*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185778 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να μάθω γιατί η ΠΕΑ συμφώνησε στις επετηρίδες των 30 μηνων και 24 μηνων. Αυτό που βλέπω εγώ είναι μια φωτογραφική ρύθμιση για το 30μηνο, που πιθανώς να περιλαμβάνει και μέρος των ΟΑΕΔιτών. Το 24μηνο πρακτικά έφερε μια ανακατανομή στις τοποθετήσεις των περισσότερων κλάδων και τίποτε άλλο ουσιαστικό. Άντε και μια ελπίδα παραπάνω ότι τώρα που συμπλήρωσα τους 24 μήνες ΘΑ διοριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος flora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απάντηση σε zagorakis

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Ο.Α.Ε.Δ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ

(Αρ. Απόφ. Μονομ. Πρωτ. Αθήνας 7355/2007)

Τ.Θ. 3872, 10210 Αθήνα

Τηλ.: 698 30 100 28

http://clubs.pathfinder.gr/anagnorisi

E-mail: anagnorisi@pathfinder.gr

 

 

Α.Π. 37  / Αθήνα, 25  Απριλίου  2009

 

ΘΕΜΑ: ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΣΧΕΔΙΑΖΟΜΕΝΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΑΕΔΙΤΕΣ

 

Ανακοινώθηκε χθες επισήμως στην ιστοσελίδα της Βουλής το περιεχόμενο μιας τροπολογίας για τους εκπαιδευτικούς που εργάστηκαν στον Ο.Α.Ε.Δ.

 

Η ρύθμιση αυτή, είναι το αποτέλεσμα της πίεσης που ασκήσαμε και των αγώνων που κάναμε  επί 3 χρόνια οι εκπαιδευτικοί του Ο.Α.Ε.Δ. για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας μας, με τη συνδρομή μεγάλου μέρους της εκπαιδευτικής κοινότητας. Το ΥΠΕΠΘ αναγκάστηκε να ανακοινώσει την περιορισμένη αυτή ρύθμιση, καθώς δεν μπορούσε πλέον να αποφεύγει να αντιμετωπίσει το κοινωνικό πρόβλημα που το ίδιο δημιούργησε το 2006. Έχουμε, λοιπόν, μια πρώτη νίκη, ανεβήκαμε ένα σκαλοπάτι, μετά από  προσπάθειες χρόνων.

 

Όμως, η ρύθμιση αυτή δεν είναι για μας αρκετή: ένα μέρος των συναδέλφων μας έχει εξαιρεθεί (οι τεχνικοί κυρίως, αλλά και ειδικότητες όπως καθηγητές πληροφορικής, καλλιτεχνικών μαθημάτων) και δεν αναγνωρίζεται ολόκληρη η προυπηρεσία των υπολοίπων (ωράριο, χρόνος έναρξης απασχόλησης).

 

Είναι φανερό για μας ότι θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε με όλες μας τις δυνάμεις για την πλήρη αναγνώριση της προϋπηρεσίας για όλους τους εκπαιδευτικούς του Ο.Α.Ε.Δ., έτσι ακριβώς όπως αναφέρεται και στο καταστατικό μας.

 

Επιδιώκουμε την ισονομία μας με τους υπόλοιπους  εκπαιδευτικούς και δεν  τους ανταγωνιζόμαστε. Πιστεύουμε ότι η δημόσια εκπαίδευση μας χρειάζεται και  μας χωρά όλους! Για το λόγο αυτό, ζητάμε από όλους τους εκπαιδευτικούς να ενώσουμε τις δυνάμεις μας για μαζικούς μόνιμους  διορισμούς στην εκπαίδευση  και κατάργηση της ωρομισθιακής απασχόλησης, αιτήματα τα οποία και το οργανωμένο  εκπαιδευτικό κίνημα (ΟΛΜΕ) υποστηρίζει πάγια.

 

Έχουμε πολλούς κοινούς αγώνες μπροστά μας!

 

 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ

 

Η πρόεδρος                                                           Ο γραμματέας

 

Βασιλική Κοτρίκλα                                              Γιώργος Βρύνας


Τι ακριβώς να πιστέψουμε;

 

 

 

 


Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
tempo, είναι σωστή η παρατήρησή σου. Όταν λοιπόν πέρσι συμφωνήθηκαν από ΥΠΕΠΘ και ΠΕΑ οι νέες επετηρίδες των 30 μηνών και των 24 μηνών +ασεπ, ουσιαστικά περικόπηκαν οι θέσεις του 60% από ασεπ και 40% από ενιαίο πίνακα.Μια συγκριτική ματιά στις προκηρυχθείσες θέσεις των δύο τελευταίων ασεπ είναι αρκετή για να το δεις.

ναι νομίζω έτσι είναι, με την διαφορά ότι οι 30μηνιτες και 24μηνιτες+ΑΣΕΠ ήταν ήδη στους πίνακες και μάλιστα ψηλά.
Οι ΟΑΕΔιτες όμως μπαίνουν στους πίνακες απο το ... πουθενά.

Πάντως εμένα αυτό που με πειράζει είναι η συμπεριφορά των ΟΑΕΔιτων χρόνια τώρα (παρακολουθώ τις κινήσεις τους απο παλιά). Δείχνουν καθαρά ότι δεν υπολογίζουν τίποτα και κανέναν. Αυτή είναι η αίσθηση που έχω

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Οποτε  καλυτερα να μπει ορος  σε ολους τους αναπληρωτες μια επιτυχια στον ασεπ. Αλλα αυτο δε βολευει μερικους βλεπετε.( οαεδ, Σιββιταν, πδς, ιδιωτικα  κλ)
Nα μπει ορος ΑΣΕΠ σε ολους. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να μάθω γιατί η ΠΕΑ συμφώνησε στις επετηρίδες των 30 μηνων και 24 μηνων. Αυτό που βλέπω εγώ είναι μια φωτογραφική ρύθμιση για το 30μηνο, που πιθανώς να περιλαμβάνει και μέρος των ΟΑΕΔιτών. Το 24μηνο πρακτικά έφερε μια ανακατανομή στις τοποθετήσεις των περισσότερων κλάδων και τίποτε άλλο ουσιαστικό. Άντε και μια ελπίδα παραπάνω ότι τώρα που συμπλήρωσα τους 24 μήνες ΘΑ διοριστώ.

