*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 265532 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #406 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 04:52:23 μμ »
Εγώ δεν διαφώνησα σε τίποτα από όσα λες. Η μόνη μου αμφιβολία είναι στο κατα πόσο θα μας πέρναγαν στον τακτικό προϋπολογισμό. Προφανώς θεωρώ ότι είναι παράνομοι και ότι πρέπει να διασφαλιστούμε. Γι' αυτό και δεν έχω υπογράψει τίποτα. Παραπάνω έγραψα ότι το ζήτημα είναι ότι δεν έχει τροποποιηθεί η σύμβαση και συνεπώς δε μας καλύπτει. Δε βλέπω που υπάρχει αντίθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:01 »

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #407 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 05:01:40 μμ »
για δείτε κι εδώ

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1640%3A25-10-10-&catid=78%3Adhlwseis&Itemid=806&lang=el


"οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι εργάζονται στα 800 Ολοήμερα Σχολεία – αλλά και σε άλλα σχολεία – και πληρώνονται από το ΕΣΠΑ έχουν τα ίδια εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα και βεβαίως την ίδια προσμέτρηση της προϋπηρεσίας τους με τους άλλους αναπληρωτές."
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #408 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 05:26:44 μμ »
για δείτε κι εδώ

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1640%3A25-10-10-&catid=78%3Adhlwseis&Itemid=806&lang=el


"οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι εργάζονται στα 800 Ολοήμερα Σχολεία – αλλά και σε άλλα σχολεία – και πληρώνονται από το ΕΣΠΑ έχουν τα ίδια εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα και βεβαίως την ίδια προσμέτρηση της προϋπηρεσίας τους με τους άλλους αναπληρωτές."


Μην ξεχνάς ότι κι ο ΓΑΠ είχε πει ότι "λεφτά υπάρχουν". 
Πάντως όσον αφορά την προϋπηρεσία μας, ας μην ξεχνάμε ότι στις οδηγίες του υπουργείου για τη μισθοδοσία μας αναφερόταν το εξής:

"Για τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι προσλαμβάνονται στο πλαίσιο του παρόντος προγράμματος δεν εφαρμόζεται το άρκ. 22 του ν. 3577 (ΦΕΚ 130) καθώς αυτοί δεν προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί αλλά ως εκπαιδευτικοί στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενης Πράξης με χρήση των Ενιαίων Πινάκων Αναπληρωτών και μοριοδοτούνται κατ’ αναλογία των αναπληρωτών εκπαιδευτικών".

Αν η προϋπηρεσία μας προσμετρά το ίδιο, αν δηλαδή όντως αναγνωρίζεται ως προϋπηρεσία προσφερθείσα σε δημόσιο σχολείο, δεν θα χρειαζόταν αυτή η υποσημείωση.

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #409 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 05:35:56 μμ »
kc δεν υπάρχει αντίθεση. Μεταφέρω τα συμπεράσματα των συνελεύσεων και των συζητήσεων δεκάδων συναδέλφων, μετά και την κουβέντα που κάναμε με νομικό. Δεν απαντούσα σε σένα :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:01 »

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #410 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 05:43:45 μμ »
kc δεν υπάρχει αντίθεση. Μεταφέρω τα συμπεράσματα των συνελεύσεων και των συζητήσεων δεκάδων συναδέλφων, μετά και την κουβέντα που κάναμε με νομικό. Δεν απαντούσα σε σένα :)

Οκ  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #411 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 06:19:04 μμ »
είναι ολοφάνερο ότι πρόκειται για σύμβαση έργου και αυτό προσπαθούν να μας το σερβίρουν σιγά-σιγά.

