*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185766 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Εγώ πάντως έκανα 2 φορές αίτηση στον ΟΑΕΔ.
Την πρώτη φορά ο κύριος που έπαιρνε τις αιτήσεις απορούσε γιατί έκανα αίτηση αφού δεν είχα προυπηρεσία στον ΟΑΕΔ και μου είπε να μην κάνω καλύτερα.
Τη δεύτερη μου είπε (ο ίδιος) σε ερώτησή μου πως φυσικά και δε μετράει η προυπηρεσία που είχα από ΤΕΙ γιατί είναι από άλλο υπουργείο.......
Έτσι το ξέχασα από εκεί και πέρα.
Τώρα γιατί ρε παιδιά να μετρήσει προυπηρεσία από άλλο υπουργείο;

Ακριβώς όπως τα λες! Όταν κι εγώ πήγαινα επί 5 συναπτά έτη να κάνω τα χαρτιά μου και τύχαινε να έχω μία μικρή προϋπηρεσία από τα ΤΕΕ Νοσηλευτικής που υπάγονται στο Υπουργείο Υγείας ουδέποτε μου μετρήθηκε, γιατί ήταν από άλλο Υπουργείο.Τώρα γιατί να μετρήσει του Υπουργείου Εργασίας; Όχι να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά!Τότε κανείς από αυτούς που εργάζονταν εκει, δε βγήκε να διαμαρτυρηθεί!Ήταν τακτοποιημένοι. Τώρα που δεν είναι, φωνάζουν.Άδικο, απαράδεκτο και ανέντιμο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Τα πράγματα είναι απλά.
Έχετε δίκαιο που παραπονιέστε που άλλαξαν τα πράγματα και χάσατε τις θέσεις σας.
Αλλά τί να κάνουμε.....
Να γίνει και άλλη αδικία για να βολευτείτε εσείς και να χάσουμε τις θέσεις μας εμείς;
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έτσι ακριβώς, κανείς δεν βγήκε να διαμαρτυρηθει.τότε ήταν βολεμένοι!!!τα μόρια τους μάλιστα κάποια εποχή μέτρησαν διπλά πράγμα που "απαγορευε" σε κάθε άλλο να ελπίζει για διορισμο.τωρα ζητάνε εξίσωση!!!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάνεις λάθος vagfys.Ακόμη και που άλλαξαν δεν έχουν δίκιο.Ήταν μόνιμοι;Είχαν σύμβαση αορίστου χρόνου;Δηλαδη αν εμενα δεν με πάρουν ωρομίσθιο του χρόνου πρεπει να θεωρώ τον εαυτο μου αδικημένο;Φωνάζουν όμως γιατι ήταν οι μόνοι που είχαν το γαιδαρο τους δεμένο τόσα χρόνια ενώ όλοι οι υπόλοιποι τρέχαμε και τρέχουμε ολημερίς κάθε χρόνο χωρίς να έχουμε τίποτα σίγουρο για τον επόμενο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απλά αν νιώθουν αδικημένοι, δεν πρέπει να ζητάνε να γίνει και άλλη αδικία εναντίον άλλων, για να σβήσει η δική τους......
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Αγαπητή Κα Χριστοδούλου
Δε γνωρίζω πόσοι είστε και ούτε με αφορά. Κάπου εδω μέσα διάβασα ότι είστε 160 φιλόλογοι (μιλώ για την ειδικότητά μου, να με συμπαθάς) και το θεώρησα τουλάχιστον άδικο τόσοι άνθρωποι ξαφνικά να προπορευτούν εμού σ΄ έναν πίνακα που σε βάζει η προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο, προφανώς του ΥΠΕΠΘ, και η επιτυχία σ' έναν ή δυο ΑΣΕΠ. Αν είστε 74 ή 69 ή 1 η αδικία μετριάζεται, αλλά παραμένει. Όσο με αφορά, θ' αγωνιστώ για να μη συμβεί.
Έχω, όμως, την εξής ειλικρινή απορία που σε αφορά: τόσο δραστήρια και δυναμική που μοιάζει να είσαι, γιατί αναλώνεσαι διεκδικώντας κάτι άδικό και δε διαβάζεις να εξασφαλίσεις, μέσω ενός επόμενου ΑΣΕΠ , κάτι δίκαιο, το οποίο - μάλιστα - δε θα χρειαστεί να σου το επικυρώσει κανένας Υπουργός και κανένας Συνήγορος;
Σέβομαι τον αγώνα σου, πρέπει, όμως, κι εσύ να σεβαστείς το αυτονόητο: ό,τι με κόπο και δικαιωματικά κατακτήθηκε δε δωρίζεται. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ν΄αγωνιστείς για κατακτήσεις και όχι για "δώρα". Άλλωστε, εν μέσω κρίσης,  μοιάζουν δυσεύρετα.
τα σχολεια του ΟΑΕΔ δεν ειναι δημοσια; τι αλλο θα διαβασουμε; μεγαλυτερη αδικια να μην αναγνωριζει το κρατος την προυπηρεσια που το ιδιο μας δινει, υπαρχει; αυτοι που διοριζονται απο τον ενιαιο εχουν μια ή δυο επιτυχιες ΑΣΕΠ; σε πειραξε το πολυ διαβασμα και τα λες αυτα; οποιος διδασκει την ιδια υλη στο παιδειας με αυτον που το κανει στο απασχολησης τι διαφορα εχει; κερατα; δεν εργαζεται με κοπο να κατακτησει κατι;δε ντρεπεστε λιγο;
Αν εμένα πείραξε το διάβασμα, αναζήτησε τι πειράζει εσένα και, κυρίως, μάθε ανάγνωση. Εκτός και αν δεν πρόσεξες πως εγώ μιλώ για δημόσια σχολεία που ανήκουν στο ΥΠΕΠΘ (σε τέτοιο συγκέντρωσες την προϋπηρεσία σου;). Αλήθεια, φίλε, αμφισβητείς ότι για να έχεις, πλέον, ελπίδες διορισμού μέσω του 40 % μονόδρομος μοιάζει, σχεδόν, η επιτυχία - και μάλιστα με αρκετά ως πολλά μόρια - σ' έναν ή και δεύτερο ΑΣΕΠ; Τα έχεις λίγο μπερδέψει. Τι σ' έχει συγχύσει, άραγε; Μήπως σε πνίγει το ... άδικο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2009, 07:57:13 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλημέρα,
επειδή πρόκειται για ένα πόλεμο συμφερόντων, μεταξύ του αυτονόητου και του παραλόγου, δεν νομίζω ότι χρειάζεται πλέον άλλη αντιπαράθεση. Πρέπει να σταλούν χιλιάδες καταγγελίες στο ΥΠΕΠΘ και σε διάφορους πολιτικούς και άλλους φορείς, διότι ζούμε στην Ελλάδα και η επικράτηση του δικαίου δεν είναι αυτονόητη, αλλά πρέπει να την διεκδικούμε.

