που έκανε πολύ σοβαρή δουλειά θα καταλάβετε καλύτερα με ποιους νόμους και υπουργικές αποφάσεις γινόταν ο τρόπος πρόσληψής μας. Δεν γνωρίζουμε τον τρόπο πρόσληψής των ωρομισθίων πριν το 1994.Θα σταθούμε στον τρόπο πρόσληψης μετά το 1994. Οι προσλήψεις γίνονται μετά το 1994, όπου άρχισαν να εφαρμόζονται οι διατάξεις του νόμου Πεπονή,2190/2004. Προκήρυξη-μοριοδότηση βασισμένη σε τυπικά προσόντα, προϋπηρεσία, ΣΕΛΕΤΕ τότε για τους συναδέλφους τεχνικών ειδικοτήτων και μόρια επιπλέον για τους συναδέλφους που είχαν επιπλέον τυπικά προσόντα όπως μεταπτυχιακές σπουδές και διδακτορικό.

Το μόνο κοινωνικό κριτήριο που υπήρχε ήταν αυτό με όσους έχουν παιδιά, όπου έπαιρναν κάποια μόρια ( 50 αν δεν κάνω λάθος) για κάθε παιδί. Έτσι αρκετές φορές οι συνάδελφοι που είχαν τρία παιδιά τύχαινε να έχουν καλή σειρά λόγω των μορίων (150 μόνο από τα παιδιά τους), αν είχαν ΣΕΛΕΤΕ έπαιρναν 2000 μόρια, αν είχαν μεταπτυχιακό είχαν 1000 μόρια κοκ.

Αντιλαμβάνεστε πως αυτά τα μόρια από μόνα τους ήταν πολλά αν δεχτούμε πως η συνηθισμένη μοριοδότηση είναι 1 διδακτική ώρα = 1 μόριο. Αν λοιπόν κάποιος συνάδελφος είχε 1000 ώρες διδακτική προϋπηρεσία και ερχόταν κάποιος με ένα μεταπτυχιακό και 2 παιδιά, του έπαιρνε τη θέση. Αυτό όμως δεν είναι ούτε βυσματικό, ούτε ρουσφετολογικό, τα βλέπαμε όλα στις προκηρύξεις οι οποίες συνοδευόταν και από υπουργικές αποφάσεις. Εκφράζουν όμως την ατέλειωτη αγωνία κάθε χρόνο. Θα μου επιτρέψετε να χαριτολογήσω με ένα παράδειγμα γεγονός  που έγινε πριν από αρκετά χρόνια. Συνάδελφος ΠΕ 17 ηλεκτρολόγος με τρία παιδιά , είχε λίγα μόρια παραπάνω από συνάδελφο ΠΕ 17 ηλεκτρολόγο με δύο παιδιά. Αυτό γινόταν για αρκετά χρόνια. Το αποτέλεσμα ήταν να περάσει ο 2ος πρώτος γιατί δεν άντεχε άλλο να είναι δεύτερος και έκανε τρίτο παιδί. Το πιο ωραίο από όλα είναι πως και οι δύο οι συνάδελφοι τώρα είναι μόνιμοι στο ΥΠΕΠΘ.( είχαν και οι δύο ΣΕΛΕΤΕ-ΝΥΝ ΑΣΠΑΙΤΕ και τρία παιδιά).

 

Ο Συνάδελφος aristos 2  έχει πέσει σε σφάλμα. Αντί να αφαιρέσει τους φιλολόγους που διορίστηκαν τους πρόσθεσε. 160 φιλόλογοι; Συγνώμη αλλά δεν δουλεύαμε και στη Μεγάλη του Γένους Σχολή!

 

Έχουμε ήδη αναρτήσει την στατιστική μας έρευνα και κυρίως την έχουμε καταθέσει στις υπηρεσίες του ΥΠΕΠΘ. Καμία υπηρεσία δεν μας έχει διαψεύσει , αντιθέτως πιστεύουμε πως έγινε σχετική έρευνα , μέσω μισθολογικών καταστάσεων και μπορώ να σας πως αυτοί ξέρουν περισσότερα από μας. Για παράδειγμα σε συνάντησή μας με τον κο Γενικό Διευθυντή, προσπάθησα να μπλοφάρω και να πω μια ανακρίβεια, για να  διαπιστώσω αν έχουν ενημέρωση, και προς έκπληξή μου διαπίστωσα πως ο κος γενικός γνώριζε περισσότερα από μας.