Αποσυνδεδεμένος kkamou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #412 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 06:51:19 μμ »
http://www.pesyth.gr/images/APANTHSH.jpg
Αυτο το site λυνει πολλες αποριες αλλα εχω ενα προβλημα.
μεσα λεει οτι ο πανελληνιος συλλογος θεατρολογων το εστειλε το ερωτημα 16/11 και το υπουργειο παιδειας απαντησανε 17/11 δδηλαδη 17νοεμβριου δηλαδη μερα αργιας για την παιδεια.
Αλλες φορες το υπουργειο δεν απανταει ουτε καν στα τηλεφωνα και ξαφνικα τους επιασε η καψα και απαντησαν μεσα σε μια μερα και αυτη τυχαινε να ειναι μερα αργιας...

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #413 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 07:21:13 μμ »
Ελπίζω αυτές οι διαβεβαιώσεις να καλύπτουν και τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ για την παράλληλη στήριξη.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #414 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 07:29:55 μμ »
παιδια δικαιουμαι να κανω απεργια αυριο? με καλεσαν 1η Νοεμβρη με ΕΣΠΑ αλλα δεν ειμαι γραμμενη στην ΠΕΑΕ. Ο ανδρας μου φοβαται μηπως βρω κανενα μπελα...
ας απαντησει καποιος που να ξερει σιγουρα παρακαλω....!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2010, 07:49:54 μμ από catwoman »

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #415 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 07:47:19 μμ »
Δεν έχει καμία σχέση αν είσαι γραμμένη στην ΠΕΑΕ. Η απεργία είναι νόμιμο και κατοχυρωμένο δικαίωμα κάθε εργαζόμενου. Η ΔΟΕ κήρυξε την απεργία, η οποία εκπροσωπεί τους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας. Ταυτόχρονα η απεργία στηρίζεται και από την ΟΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος vivi ΠΕ06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #416 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 09:19:52 μμ »
γεια σας!ειμαι καινουργια στο φορουμ.θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση και θα παρακαλουσα να μου απαντησει καποιος που γνωριζει.ανηκω κι εγω στους αναπληρωτες εσπα και θα ηθελα αυριο να απεργησω.ξερετε αν θα επρεπε να εχουμε ενημερωσει απο παρασκευη για να μπορεσουμε να συμμετεχουμε στην απεργια?θα ηθελα εγκυρη απαντηση δεδομενου οτι ο διευθυντης μου ειναι αρκετα αυστηρος και δε θα ηθελα να δημιουργηθει θεμα...

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #417 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 09:27:27 μμ »
γεια σας!ειμαι καινουργια στο φορουμ.θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση και θα παρακαλουσα να μου απαντησει καποιος που γνωριζει.ανηκω κι εγω στους αναπληρωτες εσπα και θα ηθελα αυριο να απεργησω.ξερετε αν θα επρεπε να εχουμε ενημερωσει απο παρασκευη για να μπορεσουμε να συμμετεχουμε στην απεργια?θα ηθελα εγκυρη απαντηση δεδομενου οτι ο διευθυντης μου ειναι αρκετα αυστηρος και δε θα ηθελα να δημιουργηθει θεμα...
Δεν ενημερωνεις κανεναν...απλα απεργεις.

Αποσυνδεδεμένος vivi ΠΕ06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #418 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 09:33:05 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση!απλα ανησυχω γιατι εχω μαθημα πρωτη ωρα..ξερεις τι γινεται με την ταξη μου σε αυτη την περιπτωση?θα χρειαστει καποιος συναδελφος να την αναλαβει ή απλα θα μεινει στο προαύλιο?
 

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #419 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 10:00:07 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση!απλα ανησυχω γιατι εχω μαθημα πρωτη ωρα..ξερεις τι γινεται με την ταξη μου σε αυτη την περιπτωση?θα χρειαστει καποιος συναδελφος να την αναλαβει ή απλα θα μεινει στο προαύλιο?
 

Συνήθως αναλαμβάνει κάποιος δάσκαλος κάτι που δεν πρέπει να συμβαίνει όμως όταν οι ώρες κενού είναι από απεργία
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 715
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.