*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 4405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« στις: Νοέμβριος 03, 2010, 12:26:58 πμ »
    Στην Γ' φάση αναπληρωτών που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα δεν έγινε καμία πρόσληψη αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου στα δωδεκάνησα. Μετά από επικοινωνία μου με την διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης δωδεκανήσου ενημερώθηκα ότι τα ολοήμερα είναι σχεδόν άδεια (υπάρχουν γύρω στις 280 ώρες κενές). Σε ερώτησή μου γιατί δεν ενημέρωσαν το υπουργείο για την ύπαρξη κενών μου απάντησαν ότι ήθελαν να καλέσουν ωρομισθίους και όχι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου!!! Προφανώς ήθελαν να βολέψουν κάποιους ντόπιους από τον πίνακα ωρομισθίων ο οποίος συντάσσεται ανά περιφέρεια και δεν ήθελαν αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου οι οποίοι προέρχονται από πίνακα που περιλαμβάνει όλη την ελλάδα. Οι τύποι είναι τόσο άσχετοι που θεωρούσαν ότι μπορούν να πάρουν ωρομισθίους με 12 ώρες όπως γινόταν μέχρι πέρυσι. Κάποια στιγμή ενημερώθηκαν ότι αυτό έχει αλλάξει και ότι οι ωρομίσθιοι μπορούν να πάρουν το πολύ μέχρι 4 ώρες και αυτό μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις που τα κενά δεν δικαιολογούν την πρόσληψη αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου. Τώρα πλεόν που ενημερώθηκαν γι' αυτά που οι ίδιοι όφειλαν να ξέρουν καλύτερα απ' όλους μου είπαν ότι θα καλέσουν αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου στην επόμενη φάση!!! Στην ουσία δηλαδή παρέκαμψαν μία ολόκληρη φάση αναπληρωτών απλά και μόνο λόγω άγνοιας!!! Αυτό σημαίνει ότι όσοι συνάδελφοι είχαν δηλώσει και άλλες επιλογές εκτός δωδεκανήσων θα πρέπει είτε να νοικιάσουν κάπου αλλού είτε σε κάποιες άλλες περιπτώσεις (όπως τη δική μου) να χάσουν εντελώς την δουλειά τους για φέτος αφού για διάφορους λόγους δεν μπορούν να αλλάξουν περιοχή. Στην επόμενη φάση θα κληθούν άτομα τα οποία είναι πολύ πιο χαμηλά στον πίνακα από τους προηγούμενους και θα δουλέψουν κοντά στο σπίτι τους για να καλύψουν τα κενά στα δωδεκάνησα.

Υπάρχουν συνάδελφοι εδώ μέσα που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα; Νομίζω ότι θα πρέπει να υπάρξει μια συνεννόηση για να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2010, 12:29:41 πμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:26:33 »

Αποσυνδεδεμένος pixel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 01:27:49 πμ »
Ναι υπάρχουν και άλλοι! Και όταν μάθαμε για πιο λόγο δεν υπήρχαν τα Δωδεκάνησα στην Α' φάση ΑΜΩ, δεν ξέραμε αν πρέπει να κλάψουμε ή να γελάσουμε με την ασχετοσύνη ή τη σκοπιμότητα κάποιων. Το  θέμα είναι πως δεν ξέρω αν περνάει κάτι από το χέρι μας πλέον. Εφόσον το ΥΠΕΠΘ ενημερώθηκε, μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο από το να περιμένουμε τη Β' φάση? Γιατί αν όλα είχαν γίνει σωστά θα έπρεπε κάποιοι από εμάς τις επόμενες μέρες να είχαν τοποθετηθεί σε σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος greek_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 02:31:43 μμ »
proteinw osoi eimaste amesa endiaferomenoi gia na doupsoume san AMW sta oloimera tis Rodou na brethoume mekapoio tropo kai omadika na pame oloi mazi ston proistameno tis A' bathimas dwdekanisou.....

