*

Αποστολέας Θέμα: Δηλαδή, δικαιούνται άδεια και οι αποσπασμένοι στους φορείς για τις 3 Νοέμβρη;  (Αναγνώστηκε 1609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=9723
τι συμπέρασμα βγάζετε;ισχύει μόνο για όσους υπηρετούν σε σχολείο ή και τους αποσπασμένους δε φορείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=9723
τι συμπέρασμα βγάζετε;ισχύει μόνο για όσους υπηρετούν σε σχολείο ή και τους αποσπασμένους δε φορείς;
Για τις εκλογές των αιρετών των εκπαιδευτικών, δικαιούται άδεια κάθε εκπαιδευτικός, άσχετα που δουλεύει, εφόσον πάει να ψηφίσει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΓΓΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΟΣΟΥ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ; ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΗ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ! Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ,ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ, ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕς !!!!

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συναδέλφισσα προφανώς αυτός που σου είπε ότι δε δικαιούσαι άδεια για τις εκλογές ή σου κάνει πλάκα ή δεν έχει ιδέα. Οι αποσπασμένοι μπορούν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα στο μέρος που είναι αποσπασμένοι για τους υποψήφιους του ΠΥΣΔΕ, ΑΠΥΣΔΕ και ΚΥΣΔΕ της περιοχής στην οποία είναι αποσπασμένοι εφόσον προσέλθουν στο εκλογικό κέντρο με την ταυτότητά τους.Εκεί αν δε είναι καταγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους (που λογικά πρέπει να είναι ) γράφονται εκείνη τη στιγμή και ψηφίζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Δηλαδή τα σχολεία την Τετάρτη δε θα λειτουργήσουν? Προσωπικά είμαι αναπληρωτής πληροφορικής σε περιοχή που βρίσκεται 1 ώρα απόσταση από τη μόνιμη κατοικία μου. Αν δεν πάω να ψηφίσω τότε υποτίθεται ότι πρέπει να κάτσω να κάνω μάθημα? Αλλά αν όλοι οι δάσκαλοι δεν είναι εκεί σε ποιον να κάνω μάθημα ? Μπορεί να μου λύσει κάποιος αυτή την απορία μπας και γλιτώσω το 20ευρω για τις βενζίνες ...

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Τα σχολεία την Τετάρτη δεν λειτουργούν. Τυπικά, είσαι υποχρεωμένος να πας να ψηφίσεις, δεδομένου ότι πρόκειται για άδεια και όχι για αργία. Μέχρι τώρα, δεν έχει γίνει ποτέ έλεγχος. Επειδή όμως φέτος βλέπω το υπουργείο λίγο αγριεμένο και η Αννούλα έχει μια τάση να θέλει να μας βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι, ίσως να γίνει φέτος έλεγχος. Οι εκλογές είναι της διοίκησης, συνεπώς οι καταστάσεις των ψηφισάντων θα βρίσκονται στα χέρια της δευτεροβάθμιας, άρα ο έλεγχος είναι πολύ εύκολος. Εξαρτάται από τις διαθέσεις του υπουργείου. Εγώ πάντως προτείνω να πας, για να είσαι καλυμμένος.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Τα σχολεία την Τετάρτη δεν λειτουργούν. Τυπικά, είσαι υποχρεωμένος να πας να ψηφίσεις, δεδομένου ότι πρόκειται για άδεια και όχι για αργία. Μέχρι τώρα, δεν έχει γίνει ποτέ έλεγχος. Επειδή όμως φέτος βλέπω το υπουργείο λίγο αγριεμένο και η Αννούλα έχει μια τάση να θέλει να μας βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι, ίσως να γίνει φέτος έλεγχος. Οι εκλογές είναι της διοίκησης, συνεπώς οι καταστάσεις των ψηφισάντων θα βρίσκονται στα χέρια της δευτεροβάθμιας, άρα ο έλεγχος είναι πολύ εύκολος. Εξαρτάται από τις διαθέσεις του υπουργείου. Εγώ πάντως προτείνω να πας, για να είσαι καλυμμένος.

Συγνώμη κιόλας αλλά τι μπορεί να μου κάνουν δηλαδή ? Να μου κόψουν π.χ. ένα μεροκάματο ? Με γεια τους με χαρά τους. Αν είναι να γλιτώσω την ταλαιπωρία ...

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Φαντάζομαι ότι το χειρότερο είναι να βγεις αδικαιολογήτως απών και να χάσεις το μεροκάματο. Προσωπικά, εμένα με απασχολεί η επικοινωνιακή διάσταση του θέματος. Ψάχνει που ψάχνει να βρει τρόπους η Αννούλα να λέει ότι δεν δουλεύουμε, αν είναι μεγάλο το ποσοστό των μη ψηφισάντων που έκαναν χρήση της άδειας τους, φανταστείτε τι θα πουν οι καλοθελητές στα κανάλια. Στο κάτω κάτω, είναι κατάκτηση του κλάδου να εκλέγει κάποια από τα μέλη των συμβουλίων που διοικούν την εκπαίδευση, ανεξάρτητα από τις καταχρήσεις που έχουν κατά καιρούς γίνει. Βαλλόμαστε από παντού ως κλάδος, ας μην απεμπολούμε τόσο εύκολα τα κεκτημένα μας.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Άλλη πληροφορία για το αν ισχύει η άδεια και για τους αποσπασμένους σε φορείς;βλέπω να υπάρχει διάσταση απόψεων. αλλά θα πρέπει να πρόκειται καθαρά γα το τι λέει η εγκύκλιος και όχι πως την ερμηνευέι ο κάθε προιστάμενος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159762
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 248
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.