*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 15180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 07:46:58 μμ »
Να ρωτήσω κάτι παιδιά : Μαθηματικούς προσλαμβάνουν τα ΙΕΚ ;


Οπως είπε και ο/η συνάδελφος τα πράγματα "παίζουν" απο ΙΕΚ σε ΙΕΚ.
Εμάς μας είπαν την πρόοδο μεταξύ 7ης-8ης εβδομάδας.
Ύλη στο μάθημα (Στο ένα ΙΕΚ) μου έδωσαν αναλυτικότατη!!
Περιορισμός (στο ίδιο ΙΕΚ) στις φωτοτυπίες δεν υπάρχει. Στέλνω με email το φυλλάδιο που ετοιμάζω (και συνήθως είναι για τις επόμενες 1-2 εβδομάδες ότι θα διδάξω) και όταν πάω μου το έχουν έτοιμο (συγκεκριμένα είχα εμπνευση και έφτιαξα φυλλάδιο 12σέλιδο και δεν παραπονέθηκε κανείς και με τα παιδιά το βγάλαμε σε 2 ώρες!!!!! :D :D :D) .

Στο 2ο ΙΕΚ που έχω και εκεί κάποιες ώρες είναι ο ορισμός της ανοργανωσιάς. Φωτοτυπίες δεν σου βγάζουν. Τα φυλλάδια τα εκτυπώνουμε ΕΜΕΙΣ απο το σπίτι μας για 30 άτομα! Ύλη.... να μην το σχολιάσω. Για τον φάκελο κτλ τα έμαθα απο την ενημερωτική συνάντηση του 1ου ΙΕΚ.

Αν τύχεις σε συνενοήσιμους ανθρώπους να κάνεις το σταυρό σου. Σκέφτομαι στο επόμενο εξάμηνο να μην κάνω αίτηση στο 2ο ξανά γιατί δεν γίνεται να δουλεύω 2 ώρες και να πληρώνω εγώ τις φωτοτυπίες 30 παιδιών.

Όσο για τους βαθμούς.... ναι, μία ελαστικότητα υποθέτω είναι απαραίτητη. Εκτός αν κάνεις το εξής. Στο τέλος κάθε μαθήματος να τους λες "αυτό -κάτι σημαντικό που δίδαξες εκείνη την ημέρα- θα είναι θέμα στην πρόοδο.
μέσα σε 7 εβδομάδες έχεις αυτομάτως 7 θέματα τουλάχιστον να διαλέξεις.  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:49 »

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 08:41:54 μμ »
Να ρωτήσω κάτι παιδιά : Μαθηματικούς προσλαμβάνουν τα ΙΕΚ ;


Ανάλογα με τις ειδικότητες που λειτουργούν στα ΙΕΚ, αν υπάρχει μάθημα που μπορεί να κάνει μαθηματικός και βέβαια τον προσλαμβάνουν. Στη σελίδα του ΟΕΕΚ στο αναλυτικό πρόγραμμα για κάθε ειδικότητα, στο τέλος έχει συνήθως προσοντολόγιο όπου λέει τι πτυχία ζητάνε για κάθε μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 08:46:01 μμ »
Επίσης να συμπληρώσω ότι όταν ανέλαβα...υπέγραψα ότι πήγα (όχι σύμβαση...δεν έχω υπογράψει και δεν ξέρω και πότε υπογράφουν.....)....μου είπαν δεν έχει ύλη και με έστειλαν στους διαδρόμους μόνη μου να ψάχνω την αίθουσα και έναν φάκελο που δεν ήξερα καν τί είναι.....ρώτησα τον προηγουμενο καθηγητή και ευτυχώς ο άνθρωπος μου εξήγησε τί είναι αυτος ο περιβοήτος φάκελος...ένα παρουσιολόγιο και το βιβλίο ύλης...αυτή ήταν η ενημέρωσή μου.
καλησπέρα,θα σε φωνάξουν κάποια στιγμή και για να υπογράψεις τη σύμβαση.αν δεις ότι αργούν επικοινώνησε με το Οικονομικό.


