*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.  (Αναγνώστηκε 3709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« στις: Οκτώβριος 21, 2010, 12:00:14 μμ »
Παράθεση
2. Στο διαγωνισμό γίνονται δεκτοί όσοι διαθέτουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς και πιστοποιημένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια που πιστοποιείται:
α) Με βεβαίωση επιτυχούς παρακολούθησης ειδικού προγράμματος σπουδών τουλάχιστον εξαμηνιαίας διάρκειας.

Παράθεση
4. Για τον πρώτο και τον επόμενο διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. εξακολουθούν να εφαρμόζονται οι ισχύουσες διατάξεις περί παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας, παράλληλα με τις διατάξεις που προβλέπουν την πιστοποιημένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια οι οποίες θα ισχύουν εφεξής.

Συνάδελφοι /ες διαβάζοντας  εδώ http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1930 τα παραπάνω αποσπάσματα συμπεραίνω τα εξής :

Αν κυκλοφορήσουν από φέτος π.χ. τα εξάμηνα προγράμματα επιμόρφωσης (σεμινάρια δλδ) τότε όποιος το τελειώνει θα θεωρήται από τώρα και όχι μετά από 2 ΑΣΕΠ όπως νομίζαμε μέχρι τώρα ότι θα έχει παιδαγωγική επάρκεια. Οπότε δεν αξίζει τον κόπο κάποιος να ξεκινήσει τώρα κάποιο π.χ. 2ετές μεταπτυχιακό ή ακόμα και να μπει στην ΑΣΠΑΙΤΕ αφού λογικά μέσα στο 2011 θα ξεκινήσουν τα εν λόγω προγράμματα.

Προσωπικά το θεωρώ θετικό γιατί επιτέλους θα κλείσει το μεγαλύτερο παράθυρο του κλάδου μας, αυτό δηλαδή τη παιδαγωγικής επάρκειας. Κάποιοι άλλοι βέβαια που είχαν επενδύσει σε αυτό λογικά θα αντιδράσουν.

Περιμένω την άποψη σας επί του θέματος.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:11:40 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 03:36:15 μμ »
ναι αλλα σκεψου και ποσοι αλλοι εχουν πραγματικα ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ σε αυτα τα σεμιναρια!ειμαστε χιλιαδες και θα παρουν χιλιαδες ευρω απο μας για μια ακομη φορα.
μαλλον οπως τα λες ειναι.θα συμφωνησω.ολα θα εξαρτηθουν απο το κοστος του σεμιναριου παντως.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 03:48:26 μμ »
Έτσι,έτσι...να πληρώνουμε μια ζωή και να μην κάνουμε απόσβεση ποτέ...να ταίζουμε το σύστημα καταπώς τους βολεύει αυτούς...κι άμα δούμε ποτέ διορισμό σφυρίξτε μου!!
Προσωπικά πλέον ντρέπομαι που βλέπω πως μορφωμένοι άνθρωποι αντί να αντιλαμβάνονται τι παίζεται και πόσο αναλώσιμοι είμαστε και να βγουν στους δρόμους να πουν ένα "άντε γ.............τε" κάθονται και σκέφτονται πόσα ακόμα θα πληρώσουν....!!
Μια χαρά τα κατάφεραν τελικά να μας κάνουν χάπατα....Και μετά θα πάρεις την παιδαγωγική,αλλά μπροστά σου θα είναι ένας με μεταπτυχιακό και θα πεις "κάτσε να πληρώσω να πάρω και ένα μεταπτυχιακό" κι αφού το πάρεις κι αυτό θα βρεθεί κάτι άλλο να πρέπει να αγοράσεις...ενδεχομένως δεύτερη ξένη γλώσσα...και μετά κάτι άλλο και κάτι άλλο και κάτι άλλο...και στο ενδιάμεσο η δική μας η ζωή θα περνάει κι αυτοί που τα άρπαζαν πάντα θα συνεχίσουν να τα αρπάζουν...!!
Κι αν διοριστούμε ποτέ θα πάρουμε τρείς κι εξήντα και θα καταφεύγουμε πάλι στα ιδιαίτερα για να πληρώσουμε στεγαστικά,υποχρεώσεις και ντράβαλα....
Τα κατάφεραν μια χαρά να μας αποχαυνώσουν....χαρείτε λοιπόν με τα σεμινάρια παιδαγωγική επάρκειας και κάν'τε τους τσάτσους τους...η αντίδραση πέθανε και η αντιληπτική μας ικανότητα πρωτίστως...ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 04:20:20 μμ »
εγω δεν ειπα οτι θα πληρωσω.απλα ηθελα να τονισω πως για μια ακομη φορα καποιοι επενδυουν στο μελλον μας.δεν πηρχε λογος να κανεις τετποια επιθεση και σιγουρα δεν σου εδωσα το δικαιωμα να ντρεπεσαι για μενα αφου δεν με ξερεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και συνεπως δεν ξερεις τιποτα για μενα,ουτε τι αγωνα δινω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:11:40 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 04:25:43 μμ »
εγω δεν ειπα οτι θα πληρωσω.απλα ηθελα να τονισω πως για μια ακομη φορα καποιοι επενδυουν στο μελλον μας.δεν πηρχε λογος να κανεις τετποια επιθεση και σιγουρα δεν σου εδωσα το δικαιωμα να ντρεπεσαι για μενα αφου δεν με ξερεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και συνεπως δεν ξερεις τιποτα για μενα,ουτε τι αγωνα δινω.