Παρακαλώ πολύ φροντίστε απλά να κυκλοφορήσει παντού η καταγγελία και να παραμένει κυρίαρχο θέμα αυτού του τόπικ, η ενεργοποίηση όλων των θιγμένων από τυχόν αναγνώριση της προϋπηρεσίας των εκπαιδευτικών του ΟΑΕΔ.

Δεν μπορούμε πλέον να λέμε, «θα το κάνουν άλλοι», «δεν θα γίνει τελικά», και διάφορα τέτοια. Από την απέναντι όχθη υπάρχει ένας οργανωμένος σύλλογος και εάν δεν δραστηριοποιηθούμε ...

Η καταγγελία που έφτιαξα και προτείνω να σταλεί στα 2 φαξ που αναφέρονται, δίνεται παρακάτω:

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ Π.Δ.Σ

ΕΓΩ ΣΕΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΣΕΝ ΕΧΩ ΩΡΕΣ

ΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ Η Π.Δ.Σ

Αποσυνδεδεμένος SATELLITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Δωρεάν λογισμικό για όλους
Συνάδελφε μπορείς σε παρακαλώ να προωθήσεις το παρακάτω μήνυμα στο pde forum;

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΥ PDE

Συνάδελφοι,

 
Ο βασικός λόγος που δεν απαντώ αμέσως σε κάθε σας μήνυμα δεν είναι πως είμαι κάποιο ψώνιο , αλλά  σας ενημερώνω για όσους δεν γνωρίζουν πως είμαι αποκλεισμένη από το φόρουμ, παρόλο που έκανα δεύτερη προσπάθεια εγγραφής με άλλο ψευδώνυμο ( το ονοματεπώνυμό μου).Οι διαχειριστές μάλλον θεωρούν τη στάση μου προκλητική.


