*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185791 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω ζήσει και την ανεργία. Δεκαπέντε χρόνια είμαι ωρομίσθιος στον ΟΑΕΔ και κάθε καλοκαίρι στήνομαι στα ταμεία ανεργίας. Ξέρω καλά την ανεργία.
Νομίζω ότι με λίγη πίεση το υπουργείο μπορεί να αυξήσει τις θέσεις των διοριστέων και να μην θιγεί κανείς απο την ρύθμιση. Άλλωστε ο αριθμός οαεδιτών που θα διοριστεί εφέτος δεν πρέπει να ξεπερνά τους ογδόντα.
Επειδή προφανώς ξέρεις περισσότερα από εμάς,τι εννοείς για τους διορισμούς ; Αφού δεν αναφέρει κανείς τις λέξεις <πινακας διορισμών> Η τροποποίηση εγώ καταλαβαίνω ότι αφορά μόνο τους αναπλητρωτές...Θα έχει πλάκα...Εμείς θιγμένοι  και εσείς γελασμένοι .....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
το υπουργειο αναφερει σε εγγραφο τον ενιαιο διορισμων και ως αναπληρωτων.θα το εχετε προσεξει,ειναι στο εγγραφο που παρατιθενται οι τροποι διορισμου.

Αποσυνδεδεμένος tsarlie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Και επειδή διαβάζω γελοίες ανακρίβειες για τον αριθμό των εκπαιδευτικών ΟΑΕΔ γενικών μαθημάτων σε πληροφορώ ότι ο αριθμός τους δεν ξεπερνά τους 240-300.
Και απο αυτούς αρκετοί είναι που έχουν διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ και απο την παράλληλη προυηπηρεσία που είχαν στο ΥΠΕΠΘ.
Απο αυτούς όμως λίγοι είναι αυτοί που έχουν μεγάλες προυπηρεσίες (το ανώτερο απο ότι υπολογίζω γύρω στους 50 μήνες αν δούλευαν όλα τα χρόνια με πλήρες ωράριο απο το 1999) περίπου απο 40 μέχρι 80 το πολύ, οι υπόλοιποι πρέπει να έχουν σημαντικά μικρότερες προυπηρεσίες, και όπως προανέφερα το πρόβλημα μπορεί εύκολα να το λύσει το ΥΠΕΠΘ άν για κάθε διορισμό οαεδίτη αυξάνει τον αριθμό διοριστέων ανάλογα.
Αυτά στα γράφει κάποιος ππου ξέρει καλά τα πράγματα και είναι πολλά χρόνια στον ΟΑΕΔ για να τα γνωρίζει.

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
να τσακιστει ν αυξησει τους διορισμους και τους αναπληρωτες,δεν ισοσκελιζονται αλλιως τα πραγματα,να το παρουν χαμπαρι.εχουν σπασει πια τα κοντερ της βλακειας και της γαιδουριας
Σωστά... Εχω να προτείνω και κάτι ακόμη...Αφού τους πίνακες τους πήρε ο διά---ς γιατί να μη βάλουν αναδρομικά (από το1999- το έτος που υπολογίζει και για τους ΟΑΕΔίτες ) τα μόρια του ΑΣΕΠ που έχει χάσει ο κάθε επιτυχών ,αλλά όχι διοριστέως; Τότε σίγουρα οι ΟΑΕΔίτες θα πάνε στον πάτοοοοο...Ως γνωστό δεν έδιναν ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και επειδή διαβάζω γελοίες ανακρίβειες για τον αριθμό των εκπαιδευτικών ΟΑΕΔ γενικών μαθημάτων σε πληροφορώ ότι ο αριθμός τους δεν ξεπερνά τους 240-300.
Και απο αυτούς αρκετοί είναι που έχουν διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ και απο την παράλληλη προυηπηρεσία που είχαν στο ΥΠΕΠΘ.
Απο αυτούς όμως λίγοι είναι αυτοί που έχουν μεγάλες προυπηρεσίες (το ανώτερο απο ότι υπολογίζω γύρω στους 50 μήνες αν δούλευαν όλα τα χρόνια με πλήρες ωράριο απο το 1999) περίπου απο 40 μέχρι 80 το πολύ, οι υπόλοιποι πρέπει να έχουν σημαντικά μικρότερες προυπηρεσίες, και όπως προανέφερα το πρόβλημα μπορεί εύκολα να το λύσει το ΥΠΕΠΘ άν για κάθε διορισμό οαεδίτη αυξάνει τον αριθμό διοριστέων ανάλογα.
Αυτά στα γράφει κάποιος ππου ξέρει καλά τα πράγματα και είναι πολλά χρόνια στον ΟΑΕΔ για να τα γνωρίζει.
Καλά θα ήταν να βγάλετε μία ανακοίνωση με τα ονόματα και τον ακριβή αριθμό ανά ειδικότητα.Έτσι θα ξέρουμε όλοι πόσοι είστε.Γιατί κανένας δεν μπορεί να μου εξασφαλίσει εμένα ότι οι 300 δε θα γίνουν με γνωριμίες 500...Δε νομίζω άλλωστε ότι και εσείς θέλετε να σας εκμεταλλευτούν κάποιοι...