Αααα...καλά...αλλά λέει η γιαγιά μου,άλλα ακούν τ'αφτιά μου....!! Αν το να λέγεται η αλήθεια θεωρείται επίθεση...μάλλον φοβόμαστε να δούμε τις αλήθειες μας!!
Και δεν είπα πως ντρέπομαι για σένα....για όλους μας ντρέπομαι...γρανάζια έχουμε γίνει...αυτή έπρεπε να είναι η αντίδρασή μας σε ό,τι μας κάνουν...;!! Μάλλον όχι...μας ξεφτιλίζουν και καθόμαστε και τους παρακολουθούμε...δεν μίλησα για τις δικές σου αποφάσεις...αλλά για το τι κάνουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟΥΣ...ακριβώς αυτούς τους κόπους μας πρέπει να σεβόμαστε...αλλά δεν βλέπω να τους σεβόμαστε... ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 09:28:30 μμ »
Η ΛΩΡΑ προφανώς ανήκει στην κατηγορία των ανθρώπων που βγαίνοντας που και που στον δρόμο νομίζουν ότι έχουν κάνει το χρέος τους και κοιμούνται τα βράδια ήσυχοι. Εγώ είμαι πιο ρεαλιστής και ξέρω ότι βγω δε βγω στους δρόμους αν δεν υπάρξει μαζική αντίδραση (που δεν υπάρχει ποτέ, ειδικά στον κλάδο μας) δε θα αλλάξει τίποτα. Το να λέμε σε ένα φόρουμ μην κάνετε αυτό και μην κάνετε εκείνο και όταν έρθει η ώρα να τα κάνουμε και εμείς οι ίδιοι δε νομίζω ότι είναι θεμιτό.

Πραγματικά τα παραπάνω τα λέω χωρίς να θέλω να θίξω την χρήστη ΛΩΡΑ απλά έχω βαρεθεί να βλέπω κάθε μέρα "επαναστάτες τον φόρουμ" να βρίζουν και να "παρακινούν" τους συναδέλφους τους περιμένοντας να βγάλουν αυτοί το φίδι απ' την τρύπα.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 10:31:23 μμ »
ετσι ειναι,το να λεμε ιστοριες ειναι το μονο ευκολο τελικα....
εδω ο κοσμος καιγεται....

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 10:46:10 μμ »
Η ΛΩΡΑ προφανώς ανήκει στην κατηγορία των ανθρώπων που βγαίνοντας που και που στον δρόμο νομίζουν ότι έχουν κάνει το χρέος τους και κοιμούνται τα βράδια ήσυχοι. Εγώ είμαι πιο ρεαλιστής και ξέρω ότι βγω δε βγω στους δρόμους αν δεν υπάρξει μαζική αντίδραση (που δεν υπάρχει ποτέ, ειδικά στον κλάδο μας) δε θα αλλάξει τίποτα. Το να λέμε σε ένα φόρουμ μην κάνετε αυτό και μην κάνετε εκείνο και όταν έρθει η ώρα να τα κάνουμε και εμείς οι ίδιοι δε νομίζω ότι είναι θεμιτό.

