*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185765 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,
έχοντας παρατήσει δουλειά και οικογένεια και έχοντας ξενιτευτεί για να μαζέψω πολύτιμα μόρια, δεν θα επιτρέψω κανένα πολιτικό να μου καταστρέψει προγραμματισμούς ζωής.Δεν θα πάω την αναπλήρωση ή τον διορισμό μου 5 χρόνια πίσω επειδή κάποιους τους κάπνισε.(ή τους το είπε η γυναίκα τους). Ως εδώ ο παραλογισμός σε αυτή τη χώρα.
Εάν εσείς το δέχεστε, εγώ δεν μπορώ.
Η τροπολογία ψηφίζεται την Πέμπτη. Μέχρι τότε θα περάσω από τα γραφεία όλων των πολιτικών της περιοχής μου(να τα πούμε ενα χεράκι) και θα συμμετέχω ενεργά σε όλες τις εκδηλώσεις που θα οργανωθούν από την τοπική ΠΕΑ.
Μετά που θα υπερψηφιστεί, θα παρατήσω τα πάντα και θα κατέβω με την ΠΕΑ στο υπουργείο. Και εκεί τα λέμε.... με όλους αυτούς τους άσχετους που μας κυβερνάνε.
Και μόνος μου να είμαι και ένας να με περάσει και να χάσω αναπλήρωση ή διορισμό για ένα χρόνο ή δια παντός, το ίδιο μου κάνει.
 


Συνάδελφε tsiarta

Δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείς αυτό το μέγεθος της γραμματοσειράς.Γίνεσαι παράλογος  και εκνευριστικός παράλληλα γιατί συμπεριφέρεσαι σαν είναι τα σχολεία κτήμα σου.Αν εσύ πήγες κάπους μακρυά από την οικογένειά σου να δουλέψεις αυτό έγινε γιατί όλο και κάποια ύποπτα μόρια θα είχες μαζέψει από την ΠΔΣ ή από κάποιο ιδιωτικό σχολείο.Και πήρες τη θέση αυτού που ζούσε μακρυά που δεν μπόρεσε να μαζέψει τις ώρες που μάζεψες. Η μορφή του νομαρχιακού καθηγητή έχει σταματήσει από τότε που δίνουν περισσότερες επιλογές στην αναπλήρωση. Κανένας δεν σε εξανάγκασε να δουλέψεις μακρυά και να κάνεις περισσότερα έξοδα από ότι αν καθόσουν στην περιφερειακή σου διεύθυνση και δούλευες σαν ωρομίσθιος και ήσουν δίπλα στην οικογένειά σου. Εγώ εγώ εγώ έτσι συμπεριφέρεστε όλοι οι αναπληρωτές και έχετε γραμμένους τους ωρομίσθιους στα παλιά σας τα παπούτσια. Όχι ρε φίλε μου να σταματήσει επιτέλους ο θεσμός του αναπληρωτή αφού γκρινιάζεις και ζορίζεσαι. Αντί να προσλάβει το ΥΠΕΠΘ 500 αναπληρωτές να προσλάβει 1000 ωρομίσθιους. Και στην περιφέρειά τους. Θα σου κάνει και καλό να μην ξενιτεύεσαι.
Πριν περάσεις από όλους τους βουλευτές της περιοχής σου , σου λέω πως όλοι τους έχουν ενημερωθεί και περιμένουμε την υπερψήφιση της τροπολογίας.
Αυτοί που μας κυβερνάνε είναι επιλογή του ελληνικού λαού δύο φορές στις εκλογές. Και δεν είναι καθόλου άσχετοι. Καιρό είχαμε να δούμε λίγη ανθρωπιά σε αυτό το Υπουργείο.
Και πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβεις πως είναι υποχρέωση της πολιτείας να εφαρμόζει του νόμους και το Σύνταγμα.Είτε αυτό σου αρέσει , είτε όχι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Τί κειμενο εστειλες?τα email των 300 ποιά ειναι?θα στειλω το κειμενο σου σε ολους.τσαμπα ειναι.
GR το κειμενο....(δεν ειμαι φιλολογος)
εστειλα τη σημερινη διαμαρτυρια της πεα με μια μικρη εισαγωγη 4η 5 σειρες οπου απευθυνομαι στον καθε βουλευτη.Μαλιστα απο γραφειο μεγαλου στελεχους αντιπολιτευσης στην Αθηνα μου ζητησαν ενα mail και επειδη δεν ειχα χρονο εστειλα ενδεικτικα την επιστολη του tsiartas με ενα μικρο προλογο και τους παρεπεμψα στο pde.ΚΙΝΗΘΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΠΡΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ωστε να εχουν επιγνωση του τι ψηφιζουν γιατι πιθανως ειναι ανιδεοι.Στο χερι μας ειναι να μην το αφησουμε να περασει.Φευγω για λιγο...

