*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 263567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« στις: Οκτώβριος 27, 2010, 04:18:50 μμ »
Παιδιά είναι παρανοικό αυτό που ζούμε!!!!!
Ενώ η Δοε βγάζει ανακοίνωση ότι θα πληρωθούμε μέχρι 15 Νοέμβρη http://www.alfavita.gr/artro.php?id=12788
η Διαμαντοπούλου βγαίνει στο Σκαι στις 26/10 και ανακοινώνει ότι θα πληρωθούμε μετά από 50 ημέρες!!!!!!http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=206662
Μας δουλεύουν???????? Διαμαρτυρηθείτε στους συλλόγους σας γιατί αυτοί ενδιαφέρονται μόνο για τους αναπληρωτές δασκάλους οι οποίοι θα πληρωθούν τη Δευτέρα!!!!!! Για μας δεν ενδιαφέρεται ΚΑΝΕΝΑΣ!Πρέπει να κάνουμε κάτι....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2010, 10:18:18 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 07:26:45 μμ »
της πρωτης φασης τη Δευτερα συμπληρωνουμε 50 μερες...

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 08:15:44 μμ »
Για να καταλαβω. Εννοουσε 50 ημέρες μετα την αρχή καθε φασης ? Α φαση + 50 ημερες ? Β φαση + 50 ημερες , κτ.λ. ?

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 09:56:37 μμ »
Για δειτε τη συνέντευξη καλύτερα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 10:16:58 μμ »
....."υπαρχουν διαδικαστικα θεματα που πρεπει να λυθουν με το ΕΣΠΑ.....τα θεματα αυτα θα λυθουν σε 50 ημερες περιπου και μετα θα αρχισει η πληρωμη των αναπληρωτων".....τα συμπεράσματα δικά σας!

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 10:17:34 πμ »

Δυστυχώς κανένα νεότερο...

Από υπουργείο δεν δίνουνε καμία σαφή απάντηση.
Από το γραφείο λένε ότι οι διαδικασίεςπληρωμής για τους αναπληρωτές αισθητικής αγωγής  έχουνε παγώσει.
Πληροφορικής, ξενόγλωσσοι και όλοι οι υπόλοιποι πληρώνονται κανονικά Νοέμβριο.
Αλήθεια, μόνο οι της αισθητικής αγωγής έχουμε προσληφθεί μέσω ΕΣΠΑ? Το γνωρίζει κανείς αυτό?
Γιατί αν δεν είμαστε οι μόνοι και οι άλλες ειδικότητες είναι και αυτές μέσω ΕΣΠΑ, αλλά πληρώνονται κανονικά, τότε σαφώς το πρόβλημα δεν προκύπτει λόγω κωλύματος στις διαδικασίες πληρωμής μέσω ΕΣΠΑ, αλλά μας δουλεύουνε κανονικότατα...

Υπέροχα...

 :)

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 04:11:22 μμ »
millhaven πότε επικοινώνησες με το υπουργείο ? αν είναι έτσι , την κάτσαμε κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 09:03:54 πμ »
Καλημέρα :)

Ιο, συγγνώμη που δεν σου απάντησα. Τώρα το είδα.
Λοιπόν, πριν από λίγο επικοινώνησα με ΥΠΕΠΘ (Πετροπούλου). Μου είπε ότι δεν έχουνε ξεκινήσει ακόμα να στέλνουνε τους οδηγούς πληρωμής μας στα γραφεία. Όταν γίνει αυτό, τα γραφεία θα πρέπει να τους στείλουνε τις φόρμες συμπληρωμένες για κάθε εκπαιδευτικό, να τις τσεκάρουνε στο υπουργείο και αν δεν υπάρχουνε λάθη, τότε θα δίνεται η εντολή για την πληρωμή μας. Το πόσο γρήγορα θα "τσουλάει" όλο αυτό θα εξαρτηθεί πλέον απο τα γραφεία. Η διαδικασία αυτἠ θα επαναλαμβάνεται κάθε μήνα.Γίνονται, είπε προσπάθειες να έχουμε πληρωθεί μέσα στον Νοέμβριο. Γενικά, κατάλαβα ότι προσπαθούνε να πετάξουνε το μπαλάκι στα γραφεία, για να μην τους πρήζουμε...Στην ερώτηση για το αν θα πληρωνόμαστε κάθε μήνα και όχι ανά δίμηνο/τρίμηνο, η απάντηση ήταν μάλλον κάθε μήνα.
Μέσω ΕΣΠΑ τέλος είναι οι της αισθητικής αγωγής, η Β' φάση των πληροφορικάριων και οι της αγγλικής.

Ο Νοέμβρης προβλέπεται να είναι δύσκολος μήνας...
Ίσως αν πιέζαμε πιο μαζικά, τα πράγματα να ήτανε καλύτερα...

 :)

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 10:56:34 πμ »
Να πω κατι προς ενημερωση τυχον ενδιαφερομενων. Για τις αναπληρωτριες θηλαζουσες μητερες ισχυει το δικαιωμα του μειωμενου ωραριου και μονο αυτου (οχι εξαμηνο ΟΑΕΔ) (αφηνω ασχολιαστη αυτη την αντιμετωπιση).