Σε ό,τι αφορά το μήνυμα της EVA έχει δίκιο. Και τα ΤΕΕ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ Α΄ΚΥΚΛΟΥ υπάγονται στην ίδια κατηγορία με τη δική μας. Σαφώς και θα πρέπει να αναγνωριστεί και η δική σου προϋπηρεσία από τα ΤΕΕ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ. Πριν από τέσσερα χρόνια επικοινώνησαν μαζί μου κάποιοι συνάδελφοι από το Αγρίνιο, τους ενημέρωσα σχετικά με όλη την νομική επιχειρηματολογία και έκαναν κάποιες προσπάθειες οι οποίες σταμάτησαν δυστυχώς, γιατί δεν ,μπόρεσαν  να οργανωθούν οι συνάδελφοι συνδικαλιστικά για να μπορέσουν ονα διεκδικήσουν το αυτονόητο, το δικαίωμά τους στην εργασία. Μάζεψαν επίσης πριν δύο χρόνια υπογραφές και τις κατέθεσαν στο ΥΠΕΠΘ δεν ξέρω όμως τι απάντηση πήραν. Η μόνη διαφορά που ίσως υπάρχει και που το ΥΠΕΠΘ ίσως χρησιμοποιεί  ως πρόφαση, είναι ο τρόπος πρόσληψης, γιατί στα ΤΕΕ ΤΗΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ, ναι μεν υπήρχε σχετική προκήρυξη αλλά στα περισσότερα σχολεία οι Διοικήσεις του κάθε Νοσοκομείου αποφάσιζαν για τις προσλήψεις και όχι ο εκάστοτε Υπουργός με υπουργική απόφαση ή νόμο. Επίσης η σημαντική διαφορά είναι πως τα συγκεκριμένα σχολεία δεν ανήκουν επίσημα με νόμο στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση όπως αντίστοιχα κατοχυρώνονται τα ΤΕΕ ΟΑΕΔ με το νόμο 1566/1985. Τα ΤΕΕ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ είχαν πρώτα την ονομασία, ΜΕΣΗ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ( όχι δευτεροβάθμια)και μετά με τον νόμο έγιναν ΤΕΕ (1998).

Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να συνηγορήσουμε υπέρ σας γραπτώς, χωρίς να προηγηθεί Γενική Συνέλευση. Να ξέρεις όμως πως όποτε χρειάστηκε στο παρελθόν ( συνάντηση με τον πρώην διευθυντή του κου Καλού) συνηγορήσαμε υπέρ σας.

 

Προς vag _fys. Σχετικά με το μήνυμά σου για τα ΤΕΙ. Να είσαι σίγουρος πως σε λίγο χρόνο ( περιμένουμε την απόφαση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου) πιστεύω πως θα αναγνωρίζονται όλες οι προϋπηρεσίες που αποκτήθηκαν στα δημόσια σχολεία. Για να σε βοηθήσω μπορείς να επισκεφτείς την ιστοσελίδα γνωστού δικηγορικού γραφείου η οποία δίνει σχετική νομική επιχειρηματολογία υπέρ της αναγνώρισης της Προϋπηρεσίας και στα ΤΕΙ. Ψάξε λίγο στο διαδίκτυο και θα τη βρεις.. Αν μου δώσεις  λίγο χρόνο θα την βρω.. Ο μοναδικός λόγος που μπορούν να αρνηθούν την αναγνώριση της προϋπηρεσίας σε ΤΕΙ ΚΑΙ ΙΕΚ είναι τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών. Σχετικά με την αίτηση που λες πως έκανες στα ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ, κακώς ο μόνιμος που παραλάμβανε τις αιτήσεις ή κάποιος άσχετος γραμματέας είχε κρίση. Σε όλες τις Υπουργικές αποφάσεις για την πρόσληψη στα ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ, από το 2000 και μετά περίπου έκοψαν τις προϋπηρεσίες από ΤΕΙ-ΙΕΚ ΚΑΙ Α΄ΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Και ποιος μας ρώτησε αν το θέλαμε. Πολλοί συνάδελφοι διαμαρτυρήθηκαν αλλά μάταια.
 