Να βγει και να πει η Υπερμαχία σε ποιες διαδικασίες ηθικού διλήμματος την έβαλαν ποιοι και πότε! Τί πρότεινε ο πρόεδρος της ΠΕΑ που το παίζει ανήξερος; Ε ρε συνάδελφοι που να ξέρατε τι παρασκήνιο παιζόταν όλα αυτά τα χρόνια.Το ξέρετε πως όλα θα είχαν τελειώσει από το 2006 αν συμφωνούσαν με το παρασκήνιο της ΠΕΑ

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
ζαγορακη δε με νοιαζουν ουτε η προεδρος σας ουτε η πεα αλλα αν μεινω ανεργος μετα απο 2 χρονια αναπληρωσης μετα θα καταφυγω στα δικαστηρια κ θα με δειτε στην τηλεοραση. αρκετα μας εμπαιξατε ολοι, κ στην ιδια θεση με εμενα ειναι κ πολλοι αλλοι αναπληρωτες. δυστυχως για εσενα δεν ειμαι πλουσιος ωστε να σφυριζω κλεφτικα μπροστα σε αυτην την αδικια.
+++++++++

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδια κατω τα χερια απο το 24 μηνο ειναι οτι πιο δικαιο εχει γινει εδω κ χρονια.Γιατι αν δεν υπηρχαν ολοι αυτοι οι πινακες εμεις  που ημασταν λιγο πιο κατω απο τους διοριστεους στον ασεπ θα ειχαμε ηδη διοριστει κ δε θα μαλωναμε εδω τωρα. Οποτε  καλυτερα να μπει ορος  σε ολους τους αναπληρωτες μια επιτυχια στον ασεπ. Αλλα αυτο δε βολευει μερικους βλεπετε.( οαεδ, Σιββιταν, πδς, ιδιωτικα  κλ)
Συμφωνώ . Αν και, όπως φάνηκε , το 30μηνο και το 24μηνο λειτούργησαν ως δέλεαρ (διορισμοί πέραν των ποσοστών) αλλά και ως προϊδεασμός σε σχέση με τις  τελευταίες εξελίξεις .
Καλύτερα ,κατά τη γμώμη μου, να έμπαινε στο 40% ο περιορισμός της επιτυχίας στο ΑΣΕΠ και τα ποσοστά να έμεναν αληθινά 60-40 παρά αυτό που συμβαίνει σήμερα .

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,
για όσους μου το ζήτησαν, θα βάλω τις επιστολές σε μηνύματα, καθώς οι guests δεν έχουν πρόσβαση στα αρχεία.

Τις ξαναπαραθέτω αρχικά σε μορφή αρχείων:

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:
ΠΟΛΗ:
Τ.Κ:
ΤΗΛ:
e-mail:
Ειδικότητα:      Ημερομηνία:                                ΠΡΟΣ: κ. Πρωθυπουργό, Κ. Καραμανλή                         

Θέμα: Καταγγελία της Υπό Ψήφιση Τροπολογίας για την Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Εκπαιδευτικών ΟΑΕΔ