 

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα δείτε αναλυτικά στοιχεία της έρευνας,  πριν τις πρόσφατες μονιμοποιήσεις

http://clubs.pathfinder.gr/kathigites/914132

 

Μετά τις τελευταίες μονιμοποιήσεις ο αριθμός  των φιλολόγων μειώθηκε στους 69, μπορεί και λιγότερο, γιατί δεν προλάβαμε να ολοκληρώσουμε την έρευνα για τους διορισμούς. Το ίδιο έγινε και στις άλλες ειδικότητες.

 

http://clubs.pathfinder.gr/kathigites/801843?forum=70485&read=332

 

 

Ο mathstavros  λέει πως μπορεί να είμαστε χίλιοι. Αν είμασταν χίλιοι το θέμα μας θα είχε είδε λυθεί. Και που θα τους κρύβαμε τους άλλους 700;

 

Ο/η bobo 1 επιμένει σε προσωπικά μηνύματα εναντίον μου. Δεν πειράζει όμως, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σχετικά με τις απορίες της για τον αν είμαι παντρεμένη ή όχι, η απάντηση  πως  είμαι παντρεμένη Πειράζει;

. Τώρα αν είναι ευχαριστημένος ο άντρας μου δεν ξέρω, ρωτήστε τον ίδιο

 

Σχετικά με το μήνυμα του συναδέλφου demyapr περί γλειψίματος, δεν μπορώ να απαντήσω εγώ, αναλόγως από πια σκοπιά το βλέπει κανείς.

 

Ακούστε τις παρακάτω συνεντεύξεις στις πόλεις που έκανε περιοδεία ο μέχρι πρόσφατα Υπουργό Παιδείας κος Στυλιανίδης  και τις πιο πρόσφατες  ακόμη και βγάλτε μόνοι σας τα συμπεράσματά σας:

 

era serron – ΜΑΡΤΙΟΣ 2008
 

http://www.esnips.com/doc/822d48fd-8618-4ed0-a16a-510494a3a9c4/era-serron

 

      2, ΕΡΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

 

http://www.esnips.com/doc/aba542eb-8cda-4a62-99cc-ee9b61ce9702/ERA-HRALEIOY-KRHTHS

 

 

 

ΕΡΑ ΑΙΓΑΙΟΥ
 

http://www.esnips.com/doc/46a0c41c-8500-4961-b1d3-25ba05842044/ERA-AEGEAN

 

ΑΝΤ1 RADIO ME ΤΟΝ ΚΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟ
 

  Αυτό είναι γλείψιμο;

 

http://www.esnips.com/doc/f95b8e67-023e-4b52-8e66-f2acd7e529a4/ANT1RADIO-TRIANTAFILOPOULOS(15-2-08)

 

     4. ΑΝΤ.1 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

http://www.esnips.com/doc/9dc80cd6-f047-47ed-b045-ff142bee3e60/ANT1-THESSALONIKI-97.5-(11-7-08)

 

   5 ΑΝΤ1 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
 

http://www.esnips.com/doc/57289894-2d11-40bf-9c0f-07b8a6d0d7e1/20081124_ANT1_8ESSALONIKHS

 

  Η ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ  ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ

 

http://www.esnips.com/doc/57289894-2d11-40bf-9c0f-07b8a6d0d7e1/20081124_ANT1_8ESSALONIKHS

 

ΥΠΕΡΜΑΧΙΑ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ
http://clubs.pathfinder.gr/freeware

Δωρεάν λογισμικό για όλους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αξιότιμη κα Χριστοδούλου,
βλέπω ότι για όλους είχατε μία απάντηση. Δυστυχώς για εμένα και την επιστολή που έχω συντάξει, καμία...
Θα με ενδιέφερε πολύ, να μου απαντήσετε επί της ουσίας(μονολεκτικά) και χωρίς διάφορες «σάλτσες» και «εισαγωγές» στα θέματα που θέτω στην καταγγελία που έχω αναρτήσει:
1. Γνωρίζατε εκ των προτέρων ότι η προϋπηρεσία σας δεν μετράει για τους πίνακες του ΥΠΕΠΘ;
2. Στις λίστες που περιγράφετε, περιλαμβάνονται όλοι οι ωρομίσθιοι που έχουν περάσει από τα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, όλα αυτά τα χρόνια, με έστω και μία ώρα προϋπηρεσίας;
3. Εάν εγώ χάσω το διορισμό μου ή την αναπλήρωση για μία θέση, από κάποιον από εσάς (που έχει έστω και μία ώρα), συντελείται κατάφωρη αδικία, αφού αλλάζουν οι «όροι» του παιχνιδιού, σύμφωνα με τους οποίους έχω προγραμματίσει την ζωή μου;


