*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 866306 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2254 στις: Ιούνιος 06, 2015, 03:23:56 μμ »
Εδώ στις εξαιρέσεις υπάρχουν απίθανες υπηρεσίες, όπως:

Οργανισμός Τουριστικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης
Εθνικός Οργανισμός Εναλλακτικής Διαχείρισης Συσκευασιών και Άλλων Προϊόντων
Πράσινο Ταμείο (Green Fund)
Υπηρεσία Αποκατάστασης Σεισμοπλήκτων
Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Δόμησης και Ενέργειας
Διεύθυνση Οικοδομικών και Κτιριακών Κανονισμών (Δ.Ο.Κ.Κ.) του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής

και δεν θα εξαιρεθούν οι αποσπασμένοι σε γραφεία βουλευτών και σε γραφεία κομμάτων; Μακάρι, αλλά δύσκολο το βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:35:12 »

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2255 στις: Ιούνιος 15, 2015, 06:34:40 μμ »
Παιδιά εχω μία απορία για τον τρόπο που γίνονται οι αποσπάσεις.Θέλω να κάνω απόσπαση για σχολείο ένος νομού και για βιβλιοθήκη στον ίδιο νομό.Κάνω ξεχωριστές αιτήσεις και αν πάρω την απόσπαση για σχολείο του νομού μπορεί να βγεί και απόσπαση για βιβλιοθήκη μετά και να πάω εκεί?Τα ανακάτωσα λίγο ε??? :)   

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2256 στις: Ιούνιος 15, 2015, 07:11:01 μμ »
οι αιτήσεις μέχρι πέρσι γίνονταν ξεχωριστά. Πρώτα έβγαιναν νομίζω οι αποσπάσεις σε φορείς και νομίζω πως αφαιρείσαι από τον πίνακα για απόσπαση σε περιοχή (δηλαδή σε σχολείο). Αυτό πάντως με επιφύλαξη. Ωστόσο, μπορεί να αποσπαστείς σε φορέα και αν σε χρειάζονται σε σχολείο στη συνέχεια να σε στείλουν σε σχολείο της περιοχής που βρίσκεται ο φορέας.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2257 στις: Ιούνιος 15, 2015, 07:18:03 μμ »
Η τελευταία απαράδεκτη και παρελκυστική τακτική χρησιμοποιείται από όταν ξεκίνησε η μοριοδότηση των αποσπάσεων και εφαρμόζεται σε περιπτώσεις εκπαιδευτικών που δεν μπορούν να λάβουν απόσπαση με την μοριοδοτούμενη διαδικασία:

http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2014/141118_dia8esi_ekpaideutikwn.doc
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2014/14_11_18_dt_apof_aposp.doc

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:35:12 »

Αποσυνδεδεμένος el noi de sucre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2258 στις: Ιούνιος 15, 2015, 10:53:17 μμ »
Δεν κατάλαβα θεωρείς ότι οι αποσπασμένοι σε φορείς χρησιμοποίησαν σαν κόλπο την απόσπαση σε φορείς για να πάνε σε σχολείο της αρεσκείας τους;
Η προσωπική μου εμπειρία ήταν διαφορετική, δεν ήθελα να ανασταλεί η απόσπαση, αλλά χωρίς αίτηση με διατάξανε να επιστρέψω σε σχολεία διαφορετικά από το δικό μου. Από αυτό που γνωρίζω το ίδιο και για τους περισσότερους των πινάκων – αρχείων που παραπέμπεις. Θα δεις ότι είναι χωρίς αίτηση τους. νομίζω ότι και οι αποσπάσεις σε φορείς να γίνονται με κριτήρια και με τι δουλειά που κάνουν οι φορείς, με μοριοδότηση από πριν δοσμένη. Δε γίνεται στα γακ να είναι αποθήκη για γυμναστές και ψυκτικούς. Εκτός αν αποφασίσαμε ότι οι φορείς είναι απλά για βόλεμα. Αλλά νομίζω ότι και οι βιβλιοθήκες και τα αρχεία είναι αρκετά σοβαρά θέματα για να είναι απλά κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2259 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:23:16 μμ »
Και στις 2 αποφάσεις υπάρχουν 2 πίνακες (Α και Β) και στον πίνακα Α αναφέρεται ρητώς: "ύστερα από αίτησή τους" Μάλιστα τους θερινούς μήνες Ιούλιο-Αύγουστο θα λάβουν τα περισσότερα μόρια μεταξύ των 2 θέσεων, παρότι θα είναι σπίτι τους από 30/6.