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 05:43:46 μμ »
το προβλημα δεν νομιζω να ειναι μονο για τα δωδεκάνησα αλλα και για αλλους νομους. πολλα ατομα προσληφθηκαν σε νομούς διπλα απο τους δικους τους, και στην επομενη φαση τα κενα στους νομους που δεν πηραν τωρα ΑΜΩ θα καλυφθουν απο ατομα με λιγοτερα μόρια. Και λογικά θα υπάρξει και επομενη φάση ΑΜΩ γιατι κενα υπάρχουν παρα πολλα όπως μου ειπαν και εμενα στο νομό μου που δεν πηρε σε αυτή την φάση. Του χρόνου πρέπει να ξανασκεφτούν τον τρόπο τοποθέτησης ΑΜΩ γιατι έχει πολλές αδικίες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:26:33 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 07:34:24 μμ »
ακριβως!δεν ειναι μονο τα δωδεκανησα.εγω χτυπιομουν την προηγουμενη βδομαδα για κιλκις και σερρες.τωρα το πηρατε χαμπαρι?ειναι αρκετοι νομοι εκτος.και θα καλεσουν στην επομενη φαση.πότε? αγνωστο...

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 08:04:46 μμ »
ακριβως!δεν ειναι μονο τα δωδεκανησα.εγω χτυπιομουν την προηγουμενη βδομαδα για κιλκις και σερρες.τωρα το πηρατε χαμπαρι?ειναι αρκετοι νομοι εκτος.και θα καλεσουν στην επομενη φαση.πότε? αγνωστο...

και εγω τώρα αναγκάζομαι να πηγαίνω σε 5 σχολεία σε χωριά σε διπλανο νομό ενώ υπάρχουν κενά στο νομό μου..έλεος.

Αποσυνδεδεμένος pixel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 11:41:13 μμ »
παιδιά το ξέρουμε ότι και σε άλλους νομούς δεν πήραν Α' φάση απλά αναφέρθηκαν συγκεκριμένα τα Δωδεκάνησα γιατί μάθαμε ότι το λάθος ξεκίνησε από την ίδια την Α/θμια Δωδεκανήσων, στην οποία "δεν ήξεραν" ότι υπάρχουν οι ΑΜΩ, ζήτησαν μόνο ωρομίσθιους και γι αυτό δεν υπήρχαν τα Δωδεκάνησα στην α' φάση. Οπότε αν αυτό αληθεύει, μάλλον δεν είναι λύση να μαζευτούμε και να πάμε στην Α/θμια γιατί μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη. Και αν γίνει Β' φάση ίσως κάποιοι δουλέψουν, αλλά υπάρχουν άτομα που αρνήθηκαν πρόσληψη αλλού οπότε χάνουν τη χρονιά επειδή κάποιοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 10:34:28 πμ »
παιδιά το ξέρουμε ότι και σε άλλους νομούς δεν πήραν Α' φάση απλά αναφέρθηκαν συγκεκριμένα τα Δωδεκάνησα γιατί μάθαμε ότι το λάθος ξεκίνησε από την ίδια την Α/θμια Δωδεκανήσων, στην οποία "δεν ήξεραν" ότι υπάρχουν οι ΑΜΩ, ζήτησαν μόνο ωρομίσθιους και γι αυτό δεν υπήρχαν τα Δωδεκάνησα στην α' φάση. Οπότε αν αυτό αληθεύει, μάλλον δεν είναι λύση να μαζευτούμε και να πάμε στην Α/θμια γιατί μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη. Και αν γίνει Β' φάση ίσως κάποιοι δουλέψουν, αλλά υπάρχουν άτομα που αρνήθηκαν πρόσληψη αλλού οπότε χάνουν τη χρονιά επειδή κάποιοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Ακριβώς... Δεν ξέρω λεπτομέρειες για τους υπόλοιπους νομούς στους οποίους δεν δηλώθηκαν κενά αλλά στην περίπτωση των δωδεκανήσων το λάθος είναι αποκλειστικά της πρωτοβάθμιας. Στην πρώτη μου επικοινωνία με το υπουργείο μου είπαν ότι δεν υπάρχουν κενά για ΑΜΩ στα δωδεκάνησα γιατί αν υπήρχαν κενά η πρωτοβάθμια θα τα είχε δηλώσει!!! Όταν πλέον έμαθα ότι υπάρχουν πάρα πολλά κενά ενημέρωσα εγώ το υπουργείο για την ύπαρξη τους!!! Στην ουσία απέκρυψαν τα κενά από το υπουργείο!!!

