*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι  (Αναγνώστηκε 7675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ωρομίσθιοι
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 22, 2007, 07:48:43 μμ »
ΕΝΑ ΖΗΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΩΝ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ

Είναι δυνατόν κάποιος ωρομίσθιος να παρουσιάζεται με προϋπηρεσία του προηγούμενου χρόνου μεγαλύτερη από 3,7 μηνών;
 

Σύμφωνα με την εγκύκλιο αναπληρωτών έτους 2007-08 του υπουργείου:
 

ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ
 

Σύμφωνα με την αριθμ. 202/2006 Πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, το ωράριο απασχόλησης των ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, που παρέχουν διδακτικό έργο με μία ή περισσότερες συμβάσεις στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης, δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό του υποχρεωτικού ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου και βαθμίδας εκπαίδευσης (ένδεκα (11) ώρες για τους κλάδους ΠΕ και ΤΕ01 ή δεκατέσσερις (14) ώρες για τον κλάδο ΔΕ01 της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και δώδεκα (12) ώρες για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση αντίστοιχα).

Σύμφωνα με την ίδια ως άνω Πράξη, οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, που απασχολούνται με συμβάσεις σε διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης, μπορούν να απασχολούνται μέχρι του συνόλου του υποχρεωτικού εβδομαδιαίου ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου και βαθμίδας εκπαίδευσης (κλάδοι ΠΕ είκοσι μία (21) ώρες, κλάδος ΤΕ01 είκοσι δύο (22) ώρες, κλάδος ΔΕ01 είκοσι οκτώ (28) ώρες για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και είκοσι τέσσερις (24) ώρες για τους κλάδους της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης).

Η απαγόρευση αυτή του ελεγκτικού συνεδρίου δεν εφαρμόστηκε κατά το σχολικό έτος 2006-07 με αποτέλεσμα χιλιάδες ωρομίσθιοι κυρίως ειδικότητες ΠΕ02,03,04 να υπερβούν τις 11 ώρες την εβδομάδα παρέχοντας διδακτικό έργο σε τμήματα του κανονικού προγράμματος (πρωινό) και σε τμήματα της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης.
 

Αυτό είναι εύκολο να διαπιστωθεί από τους πίνακες προϋπηρεσίας , κανένας ωρομίσθιος με 11 ώρες την εβδομάδα δεν μπορεί να έχει προϋπηρεσία άνω των 3,7 μηνών κατά το έτος 2006-07.
 

ΟΜΑΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ


www.alfavita.gr

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:18 »

Αποσυνδεδεμένος kon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 31, 2007, 03:27:06 μμ »
Γνωριζει κανεις να μας ενημερωσει, παρακαλω πολυ, εαν οι ωρομισθιοι σε πρωινο προγραμμα (οχι ΠΔΣ) επιλεγονται απο το ΥΠΕΠΘ με βαση τα μορια τους η' απο τις κατα τοπους Δευτεροβαθμιες,  με οτι αυτο συνεπαγεται?
Και κατι ακομη, ποτε ειδοποιουνται οι ωρομισθιοι να αναλαβουν?

Αποσυνδεδεμένος freedom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 31, 2007, 05:39:59 μμ »
κον, μιας και δούλεψα πέρισυ ωρομίσθια θα προσπαθήσω να σε διαφωτίσω. οι ωρομίσθιοι επιλέγονται με βάση τα μόριά τους και φυσικά τη σειρά επιλογής στην αίτησή τους. εμένα πέρισυ με καλέσανε από τη δευτεροβάθμια του Πειραιά - που παρεπιπτόντως δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή - τέλος νοεμβρίου, καθώς έπρεπε να αντικαταστήσω μια συνάδελφο με άδεια λοχείας. για την ακρίβεια, με πήρανε τηλέφωνο στο σπίτι, όπου με βρήκανε κατά τύχη, και μου είπαν ότι την επόμενη μέρα έπρεπε να παρουσιαστώ. μάλιστα μου την είπανε κιόλας, ότι με παίρνανε και την προηγούμενη μέρα και δε με βρίσκανε, λες και δεν είχα αφήσει κινητό κ έπρεπε να ήμουν αρχές δεκέμβρη πάνω από το τηλέφωνο περιμένοντας!!!οπότε φαντάζομαι ότι μπορεί να σε καλέσουν οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο σχολικό έτος. επίσης, τουλάχιστον στη περίπτωση μου δεν έπαιξε ρόλο μέσο και τέτοια πράγματα. καλό είναι να ρίξεις ένα τηλέφωνο στις διευθύνσεις που έχεις δηλώσει να τσεκάρεις εαν υπάρχουν από τώρα τίποτα ανάγκες. το ίδιο θα κάνω και εγώ...

καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος kon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 31, 2007, 10:20:47 μμ »
freedom, αφου σε ευχαριστησω, θα ηθελα να μαθω (εαν γνωριζεις) αν η επιλογη σου ως ωρομισθια (ησουν σε πρωινο προγραμμα η' ΠΔΣ?) εγινε απο το ΥΠΕΠΘ η' απο τη Δευτεροβαθμια του Πειραια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:18 »

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 12:22:14 πμ »
Γνωριζει κανεις να μας ενημερωσει, παρακαλω πολυ, εαν οι ωρομισθιοι σε πρωινο προγραμμα (οχι ΠΔΣ) επιλεγονται απο το ΥΠΕΠΘ με βαση τα μορια τους η' απο τις κατα τοπους Δευτεροβαθμιες,  με οτι αυτο συνεπαγεται?

Οι ωρομίσθιοι καλούνται με βάση των αριθμό μορίων που συγκεντρώνουν στους πίνακες.
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος freedom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 04, 2007, 09:38:52 πμ »
freedom, αφου σε ευχαριστησω, θα ηθελα να μαθω (εαν γνωριζεις) αν η επιλογη σου ως ωρομισθια (ησουν σε πρωινο προγραμμα η' ΠΔΣ?) εγινε απο το ΥΠΕΠΘ η' απο τη Δευτεροβαθμια του Πειραια?

δεν ήμουν σε ΠΔΣ, σε κανονικο προγραμμα του σχολειου. το σχολειο ήταν όμως απογευματινο (πρωην ΤΕΕ)για την επιλογη ο philologist εχει δικιο, με βαση τα μορια.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 04, 2007, 06:16:00 μμ »
Freedom επειδή και εγώ ειμαι Πειραια και έχω κάποια μορια, με πόσα μορια περιπου σε πήραν την περασμενη χρονια ωρομισθια? Για να ξερω τι ελπίδες έχω αν και φετος σίγουρα δεν θα ισχυει το ιδιο αφου έγινε ΑΣΕΠ και τα μορια των ωρομισθιων θα ειναι υψηλοτερα. Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 840
Σύνολο: 853

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.