Ευχαριστώ Πολύ


Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ανέφερα εγώ πως είστε χίλιοι. εγώ είπα οτί είστε ένας πυρήνας με πολύ μεγάλες προυπηρεσίες(ας δεχτούμε για την κουβέντα τα δικά σας νούμερα) αλλά σίγουρα υπάρχουν και πολλοί άλλοι οι οποίοι και αυτοί θα ευνοηθούν. εχω ακούσει ραδιοφωνικές σου συνεντεύξεις. λιγο πολύ λες ΄τα ίδια με όσα έχεις γραψει και εδώ μέσα επανειλλημένα.Σε αυτές τις ραδιοφωνικές συνεντεύξεις υπήρχε αντίλογος;γιατί το να μιλάς μόνη με το δημοσιογράφο(ο οποιος 99% είναι άσχετος με την διαδικασία των προσλήψεων) προσπαθείς να σχηματίσεις εντυπώσεις στην κοινή γνώμη πιπιλίζοντας και την καραμέλα του συνηγόρου του πολίτη. τα πράγματα είναι απλά.όσο και να προσπαθείσεις να με πείσεις οτι έχεις δίκιο είναι μάταιο γιατί ξέρω τι συνέβαινε και τι συμβαίνει χωρίς μάλιστα να είμαι συνδικαλιστής και χωρίς να υποκινούμε από κάποιον.διεκδικώ το αυτονόητο.το παιχνίδι των προσλήψεων παίζεται με νόμους.αυτούς τους νόμους δεν μπορούμε να τους κάνουμε λάστιχο.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Αξιότιμη κα Χριστοδούλου,
βλέπω ότι για όλους είχατε μία απάντηση. Δυστυχώς για εμένα και την επιστολή που έχω συντάξει, καμία...
Θα με ενδιέφερε πολύ, να μου απαντήσετε επί της ουσίας(μονολεκτικά) και χωρίς διάφορες «σάλτσες» και «εισαγωγές» στα θέματα που θέτω στην καταγγελία που έχω αναρτήσει:
1. Γνωρίζατε εκ των προτέρων ότι η προϋπηρεσία σας δεν μετράει για τους πίνακες του ΥΠΕΠΘ;
2. Στις λίστες που περιγράφετε, περιλαμβάνονται όλοι οι ωρομίσθιοι που έχουν περάσει από τα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, όλα αυτά τα χρόνια, με έστω και μία ώρα προϋπηρεσίας;
3. Εάν εγώ χάσω το διορισμό μου ή την αναπλήρωση για μία θέση, από κάποιον από εσάς (που έχει έστω και μία ώρα), συντελείται κατάφωρη αδικία, αφού αλλάζουν οι «όροι» του παιχνιδιού, σύμφωνα με τους οποίους έχω προγραμματίσει την ζωή μου;
 


Ευχαριστώ Πολύ


Συμφωνώ απολύτως! Είναι άσχημο, ενώ έχεις παίξει με τους κανόνες του παιχνιδιού (ΠΔΣ, ωρομίσθιος, αναπληρωτής) πριν το τέρμα (διορισμός) να σου λένε πως άλλαξαν οι κανόνες. Περιμένουμε μιαν απάντηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2009, 11:20:28 πμ από tzamalou »
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Αφαίρεσα κάποια πράγματα από την επιστολή.

 Παρακαλώ πολύ όλους τους συναδέλφους να την δουν και εάν τους εκφράζει να την αποστείλουν στα 2 φαξ που αναφέρει, ενυπόγραφα. Μπορεί βεβαίως όποιος θέλει να την αναπαράγει και να την μοιράσει σε συναδέλφους ωρομίσθιους-αναπληρωτές στα σχολεία που εργάζεται.

 Δυστυχώς το blog που έλεγα δεν το έκανα ακόμη(ας όψεται ο ΑΣΕΠ).