Δεν έχουν υπογραφεί συμβάσεις και όσες υπογράφησαν είναι άκυρες. Έστειλε μύνημα ο ΟΕΕΚ να μην υπογραφούν. Ο ΟΕΕΚ κλείνει και προφανώς περιμένουν να δουν ποια θα είναι η διάδοχη κατάσταση για να αναφέρεται στις συμβάσεις και να αναλάβει και το οικονομικό σκέλος

Αποσυνδεδεμένος mery

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 08:33:08 πμ »
Στο ΙΕΚ που είμαι πήραν μαθηματικό και κάνει μάθημα στατιστικής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:49 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 08:08:42 μμ »
ασφαλώς και μπορούν να διδάξουν μαθηματικοί
για παράδειγμα στην ειδικότητα ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
http://www.oeek.gr/html/CG-specialty2.asp?id=2&id2=1
υπάρχουν τα μαθήματα ΒΙΟΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ Ι,ΙΙ λογικό να τα διδάσκουν μαθηματικοί
υπάρχει τόσο σε δημόσια όσο και ιδιωτκά ιεκ όπως μπορείς να δεις από την παραπάνω σελίδα.
θα πρέπει να βρεις ένα ιεκ που την διδάσκει και το κατάλληλο εξάμηνο να κάνεις αίτηση.
πιθανότατα να υπάρχει μεγάλος συναγωνισμός για τις ώρες μεταξύ των εκπαιδευτών,αλλά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια αίτηση. :)

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:43:08 πμ »
Πράγματιι δεν έχουν υπογραφεί ακόμα συμβάσεις επειδή κλέινει ο ΟΕΕΚ και περνάν τα ΙΕΚ στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Παιδείας.
Εμάς μας μοίρασαν νέα φυλλάδια να συμπληρώσουμε τα στοιχεία μας, γιατί τα άλλα δεν ισχύουν. έτσι μας είπαν....
Διάβασα όλα όσα γράψατε για τις προόδους, αλλά νομίζω πως φέτος τα πράγματα άλλαξαν. Μέχρι πέρσι ήταν στην ευχέρεια του καθενός να βάζει ό,τι θέματα θέλει. Φέτος μου είπαν ότι τα μονόωρα  και τα δύωρα μαθήματα εξετάζονται μία ώρα ενώ τα 3ωρα και 4ωρα 2. όσο για την πρόοδο μου είπαν ότι ή θα είναι μέχρι 4 ερωτήσεις ανάπτυξης ή 25 πολλαπλής.
Μήπως κάποιος από εσάς ξέρει πού μπορώ να βρω την εγκύκλιο να τη διαβάσω, γιατί δεν τους πολυέχω εμπιστοσύνη (εννοώ το διευθυντή και το μόνιμο προσωπικό, γιατί γενικά βαριούνται πολύυυυυυυυυυυυυυυ) ;;;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 02:01:20 μμ »
Πράγματιι δεν έχουν υπογραφεί ακόμα συμβάσεις επειδή κλέινει ο ΟΕΕΚ και περνάν τα ΙΕΚ στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Παιδείας.
Εμάς μας μοίρασαν νέα φυλλάδια να συμπληρώσουμε τα στοιχεία μας, γιατί τα άλλα δεν ισχύουν. έτσι μας είπαν....
Διάβασα όλα όσα γράψατε για τις προόδους, αλλά νομίζω πως φέτος τα πράγματα άλλαξαν. Μέχρι πέρσι ήταν στην ευχέρεια του καθενός να βάζει ό,τι θέματα θέλει. Φέτος μου είπαν ότι τα μονόωρα  και τα δύωρα μαθήματα εξετάζονται μία ώρα ενώ τα 3ωρα και 4ωρα 2. όσο για την πρόοδο μου είπαν ότι ή θα είναι μέχρι 4 ερωτήσεις ανάπτυξης ή 25 πολλαπλής.
Μήπως κάποιος από εσάς ξέρει πού μπορώ να βρω την εγκύκλιο να τη διαβάσω, γιατί δεν τους πολυέχω εμπιστοσύνη (εννοώ το διευθυντή και το μόνιμο προσωπικό, γιατί γενικά βαριούνται πολύυυυυυυυυυυυυυυ) ;;;

μην μου πεις οτι θα εχουμε νεο ΟΑΕΔ με αναδρομικη αναγνωριση προυπηρεσιας???

