*

Αποστολέας Θέμα: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;  (Αναγνώστηκε 3670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lourdes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« στις: Ιούνιος 28, 2007, 11:05:01 μμ »
γειά σας παιδιά,

σκεφτόμουν το εξής και ήθελα τη γνώμη σας. εάν περάσει κανείς δηλ. ειναι επιτυχών  στον ασεπ, όχι διοριστέος και μπει στο πίνακα Β,  μετά τι γίνεται; δηλαδή, εάν δεν ξαναδώσει στον ασέπ, υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο να διοριστεί. κάποια μου είπε ότι θα περιμένει 3 χρόνια και μετά πρεπει να την διορισουν (αγγλική φιλολογία).αληθεύε;: εγώ ειμαι ΠΕ07 και όπως έχουν τα πράγματα δεν  και τόσο χάλια, αφού θα μπούν και στο δημοτικό (Ε' και ΣΤ'). επίσης οι 30μηνίτες τι ρόλο ακριβώς παίζουν;
ευχαριστώ και συχγαρητήρια για το φορουμ. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:48 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2007, 09:53:24 πμ »
Αν κάνεις αναπληρωτής τα δύο επόμενα χρόνια από την αρχή της χρονιάς μπορεί και να διοριστείς. Αλλά να διοριστείς επειδή μπήκες απλά στον πίνακα Β, με τίποτε. Βέβαια, γίνονται συμπληρωματικοί διορισμοί (δεν ξέρω για σας τους ΠΕ07) για το διδακτικό έτος 2008-2009 αλλά είναι πάντα 5-6 άτομα (δηλαδή οι πρώτοι- πρώτοι επιλαχόντες).

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2007, 03:38:51 μμ »
Pariel, σε ποιές ειδικότητες αναφέρεσαι; :)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2007, 04:06:18 μμ »
Αν κάνεις αναπληρωτής τα δύο επόμενα χρόνια από την αρχή της χρονιάς μπορεί και να διοριστείς. Αλλά να διοριστείς επειδή μπήκες απλά στον πίνακα Β, με τίποτε.
Για τους φιλολόγους δε νομίζω να φτάνουν 2 χρόνια, δηλ. αν πας από τώρα και 2 χρόνια από την αρχή της χρονιάς μέχρι τέλος, την τρίτη περίπου χρονιά, όπως τώρα για τους αναπληρωτές του 2005 και μετά, θα έρθει ο επόμενος ασεπ 2009 και θα έχεις πχ 24 μόρια, τότε θα πρέπει να δώσεις οπωσδήποτε ασεπ και να είσαι επιτυχών όσο γίνεται ψηλότερα γιατί κινδυνεύεις να μην πας την τρίτη χρονιά αφού θα έχουν βγει τα αποτελέσματα και κάποιος αν γράψει 75 και δεν είναι διοριστέος παίρνει 25 μόρια και σε 'τρώει στο γλυκό'

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:48 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2007, 04:33:20 μμ »
αν γράψει 75 και δεν είναι διοριστέος παίρνει 25 μόρια και σε 'τρώει στο γλυκό'
Οτι θα γίνει φέτος με τους ΠΕ03.Οι διοριστέοι της δεύτερης φουρνιάς και με λίγη προϋπηρεσία θα πάνε φέτος αναπληρωτές. και αν πάρει τον ίδιο αριθμό με πέρυσι κάποια άτομα που ήταν αναπληρωτές φέτος μάλλον δεν θα πάνε.
Για το π.χ. του syllas αυτά τα 25 μόρια αν δώσουν αναπλήρωση με την πρώτη τότε μετά απο 2 χρόνια με 18 καθαρά μπορεί να έρθει και ο μόνιμος διορισμός