Αξιότιμε κύριε Πρωθυπουργέ,
Με δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας που δημοσιεύτηκε στις 23 Απριλίου 2009 σε διάφορα μέσα και στο διαδίκτυο, αναφέρεται ότι με πρωτοβουλία του αρμόδιου υπουργού κατατέθηκε τροπολογία με τη σύμφωνη γνώμη της εκπαιδευτικής κοινότητας, ενώπιον της Βουλής των Ελλήνων, με διάταξη σχετική με την αναγνώριση προϋπηρεσίας των αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών γενικών ειδικοτήτων στις Σχολές Μαθητείας του ΟΑΕΔ.
Ως θιγόμενος εκπαιδευτικός, από τυχόν ψήφιση τέτοιας τροπολογίας θα ήθελα να σας θέσω τις απόψεις μου:
Χιλιάδες εκπαιδευτικοί κάθε χρόνο προσπαθούν είτε μέσω ΑΣΕΠ είτε μέσω Ωρομισθίας ή Αναπλήρωσης να συγκεντρώσουν μόρια που θα τους δώσουν το εισιτήριο για το διορισμό τους ή την αναπλήρωση. Εδώ και περίπου 10 χρόνια ήταν γνωστό το ποιες προϋπηρεσίες θα προσμετρούνται για τους πίνακες διορισμού και αναπλήρωσης. Βάσει αυτών των δεδομένων, χιλιάδες εκπαιδευτικοί έκαναν τον προγραμματισμό τους, εγκαταλείποντας τις οικογένειές τους, εργαζόμενοι απλήρωτοι ίσως και σε απομακρυσμένες περιοχές ή αφιερώνοντας χρόνια στο διάβασμα. Έκαναν λοιπόν τον προγραμματισμό τους με τα συγκεκριμένα δεδομένα και υπολόγιζαν ότι σε κάποια χρόνια με μισό μισό μόριο, ένα ένα μόριο θα ερχόταν η σειρά τους να διοριστούν ή έστω να πάνε αναπληρωτές. Λογάριαζαν όπως φαίνεται χωρίς τον «ξενοδόχο». Διότι το υπουργείο αποφάσισε μια μέρα να προσμετρήσει τις προϋπηρεσίες των εκπαιδευτικών των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, οι οποίοι γνώριζαν εκ των προτέρων, όταν αναλάμβαναν υπηρεσία στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ ότι η προϋπηρεσία τους δεν θα προσμετρηθεί στους πίνακες των εκπαιδευτικών. Αναρωτιέμαι λοιπόν με ποιο δικαίωμα και με ποια λογική μπορεί να ληφθεί μια τέτοια απόφαση, που ανατρέπει την υπάρχουσα κατάσταση στους πίνακες των εκπαιδευτικών και τα δεδομένα στα οποία έχουν στηριχτεί χιλιάδες εκπαιδευτικοί; Είναι αδιανόητο, να μην έχετε συνυπολογίσει το κοινωνικό και πολιτικό κόστος μιας τέτοιας απόφασης που κατακρεουργεί τα δικαιώματα χιλιάδων αγανακτισμένων πλέον ωρομίσθιων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών.
Τα σημαντικά σημεία στα οποία έχει στηριχτεί η απόφασή αυτή είναι τα εξής:
•   Σύμφωνη γνώμη της εκπαιδευτικής κοινότητας: Τι εννοείτε όταν αναφέρετε κάτι τέτοιο. Έχετε τη σύμφωνη γνώμη των χιλιάδων ωρομισθίων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών που πασχίζουν χρόνια να συγκεντρώσουν τα πολυπόθητα μόρια;
•   Είναι λίγοι: Δεν είναι λίγοι. Εκατοντάδες εκπαιδευτικοί έχουν εργαστεί κατά καιρούς στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ. Μπορεί να είναι λίγοι αυτοί που έχουν τεράστιες προϋπηρεσίες, αλλά υπάρχουν και πολλοί ακόμη με μικρότερες προϋπηρεσίες. Ακόμη και ένας όμως να είναι, για να διαπιστώσετε το μέγεθος της αδικίας που συντελείται μπείτε στη θέση αυτού που θα χάσει το διορισμό του ή την αναπλήρωση για μία θέση από κάποιον εκπαιδευτικό του ΟΑΕΔ.
•   Θα προσμετρηθεί η μισή τους προϋπηρεσία: Ακόμη και το 1/5 να προσμετρηθεί, η ανατροπή των δεδομένων στους πίνακες είναι βέβαιη. Επαναλαμβάνω, εάν είμαι εγώ ο ένας που θα χάσω τη θέση μου για αναπλήρωση ή διορισμό από κάποιον εκπαιδευτικό του ΟΑΕΔ, τι θα μου πείτε; Πώς θα δικαιολογήσετε σε μένα ότι όλα αυτά τα χρόνια που επένδυσα διαβάζοντας ή δουλεύοντας ωρομίσθιος, πρέπει να τα πετάξω στα σκουπίδια;
•   Υπάρχουν και άλλες προϋπηρεσίες που έχουν αποκτηθεί με παράτυπους τρόπους πρόσληψης (π.χ. ΠΔΣ, Σιβιτανίδειος, κτλ) και προσμετρούνται. Η διαφορά είναι ότι όλοι γνωρίζουμε και γνωρίζαμε από πριν ότι η προϋπηρεσία αυτών προσμετρείται, άσχετα αν εισάγονται με «περίεργους» τρόπους. Οι εκπαιδευτικοί των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ γνώριζαν και γνωρίζαμε οι υπόλοιποι ότι δεν θα προσμετρείται η προϋπηρεσία τους. Και επιτέλους τι λογική είναι αυτή; Υπάρχουν και άλλοι παράνομοι, να βάλουμε και αυτούς;
•   Είναι άδικο που έμειναν χωρίς δουλειά. Το μοναδικό επιχείρημα που ευσταθεί. Είναι όμως λογικό να αποκατασταθεί η αδικία αυτή εις βάρος χιλιάδων άλλων εκπαιδευτικών; Να δοθεί άμεσα μία λύση στο θέμα των εκπαιδευτικών των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ η οποία να έχει να κάνει με το υπουργείο στο οποίο υπάγονται (Εργασίας).

Με βάση όλα τα παραπάνω :

ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΩ την επικείμενη αναγνώριση της προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ,  ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ στις παραπάνω θέσεις αναφορικά με την αδικία που συντελείται εις βάρος των υπόλοιπων εκπαιδευτικών των πινάκων αναπληρωτών-διορισμών και τέλος ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Η ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. Επιφυλάσσομαι να ασκήσω κάθε νόμιμό μου δικαίωμα και κάθε μέσο που διαθέτω ως ενεργός πολίτης αυτής της χώρας για να αποφευχθεί αυτή η κατάφωρη αδικία που τείνει να λάβει χώρα.
   Ο/H Καταγγέλλων/ουσα   

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:
ΠΟΛΗ:
Τ.Κ:
ΤΗΛ:
e-mail:
Ειδικότητα:      Ημερομηνία:            ΠΡΟΣ: ΥΠΕΠΘ κ. Υπουργό Παιδείας, ΦΑΞ:2103442887


Θέμα: Καταγγελία της Υπό Ψήφιση Τροπολογίας για την Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Εκπαιδευτικών ΟΑΕΔ