Ανίδεος είσαι εσύ συνάδελφε. Όλοι οι βουλευτές ανεξαρτήτως κομμάτων είναι ήδη ενημερωμένοι  και περιμένουμε να υπερψηφίσουν την τροπολογία.Όταν εμείς πεινούσαμε και κάναμε εκκλήσεις εσείς ψήνατε αρνιά
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2009, 11:51:34 μμ από zagorakis »

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
τα χω πάρει κρανίο απίστευτα. Στείλτε e mail παντού, οπου μπορείτε,μία καλή ιδεά θα ήταν να ενημερώσουμε και τα κανάλια και ειδικα τις πρωινές εκπομπές,αλλά πρέπει να έχουμε ενα έτοιμο κείμενο και να τους βοβμβαρδίζουμε όλοι.Να στειλουμε μήπως την ανακοίνωση της ΠΕΑ; Και φυσικά όταν οργανωθεί η πορεία διαμαρτυρίας από την ΠΕΑ  στο ΥΠΕΠΘ πρέπει να βουλιάξει το υπουργείο από τις φωνές μας. Έχω απίστευτα νεύρα

Με νεύρα δεν κερδίζονται οι αγώνες. Οι αγώνες κερδίζονται με νομική επιχειρηματολογία που εσύ δεν έχεις. Όσο για τις φωνές διάλεξε τις καλύτερες:

300 που πεινάνε

ή 300 που θέλουν να τους εξοντώσουν αυτούς που πεινάνε
!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Zagoraki να εφαρμόζονται οι νόμοι και το σύνταγμα, ουδείς αντιλέγει. Δεν μπορούν να υπάρχουν και αιφνιδιασμοί αυτού του είδους.Γενικεύεις και βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι...βγάζοντας ύποπτα μόρια.το έχουμε ξαναπεί και μαζί.ναι παίζει μέσο στην πδς και μακάρι να πάψει να υπάρχει με τη ρύθμιση που λέγεται οτι προωθείται.Αύτο όμως είναι δεδομένο(αποδεκτό από αυτούς που εχουν το μέσο, απαράδεκτο από αυτούς που δεν το έχουν).Και με αυτό το δεδομένο πορεύτηκαν όλοι την τελευταία 10ετία. Με την είσοδο σας στους πίνακες ανατρέπονται τα δεδομένα.θέλεις να πω καλώς για αυτούς που χρησιμοποίησαν το μέσο,το λέω.Εσύ τί μπορείς να απαντήσεις θέλεις στον ένα που όλα αυτά τα χρόνια πάει με το σταυρό στο χέρι, φτάνει η στιγμή να πάει αναπληρωτής ή να διοριστεί(θα δούμε τι προβλέπει η ρύθμιση) και να του λες όχι εγώ είμαι μπροστά από εσένα.Εκτός και αν θεωρείς σαν αξίωμα ότι όλοι έχουν πάρει μόρια με βύσμα. Τέτοια ισοπεδωτική αντίληψη όμως αν θες υπάρχει και από την άλλη πλευρά που υποστηρίζει ότι όλες οι προσλήψεις σας στον οαεδ γίνονταν με καθαρά βυσματικό τρόπο.Το δέχεσαι; μάλλον όχι γιατί σε προηγούμενο μήνυμα σου είδα οτι αντέδρασες.Πως λοιπόν για τους άλλους βγάζεις αναπόδεικτα συμπεράσματα και μάλιστα τα προβάλλεις ως επιχείρημα;Κλείνοντας να πω ότι η ρύθμιση αυτή δεν είναι η ρεβανς απέναντι στην κατάργηση της επετηρίδας τουλάχιστον δεν πρεπει να το θεωρείτε έτσι. Ο αιφνιδιασμός ήταν τότε απαράδεκτος και δεν μετριάζει ηθικά τον αντίστοιχο σημερίνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδή ρε zagoraki εμείς είμαστε οι χορτάτοι;για πλάκα δίνουμε στον ασεπ και σκοτωνόμαστε για λιγοστές θέσεις;ψάξε αλλού για "χοστασμένους" την ίδια εργασιακή ανασφάλεια βιώνουμε καθημερινά. και δεν είμαστε πιτσιρικάδες εδώ μεσα που τους τρέφει η οικογένεια!