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2007, 05:42:17 μμ »
Lourdes,για το αν θα τον καλέσουν έστω και επιτυχόντα στον ΑΣΕΠ εξαρτάται απο τα μόρια που πήρε πάνω απο την βάση στον διαγωνισμό και απο άλλα που ενδεχομένως έχει απο ΠΔΣ ή ωρομισθία. Αν είναι ψηλά στον πίνακα τον καλούν ως ωρομίσθιο ή αναπληρωτή  πάντα σε εξάρτηση απο τις ανάγκες του εκάστοτε κλάδου .Στους ΠΕ02 κάλεσαν 900 περίπου αναπληρωτές και μετά ωρομίσθιους .Να διορθώσω τον Sylla σχετικά με τα μόρια : θα λάβει 20 μόρια και οχι 25  που ωστόσο και αυτά είναι αρκετά για να  "πετάξουν" εκτός αναπλήρωσης κάποιον που δούλεψε σ΄αυτήν εφέτος. Όλα, ειδικά εφέτος ,είναι ρευστά  σχετικά με τους πίνακες και την κατάταξη.Πολλοί πχ διοριστέοι φιλόλογοι της δεύτερης "φουρνιάς" διορισμών ενδέχεται να μη καταθέσουν αίτηση αναπλήρωσης και στον ενιαίο να μη φαίνονται ή αν έχουν μόρια να είναι αρκετά πίσω(κάτι τέτοιο βολεύει τους υποψήφιους ωρομίσθιους  και αναπληρωτές της ερχόμενης χρονιάς)Ακόμα, σε κάθε κλάδο κάθε χρονιά διορίζονται οι του 40% και επομένως ένας σεβαστός αριθμός συναδέλφων (280 περίπου στους ΠΕ02) φεύγει οριστικά σπο τον ενιαίο πίνακα καθώς διορίζονται (με 21,5 μόρια περίπου πραγματικής προϋπηρεσίας ο τελευταίος-αν κάνω λάθος παρακαλώ για διόρθωση).Τέλος, εξαντλείται  εφέτος και ο πίνακας των 30μηνιτών(περίπου 50 για την ΠΕ02) που και αυτοί είναι ενταγμένοι στον ενιαίο πίνακα και κατά συνέπεια προστίθενται στους 280 της προηγούμενης κατηγορίας.Συμπερασματικά η κατάσταση είναι κρίσιμη ,όσον αφορά στον ενιαίο πίνακα,  τόσο για τους επιτυχόντες του 2005  στην οποία ανήκω και ΄γω(έχουν άλλωστε και τη διαφορά του +5 απο την αλλάγή της βάσης)όσο και για τους εφετινούς καθώς πολλοί ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές των τελευταίων δύο ετών αισθανόμενοι  πως "απειλούνται" στρώθηκαν στο διάβασμα έστω και λίγα μόρια πάνω απο τη βάση ώστε να διατηρήσουν τα "κεκτημένα" τους και να μην εκτοπιστούν στην "άβυσσο" του ενιαίου .Ο ανταγωνισμός συνάδελφοι είναι πραγματικά σκληρός, όπως τουλάχιστον  τον βιώνω εγώ. Εκεί μας έχει οδηγήσει το σύστημα αλλά παρηγορούμαι με την ιδέα οτι έτσι επιλέγονται και προκρίνονται οι βέλτιστοι;

Αποσυνδεδεμένος lourdes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2007, 07:33:40 μμ »
...παιδιά λυπάμαι, αλλα μπερδέυτικα.

λοιπόν, με άλλα λόγια δεν επαρκεί να έχεις δουλέψει ώς αναπληρώτρια 2 χρόνια...αλλά πρέπει να έχεις και στο νου σου τον επόμενο ασεπ;\
τώρα κοιταξα τους πίνακες. για ΠΕ07 το 2006/2007 ήταν 895 στον ενιαίο και 576 με μηδ. προυπηρεσία. φέτος θα διοριστουν 396 απο τους 1700 με 2000. εμένα με πήραν φέτος ωρομίσθια απο τον ιανουάριο. πιστέυω να έχω γράψει πάνω απο την βάση στον φετινό ασεπ.
ποιά ειναι η γνώμη σας για αυτά τα δεδομένα;  ???