Αξιότιμε κ. Υπουργέ,
Με δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας που δημοσιεύτηκε στις 23 Απριλίου 2009 σε διάφορα μέσα και στο διαδίκτυο, αναφέρεται ότι με δική σας πρωτοβουλία κατατέθηκε τροπολογία με τη σύμφωνη γνώμη της εκπαιδευτικής κοινότητας, ενώπιον της Βουλής των Ελλήνων, με διάταξη σχετική με την αναγνώριση προϋπηρεσίας των αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών γενικών ειδικοτήτων στις Σχολές Μαθητείας του ΟΑΕΔ.
Ως θιγόμενος εκπαιδευτικός, από τυχόν ψήφιση τέτοιας τροπολογίας θα ήθελα να σας θέσω τις απόψεις μου:
Χιλιάδες εκπαιδευτικοί κάθε χρόνο προσπαθούν είτε μέσω ΑΣΕΠ είτε μέσω Ωρομισθίας ή Αναπλήρωσης να συγκεντρώσουν μόρια που θα τους δώσουν το εισιτήριο για το διορισμό τους ή την αναπλήρωση. Εδώ και περίπου 10 χρόνια ήταν γνωστό το ποιες προϋπηρεσίες θα προσμετρούνται για τους πίνακες διορισμού και αναπλήρωσης. Βάσει αυτών των δεδομένων, χιλιάδες εκπαιδευτικοί έκαναν τον προγραμματισμό τους, εγκαταλείποντας τις οικογένειές τους, εργαζόμενοι απλήρωτοι ίσως και σε απομακρυσμένες περιοχές ή αφιερώνοντας χρόνια στο διάβασμα. Έκαναν λοιπόν τον προγραμματισμό τους με τα συγκεκριμένα δεδομένα και υπολόγιζαν ότι σε κάποια χρόνια με μισό μισό μόριο, ένα ένα μόριο θα ερχόταν η σειρά τους να διοριστούν ή έστω να πάνε αναπληρωτές. Λογάριαζαν όπως φαίνεται χωρίς τον «ξενοδόχο». Διότι το υπουργείο αποφάσισε μια μέρα να προσμετρήσει τις προϋπηρεσίες των εκπαιδευτικών των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, οι οποίοι γνώριζαν εκ των προτέρων, όταν αναλάμβαναν υπηρεσία στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ ότι η προϋπηρεσία τους δεν θα προσμετρηθεί στους πίνακες των εκπαιδευτικών. Αναρωτιέμαι λοιπόν με ποιο δικαίωμα και με ποια λογική μπορεί να ληφθεί μια τέτοια απόφαση, που ανατρέπει την υπάρχουσα κατάσταση στους πίνακες των εκπαιδευτικών και τα δεδομένα στα οποία έχουν στηριχτεί χιλιάδες εκπαιδευτικοί; Είναι αδιανόητο, να μην έχετε συνυπολογίσει το κοινωνικό και πολιτικό κόστος μιας τέτοιας απόφασης που κατακρεουργεί τα δικαιώματα χιλιάδων αγανακτισμένων πλέον ωρομίσθιων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών.
Τα σημαντικά σημεία στα οποία έχει στηριχτεί η απόφασή αυτή είναι τα εξής:
•   Σύμφωνη γνώμη της εκπαιδευτικής κοινότητας: Τι εννοείτε όταν αναφέρετε κάτι τέτοιο. Έχετε τη σύμφωνη γνώμη των χιλιάδων ωρομισθίων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών που πασχίζουν χρόνια να συγκεντρώσουν τα πολυπόθητα μόρια;
•   Είναι λίγοι: Δεν είναι λίγοι. Εκατοντάδες εκπαιδευτικοί έχουν εργαστεί κατά καιρούς στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ. Μπορεί να είναι λίγοι αυτοί που έχουν τεράστιες προϋπηρεσίες, αλλά υπάρχουν και πολλοί ακόμη με μικρότερες προϋπηρεσίες. Ακόμη και ένας όμως να είναι, για να διαπιστώσετε το μέγεθος της αδικίας που συντελείται μπείτε στη θέση αυτού που θα χάσει το διορισμό του ή την αναπλήρωση για μία θέση από κάποιον εκπαιδευτικό του ΟΑΕΔ.
•   Θα προσμετρηθεί η μισή τους προϋπηρεσία: Ακόμη και το 1/5 να προσμετρηθεί, η ανατροπή των δεδομένων στους πίνακες είναι βέβαιη. Επαναλαμβάνω, εάν είμαι εγώ ο ένας που θα χάσω τη θέση μου για αναπλήρωση ή διορισμό από κάποιον εκπαιδευτικό του ΟΑΕΔ, τι θα μου πείτε; Πώς θα δικαιολογήσετε σε μένα ότι όλα αυτά τα χρόνια που επένδυσα διαβάζοντας ή δουλεύοντας ωρομίσθιος, πρέπει να τα πετάξω στα σκουπίδια;
•   Υπάρχουν και άλλες προϋπηρεσίες που έχουν αποκτηθεί με παράτυπους τρόπους πρόσληψης (π.χ. ΠΔΣ, Σιβιτανίδειος, κτλ) και προσμετρούνται. Η διαφορά είναι ότι όλοι γνωρίζουμε και γνωρίζαμε από πριν ότι η προϋπηρεσία αυτών προσμετρείται, άσχετα αν εισάγονται με «περίεργους» τρόπους. Οι εκπαιδευτικοί των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ γνώριζαν και γνωρίζαμε οι υπόλοιποι ότι δεν θα προσμετρείται η προϋπηρεσία τους. Και επιτέλους τι λογική είναι αυτή; Υπάρχουν και άλλοι παράνομοι, να βάλουμε και αυτούς;
•   Είναι άδικο που έμειναν χωρίς δουλειά. Το μοναδικό επιχείρημα που ευσταθεί. Είναι όμως λογικό να αποκατασταθεί η αδικία αυτή εις βάρος χιλιάδων άλλων εκπαιδευτικών; Να δοθεί άμεσα μία λύση στο θέμα των εκπαιδευτικών των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ η οποία να έχει να κάνει με το υπουργείο στο οποίο υπάγονται (Εργασίας).