Σχετικά με το μήνυμα του κου Βασιλόπουλου. Δεν καταλαβαίνω το μήνυμά του! Προασπίζει τα συμφέροντά του των 30000 ή τα δικά του; Γιατί βλέπω πως είναι υπέρ του ΑΣΕΠ και μετά μόλις αποκτήσει προϋπηρεσία παίζονται άλλα σενάρια. Εγώ συμφωνώ, οι συνάδελφοι που είναι επιτυχόντες ΑΣΕΠ και το έχω δηλώσει και επίσημα, να μην χάνουν τα μόριά τους στους πίνακες διορισμού. Από το να  χάνετε κε Βασιλόπουλε πολύτιμο χρόνο εναντίον μας , φροντίστε να ζητήσετε  να κατοχυρώνονται τα  μόρια του  ΑΣΕΠ και στους πίνακες διορισμού. Όσο εσείς αποσυντονίζεστε και ασχολείστε μαζί μας, κάποιοι άλλοι λειτουργούν εις βάρος σας και εις βάρος μας. Δεν είμαι εγώ που κάνει κακό στους 30000, άλλοι είναι.

Αν περάσουμε εμείς οι πενηντάρηδες και σαρανταπεντάρηδες όπως λες από τα εξεταστικά κέντρα, θα απογοητευτούν οι συνάδελφοι και μάλλον θα αλλάξουν επάγγελμα. Αλλά αν εμφανιστείς εσύ με κάποιο πανό, δεν ξέρεις τι μπορείς να πετύχεις!



Προς aristos2

Εγώ γιατί τώρα δεν καταλαβαίνω τι θέλει  ο συνάδελφος; Ότι πεις συνάδελφε. Να καταργήσουμε για χάρη σου όλους τους θεσμούς και τα δικαστήρια ακόμη. Λεπτομέρειες τώρα. Συνήγορος του Πολίτη, Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, Δικαστήρια, Ελληνικά και αν θέλεις και τα Ευρωπαϊκά, εκεί θα τα χαλάσουμε τώρα. Σχετικά με τον αριθμό των φιλολόγων, έχεις δίκιο. Είτε είναι 1 είτε να χιλιάδες, ναι να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία τους γιατί αυτό απαιτεί το Σύνταγμα της Ελλάδας, αν δεν σου αρέσει να ζήσεις σε άλλο κράτος όπου αναγνωρίζονται όλες οι προϋπηρεσίες.
Η ίδια απάντηση κατά προσέγγιση δίνεται και στον/στην napi.
 

Προς GR

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, είτε είναι ειρωνικά είτε τα πιστεύεις. Αν ξανακούσεις τις συνεντεύξεις θα  πάρεις τις απαντήσεις σου. Επίσης στο φόρουμ υπάρχει και άλλο τόπικ με θέμα ΦΑΚΕΛΟΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΟΑΕΔ ( παλαιότερος) όπου υπάρχει προβολή πολλών εγγράφων για να ενημερωθείς.

 

Προς tzamakou
 

Δεν ξέρω για ποιο παιχνίδι μιλά η συνάδελφος, αλλά εμείς δεν παίζουμε.(δείτε σχετική ανοιχτή επιστολή – καταγγελία προς τον Πρωθυπουργό)

 

http://www.pde.gr/forum/index.php?page=659

 

Προς mathstavros. Συνάδελφε δεν προσπαθώ να πείσω εσένα στις συνεντεύξεις μου. Όσο για τον αντίλογο, λες να ζήτησα από τους δημοσιογράφους να μην βγάλουν κανέναν άλλον σε αντιπαράθεση μαζί μου; . Την επόμενη φορά  που θα δώσω κάποια συνέντευξη, θα πω στον δημοσιογράφο να καλέσει τον ανώνυμο χρήστη mathstavros να διαφωνήσει. Ε δεν μας τρελάνεις και τελείως!

 

Και φτάνουμε και στον αγαπητό ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας. Είδες την ευθυγράμμιση στα φάουλ τύπου ορθής γωνίας; Με την μόνη διαφορά πως εγώ λατρεύω Ζαγοράκη. Λες να με δεχτούν στο φόρουμ αν μπω με το όνομα χρήστη zagorakis;Το βλέπω συνάδελφε πως διαφωνείς και είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου. Σχετικά με τις υπογραφές που μαζεύεις να έχεις στο νου σου πώς να μην δίνεις και πολύ σημασία σε αυτά που οι συνάδελφοι γράφουν με την προστασία του ανώνυμου χρήστη, γιατί όταν πρόκειται για κάτι σοβαρό, με ονοματεπώνυμο, μάλλον θα εκτεθείς! (φιλικά στο λέω). Το άρθρο στην εφημερίδα Ελευθερία Λάρισας δικό σου είναι; Έρχεται απάντηση!