Αποσυνδεδεμένος xb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ

zagorakis, εσύ και ο Βασίλης Καΐλας...


Απ’ την ανακοίνωση της ΠΕΑ:

«...Οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί που εργάζονται επί σειρά ετών στα δημόσια Γυμνάσια και Λύκεια της χώρας με συνθήκες εργασίας που παρέχουν μια διαρκή ανασφάλεια παρακολούθησαν εμβρόντητοι την σημερινή πολιτική ηγεσία του Υπουργείου να προβαίνει στην εξαγγελία ακόμη μιας καταστροφικής ρύθμισης για πάρα πολλούς εκπαιδευτικούς που μετά από πολυετή ταλαιπωρία και εργασιακή ανασφάλεια ανέμεναν την μονιμοποίησή τους...»    

 ;D  ;D  ;D  ;D  ;D «ακόμη μιας καταστροφικής ρύθμισης»;;;
Και για να έχουμε καλό ρώτημα κ@λόπαιδα της ΠΕΑ, ποιοι ήταν οι αρχιτέκτονες των προηγούμενων «καταστροφικών ρυθμίσεων»;
 

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Zagoraki να εφαρμόζονται οι νόμοι και το σύνταγμα, ουδείς αντιλέγει. Δεν μπορούν να υπάρχουν και αιφνιδιασμοί αυτού του είδους.Γενικεύεις και βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι...βγάζοντας ύποπτα μόρια.το έχουμε ξαναπεί και μαζί.ναι παίζει μέσο στην πδς και μακάρι να πάψει να υπάρχει με τη ρύθμιση που λέγεται οτι προωθείται.Αύτο όμως είναι δεδομένο(αποδεκτό από αυτούς που εχουν το μέσο, απαράδεκτο από αυτούς που δεν το έχουν).Και με αυτό το δεδομένο πορεύτηκαν όλοι την τελευταία 10ετία. Με την είσοδο σας στους πίνακες ανατρέπονται τα δεδομένα.θέλεις να πω καλώς για αυτούς που χρησιμοποίησαν το μέσο,το λέω.Εσύ τί μπορείς να απαντήσεις θέλεις στον ένα που όλα αυτά τα χρόνια πάει με το σταυρό στο χέρι, φτάνει η στιγμή να πάει αναπληρωτής ή να διοριστεί(θα δούμε τι προβλέπει η ρύθμιση) και να του λες όχι εγώ είμαι μπροστά από εσένα.Εκτός και αν θεωρείς σαν αξίωμα ότι όλοι έχουν πάρει μόρια με βύσμα. Τέτοια ισοπεδωτική αντίληψη όμως αν θες υπάρχει και από την άλλη πλευρά που υποστηρίζει ότι όλες οι προσλήψεις σας στον οαεδ γίνονταν με καθαρά βυσματικό τρόπο.Το δέχεσαι; μάλλον όχι γιατί σε προηγούμενο μήνυμα σου είδα οτι αντέδρασες.Πως λοιπόν για τους άλλους βγάζεις αναπόδεικτα συμπεράσματα και μάλιστα τα προβάλλεις ως επιχείρημα;Κλείνοντας να πω ότι η ρύθμιση αυτή δεν είναι η ρεβανς απέναντι στην κατάργηση της επετηρίδας τουλάχιστον δεν πρεπει να το θεωρείτε έτσι. Ο αιφνιδιασμός ήταν τότε απαράδεκτος και δεν μετριάζει ηθικά τον αντίστοιχο σημερίνο.