Με βάση όλα τα παραπάνω :

ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΩ την επικείμενη αναγνώριση της προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ,  ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ στις παραπάνω θέσεις αναφορικά με την αδικία που συντελείται εις βάρος των υπόλοιπων εκπαιδευτικών των πινάκων αναπληρωτών-διορισμών και τέλος ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Η ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. Επιφυλάσσομαι να ασκήσω κάθε νόμιμό μου δικαίωμα και κάθε μέσο που διαθέτω ως ενεργός πολίτης αυτής της χώρας για να αποφευχθεί αυτή η κατάφωρη αδικία που τείνει να λάβει χώρα.
   Ο/H Καταγγέλλων/ουσα   

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:
ΠΟΛΗ:
Τ.Κ:
ΤΗΛ:
e-mail:
Ειδικότητα:      Ημερομηνία:                ΠΡΟΣ: Βουλευτή κ.                         

Θέμα: Καταγγελία της Υπό Ψήφιση Τροπολογίας για την Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Εκπαιδευτικών ΟΑΕΔ

Αξιότιμε/η κύριε/α Βουλευτή,
Με δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας που δημοσιεύτηκε στις 23 Απριλίου 2009 σε διάφορα μέσα και στο διαδίκτυο, αναφέρεται ότι με πρωτοβουλία του αρμόδιου υπουργού κατατέθηκε τροπολογία με τη σύμφωνη γνώμη της εκπαιδευτικής κοινότητας, ενώπιον της Βουλής των Ελλήνων, με διάταξη σχετική με την αναγνώριση προϋπηρεσίας των αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών γενικών ειδικοτήτων στις Σχολές Μαθητείας του ΟΑΕΔ.
Ως θιγόμενος εκπαιδευτικός, από τυχόν ψήφιση τέτοιας τροπολογίας θα ήθελα να σας θέσω τις απόψεις μου:
Χιλιάδες εκπαιδευτικοί κάθε χρόνο προσπαθούν είτε μέσω ΑΣΕΠ είτε μέσω Ωρομισθίας ή Αναπλήρωσης να συγκεντρώσουν μόρια που θα τους δώσουν το εισιτήριο για το διορισμό τους ή την αναπλήρωση. Εδώ και περίπου 10 χρόνια ήταν γνωστό το ποιες προϋπηρεσίες θα προσμετρούνται για τους πίνακες διορισμού και αναπλήρωσης. Βάσει αυτών των δεδομένων, χιλιάδες εκπαιδευτικοί έκαναν τον προγραμματισμό τους, εγκαταλείποντας τις οικογένειές τους, εργαζόμενοι απλήρωτοι ίσως και σε απομακρυσμένες περιοχές ή αφιερώνοντας χρόνια στο διάβασμα. Έκαναν λοιπόν τον προγραμματισμό τους με τα συγκεκριμένα δεδομένα και υπολόγιζαν ότι σε κάποια χρόνια με μισό μισό μόριο, ένα ένα μόριο θα ερχόταν η σειρά τους να διοριστούν ή έστω να πάνε αναπληρωτές. Λογάριαζαν όπως φαίνεται χωρίς τον «ξενοδόχο». Διότι το υπουργείο αποφάσισε μια μέρα να προσμετρήσει τις προϋπηρεσίες των εκπαιδευτικών των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, οι οποίοι γνώριζαν εκ των προτέρων, όταν αναλάμβαναν υπηρεσία στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ ότι η προϋπηρεσία τους δεν θα προσμετρηθεί στους πίνακες των εκπαιδευτικών. Αναρωτιέμαι λοιπόν με ποιο δικαίωμα και με ποια λογική μπορεί να ληφθεί μια τέτοια απόφαση, που ανατρέπει την υπάρχουσα κατάσταση στους πίνακες των εκπαιδευτικών και τα δεδομένα στα οποία έχουν στηριχτεί χιλιάδες εκπαιδευτικοί; Είναι αδιανόητο, να μην έχετε συνυπολογίσει το κοινωνικό και πολιτικό κόστος μιας τέτοιας απόφασης που κατακρεουργεί τα δικαιώματα χιλιάδων αγανακτισμένων πλέον ωρομίσθιων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών.
Τα σημαντικά σημεία στα οποία έχει στηριχτεί η απόφασή αυτή είναι τα εξής:
•   Σύμφωνη γνώμη της εκπαιδευτικής κοινότητας: Τι εννοείτε όταν αναφέρετε κάτι τέτοιο. Έχετε τη σύμφωνη γνώμη των χιλιάδων ωρομισθίων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών που πασχίζουν χρόνια να συγκεντρώσουν τα πολυπόθητα μόρια;
•   Είναι λίγοι: Δεν είναι λίγοι. Εκατοντάδες εκπαιδευτικοί έχουν εργαστεί κατά καιρούς στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ. Μπορεί να είναι λίγοι αυτοί που έχουν τεράστιες προϋπηρεσίες, αλλά υπάρχουν και πολλοί ακόμη με μικρότερες προϋπηρεσίες. Ακόμη και ένας όμως να είναι, για να διαπιστώσετε το μέγεθος της αδικίας που συντελείται μπείτε στη θέση αυτού που θα χάσει το διορισμό του ή την αναπλήρωση για μία θέση από κάποιον εκπαιδευτικό του ΟΑΕΔ.
•   Θα προσμετρηθεί η μισή τους προϋπηρεσία: Ακόμη και το 1/5 να προσμετρηθεί, η ανατροπή των δεδομένων στους πίνακες είναι βέβαιη. Επαναλαμβάνω, εάν είμαι εγώ ο ένας που θα χάσω τη θέση μου για αναπλήρωση ή διορισμό από κάποιον εκπαιδευτικό του ΟΑΕΔ, τι θα μου πείτε; Πώς θα δικαιολογήσετε σε μένα ότι όλα αυτά τα χρόνια που επένδυσα διαβάζοντας ή δουλεύοντας ωρομίσθιος, πρέπει να τα πετάξω στα σκουπίδια;
•   Υπάρχουν και άλλες προϋπηρεσίες που έχουν αποκτηθεί με παράτυπους τρόπους πρόσληψης (π.χ. ΠΔΣ, Σιβιτανίδειος, κτλ) και προσμετρούνται. Η διαφορά είναι ότι όλοι γνωρίζουμε και γνωρίζαμε από πριν ότι η προϋπηρεσία αυτών προσμετρείται, άσχετα αν εισάγονται με «περίεργους» τρόπους. Οι εκπαιδευτικοί των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ γνώριζαν και γνωρίζαμε οι υπόλοιποι ότι δεν θα προσμετρείται η προϋπηρεσία τους. Και επιτέλους τι λογική είναι αυτή; Υπάρχουν και άλλοι παράνομοι, να βάλουμε και αυτούς;
•   Είναι άδικο που έμειναν χωρίς δουλειά. Το μοναδικό επιχείρημα που ευσταθεί. Είναι όμως λογικό να αποκατασταθεί η αδικία αυτή εις βάρος χιλιάδων άλλων εκπαιδευτικών; Να δοθεί άμεσα μία λύση στο θέμα των εκπαιδευτικών των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ η οποία να έχει να κάνει με το υπουργείο στο οποίο υπάγονται (Εργασίας).