Όταν επικοινώνησα με την πρωτοβάθμια δωδεκανήσων μου είπαν ότι εγώ φταίω που δεν θα δουλέψω φέτος κι ότι αν ήθελα να δουλέψω ας μην έβαζα δεύτερη επιλογή!!! Αυτό που τους απάντησα είναι ότι δεν βάζουμε για πλάκα πρώτη και δεύτερη επιλογή. Το νόημα της πρώτης επιλογής μας είναι ότι θέλουμε να δουλέψουμε σ' αυτήν την περιοχή εκτός κι αν δεν υπάρχουν κενά σ' αυτή. Τότε και μόνο τότε δικαιούται το υπουργείο να μας προσλάβει στην δεύτερη επιλογή μας. Στην συγκεκριμένη περίπτωση κενά υπήρχαν, τα γνώριζαν, και για λόγους σκοπιμότητας και άγνοιας είχαν την πρόθεση να τα καλύψουν με ωρομισθίους. Μετά από μια εβδομάδα κατάλαβαν ότι έκαναν λάθος και τώρα δηλώνουν ότι θα καλέσουν ΑΜΩ. Το λάθος είναι αποκλειστικά δικό τους. Εγώ και άλλοι συνάδελφοι ετοιμάζουμε ενστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 01:44:14 μμ »
 Εγώ και άλλοι συνάδελφοι έχουμε κάνει ήδη ένσταση. Όποιος/ όποια θέλει να πράξει το ίδιο μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα για να του στείλω τις απαραίτητες πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2010, 01:47:59 μμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 10:23:41 πμ »
καλημερα παιδια.τι γινεται με τις ενστασεις?που βρισκεται η "ιστορια"?για να ξερουμε κ εμεις που περιμενουμε απο αλλους νομους αν θα χρειαστει να κινηθουμε νομικα

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 10:49:28 πμ »
Καλημέρα. Προς το παρόν δεν έχει γίνει τίποτα. Περιμένουμε να εξεταστεί η ένστασή μας και ελπίζουμε αυτό να γίνει πριν καλέσουν την επόμενη φάση αναπληρωτών. Όσοι σκέφτονται να κάνουν ένσταση καλό θα ήταν να βιαστούν. Άκουσα ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις σε άλλους νομούς στους οποίους έγιναν λάθη από τις πρωτοβάθμιες κάποιες ενστάσεις έχουν δικαιωθεί.

Αποσυνδεδεμένος thCnd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 07:34:54 μμ »
Καλησπέρα,
απ''οτι έβλεπα στους πίνακες προσλήψεων ΑΜΩ και στις 3 φάσεις δεν έχουν καλέσει στη Ρόδο.Έχετε κάποια ενημέρωση σε σχέση μ'αυτο;Έχουν καλέσει ωρομίσθιους ή τα κενά παραμένουν;

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών και Δωδεκάνησα
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 26, 2010, 09:32:12 πμ »
Καλησπέρα,
απ''οτι έβλεπα στους πίνακες προσλήψεων ΑΜΩ και στις 3 φάσεις δεν έχουν καλέσει στη Ρόδο.Έχετε κάποια ενημέρωση σε σχέση μ'αυτο;Έχουν καλέσει ωρομίσθιους ή τα κενά παραμένουν;

Δεν έχουν καλέσει ωρομισθίους. Τα κενά παραμένουν. Στις τελευταίες δύο φάσεις η πρωτοβάθμια ζήτησε αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου αλλά πλέον έχουν τελειώσει τα χρήματα από το ΕΣΠΑ για τα Δωδεκάνησα. Για να γίνουν προσλήψεις θα πρέπει να βρεθούν χρήματα από τον κρατικό προϋπολογισμό. Αν είχαν δηλώσει τα κενά όταν έπρεπε, δηλαδή στην Α φάση αναπληρωτών μειωμένου ωραρίου, όπως έκαναν όλες οι άλλες πρωτοβάθμιες στην Ελλάδα οι προσλήψεις θα είχαν γίνει κανονικά καθώς τότε υπήρχαν χρήματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160962
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.