Συμφωνώ απόλυτα.
Δεν θα μπω σε διάλογο με τον ζαγοράκη(μάλλον σε υπερμαχία μου κάνει) κάτι που δεν το έκανα ποτέ εδώ στο φόρουμ και το ίδιο προτείνω σε όλους τους συναδέλφους. Ο καθένας έχει δικαίωμα να ζητάει ότι θέλει. Το πρόβλημά μου είναι οι πολιτικοί, σε αυτούς θα απευθυνθώ και προτείνω το ίδιο και σε σας.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
tsiarta αν θέλεις θύμισε μας που βρίσκεται η επιστολή σου προς το υπεπθ(βγαλε αν γίνεται ένα link)

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Τί κειμενο εστειλες?τα email των 300 ποιά ειναι?θα στειλω το κειμενο σου σε ολους.τσαμπα ειναι.
GR το κειμενο....(δεν ειμαι φιλολογος)
εστειλα τη σημερινη διαμαρτυρια της πεα με μια μικρη εισαγωγη 4η 5 σειρες οπου απευθυνομαι στον καθε βουλευτη.Μαλιστα απο γραφειο μεγαλου στελεχους αντιπολιτευσης στην Αθηνα μου ζητησαν ενα mail και επειδη δεν ειχα χρονο εστειλα ενδεικτικα την επιστολη του tsiartas με ενα μικρο προλογο και τους παρεπεμψα στο pde.ΚΙΝΗΘΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΠΡΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ωστε να εχουν επιγνωση του τι ψηφιζουν γιατι πιθανως ειναι ανιδεοι.Στο χερι μας ειναι να μην το αφησουμε να περασει.Φευγω για λιγο...

Ανίδεος είσαι εσύ συνάδελφε. Όλοι οι βουλευτές ανεξαρτήτως κομμάτων είναι ήδη ενημερωμένοι  και περιμένουμε να υπερψηφίσουν την τροπολογία.Όταν εμείς πεινούσαμε και κάναμε εκκλήσεις εσείς ψήνατε αρνιά
Εχεις χασει τον ελεγχο δεν το συζητω...αυτα περι αρνιων και πεινας ειναι τουλαχιστον γραφικα.Αυτα περι πληρους γνωσεως των βουλευτων ειναι επειδη δεν γνωριζουν τι εστι αυτη η ρθθμιση σε βαρος χιλιαδων εκπαιδευτικων.Αυτο να εισαι σιγουρος πως δεν το γνωριζουν και αυτο θα αγωνιστουμε να μαθουν.Δεν επιθυμω την αντιπαραθεση μαζι σας.Μην προκαλειτε ομως αλλο....

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,
άλλη μια φορά: Προσαρμόστε (μπορεί να προωθηθεί και σε βουλευτές ή αλλους υπουργούς, αλλάζοντας το Προς) και αναπαράγετε την παρακάτω επιστολή ή την ανακοίνωση της ΠΕΑ και στείλτε την ή δώστε την σε όσους μπορείτε(συναδέλφους και σε όποιους άλλους κρίνετε εσείς απαραίτητο).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2009, 12:34:13 πμ από tsiartas »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια ιδέα σχετικά με τη ρύθμιση που μιλάμε. Αν δεν είναι δυνατή η απόσυρση της πως θα σας φαινόταν η αντιπρόταση: να διορίζονται οι καθηγητές του οαεδ στα κενά που προκύπτουν τη 2η χρονιά μετά τον ασεπ αντί επιλαχόντων στις κενές θέσεις που προκύπτουν εξαιτίας της επιλογής-δυνατότητας να διορισθεί κάποιος με προυπηρέσια αντί του διαγωνισμού χωρίς όμως να τους αναγνωρισθεί η προυπηρεσία στον πίνακα των αναπληρωτών και ωρομισθίων. νομίζω οι αριθμοι βολεύουν(πάντα με βάση τα στοιχεία που έχουν δοθεί στη δημοσιότητα) ώστε να είναι εφικτή η απορρόφηση τους( στο 100%) το 2010.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό που προτείνω είναι νομίζω μια λύση συμβιβαστική, όχι η καλύτερη!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άκυρον, δεν νομίζω ότι γίνεται, δεν στέκει!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


Είχα γράψει και πιο πάνω ότι αν ενταχθούν στο 30μηνο όσοι οαεδίτες έχουν 30 μήνες από πέρσι , αυτοί θα διοριστούν χωρίς να πάρουν θέσεις από το 40% .
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2009, 12:58:55 πμ από syrrahm »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 773
Σύνολο: 781

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.