Με βάση όλα τα παραπάνω :

ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΩ την επικείμενη αναγνώριση της προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ,  ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ στις παραπάνω θέσεις αναφορικά με την αδικία που συντελείται εις βάρος των υπόλοιπων εκπαιδευτικών των πινάκων αναπληρωτών-διορισμών και τέλος ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Η ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. Επιφυλάσσομαι να ασκήσω κάθε νόμιμό μου δικαίωμα και κάθε μέσο που διαθέτω ως ενεργός πολίτης αυτής της χώρας για να αποφευχθεί αυτή η κατάφωρη αδικία που τείνει να λάβει χώρα.
   Ο/H Καταγγέλλων/ουσα   

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Emails και ΦΑΞ:

Πρωθυπουργός: mail@primeminister.gr Fax: 2107241776 (δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό)
Υπουργός Παιδείας: minister@ypepth.gr Fax:2103442887
ND
,avramopoulos@otenet.gr
 ,agorastos@parliament.gr
 ,adraktas@parliament.gr
 ,alogoskoufis@parliament.gr
 ,g.anagnostopoulos@parliament.gr
 ,info@avgenakis.gr
 ,dr-vag@otenet.gr
 ,valinakis@parliament.gr
 ,mvarvitsiotis@parliament.gr
 ,gvlahos@ath.forthnet.gr
 ,manousos@voloudakis.gr
 ,gvoulg@otenet.gr
 ,vroutsis@ivroutsis.gr
 ,akis@gerontopoulos.gr
 ,giakoumatos@parliament.gr
 ,giannellis@parliament.gr
 ,agian@med.uoa.gr
 ,info@gioulekas.gr
 ,s.dailakis@parliament.gr
 ,dendias2@otenet.gr
 ,aldermen@otenet.gr
 ,petrosdoukas@hol.gr
 ,evert@otenet.gr
 ,lzagoritis@parliament.gr
 ,xzois@parliament.gr
 ,thalassinos@samos.com.gr
 ,g.ioannidis@parliament.gr
 ,sofiakalantzakou@otenet.gr
 ,kalantzis@parliament.gr
 ,info@stavros-kalafatis.gr
 ,kalioras@otenet.gr
 ,skaloyan@parliament.gr
 ,info@kammenos.gr
 ,nikoskanteres@hotmail.com
 ,ndpress1@nd.gr
 ,styliank@otenet.gr
 ,info@karamarios.gr
 ,info@karaoglou.gr
 ,karasmanis@parliament.gr.
 ,karipidis@parliament.gr
 ,akarpouzas@parliament.gr
 ,kasapidi@parliament.gr
 ,kassimis@parliament.gr
 ,simked@parliament.gr
 ,s.keletsis@parliament.gr
 ,olgakefalogianni@ret.forthnet.gr
 ,m.kefaloyannis@parliament.gr
 ,kiltidis@otenet.gr
 ,maria@kollia.gr
 ,info@kolliaskostas.gr
 ,g-kont@otenet.gr ,kontogiannis@parliament.gr
 ,akontos@minagric.gr
 ,a.korka@parliament.gr
 ,ik1@otenet.gr
 ,info@koukodimos.gr
 ,kutsubad@otenet.gr
 ,nd@stathiskonstantinidis.gr
 ,gkonstantopoulos@can.gr
 ,lampropoulos@parliament.gr
 ,legas@parliament.gr
 ,leontaridis@parliament.gr
 ,liapis@parliament.gr
 ,liask@ ,otenet.gr
 ,spilios@livanos.gr
 ,lykouren@otenet.gr
 ,vassmagg@parliament.gr
 ,a.manousou@parliament.gr
 ,i.manolis@parliament.gr
 ,xmarkog@parliament.gr
 ,k.markopoulos@parliament.gr
 ,meimarakis@parliament.gr
 ,melas@parliament.gr
 ,kyriakos@kmitsotakis.gr
 ,basilis@michaloliakos.gr
 ,contact@dorabakoyannis.gr
 ,kbadouvas@parliament.gr
 ,a.bezas@d-mnec.gr
 ,bekiris@parliament.gr
 ,benaki@parliament.gr
 ,j.bougas@parliament.gr
 ,mpouzali@mpouzali.gr
 ,bouras@parliament.gr
 ,anakos@otenet.gr
 ,tassos@nerantzis.gr
 ,s.nikiforakis@parliament.gr
 ,argyris@dinopoulos.gr
 ,info@orfanos.gr
 ,ppanagiotopoulos@parliament.gr
 ,Info@npanagiotopoulos.gr
 ,gpapageorgiou@parliament.gr
 ,npp@otenet.gr
 ,elsapapademetriou@parliament.gr
 ,micpap1@otenet.gr
 ,info@papathanassiou.gr
 ,kat_papakosta@parliament.gr
 ,apapaligouras@parliament.gr
 ,k.papasiozos@parliament.gr
 ,vpappas@parliament.gr
 ,aparisis@parliament.gr
 ,fpatrianakou@parliament.gr
 ,arpavlid@otenet.gr
 ,pavp@hellasnet.gr
 ,fpetralia@parliament.gr
 ,fpipili@yahoo.gr
 ,plakiotakis@sit.forthnet.gr
 ,v.polydoras@yahoo.gr
 ,ragiou@hol.gr
 ,elenarapti@hellasnet.gr
 ,regouzas@parliament.gr
 ,rousso1@otenet.gr
 ,salag@otenet.gr
 ,msalmas@otenet.gr
 ,asamaras@parliament.gr
 ,ssabaziot@otenet.gr
 ,dimgsioufas@parliament.gr
 ,skandalakis@parliament.gr
 ,info@thsoldatos.gr
 ,g.sourlas@parliament.gr
 ,ypourgosde@otenet.gr