Αποσυνδεδεμένος didamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Μόλις έστειλα την επιστολή με fax. Επιτέλους πρέπει να ακουστούμε και οι υπόλοιποι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Μόλις έστειλα την επιστολή με fax. Επιτέλους πρέπει να ακουστούμε και οι υπόλοιποι!!!!!
Συγχαιρω την Υπερμαχια για την ευφραδεια λογου,την οργανωτικοτητα που τη διακρινει και την ετοιμοτητα που τη διακρινει να απαντα με επιχειρηματα.Για χιλιοστη φορα ομως πρεπει να της υπενθυμησω συμφωνοντας με το συναδελφο οτι ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ,ΟΠΩΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΑΣΕΠ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ,ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΝΙΤΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ, ΚΛΠ ΚΛΠ.Θα ελεγα λοιπον να τελειωνει αυτη η ασκοπη αντιπαραθεση επιτελους εδω αφου δεν προκειται να μας πεισουν οσους νομους και να κατεβασουν και ας ασχοληθουμε μονο με το να αποτρεψουμε το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
κ θα το ξαναπω να πηγαινατε τοτε που μπορουσατε αλλα επιλεξατε να μην φυγετε απο το σπιτακι σας!!!!!τωρα ειναι η σειρα καποιου αλλου να κανει την επιλογη!!!!αληθεια 69 φιλολογοι ειναι λιγοι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;ουτε ενας οπως λεει κ ο τσιαρτας!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Αγαπητή Κα Χριστοδούλου
Δε γνωρίζω πόσοι είστε και ούτε με αφορά. Κάπου εδω μέσα διάβασα ότι είστε 160 φιλόλογοι (μιλώ για την ειδικότητά μου, να με συμπαθάς) και το θεώρησα τουλάχιστον άδικο τόσοι άνθρωποι ξαφνικά να προπορευτούν εμού σ΄ έναν πίνακα που σε βάζει η προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο, προφανώς του ΥΠΕΠΘ, και η επιτυχία σ' έναν ή δυο ΑΣΕΠ. Αν είστε 74 ή 69 ή 1 η αδικία μετριάζεται, αλλά παραμένει. Όσο με αφορά, θ' αγωνιστώ για να μη συμβεί.
Έχω, όμως, την εξής ειλικρινή απορία που σε αφορά: τόσο δραστήρια και δυναμική που μοιάζει να είσαι, γιατί αναλώνεσαι διεκδικώντας κάτι άδικό και δε διαβάζεις να εξασφαλίσεις, μέσω ενός επόμενου ΑΣΕΠ , κάτι δίκαιο, το οποίο - μάλιστα - δε θα χρειαστεί να σου το επικυρώσει κανένας Υπουργός και κανένας Συνήγορος;
Σέβομαι τον αγώνα σου, πρέπει, όμως, κι εσύ να σεβαστείς το αυτονόητο: ό,τι με κόπο και δικαιωματικά κατακτήθηκε δε δωρίζεται. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ν΄αγωνιστείς για κατακτήσεις και όχι για "δώρα". Άλλωστε, εν μέσω κρίσης,  μοιάζουν δυσεύρετα.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Εγώ πάντως έκανα 2 φορές αίτηση στον ΟΑΕΔ.
Την πρώτη φορά ο κύριος που έπαιρνε τις αιτήσεις απορούσε γιατί έκανα αίτηση αφού δεν είχα προυπηρεσία στον ΟΑΕΔ και μου είπε να μην κάνω καλύτερα.
Τη δεύτερη μου είπε (ο ίδιος) σε ερώτησή μου πως φυσικά και δε μετράει η προυπηρεσία που είχα από ΤΕΙ γιατί είναι από άλλο υπουργείο.......
Έτσι το ξέχασα από εκεί και πέρα.
Τώρα γιατί ρε παιδιά να μετρήσει προυπηρεσία από άλλο υπουργείο;
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος παναγιώτης βασιλόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
zst, χημικέ, δυροφόρε, υπερμαχία περάστε μία βόλτα από τα εξεταστικά κέντρα την επόμενη εβδομάδα και εκθέστε τα "δίκαια" αιτήματά σας στις 30.000 περίπου υποψηφίους που θα διαγωνιστούν διεκδικώντας μία θέση στον ήλιο με την αξία τους. Θα έχει πολύ γέλιο. Οι περισσότεροι από εσάς πενηνταρίζετε και συνεχίζετε στο ίδιο μοτίβο των πλαγίων οδών και της "ρεμούλας".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 697
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.