Παρεμπιπτόντως, συνάδελφε, κοίταγα τα λιγοστά μηνύματα που έχεις γράψει τα 2 χρόνια που είσαι εγγεγραμμένος/η σε αυτό το forum:

είναι πιθανόν να βγει κάτι γαι γακ σήμερα?

Μήπως τελικά ξέρει κάποιος τι θα γίνει με τι αποσπάσεις στα γάκ και τις επανεξέτασεις.
ευχαριστώ πολύ

και την προηγούμενη τρίτη είχε ειπωθεί για αποσπάσεις σε φορείς. είχε μάλιστα κυκλοφορήσει η φήμη για σύγκληση ΚΥΣΔΙΠ για γακ και δοαταπ, αλλά παρόλα αυτά ματαιώθηκε και τελικά βγήκαν αποσπάσεις σε ΚΥ

καλησπέρα μήπως γνωρίζει παιδιά κανείς κάτι για τα γακ

Λέτε να συνεχιστούν οι αποσπάσεις σε φορείς? δεν έχει γίνει β φάση σε αρκετούς φορείς?

καλησπέρα Ξέρει κανείς αν θα περιλαμβάνονται στις επικείμενες αποσπάσεις τα ΓΑΚ?

Οι ανακλήσεις αποσπάσεων γίνονται από αυτούς που τις ζητάνε.
 για παράδειγμα στα ΓΑΚ πήγε άτομο απλά γιατή ήθελε να είναι σπίτι του κοντά και μετά βρήκε άλλη θέση με άλλη απόσπαση και έκανε ανάκληση για να πάει στην νέα θέση.

Τέλος για το 2013-2014, επανεμφάνιση με επόμενο μήνυμα για το 2014-2015:

Καλησπέρα, μήπως ξέρεις κανείς αν θα βγάλουν αποσπάσεις για γακ και βιβλιοθήκες
ευχαριστώ

καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
όποιος πηρε αποσπαση σε φορείς (5-9-2014) αποδεσμεύεται άμεσα από το σχολείο η παραμένει για αντικαταστάτη.
ευχαριστώ

τι ισχύει με την αποδέσμευση από το σχολείο μετά την 1-9 για απόσπαση σε φορέα. υπάρχει κάποιος νόμος η εγκύκλιος για αυτο το θέμα
ευχαριστώ

Φιλική συμβουλή: γράψε και σε κανένα άλλο νήμα, δεν υπάρχουν μόνο τα ΓΑΚ στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος el noi de sucre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2260 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:37:49 μμ »
Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Αλλά ο καθένας δικαιούται να γράφει όπου θέλει και να τον ενδιαφέρουν συγκεκριμένα ζητήματα. Φρονηματισμός τέτοιου τύπου δε διευκολύνει την κουβέντα. Η οποία πρέπει να ανοίξει για τους φορείς που είναι και αυτοί του υπουργείου παιδείας με συγκεκριμένο έργο και αρκετοί από αυτούς κάνουν σοβαρή δουλειά που βοηθάει την επιστημονική έρευνα.
Όσο  για το θέμα δε λες κάτι παρά μόνο ότι έχει 2 πίνακες η αναστολή απόσπασης. δες που  είναι οι περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2261 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:48:12 μμ »
186496/Ε2/18-11-2014
Πίνακας Α: 26
Πίνακας Β: 26

186545/E1/18-11-2014
Πίνακας Α: 15
Πίνακας Β: 18

Μοιρασμένα τα κουκιά (πολύ ελαφριά υπεροχή του Πίνακα Β, δεν την λες και συντριπτική).