 ,arissp@e-aris.gr
 ,stathakis@parliament.gr
 ,cstaik@parliament.gr
 ,stamatis@parliament.gr
 ,Nikos@Stavrogiannis.gr
 ,astavrou@parliament.gr
 ,stylianidis@parliament.gr
 ,spyrost@parliament.gr
 ,tasoulas@parliament.gr
 ,tzavaras@parliament.gr
 ,danis@waternet.gr
 ,tzimasm@otenet.gr
 ,apostolos@tzitzikostas.gr
 ,i.tragakis@gmail.com
 ,trifonidis@parliament.gr
 ,ltsavdar@otenet.gr
 ,politikografeio@kostastsiaras.gr
 ,tsiartsionis@parliament.gr, tsiartsionis1@parliament.gr
 ,athens@tsitouridis.gr
 ,fudukidu@parliament.gr
 ,cfolias@otenet.gr
 ,fotiadi2@otenet.gr
 ,halkidis@parliament.gr
 ,maχimos@parliament.qr
 ,hatzigakis@parliament.gr
 ,info@khatzidakis.gr
 ,chinofotis@parliament.gr
 ,dxrist@otenet.gr
,PASOK
, xristos@aidonis.gr
, athan8@otenet.gr
, alevras@parliament.gr
, amoiridis@hotmail.com
, androulakis@mimis.gr
, a.antoniou@parliament.gr
, milapo@hol.gr
, chrysaar@otenet.gr
, eargiris@in.gr
, venizelos@parliament.gr
, vereliscd@otenet.gr
, verras@parliament.gr
, dinosvrettos@gmail.com
, gitonas@parliament.gr
, geranidis@parliament.gr
, sgiannaka@parliament.gr
, a.gkerekou@parliament.gr, agerek@hol.gr
, grigorakos@parliament.gr
, damanaki@parliament.gr
, idimaras@parliament.gr
, diamantidis@parliament.gr
, info@diamantopoulou.gr
, dragona@parliament.gr
, gdriv10@otenet.gr
, v.eksarxos@parliament.gr
, efthymiu@otenet.gr
, zisi@parliament.gr
, nzoides@yahoo.gr
, eva@evakaili.gr
, ak@apkaklamanis.gr
, ikaranikas@parliament.gr
, grafeio1@kkartalis.gr
, karximakis@parliament.gr
, kastanh@otenet.gr
, ilia@katrinis.gr
, louka.katseli@parliament.gr
, katsifar@otenet.gr
, info@kegeroglou.gr
, spyroskouvelis@parliament.gr
, kouselas@kouselas.gr
, stathis@koutmeridis.gr
, j.koutsoukos@parliament.gr
, lambiris@parliament.gr
, lianis@parliament.gr
, lintzdim@otenet.gr
, loverdos@hol.gr
, magriotis@otenet.gr
, i.maniatis@parliament.gr
, mantatzi@parliament.gr
, smerediti@otenet.gr
, beglitis@politicalforum.gr
, beriatos@otenet.gr, beriatos@parliament.gr
, bolaris@parliament.gr
, moraitisthanos@parliament.gr
, nasiokas@nasiokas.gr
, nikitiades@parliament.gr
, niotis@ath.forthnet.gr
, gntolios@parliament.gr
, marilxen@otenet.gr
, info@voikonomou.gr
, pangalos@otenet.gr
, pandoulas@parliament.gr
, gapgeor@otenet.gr
, info@apapadopoulos.gr
, gpapak@otenet.gr
, gpapandreou@parliament.gr
, info@vpapandreou.gr
, papoutsi@otenet.gr
, perlepek@otenet.gr
, stigeo@otenet.gr
, petsalnikos@parliament.gr
, ragousis@pasok.gr
, raptisylvana@otenet.gr
, dpreppas@parliament.gr
, p.rigas@parliament.gr
, rovlias@parliament.gr
, sakorafa@gmail.com
, philippos@sachinidis.gr
, pss@sgouridis.gr
, info@sifounakis.gr
, kskan@pasok.gr
, skoulakis@parliament.gr
, j.skoulas@parliament.gr
, info@mskrafnaki.gr
, kspiliopoulos@parliament.gr
, mstratak@otenet.gr, e.stratakis@parliament.gr
, tzakri@parliament.gr
, timosidis@timosidis.gr
, togias@parliament.gr
, tsiokas1@otenet.gr
, dtsiron@otenet.gr
, elpidats@otenet.gr
, info@floridis.gr
, chaidos@otenet.gr
, ahmet.haciosman@gmail.com
, evychrist@otenet.gr
, michalis@chrisochoidis.gr
, thitiris@otenet.gr
,KKE
,calissandrakis@parliament.gr
,gatzis@parliament.gr
,kanelli@otenet.gr
,mavrikos@parliament.gr
,b.nikolaidou@parliament.gr
,Neoempros@parliament.gr
,skylakos@parliament.gr
,babis5@otenet.gr
,SYRIZA
,alavanos@syn.gr
,ammanatidou@parliament.gr
,ydragasakis@parliament.gr
,synpirea@otenet.gr
,perkor27@gmail.com
,kouvelis@activenet.gr
,kourakis@parliament.gr
,lafazanis@syn.gr
,leventis@syn.gr
,g-banias@otenet.gr.
,mp@syn.gr
,tsoukali@otenet.gr
,anfilini@otenet.gr
,psarianos@parliament.gr
,LAOS
,k.aivaliotis@parliament.gr
,v.apostolatos@parliament.gr
,dimitraarapoglou789@yahoo.gr
,voridis@parliament.gr
,g-adonis@otenet.gr
,karatzaferis@parliament.gr
,thanosplevris@parliament.gr
,ipolatidis@gmail.com
,a.rontoulis@parliament.gr
,ANEXARTITOS
,ptatoulis@parliament.gr