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Πολύ σωστό Nektaria
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος e-mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Έχω ζήσει και την ανεργία. Δεκαπέντε χρόνια είμαι ωρομίσθιος στον ΟΑΕΔ και κάθε καλοκαίρι στήνομαι στα ταμεία ανεργίας. Ξέρω καλά την ανεργία.
Νομίζω ότι με λίγη πίεση το υπουργείο μπορεί να αυξήσει τις θέσεις των διοριστέων και να μην θιγεί κανείς απο την ρύθμιση. Άλλωστε ο αριθμός οαεδιτών που θα διοριστεί εφέτος δεν πρέπει να ξεπερνά τους ογδόντα.
Επειδή προφανώς ξέρεις περισσότερα από εμάς,τι εννοείς για τους διορισμούς ; Αφού δεν αναφέρει κανείς τις λέξεις <πινακας διορισμών> Η τροποποίηση εγώ καταλαβαίνω ότι αφορά μόνο τους αναπλητρωτές...Θα έχει πλάκα...Εμείς θιγμένοι  και εσείς γελασμένοι .....
Εννοείται ότι θα ενταχθούν και στους ενιαίους πίνακες διορισμών. Ξεχάστε λοιπόν αγαπητοί ωρομίσθιοι του ΥΠΕΠΘ τα 24μηνα κι έναν ΑΣΕΠ. 40 μηνα θα γίνουν και άμα...Εμένα μου πρότειναν σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ φέτος 6 ώρες και αρνήθηκα επειδή ήξερα ότι δε μοριοδοτούνται.Αντ'αυτού προτίμησα να πηγαίνω σε 4 διαφορετικά σχολεία για να μεζέψω ψίχουλα ωρών που δίνουν μόρια. Άραγε αυτοί που δουλεύουν εκεί εν γνώσει τους δεν εξακολουθούν να παραμένουν εκεί?
σαν πλανοι, ομως κατοχοι της αληθειας, σα να φτανουμε στο θανατο, αλλα, δεστε, ζουμε..σα λυπουμενοι, αλλα παντοτε εχουμε χαρα, σαν φτωχοι, ομως πλουτιζουμε πολλους' σα να μην εχουμε τιποτε, ομως τα παντα κατεχουμε.
Αποστολος Παύλος (Β΄ Κορ. 6/ς: 4-10)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
chemist,σε κλαδους οπως ο δικος μου,οπου οι μονοι αναπληρωτες ειναι οι ιδιωτικοι,ναι μας εχουν καθησει στο σβερκο χρονια,με 0 στον πινακα του ασεπ η με βαθμολογιες για τρελα γελια,μπορουν να δημιουργησουν τεραστιο προβλημα.ασε που δεν πιστευω οτι πχ,οι φιλολογοι του οαεδ με τετοιο ωραριο,δεν θα εχουν μαζεψει μορια ικανα να εκτοπισουν αυτους που περιμεναν υπομονετικα την αναπληρωση.ο μονος τροπος να διορθωθει το χαλι,ειναι επιπλεον διορισμοι

Αποσυνδεδεμένος tsarlie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Από όσα γνωρίζω το ΥΠΕΠΘ έχει εδώ και τουλάχιστον ένα χρόνο τα στοιχεία των ωρομισθίων εκπαιδευτικών του ΟΑΕΔ απο την διοίκηση του ΟΑΕΔ και τα έχει επεξεργαστεί ανάλογα.
Σε πληροφορώ ότι σε επικοινωνία που είχα την προηγούμενη χρονιά με κάποιον μέσα απο το ΥΠΕΠΘ μου είπε ότι γνωρίζουν όχι μόνο τον ακριβή αριθμό αλλά και τα ονοματεπώνυμα τους . Δεν επρόκειτο το ΥΠΕΠΘ να προχωρούσε στην ρύθμιση άν δεν εγνώριζε επακριβώς τον ακριβή αριθμό.

Αποσυνδεδεμένος Lito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και για πείτε μας καθηγητές του ΟΑΕΔ  πώς μπήκατε εκεί μέσα;Δηλαδή εμείς είμαστε κορόϊδα και δίνουμε ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος tsarlie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Ακριβή αριθμό ανά ειδικότητα δεν γνωρίζω γιατι όπως προανέφερα πολλοί έχουν διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ και μέσω του πίνακα διορισμών .
Μόνο στον νομό που μένω γνωρίζω ότι πέρσυ διορίστικαν μέσω ΑΣΕΠ τουλάχιστον
6-8 άτομα και μέσω ενιαίου 2-3.

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από όσα γνωρίζω το ΥΠΕΠΘ έχει εδώ και τουλάχιστον ένα χρόνο τα στοιχεία των ωρομισθίων εκπαιδευτικών του ΟΑΕΔ απο την διοίκηση του ΟΑΕΔ και τα έχει επεξεργαστεί ανάλογα.
Σε πληροφορώ ότι σε επικοινωνία που είχα την προηγούμενη χρονιά με κάποιον μέσα απο το ΥΠΕΠΘ μου είπε ότι γνωρίζουν όχι μόνο τον ακριβή αριθμό αλλά και τα ονοματεπώνυμα τους . Δεν επρόκειτο το ΥΠΕΠΘ να προχωρούσε στην ρύθμιση άν δεν εγνώριζε επακριβώς τον ακριβή αριθμό.

γιατί δεν τα δίνετε και εδώ να τα δούμε και εμείς. Οι πίνακες αναπληρωτών κ διορισμών είναι πολλά χρόνια τώρα στην διάθεση του καθενός, οι δικοί σας όχι.

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
chemist 50 μηνες μου φαινεται υπερβολικο.. Για δεκα χρονια με μεγιστο μοριων περιπου 4 τη χρονια και με τις τελευταιες 1-2 χρονιες να υπολειτουργουν νομιζω οτι καποιος του οαεδ θα φτανει το πολυ 35-40 μορια.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
 Chemist,μιλαμε για το ΥΠΕΠΘ της Ελβετιας προφανως,για τοση ακριβεια.εδω δεν ξερουμε καθε μερα τι μας ξημερωνει,δεν μπορεις να προγραμματισεις τιποτα σ αυτη τη χωρα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 767
Σύνολο: 778

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.