Οσες αναπληρωτριες ειναι μεσω ΕΣΠΑ δεν εχουν ΟΥΤΕ αυτο το δικαιωμα!!! Δε δικαιουνται το μειωμενο ωραριο!!! Καλο? Βεβαια μπορει καποια κοπελα να επικαλεστει το νομο που της δινει το δικαιωμα και να παει δικαστικως. Τι να πω?
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος m.s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 02:16:29 μμ »
Καλημέρα :)

Ιο, συγγνώμη που δεν σου απάντησα. Τώρα το είδα.
Λοιπόν, πριν από λίγο επικοινώνησα με ΥΠΕΠΘ (Πετροπούλου). Μου είπε ότι δεν έχουνε ξεκινήσει ακόμα να στέλνουνε τους οδηγούς πληρωμής μας στα γραφεία. Όταν γίνει αυτό, τα γραφεία θα πρέπει να τους στείλουνε τις φόρμες συμπληρωμένες για κάθε εκπαιδευτικό, να τις τσεκάρουνε στο υπουργείο και αν δεν υπάρχουνε λάθη, τότε θα δίνεται η εντολή για την πληρωμή μας. Το πόσο γρήγορα θα "τσουλάει" όλο αυτό θα εξαρτηθεί πλέον απο τα γραφεία. Η διαδικασία αυτἠ θα επαναλαμβάνεται κάθε μήνα.Γίνονται, είπε προσπάθειες να έχουμε πληρωθεί μέσα στον Νοέμβριο. Γενικά, κατάλαβα ότι προσπαθούνε να πετάξουνε το μπαλάκι στα γραφεία, για να μην τους πρήζουμε...Στην ερώτηση για το αν θα πληρωνόμαστε κάθε μήνα και όχι ανά δίμηνο/τρίμηνο, η απάντηση ήταν μάλλον κάθε μήνα.
Μέσω ΕΣΠΑ τέλος είναι οι της αισθητικής αγωγής, η Β' φάση των πληροφορικάριων και οι της αγγλικής.

Ο Νοέμβρης προβλέπεται να είναι δύσκολος μήνας...
Ίσως αν πιέζαμε πιο μαζικά, τα πράγματα να ήτανε καλύτερα...

 :)



καλημερα κ καλο μηνα!ειμαι καινουργια, αλλα εχω νεα! εννοειται οτι στην α'βαθμια της περιοχης μου (Αρτα) δεν εχουν ιδεα ποτε θα πληρωθουμε, αλλα σημερα μου ειπαν οτι αν δεν παρουμε τις συμβασεις μας δεν θα υπαρξει μισθοδοσια! ετσι λοιπον, οι 3 αναπληρωτες της περιοχης αποφασισαμε απο σημερα να κανουμε "λευκη απεργια" !!!βρισκομασταν στο σχολειο αλλα δεν καναμε μαθημα! φυσικα δεν θα αναλαβουμε κ καμια υποχρεωση (πχ. γιορτη 17ης Νοεμβριου), μεχρι να πληρωθουμε! αυτη ειναι, πιστευω, μια μαζικη κινητοποιηση, κ αν θελετε να αλλαξουμε κατι ξεκινηστε στα σχολεια σας απο αυριο!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2010, 02:18:12 μμ από m.s »

Αποσυνδεδεμένος statkats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 02:23:50 μμ »
Το πότε θα πληρωθούμε εξαρτάται από εμάς. Αν κινητοποιηθούμε θα πληρωθούμε άμεσα. Αν εξακολουθήσουμε να κοιτάμε Πρετεντέρη και να σχολιάζουμε ιντερνετικά σε φόρουμ, μάλλον θα πληρωθούμε το επόμενο Πάσχα. Ο καθένας και προσωπικά και συλλογικά σαν κλάδος, όπως στρώνει, θα κοιμηθεί.

Αποσυνδεδεμένος fani-11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 02:36:52 μμ »
Τελικά τι θα γίνει, μας δουλεύουν κανονικά; Οι ΑΜΩ είναι ωρομίσθιοι; Θα υπογράφουν παρουσιολόγιο και δεν θα πληρώνονται για τις αργίες; Έφτασαν καταστάσεις για υπογραφές χωρίς την 28η Οκτ., οι διευθυντές των σχολείων ζητούν να υπογράψουμε ενώ κανένας μας δεν έχει υπογράψει μέχρι τώρα σύμβαση. Εγώ δεν υπογράφω κανένα παρουσιολόγιο πρίν να υπογράψω σύμβαση που να ξεκαθαρίζει τα πάντα. Είναι ξεκάθαρος εμπαιγμός. Μας κοροιδεύουν κανονικότατα. Μιλάμε για κοιμισμένα όντα εκεί στο υπουργείο. Για μα...ες μας έχουν. Να μη υπογράψει κανείς παρουσιολόγιο μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Να πάρουν θέση οι σύλλογοι όλων των ειδικοτήτων ΑΜΩ για το θέμα και να δοθεί ξεκάθαρη απάντηση από το υπουργείο.     

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 03:20:03 μμ »
Μίλησα κ εγώ με Πετροπουλου η οποία είπε ότι είναι θέμα ημερών να υπογραφούν οι φάκελοι κ να πάνε στις Δ/νσεις .... και από εκεί θα αρχίσει η πληρωμή μας!! για να δούμε....είμαι πολύ εξαγριωμένη με τον τρόπο που μας αντιμετωπίζουν.... >:(

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 04:10:32 μμ »
Η  απελπιστική κατάσταση όσο αφορά την πληρωμή μας και οι "απαντήσεις" του υπουργείου μου θυμίζουν την " shocking" έκφραση...

"Παπάγια" είπε ο τσευδός και έφυγε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159630
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.