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
ζαγορακη δε με νοιαζουν ουτε η προεδρος σας ουτε η πεα αλλα αν μεινω ανεργος μετα απο 2 χρονια αναπληρωσης μετα θα καταφυγω στα δικαστηρια κ θα με δειτε στην τηλεοραση. αρκετα μας εμπαιξατε ολοι, κ στην ιδια θεση με εμενα ειναι κ πολλοι αλλοι αναπληρωτες. δυστυχως για εσενα δεν ειμαι πλουσιος ωστε να σφυριζω κλεφτικα μπροστα σε αυτην την αδικια.
κΑΙ στο μεταξυ τωρα που ειναι να δρασουμε και να το εμποδισουμε δινοντας τη διασταση του προβληματος και δειχνοντας ξεκαθαρα οτι μας βρισκουν απεναντι με αυτη τη ρυθμιση,καθομαστε και υπολογιζουμε αν και ποσο θα μας επηρρεασει και ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.δεν υπαρχει διαθεση για αγωνα δυστυχως.Η λογικη αυτη ειναι εξω απο την ιδιοσυγκρασια μου. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ

Αποσυνδεδεμένος e-mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Τί κειμενο εστειλες?τα email των 300 ποιά ειναι?θα στειλω το κειμενο σου σε ολους.τσαμπα ειναι.
GR το κειμενο....(δεν ειμαι φιλολογος)
εστειλα τη σημερινη διαμαρτυρια της πεα με μια μικρη εισαγωγη 4η 5 σειρες οπου απευθυνομαι στον καθε βουλευτη.Μαλιστα απο γραφειο μεγαλου στελεχους αντιπολιτευσης στην Αθηνα μου ζητησαν ενα mail και επειδη δεν ειχα χρονο εστειλα ενδεικτικα την επιστολη του tsiartas με ενα μικρο προλογο και τους παρεπεμψα στο pde.ΚΙΝΗΘΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΠΡΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ωστε να εχουν επιγνωση του τι ψηφιζουν γιατι πιθανως ειναι ανιδεοι.Στο χερι μας ειναι να μην το αφησουμε να περασει.Φευγω για λιγο...
Ανίδεος είσαι εσύ συνάδελφε. Όλοι οι βουλευτές ανεξαρτήτως κομμάτων είναι ήδη ενημερωμένοι  και περιμένουμε να υπερψηφίσουν την τροπολογία.Όταν εμείς πεινούσαμε και κάναμε εκκλήσεις εσείς ψήνατε αρνιά
Ποιος εψηνε αρνια με 7 Ε την ωρα για 12 ωρες τη βδομαδα τα οποια τα παιρνουμε μετα απο μηνες ενω οι ωρομισθιοι του ΟΑΕΔ παιρνουν 15 σχεδον καθε μηνα.Κι αν θες να ξερεις για να γινει πλεον καποιος αναπληρωτης με τον ορθοδοξο τροπο πρεπει να ειναι επιτυχων του ΑΣΕΠ και να κανει τουλαχιστον 3 χρονια ωρομισθιος μακρια απο τον τοπο του η στην καλυτερη περιπτωση να πηγαινοερχεται καθε μερα 50 τουλαχιστον χλμ μακρια απ΄το σπιτι του για 2 ωρες εργασιας. Αυτα αραγε τα ξερουν οι βουλευτες?
σαν πλανοι, ομως κατοχοι της αληθειας, σα να φτανουμε στο θανατο, αλλα, δεστε, ζουμε..σα λυπουμενοι, αλλα παντοτε εχουμε χαρα, σαν φτωχοι, ομως πλουτιζουμε πολλους' σα να μην εχουμε τιποτε, ομως τα παντα κατεχουμε.
Αποστολος Παύλος (Β΄ Κορ. 6/ς: 4-10)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 776
Σύνολο: 788

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.