Πραγματικά τα παραπάνω τα λέω χωρίς να θέλω να θίξω την χρήστη ΛΩΡΑ απλά έχω βαρεθεί να βλέπω κάθε μέρα "επαναστάτες τον φόρουμ" να βρίζουν και να "παρακινούν" τους συναδέλφους τους περιμένοντας να βγάλουν αυτοί το φίδι απ' την τρύπα.
Δεν θα κάτσω να σου πω σε πόσες πορείες έχω πάει...γιατί δεν έχω πάει απλά σε πορείες....αν ήξερες πόσα έχω κάνει εγώ και άλλοι 77 που κάναμε και ένσταση με δικηγόρο για λογαριασμό όλων και να βγάζουμε τελικά ΕΜΕΙΣ οι 77 που  μαζευτήκαμε το φίδι απ'την τρύπα όπως λες...θα ντρεπόσουν να λες αυτά που λες...ούτε εννούσα όμως αυτό...αλλά συνεννόηση δεν υπάρχει απ'ό,τι βλέπω...!!
Εγώ μίλησα για την γενική αποχαύνωση...αλλά η αυτοκριτική είναι ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ...η αυτοκριτική όχι απλά του καθενός από μας...αλλά ενός κλάδου ολόκληρου!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 10:52:05 μμ »
Και κάτι ακόμη thymiara...όταν πριν λίγο καιρό έλεγα στο δικό σας το τόπικ των ΠΕ19-20 πόσο άδικο είναι αυτό που κάνουν σε εσάς και που δεν σας ανοίγουν οργανικές θέσεις στην Α'θμια και σας έλεγα να διεκδικήσετε....μια χαρά τα έλεγα τότε και όλοι μου λέγατε "πέσ'τα!"
Αλλά είπα διεκδικείστε...όχι ψάξτε σεμινάρια...
Και στην τελική δεν είχα καμιά δουλειά να ασχολούμαι με τον κλάδο σας...απλά δεν μ'αρέσει ο εμπαιγμός που γίνεται προς όλους μας!

Ναι...ας είμαι και "επαναστάτρια του φόρουμ" αν θες και "γραφική" και ό,τι άλλο θες...αλλά τουλάχιστον προχωράω και σε πράξεις...δεν μιλάω απλά...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 11:04:25 μμ »
Έτσι,έτσι...να πληρώνουμε μια ζωή και να μην κάνουμε απόσβεση ποτέ...να ταίζουμε το σύστημα καταπώς τους βολεύει αυτούς...κι άμα δούμε ποτέ διορισμό σφυρίξτε μου!!
Προσωπικά πλέον ντρέπομαι που βλέπω πως μορφωμένοι άνθρωποι αντί να αντιλαμβάνονται τι παίζεται και πόσο αναλώσιμοι είμαστε και να βγουν στους δρόμους να πουν ένα "άντε γ.............τε" κάθονται και σκέφτονται πόσα ακόμα θα πληρώσουν....!!
Μια χαρά τα κατάφεραν τελικά να μας κάνουν χάπατα....Και μετά θα πάρεις την παιδαγωγική,αλλά μπροστά σου θα είναι ένας με μεταπτυχιακό και θα πεις "κάτσε να πληρώσω να πάρω και ένα μεταπτυχιακό" κι αφού το πάρεις κι αυτό θα βρεθεί κάτι άλλο να πρέπει να αγοράσεις...ενδεχομένως δεύτερη ξένη γλώσσα...και μετά κάτι άλλο και κάτι άλλο και κάτι άλλο...και στο ενδιάμεσο η δική μας η ζωή θα περνάει κι αυτοί που τα άρπαζαν πάντα θα συνεχίσουν να τα αρπάζουν...!!
Κι αν διοριστούμε ποτέ θα πάρουμε τρείς κι εξήντα και θα καταφεύγουμε πάλι στα ιδιαίτερα για να πληρώσουμε στεγαστικά,υποχρεώσεις και ντράβαλα....
Τα κατάφεραν μια χαρά να μας αποχαυνώσουν....χαρείτε λοιπόν με τα σεμινάρια παιδαγωγική επάρκειας και κάν'τε τους τσάτσους τους...η αντίδραση πέθανε και η αντιληπτική μας ικανότητα πρωτίστως...ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ!!