 

Σχετικά με την θέση της ΠΕΑ όπως αναφέρθηκε σε παλαιότερο μήνυμα στο θέμα μας δείτε την θέση τους με το παρακάτω υπόμνημα αλλά δείτε και την σχετική απάντηση που δόθηκε από μας άμεσα!


http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_1_9_1350.php

 

Ευχαριστώ για αυτήν την δημόσια διαβούλευση!
http://clubs.pathfinder.gr/freeware

Δωρεάν λογισμικό για όλους

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,
θα παρακαλούσα πολύ να μην απαντήσει κανείς στο προηγούμενο μήνυμα, όπως δεν θα κάνω και εγώ.

Παρακαλώ πολύ φροντίστε απλά να κυκλοφορήσει παντού η καταγγελία και να παραμένει κυρίαρχο θέμα αυτού του τόπικ, η ενεργοποίηση όλων των θιγμένων από τυχόν αναγνώριση της προϋπηρεσίας των εκπαιδευτικών του ΟΑΕΔ.

Δεν μπορούμε πλέον να λέμε, «θα το κάνουν άλλοι», «δεν θα γίνει τελικά», και διάφορα τέτοια. Από την απέναντι όχθη υπάρχει ένας οργανωμένος σύλλογος και εάν δεν δραστηριοποιηθούμε ...

Η καταγγελία που έφτιαξα και προτείνω να σταλεί στα 2 φαξ που αναφέρονται, δίνεται παρακάτω:

Αποσυνδεδεμένος SATELLITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Δωρεάν λογισμικό για όλους
Παρακαλώ όμοια να μην απαντούν τα μέλη του forum υπερ ή κατά.

Θα μου αποσταλεί  πάλι e-mail με απαντήσεις προς τα μέλη και θα πρέπει να το αναρτήσω.

Θα δεχθώ τηλεφώνημα από υπερπέραν και δεν αντέχω να ακούω σε ρυθμό πολυβόλου παρακλήσεις για ανάρτηση στο topic....

Ευχαριστώ πολύ...
http://clubs.pathfinder.gr/freeware

Δωρεάν λογισμικό για όλους

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Kαι για Π.Δ.Σ. και για Σιβιτανίδειο και για όλες τις τρύπες που επίτηδες δεν έκλεισε ούτε η υπερυπουργάρα Στιλιανίδης.


ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ Π.Δ.Σ

ΕΓΩ ΣΕΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΣΕΝ ΕΧΩ ΩΡΕΣ

ΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ Η Π.Δ.Σ

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Να μην καταργήσουμε, βέβαια, τους θεσμούς, αλλά ούτε και το αυτονόητο. Και αυτονόητο, κατά τη γνώμη μου, είναι να μη δικαιώνεται ο πιο δραστήριος, αλλά ο έχων δίκιο. Όσο για τη χώρα που ζω, θα συνεχίσω να την κατοικώ, έστω και αν, συχνά, καταξιώνει το άδικο και αδιαφανές, με τους ανάλογους πολιτικούς και θεσμούς της.
Όπως δε "δωρίζω" τη θέση μου στον πίνακα αναπληρωτών, έτσι δε "δωρίζω" και τη θέση μου στη χώρα.
Προτιμώ κι εγώ, λοιπόν,  να πάψω να συμμετέχω σ' ένα διάλογο που, απλώς, εκτονώνει... δικαίους και αδίκους.
Γεια και χαρά σας.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

batman

  • Επισκέπτης

  Ρε παιδιά τι τσακώνεστε? αφού δεν προλαβαίνετε να διοριστείτε. Τέρμα οι προσλήψεις. Οι τελευταίες θα είναι αυτές που θα γίνουν τώρα. Μετά τις έκλογες τέρμα. Τώρα που είναι εκλογές είναι η ευκαιρία όλων των απανταχού αδικημένων (βλέπε εκπαιδευτικούς ΤΕΕ ΟΑΕΔ) να χωθούν στο δημόσιο όχι από το παράθυρο (αυτό είναι η ΠΔΣ) αλλά από την καμινάδα μάζι με τον Άγιο Βασίλη του χρόνου.

ΥΓ. Επειδή κάποιος γνωστός μου ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ αλλά δεν μπορεί να πηγαίνει συχνά γιατί μένει μακριά και έχει και άλλες δουλειές ρωτάει, αν χρειάζεται να παρίσταται στα μαθήματα ή όχι, ξέρει κανείς?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 774
Σύνολο: 783

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.