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 02:04:25 μμ »
Πράγματιι δεν έχουν υπογραφεί ακόμα συμβάσεις επειδή κλέινει ο ΟΕΕΚ και περνάν τα ΙΕΚ στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Παιδείας.
Εμάς μας μοίρασαν νέα φυλλάδια να συμπληρώσουμε τα στοιχεία μας, γιατί τα άλλα δεν ισχύουν. έτσι μας είπαν....
Διάβασα όλα όσα γράψατε για τις προόδους, αλλά νομίζω πως φέτος τα πράγματα άλλαξαν. Μέχρι πέρσι ήταν στην ευχέρεια του καθενός να βάζει ό,τι θέματα θέλει. Φέτος μου είπαν ότι τα μονόωρα  και τα δύωρα μαθήματα εξετάζονται μία ώρα ενώ τα 3ωρα και 4ωρα 2. όσο για την πρόοδο μου είπαν ότι ή θα είναι μέχρι 4 ερωτήσεις ανάπτυξης ή 25 πολλαπλής.
Μήπως κάποιος από εσάς ξέρει πού μπορώ να βρω την εγκύκλιο να τη διαβάσω, γιατί δεν τους πολυέχω εμπιστοσύνη (εννοώ το διευθυντή και το μόνιμο προσωπικό, γιατί γενικά βαριούνται πολύυυυυυυυυυυυυυυ) ;;;

μην μου πεις οτι θα εχουμε νεο ΟΑΕΔ με αναδρομικη αναγνωριση προυπηρεσιας???
ειναι σιγουρο οτι περναει στο υπουργείο παιδειας?????????????

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 03:18:19 μμ »
Σίγουρη. Μου το είπαν στο ΙΕΚ. Άλλωστε γι' αυτό δεν υπογράψαμε ακόμη.
Δεν πιστεύω πάντως να συμβεί ό,τι και με τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ. Θα είναι πολύ χοντρό
Εν πάση περιπτώσει, μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω την εγκύκλιο για το πώς θα είναι τα θέματα της προόδου;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2010, 03:20:11 μμ από psira »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 08:42:18 μμ »
Σίγουρη. Μου το είπαν στο ΙΕΚ. Άλλωστε γι' αυτό δεν υπογράψαμε ακόμη.
Δεν πιστεύω πάντως να συμβεί ό,τι και με τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ. Θα είναι πολύ χοντρό
Εν πάση περιπτώσει, μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω την εγκύκλιο για το πώς θα είναι τα θέματα της προόδου;

εμενα παντως δεν μου ειπαν τιποτα για την μορφη των εξετασεων της προοδου, περυσι εγραψα το δικο μου τεστ και για την προοδο και για το τελος και κανενας δεν μου ειπε τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος mery

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:41:21 μμ »
Πράγματι τα ΙΕΚ περνάνε στο Υπουργείο Παιδείας και ο ΟΕΕΚ καταργείτε. Για το λόγο αυτό το κάθε ΙΕΚ έστειλε τις καταστάσεις με τα δεδουλευμένα μέχρι τον Ιούνιο 2010 για να πληρωθούμε μέχρι τα Χριστούγεννα!!!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 08:52:39 μμ »
το σαββατο πηγα σε ατμ κ δεν ειδα τπτ. μονο καπου 200 ευρω που ειχαν βαλει στις αρχες του καλοκαιριου. δουλεψα το 2007 - 2008. δεν νομιζω να ειναι μονο τοσα τα δεδουλευμενα μου  >:(

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 10:57:50 μμ »
Ο όγκος της δουλειάς είναι τεράστιος και τα άτομα ελάχιστα!!! Φανταστείτε οτι πολλά ΙΕΚ είχαν να πληρώσουν από το Φεβρουάριο του 2008. Όλες αυτές οι μισθοδοσίες πρέπει να ελεγχθούν μια προς μια. Πριν την νεα χρονιά είναι δύσκολο να γίνουν πληρωμες

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 11:38:17 μμ »
Πάντως ρώτησα στο ΙΕΚ που είμαι... και μου είπαν πως ΗΔΗ πέρασαν στο Υπουργείο Παιδείας. (ΠΡΟΣΟΧΗ.... ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ, ΣΑΣ ΛΕΩ!)
Οι προσλήψεις του νέου εξαμήνου παίζει να γίνουν και απο πίνακες αναπληρωτών (αυτό είναι το μοναδικό καλό) και πως απο αυτούς και μετά παίζει (ή μάλλον αν οι προσλήψεις όντως γίνουν έτσι θα είναι σίγουρο) ότι η προυπηρεσία θα μετράει.
Τώρα δεν ξέρω αν θα μετράει αναδρομικά (στυλ ΟΑΕΔ).
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159872
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.