Μα γι' αυτό ακριβώς μετονομάστηκε το υπουργείο  σε "Δια βίου μάθησης" καθώς και το υπουργείο εργασίας σε "Απασχόλησης". Οι λέξεις λένε τα πράγματα...
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 11:09:20 μμ »
Έτσι,έτσι...να πληρώνουμε μια ζωή και να μην κάνουμε απόσβεση ποτέ...να ταίζουμε το σύστημα καταπώς τους βολεύει αυτούς...κι άμα δούμε ποτέ διορισμό σφυρίξτε μου!!
Προσωπικά πλέον ντρέπομαι που βλέπω πως μορφωμένοι άνθρωποι αντί να αντιλαμβάνονται τι παίζεται και πόσο αναλώσιμοι είμαστε και να βγουν στους δρόμους να πουν ένα "άντε γ.............τε" κάθονται και σκέφτονται πόσα ακόμα θα πληρώσουν....!!
Μια χαρά τα κατάφεραν τελικά να μας κάνουν χάπατα....Και μετά θα πάρεις την παιδαγωγική,αλλά μπροστά σου θα είναι ένας με μεταπτυχιακό και θα πεις "κάτσε να πληρώσω να πάρω και ένα μεταπτυχιακό" κι αφού το πάρεις κι αυτό θα βρεθεί κάτι άλλο να πρέπει να αγοράσεις...ενδεχομένως δεύτερη ξένη γλώσσα...και μετά κάτι άλλο και κάτι άλλο και κάτι άλλο...και στο ενδιάμεσο η δική μας η ζωή θα περνάει κι αυτοί που τα άρπαζαν πάντα θα συνεχίσουν να τα αρπάζουν...!!
Κι αν διοριστούμε ποτέ θα πάρουμε τρείς κι εξήντα και θα καταφεύγουμε πάλι στα ιδιαίτερα για να πληρώσουμε στεγαστικά,υποχρεώσεις και ντράβαλα....
Τα κατάφεραν μια χαρά να μας αποχαυνώσουν....χαρείτε λοιπόν με τα σεμινάρια παιδαγωγική επάρκειας και κάν'τε τους τσάτσους τους...η αντίδραση πέθανε και η αντιληπτική μας ικανότητα πρωτίστως...ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ!!



Μα γι' αυτό ακριβώς μετονομάστηκε το υπουργείο  σε "Δια βίου μάθησης" καθώς και το υπουργείο εργασίας σε "Απασχόλησης". Οι λέξεις λένε τα πράγματα...
Έτσι ακριβώς είναι...και είναι παγκόσμιο φαινόμενο...η καραμέλα του καπιταλισμού..."Δια Βίου Ταλαιπωρίας" βέβαια θα πρεπε να λέγεται... ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος exsofia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 12:41:29 μμ »
Μπράβο ρε Λώρα! Συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου! Προσωπικά, 6 χρόνια ωρομισθιας, να τρέχεις σε καθε "καλο"χώρι,να καταπίνεις τον υποβιβασμό των υπολοίπων,,,"τι κριμα που εισαι ωρομισθια,,", να ζητιανεύουμε για 2 παραπάνω ώρες,,,να ζούμε με ψίχουλα και να πρέπει να κανουμε φροντιστηρια , ιδιαιτερα και χιλια δυο αλλα για αν συμπληρώσουμε τα ψίχουλα, και να πρέπει παράλληλα να κάνεις ΑΣΠΑΙΤΕ, σεμινάρια ειδικής, ΣΔΕ και εγω εγω δεν ξερω τι άλλο, για να επενδύσουμε στο σαθρό και αβέβαιο μέλλον μας,,,,,,,για αν έρθουν τωρα και να μας πουν ΕΞΩ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ!!Κ εμεις τα χαπατα όπως καλά είπες να παρακαλάμε για Γ η Δ φαση ΑΚΩ , ΑΜΩ η ότι αλλη χαζομαρα βρηκαν για φέτος.
Προσωπικά, αρνηθηκα να παω αναπληρωτρια φέτος, no point, και έκανα στροφή καριέρας.Ηρέμησα!

