*

Αποστολέας Θέμα: Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα  (Αναγνώστηκε 20116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
« στις: Οκτώβριος 23, 2010, 12:39:45 πμ »
Kσλησπερίζω τους αγαπητούς φιλολόγους της γερμανικής γλώσσας.

Θέλω να μάθω όσο το δυνατόν γρηγορότερα γερμανικά σε επίπεδο Β2 τουλάχιστον. Λοιπόν είχα πάρει το Ζertifikat Deutch νομίζω αν δεν κάνω λάθος το 1998. Με λίγα λόγια πέρασαν 12 χρόνια. Έκανα από περιέργεια και ένα τεστ που έχει το goethe institut και καλά για να κάνεις διάγνωση σε τι επίπεδο είναι τα γερμανικά σου και έπιασα 10 από τις 30 ερωτήσεις. Όχι και άσχημα αν σκεφτεί κανείς ότι έχω 12 χρονάκια να ανοίξω βιβλίο ή να ακούσω γερμανικά. Προσωπικά κάποιες λέξεις μου έρχονταν στο μυαλό την ώρα που έκανα το τεστ

Θέλω να ρωτήσω ποιο πτυχίο είναι πιο εύκολο για επίπεδο Β2;; Mπορώ να δώσω εξετάσεις σε 6 μήνες αν αρχίσω από τώρα, δηλαδή μέχρι Μάιο να έχω δώσει για επίπεδο Β2. Εννοείται ότι μιλάω για εντατικό διάβασμα. Πχ. 3 ώρες κάθε ημέρα δεν είναι αρκετές;;

Aν μπορείτε να μου δώσετε την συμβουλή σας. Διότι θέλω οποσδήποτε ένα δεύτερο πτυχίο σε ξένη γλώσσα όσο το δυνατό γρηγορότερα. Έχω ήδη πτυχίο αγγλικών. Και επειδή είχα ξεκινήσει με το zertifikat λέω να συνεχίσω σε αυτή τη γλώσσα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2010, 12:43:48 πμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:35 »

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 08:28:07 μμ »
Αυτό το εγχείρημα το έκανα πριν 8 χρόνια με μία μαθήτρια μου 32 ετών,ακριβώς ίδια περίπτωση.Είχε να πιάσει γερμανικά 10 χρόνια,είχε το Zertifikat,ξεκινήσαμε Σεπτέμβριο και Ιούνιο έδωσε Β2 κρατικό.Το πήρε το πτυχίο,διάβασε βέβαια αρκετά,νομίζω όμως οτι όταν είναι σχετικά μεγάλος(εννοώ όχι έφηβος) και ξέρεις γιατί μαθαίνεις τη γλώσσα,είναι πιο εύκολο και το διάβασμα και η απόκτηση του πτυχίου.Προσωπικά επειδή εχω δουλέψει και με το κρατικό Β2 και με του Goethe,νομίζω οτι το κρατικό είναι αρκετά πιο βατό και πιο κοντά στην ελληνική πραγματικότητα(τα θέματα εννοώ) και έτσι έχεις την ευκαιρία να αξιοποιήσεις και τις γενικές σου γνώσεις.Απο εκεί και πέρα αν ασχοληθείς πραγματικά,νομίζω οτι δεν είναι ακατόρθωτο!Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 08:55:17 μμ »
Νομίζω ότι για την απόκτηση πτυχίου Β2 από ενήλικα, ειδικά αν έχει και ένα background στη γλώσσα,δεν είναι ακατόρθωτο. Με εντατικό διάβασμα μπορεί να πάει στις εξετάσεις και να έχει επιτυχία. Βέβαια, δε θεωρώ ότι μαθαίνεις τη γλώσσα τόσο καλά, διότι χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Όμως για τις εξετάσεις, νομίζω είναι εφικτό. Καλή επιτυχία!!

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 09:32:10 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με κάνατε να ελπίζω. να ρωτήσω και κάτι ακόμα:

Ποιες ημερομηνίες εξετάσεων υπάρχουν για τα πτυχία Β2; Tον μήνα Μάιο δίνονται και το κρατικό και to Zertifikat?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:35 »

Αποσυνδεδεμένος marakimas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:00:50 πμ »
Το κρατικο συνηθως ειναι Μαιο-Νοεμβριο  και του Göthe ειναι γυρω στις 20 Ιουνιου  αρχες Σεπτεμβριου(αλλα οχι σε ολες τις πολεις) και αρχες Φεβρουαριου. πληροφ: www.goethe.de/athen

kalh epityxia
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2010, 12:04:18 πμ από marakimas »

Αποσυνδεδεμένος dtsberlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 08:01:51 μμ »
Νομίζω πως ένα πολύ χρήσιμο Site είναι και το ακόλουθο, καθώς έχει πολλές ασκήσεις και πολλά τεστ για όλα τα επίπεδα.
Το βρήκα στο ίντερνετ και έχει το καλό ότι είναι εντελώς δωρεάν.
Πολύ χρήσιμο πιστεύω
http://www.deutschakademie.de/online-deutschkurs/griechisch/

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να μάθω γερμανικά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 08:46:45 μμ »
Σου προτείνω να αρχίσεις την προετοιμασία σου για το Β2 του Κρατικού και να δώσεις το Μάιο! Μη σου κάνει εντύπωση, θα σου αναφέρω τη δική μου περίπτωση. Είχα σταματήσει τα γερμαντικά στην πρώτη λυκείου και πρόπερσι, 25 ολόκληρα χρόνια μετά, μου ήρθε η όρεξη να πάρω ένα πτυχίο. Ξεκίνησα λοιπόν μαθήματα στο φροντιστήριο που έκανα ως παιδί μάθημα (βέβαια οι συμμαθητές μου ήταν 14χρονοι έφηβοι!!!), σε μια τάξη που ετοιμαζόταν παράλληλα και για το Β1 του Γκαίτε και για το Β1/Β2 του Κρατικού (όπως θα ξέρεις, το Β1 και Β2 του Κρατικού έχουν περίπου κοινά θέματα). Πήγαινα στο μάθημα μόνο 2 ώρες τη βδομάδα, αλλά διάβασα πάρα πάρα πολύ στο σπίτι, κρατούσα σημειώσεις και κυρίως έκανα συνεχώς επαναλήψεις. Το σάιτ που σου ανέφεραν παραπάνω είναι εξαιρετικό και υπάρχουν και άλλα που με βοήθησαν όσο δε φαντάζεσαι. Θησαυρός, αλήθεια σου λέω. Ακόμα και στο ΥouTube έχει καταπληκτικά βιντεάκια, ψάξτα. Παράλληλα, έκανα συνολικά 5-6 ώρες ιδιαίτερο μάθημα με το δάσκαλο, κυρίως για να διευκρινίζω απορίες που μαζεύονταν από τη μελέτη μου. Έδωσα εξετάσεις στις αρχές του Νοέμβρη, δηλ. με 40-50 μέρες διάβασμα μόνο. Τα θέματα του κρατικού ήταν πολύ απλά και στα προφορικά οι εξεταστές βοηθούν τους ενήλικες. Το αποτέλεσμα; Ενώ αρχικός μου στόχος ήταν να πάρω το Β1, τελικά πήρα το Β2 με έναν υψηλότατο βαθμό! Γι' αυτό, σου λέω, μελέτησε και μη φοβάσαι τίποτα. Καλή επιτυχία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161774
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.