Αν κάτι με εκνευρίζει σε αυτό το forum είναι χρήστες που εγγράφονται ή εμφανίζονται σαν κομήτες και γράφουν μόνο όταν είναι να προσληφθούν σε κάποια φάση αναπληρωτών ή να λάβουν κάποια απόσπαση σε φορέα (και μάλιστα με ερώτηση, όχι συνεισφορά με πληροφορία). Είναι οι γνωστοί "παρτάκηδες" που δικαιούνται να γράφουν όπου θέλουν και να τους ενδιαφέρουν συγκεκριμένα ζητήματα. Στο χέρι σου (κυριολεκτικά) είναι να αποδείξεις ότι δεν ανήκεις σε αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος el noi de sucre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2262 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:56:56 μμ »
Δεν έχω να αποδείξω σε κανέναν τίποτα. Δεν έχεις όρεξη για συζήτηση ουσίας και εγώ δεν έχω χρόνο για να αντιπαράθεση. Καλό είναι να προσέχουμε τους χαρακτηρισμούς, ιδιαίτερα για ανθρώπους που δεν ξέρουμε. Άλλωστε οι συλλογικότητες δεν φτιάχνονται πάνω στα πληκτρολόγια και στα φόρουμ αλλά σε άλλους χώρους. Να τελειώσουμε σε παρακαλώ δεν βοηθάει αυτή η συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2263 στις: Ιούνιος 16, 2015, 05:53:19 μμ »
οι αιτήσεις μέχρι πέρσι γίνονταν ξεχωριστά. Πρώτα έβγαιναν νομίζω οι αποσπάσεις σε φορείς και νομίζω πως αφαιρείσαι από τον πίνακα για απόσπαση σε περιοχή (δηλαδή σε σχολείο). Αυτό πάντως με επιφύλαξη. Ωστόσο, μπορεί να αποσπαστείς σε φορέα και αν σε χρειάζονται σε σχολείο στη συνέχεια να σε στείλουν σε σχολείο της περιοχής που βρίσκεται ο φορέας.
Ευχαριστω!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2264 στις: Ιούνιος 16, 2015, 08:13:05 μμ »
οι αιτήσεις μέχρι πέρσι γίνονταν ξεχωριστά. Πρώτα έβγαιναν νομίζω οι αποσπάσεις σε φορείς και νομίζω πως αφαιρείσαι από τον πίνακα για απόσπαση σε περιοχή (δηλαδή σε σχολείο). Αυτό πάντως με επιφύλαξη. Ωστόσο, μπορεί να αποσπαστείς σε φορέα και αν σε χρειάζονται σε σχολείο στη συνέχεια να σε στείλουν σε σχολείο της περιοχής που βρίσκεται ο φορέας.

Όπως τα λες είναι συνάδελφε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2265 στις: Ιούνιος 18, 2015, 06:16:54 μμ »
Στο πολυνομοσχέδιο παραμένουν οι αρχικές εξαιρέσεις αποσπάσεων σε φορείς και προστίθενται στο τέλος 2 ακόμα περιπτώσεις: οι 3ετείς αποσπάσεις στον Εθνικό Οργανισμό Εξετάσεων και κάτι με την Εκκλησιαστική Εκπαίδευση (το οποίο δεν μου είναι σαφές τι ακριβώς είναι με το άρθρο στο οποίο παραπέμπει).

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2266 στις: Ιούνιος 19, 2015, 02:22:05 πμ »
Παιδιά εχω μία απορία για τον τρόπο που γίνονται οι αποσπάσεις.Θέλω να κάνω απόσπαση για σχολείο ένος νομού και για βιβλιοθήκη στον ίδιο νομό.Κάνω ξεχωριστές αιτήσεις και αν πάρω την απόσπαση για σχολείο του νομού μπορεί να βγεί και απόσπαση για βιβλιοθήκη μετά και να πάω εκεί?Τα ανακάτωσα λίγο ε??? :)

Συμπληρωματικά σε αυτά που λέει ο περαστικός....ναι οι αιτήσεις είναι ξεχωριστές...πρώτα, τουλάχιστον μέχρι πέρισυ, εξετάζονταν  οι αιτήσεις για απόσπαση σε φορείς και μετά οι αποσπάσεις σε σχολεία. Τώρα αν κάποιος έκανε και για φορείς και για σχολεία, επειδή οι αποσπάσεις σε φορείς βγαίνουν πρώτες, αν έπαιρνες απόσπαση για φορέα, αυτόματα έβγαινες από τον πίνακα των αιτουμένων απόσπασης σε σχολεία υποχρεωτικά...για αυτό και δεν εξετάζονται ταυτόχρονα...πρώτα βγαίνουν οι φορείς, ώστε μετά να βγουν οι αποσπάσεις στα σχολεία, με την αφαίρεση των αιτήσεων όσων πήραν απόσπαση σε φορείς.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2267 στις: Ιούνιος 19, 2015, 08:59:02 πμ »
Στο πολυνομοσχέδιο παραμένουν οι αρχικές εξαιρέσεις αποσπάσεων σε φορείς και προστίθενται στο τέλος 2 ακόμα περιπτώσεις: οι 3ετείς αποσπάσεις στον Εθνικό Οργανισμό Εξετάσεων και κάτι με την Εκκλησιαστική Εκπαίδευση (το οποίο δεν μου είναι σαφές τι ακριβώς είναι με το άρθρο στο οποίο παραπέμπει).

Αν θέλεις πες μου την άποψή σου: Για τους αποσπασμένους σε ΣΔΕ/ΙΕΚ (Διευθυντές, Υποδιευθυντές, θέσεις εκπαιδευτικών) υπάρχει εξαίρεση; Από τη διατύπωση νομίζω ότι δεν τους εξαιρεί. Δηλαδή 1/9 πρέπει να είναι στα σχολεία τους (η απόσπαση ήταν 2ετής, έως 31/08/2016).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.