Αποσυνδεδεμένος mim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε08
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2007, 05:14:17 μμ »
Lourdes,για το αν θα τον καλέσουν έστω και επιτυχόντα στον ΑΣΕΠ εξαρτάται απο τα μόρια που πήρε πάνω απο την βάση στον διαγωνισμό και απο άλλα που ενδεχομένως έχει απο ΠΔΣ ή ωρομισθία. Αν είναι ψηλά στον πίνακα τον καλούν ως ωρομίσθιο ή αναπληρωτή  πάντα σε εξάρτηση απο τις ανάγκες του εκάστοτε κλάδου .Στους ΠΕ02 κάλεσαν 900 περίπου αναπληρωτές και μετά ωρομίσθιους .Να διορθώσω τον Sylla σχετικά με τα μόρια : θα λάβει 20 μόρια και οχι 25  που ωστόσο και αυτά είναι αρκετά για να  "πετάξουν" εκτός αναπλήρωσης κάποιον που δούλεψε σ΄αυτήν εφέτος. Όλα, ειδικά εφέτος ,είναι ρευστά  σχετικά με τους πίνακες και την κατάταξη.Πολλοί πχ διοριστέοι φιλόλογοι της δεύτερης "φουρνιάς" διορισμών ενδέχεται να μη καταθέσουν αίτηση αναπλήρωσης και στον ενιαίο να μη φαίνονται ή αν έχουν μόρια να είναι αρκετά πίσω(κάτι τέτοιο βολεύει τους υποψήφιους ωρομίσθιους  και αναπληρωτές της ερχόμενης χρονιάς)Ακόμα, σε κάθε κλάδο κάθε χρονιά διορίζονται οι του 40% και επομένως ένας σεβαστός αριθμός συναδέλφων (280 περίπου στους ΠΕ02) φεύγει οριστικά σπο τον ενιαίο πίνακα καθώς διορίζονται (με 21,5 μόρια περίπου πραγματικής προϋπηρεσίας ο τελευταίος-αν κάνω λάθος παρακαλώ για διόρθωση).Τέλος, εξαντλείται  εφέτος και ο πίνακας των 30μηνιτών(περίπου 50 για την ΠΕ02) που και αυτοί είναι ενταγμένοι στον ενιαίο πίνακα και κατά συνέπεια προστίθενται στους 280 της προηγούμενης κατηγορίας.Συμπερασματικά η κατάσταση είναι κρίσιμη ,όσον αφορά στον ενιαίο πίνακα,  τόσο για τους επιτυχόντες του 2005  στην οποία ανήκω και ΄γω(έχουν άλλωστε και τη διαφορά του +5 απο την αλλάγή της βάσης)όσο και για τους εφετινούς καθώς πολλοί ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές των τελευταίων δύο ετών αισθανόμενοι  πως "απειλούνται" στρώθηκαν στο διάβασμα έστω και λίγα μόρια πάνω απο τη βάση ώστε να διατηρήσουν τα "κεκτημένα" τους και να μην εκτοπιστούν στην "άβυσσο" του ενιαίου .Ο ανταγωνισμός συνάδελφοι είναι πραγματικά σκληρός, όπως τουλάχιστον  τον βιώνω εγώ. Εκεί μας έχει οδηγήσει το σύστημα αλλά παρηγορούμαι με την ιδέα οτι έτσι επιλέγονται και προκρίνονται οι βέλτιστοι;
 


Καλησπερα σε ολουσ!!ειμαι νεα στην παρεα αλλα και στην εκπαιδευση γενικοτερα...ΠΕ08 ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ..χθεσ βγηκαν επιτελους τα αποτελεσματα του ασεπ και για εμασ..δυστυχωσ ειμαι στουσ επιτυχοντεσ μη διοριστεουσ.....απογοητευση....διαβασα τα οσα γραφεται αλλα ωσ "νεος" :-[ εξακολουθω να εχω αποριες....γνωριζει κανεις για πε08 ποσα μορια περιπου χρειαζονται για να σε παρουν αναπληρωτη?με μπερδευει λιγο το"πραγματικη"προυπηρεσια και τα μορια απο ασεπ...δεν συμψηφιζονται ολα μαζι?θα εχω περιπου 16 μορια συνολο  και εχω βαλει και το κουτακι στην αιτηση για αναπληρωτες!!πιστευεται πωσ εχω ελπιδεσ για φετοσ(αναπληρωτρια)!ευχαριστω εκ των προτερων...καλο κουραγιο σε ολους μασ,υπομονη και επιμονη!! ;)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2007, 06:44:42 μμ »
Καλησπερα σε ολουσ!!ειμαι νεα στην παρεα αλλα και στην εκπαιδευση γενικοτερα...ΠΕ08 ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ..χθεσ βγηκαν επιτελους τα αποτελεσματα του ασεπ και για εμασ..δυστυχωσ ειμαι στουσ επιτυχοντεσ μη διοριστεουσ.....απογοητευση....διαβασα τα οσα γραφεται αλλα ωσ "νεος" :-[ εξακολουθω να εχω αποριες....γνωριζει κανεις για πε08 ποσα μορια περιπου χρειαζονται για να σε παρουν αναπληρωτη?με μπερδευει λιγο το"πραγματικη"προυπηρεσια και τα μορια απο ασεπ...δεν συμψηφιζονται ολα μαζι?θα εχω περιπου 16 μορια συνολο  και εχω βαλει και το κουτακι στην αιτηση για αναπληρωτες!!πιστευεται πωσ εχω ελπιδεσ για φετοσ(αναπληρωτρια)!ευχαριστω εκ των προτερων...καλο κουραγιο σε ολους μασ,υπομονη και επιμονη!! ;)