Συμβουλεύω τους νεοεισερχόμενους στο χώρο,,,ΜΑΚΡΥΑ απο την εκπαίδευση!όσο μπορείτε μακρυά!τώρα που προλαβαίνεται...αλλίως εδώ θα είσετ και σε μια πενταετία και λέτε τον πόνο σας στο forum...οπως εμεις,,,,

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 04:36:39 μμ »
Οπότε δεν αξίζει τον κόπο κάποιος να ξεκινήσει τώρα κάποιο π.χ. 2ετές μεταπτυχιακό ή ακόμα και να μπει στην ΑΣΠΑΙΤΕ αφού λογικά μέσα στο 2011 θα ξεκινήσουν τα εν λόγω προγράμματα.

Προσωπικά το θεωρώ θετικό γιατί επιτέλους θα κλείσει το μεγαλύτερο παράθυρο του κλάδου μας, αυτό δηλαδή τη παιδαγωγικής επάρκειας. Κάποιοι άλλοι βέβαια που είχαν επενδύσει σε αυτό λογικά θα αντιδράσουν.

Περιμένω την άποψη σας επί του θέματος.
Το θέμα είναι πόσο θα κοστιζουν. Αλλά ας μη τα βλέπουμε μόνο ως το χαρτί για αξιοκρατικό διορισμό αφού θα είμαστε όλοι ίσοι. Ας το δούμε και σα μια ευκαιρία για επιπλέον μόρφωση ώστε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι εκπαιδευτικοί. Κατά συνέπεια η ΑΣΠΑΙΤΕ αξίζει τον κόπο γιατί είναι ένα ετος και το μεταπτυχιακό ακόμα πιο πολύ γιατί είναι 2. Το κόστος στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι 450Ε ενώ τα μεταπτυχιακά 0 έως ....
Και εγώ το θεωρώ θετικό αλλά να ήταν δωρεάν. Ας πληρώναμε μόνο τα βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια κατά τη μεταβατική περίοδο.
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 06:48:54 μμ »
Το θέμα είναι πόσο θα κοστιζουν. Αλλά ας μη τα βλέπουμε μόνο ως το χαρτί για αξιοκρατικό διορισμό αφού θα είμαστε όλοι ίσοι. Ας το δούμε και σα μια ευκαιρία για επιπλέον μόρφωση ώστε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι εκπαιδευτικοί. Κατά συνέπεια η ΑΣΠΑΙΤΕ αξίζει τον κόπο γιατί είναι ένα ετος και το μεταπτυχιακό ακόμα πιο πολύ γιατί είναι 2. Το κόστος στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι 450Ε ενώ τα μεταπτυχιακά 0 έως ....
Και εγώ το θεωρώ θετικό αλλά να ήταν δωρεάν. Ας πληρώναμε μόνο τα βιβλία.

Σίγουρα είναι  "μια ευκαιρία για επιπλέον μόρφωση ώστε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι εκπαιδευτικοί". Επίσης το ότι τα "σεμινάρια" θα είναι 6 μήνες ενώ η ΑΣΠΑΙΤΕ ένα χρόνο δεν λέει κάτι γιατί δεν ξέρουμε πόσες ακριβώς ώρες θα γίνουν μέσα σε αυτούς τους 6 μήνες. Τώρα όσον αφορά το κόστος πρέπει να περιμένουμε αν και πότε θα βγουν για να μπορέσουμε να μιλήσουμε γι' αυτό. Προσωπικά πιστεύω θα κυμαίνονται από 600 - 1000 ευρώ (γιατί τόσα μπορώ να διαθέσω ! ) ποσό το οποίο πιστεύω αξίζει τον κόπο να δώσει κάποιος. Όχι ότι είναι και δίκαιο βέβαια (κανονικά θα έπρεπε να μας πληρώνουν κιόλας, όχι να πληρώνουμε ...) αλλά ούτε και το υπάρχον σύστημα είναι δίκαιο οπότε ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.