mim, καλωσόρισες και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!
Ο τελευταίος (μάλλον) που πήραν πέρυσι (Ιανουάριο) από τον κλάδο σου είχε περίπου 8 μόρια. 16 μόρια είχε το ν. 11 του πίνακα. Οπότε, έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να δουλέψεις φέτος (αφού τσέκαρες και το κουτάκι)!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2007, 07:00:13 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος mim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε08
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 02, 2007, 12:36:38 πμ »
Καλησπερα σε ολουσ!!ειμαι νεα στην παρεα αλλα και στην εκπαιδευση γενικοτερα...ΠΕ08 ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ..χθεσ βγηκαν επιτελους τα αποτελεσματα του ασεπ και για εμασ..δυστυχωσ ειμαι στουσ επιτυχοντεσ μη διοριστεουσ.....απογοητευση....διαβασα τα οσα γραφεται αλλα ωσ "νεος" :-[ εξακολουθω να εχω αποριες....γνωριζει κανεις για πε08 ποσα μορια περιπου χρειαζονται για να σε παρουν αναπληρωτη?με μπερδευει λιγο το"πραγματικη"προυπηρεσια και τα μορια απο ασεπ...δεν συμψηφιζονται ολα μαζι?θα εχω περιπου 16 μορια συνολο  και εχω βαλει και το κουτακι στην αιτηση για αναπληρωτες!!πιστευεται πωσ εχω ελπιδεσ για φετοσ(αναπληρωτρια)!ευχαριστω εκ των προτερων...καλο κουραγιο σε ολους μασ,υπομονη και επιμονη!! ;)

mim, καλωσόρισες και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!
Ο τελευταίος (μάλλον) που πήραν πέρυσι (Ιανουάριο) από τον κλάδο σου είχε περίπου 8 μόρια. 16 μόρια είχε το ν. 11 του πίνακα. Οπότε, έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να δουλέψεις φέτος (αφού τσέκαρες και το κουτάκι)!  :)

ioanna89!!!χιλια ευχαριστω για τα νεα που μου φερνεις!!τουλαχιστον κατι να βγει μετα την πρωτη απογοητευση...να σαι καλα...ελπιζω- αν και δεν ειμαι ακομα καλα ενημερωμενη στα περι εκπαιδευσης-να φανω κι εγω καποια στιγμη χρησιμη στο forum! :)!!

ioanna

Αποσυνδεδεμένος 71SPYROS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2007, 09:36:16 μμ »
καλησπερα θα θελα να ρωτησω και εγω το ιδιο ή για την ακριβεια να το ξαναρωτησω αφου την πρωτη φορα δεν πηρα απαντηση  :(
ειμαι θεολογος επιτυχων του ασεπ 2007 και ετσι εχω και εγω 16 μορια, στην αιτηση για αναπληρωτες συμπληρωσα και γω το κουτακι για ολες τις περιοχες,
θα θελα, αν καποιος ξερει, να μου απαντησε,ι αν εχω πιθανοτητες για αναπληρωτης ή εστω να μου υποδειξει εν λινκ με περσινους πινακες να
δω ποσους και με ποσα μορια πηραν ως αναπληρωτες

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 04, 2007, 12:19:52 μμ »
καλησπερα θα θελα να ρωτησω και εγω το ιδιο ή για την ακριβεια να το ξαναρωτησω αφου την πρωτη φορα δεν πηρα απαντηση  :(
ειμαι θεολογος επιτυχων του ασεπ 2007 και ετσι εχω και εγω 16 μορια, στην αιτηση για αναπληρωτες συμπληρωσα και γω το κουτακι για ολες τις περιοχες,
θα θελα, αν καποιος ξερει, να μου απαντησε,ι αν εχω πιθανοτητες για αναπληρωτης ή εστω να μου υποδειξει εν λινκ με περσινους πινακες να
δω ποσους και με ποσα μορια πηραν ως αναπληρωτες

Εδώ θα βρεις τον περσινό πίνακα αναπληρωτών:
http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2006

Και οι προσλήψεις (έχει μόνο του Ιανουαρίου):
http://www.ypepth.gr/el_ec_category5405.htm

Με βάση αυτά, οι θεολόγοι που πήραν τον Ιανουάριο είχαν 19,4-20 μόρια (σειρά στον πίνακα περίπου 45).
Αν φέτος πάρουν περισσότερους αναπληρωτές, ίσως κάτι να γίνει  ;) (εξαρτάται επίσης και από το πόσοι με μόρια από τον προηγούμενο διαγωνισμό ή/και προϋπηρεσία θα πάρουν μόρια και από το ΑΣΕΠ 2007).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2007, 12:24:36 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος 71SPYROS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 04, 2007, 01:17:11 μμ »
η βαση στον ασεπ 2007 ειναι το 55 σωστα? οχι το 50?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: επιτυχών μέσω ασεπ και μετά;
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 04, 2007, 01:23:25 μμ »
η βαση στον ασεπ 2007 ειναι το 55 σωστα? οχι το 50?

Ναι, το 55.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 164
Σύνολο: 165

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.