*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 19719 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Πανεπιστημίο - Εκπαιδευση ενηλίκων
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 13, 2011, 12:43:54 πμ »
Μικτά.. Καθαρά ακόμα λιγότερα :D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2012, 07:36:50 μμ από para5 »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Πανεπιστημίο - Εκπαιδευση ενηλίκων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:25 »

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Πανεπιστημίο - Εκπαιδευση ενηλίκων
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 13, 2011, 12:46:58 πμ »
Πολύ σωστή παρατήρηση. Όχι ΛΩΡΑ αυτό το έχω ξεχάσει κιόλας.
Όμως επιθυμώ πάρα πολύ... το πακέτο που περνάω να μην έρθει η στιγμή και μου πουν δεξιά πόρτα τουαλέτα καλαθάκι.. μπλουμ μέσα.
Δηλαδή όταν θα λέει ποιός έχει μεταπτυχιακό τίτλο να μπορώ να πω εγώ και να τον προσκομίσω. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις.
Όυτε για Διεευθυντιλίκια.. αλλά απλά ΠΡΟΣΟΝ.
Απλά προσόν... γιατί για να το πάρω πίστεψέ με... αφήνω πολλά πίσω.
Απλά μην είναι για την πόρτα δεξιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2012, 07:37:11 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Πανεπιστημίο - Εκπαιδευση ενηλίκων
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 13, 2011, 01:01:41 πμ »
Δεν νομίζω να παρακαμφθεί το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ ποτέ...είναι αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο κρατικό!
Από κει και πέρα,εκτός από προσόν...δες το και πιο χειροπιαστά για να δεις να σου αποδίδει και κάτι...μπορείς να ασχοληθείς και με την εκπαίδευση ενηλίκων...δεν εννοώ με διδασκαλία στα ΚΕΕ ή ΣΔΕ (μάλλον είσαι διορισμένος,οπότε καλό θα ήταν αυτές οι ώρες να μένουν στους αδιόριστους) αλλά πιθανόν να μπορείς να συμμετέχεις στην διοργάνωση σεμιναρίων σε νέους εκπαιδευτικούς για την εκπαίδευση ενηλίκων...και είναι και ενδιαφέρον!
Θέλω να σου πω να το δεις και ως κάτι δημιουργικό και τώρα που θα το κάνεις το μεταπτυχιακό,αλλά να το εκμεταλλευτείς και δημιουργικά μετά!  ;)
Αυτά λείπουν ειδικά από καθηγητές διορισμένους στην Β'θμια....περιορίζονται να γίνονται μόνο από Ακαδημαικούς καθηγητές...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 10:24:35 μμ »
Υπαρχει κανενας εδω που παρακολουθει αυτο το μεταπτυχιακο?
επειδη με πηραν θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι ευκολο ..
κ σε ποσο καιρο μπορει καποιος να το τελειωσει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:25 »

Αποσυνδεδεμένος stamatat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:33:52 πμ »
Καλημερα.... Με λενε Αθηνα και κληρωθηκα και εγω στο συγκεκριμενο μεταπτυχιακο....Αν μπορουσε καποιοσ να να μας ενημερωσει.... Ειναι ευκολο;Δυσκολο; Θελει πολυ διαβασμα; Για αρχη λεω να παρω μια ΘΕ...
Ιφιγενεια(αν δεν σε βαπτισα) καλο ειναι να ειμαστε σε επικοινωνια το μαιλ μου ειναι astamatat@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:06:42 πμ »
ειμαι στην πρωτη θεματικη ενοτητα αυτου του μεταπτυχιακου. οι αποψεις ειναι διαφορες σχετικα με το μεταπτυχιακο. προσωπικα το βρισκω ευκολο, ενδιαφερον, ευχαριστο και πανω απ'ολα αυτο το μεταπτυχιακο ειναι η δουλεια μου. να σημειωσω οτι ειμαι πληροφορικος και οι βασικες σπουδες μου δεν εχουν σχεση με θεωρητικες επιστημες.
θεωρω οτι αν ειστε συνεχως στα "θρανια" και αν εργαζεστε στην εκπαιδευση ενηλικων δεν θα εχετε προβλημα. αν ομως εχετε χρονια που σταματησατε με τις σπουδες και δεν εχετε ευχαιρια στο να συντασσετε εργασιες ισως ειναι λιγο δυσκολο στην αρχη για εσας.


Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 12:59:32 πμ »
εγω απο την ωρα που πηρα το πτυχιο ασχολουμαι μονο με την εκπαιδευση ενηλικων, δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθησει βεβαια αυτο..
Δηλαδη μας προτεινεις την πρωτη χρονια να παρουμε μονο μια θεματικη ενοτητα?
τις θεματικες ενοτητες τις δηλωνεις απο τωρα ή το σεπτεμβριο?
και οταν τελειωσεις τη μια, δηλωνεις πχ το Φεβρουαριο την αλλη?
οπως τα μαθηματα στο πανεπιστημιο?

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 08:36:05 πμ »
Ιφιγένεια, πάλι με...προκαλείς 8)
Υπάρχει το site και τα τηλέφωνα του ΕΑΠ. Έγκυρες πληροφορίες θα βρεις εκεί.
 Εδώ , πολλές φορές λέει ο καθένας ό,τι του κατέβει στο κεφάλι.
Merry Christmas, και εύχομαι όλοι μας να μπορούμε να κάνουμε έστω και λίγη shopping therapy.

Αποσυνδεδεμένος marthoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:45:23 πμ »
Απλα δεν δινει παιδαγωγικη επαρκεια..εκτος κι αν εισαι απο τμημα διδακτικης της τεχνολογιας και ψηφιακων συστηματων η εχεις παρει πτυχιο ασπαιτε!!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:00:47 πμ »
εγω απο την ωρα που πηρα το πτυχιο ασχολουμαι μονο με την εκπαιδευση ενηλικων, δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθησει βεβαια αυτο..
Δηλαδη μας προτεινεις την πρωτη χρονια να παρουμε μονο μια θεματικη ενοτητα?
τις θεματικες ενοτητες τις δηλωνεις απο τωρα ή το σεπτεμβριο?
και οταν τελειωσεις τη μια, δηλωνεις πχ το Φεβρουαριο την αλλη?
οπως τα μαθηματα στο πανεπιστημιο?

Κάθε θεματική ενότητα αντιστοιχεί στην ύλη περίπου 3 εξαμηνιαίων μαθημάτων και διαρκεί ένα ακαδημαϊκό έτος (Οκτώβριο-Ιούνιο). Περιλαμβάνει μελέτη από τα βασικά εγχειρίδια που διανέμονται από το ΕΑΠ και επιπλέον βιβλιογραφία που καλείσαι να βρεις μόνη σου, συγγραφή 4 εργασιών και τελικές εξετάσεις. Κάποιος έχει δικαίωμα να δηλώσει έως δύο ενότητες το χρόνο, τις οποίες προπληρώνει και σε περίπτωση υποτροφίας του επιστρέφεται το ποσό αργότερα. Αν όμως κάποιος πάρει τον πρώτο χρόνο μία ενότητα, δεν έχει δικαίωμα τον δεύτερο χρόνο να πάρει δύο. Αναγκαστικά θα πάρει και το δεύτερο έτος μία ενότητα , διότι οι ενότητες πάνε ανά ζεύγη. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί πια να πάρει στο τρίτο έτος 2 μαζεμένες ενότητες. Συνήθως οι περισσότεροι επιλέγουν να ξεκινήσουν με μία ενότητα, γεγονός που σημαίνει την αυτόματη χρονική έκταση των σπουδών από 3 το ελάχιστο έτη σε 4. Δύο ενότητες θα πάρει αυτός που δεν εργάζεται και έχει διάθεση να ασχολείται πολλές ώρες την εβδομάδα, καθώς υπάρχει προτεινόμενο χρονοδιάγραμμα μελέτης (το οποίο αν δεν ακολουθείς αφενός δεν μπορείς να ανταποκριθείς στις εργασίες και αφετέρου δεν προετοιμάζεσαι κατάλληλα για τις τελικές εξετάσεις). Την πρώτη ενότητα ή κατά προτίμηση τις πρώτες δύο ενότητες τις δηλώνει κάποιος με την εγγραφή του στο πανεπιστήμιο, καθώς ένα από τα δικαιολογητικά εγγραφής είναι η απόδειξη κατάθεσης στην τράπεζα. Με άλλα λόγια πρέπει να αποφασίσεις τώρα τον Ιανουάριο πόσες ενότητες θα παρακολουθήσεις από τον επόμενο Οκτώβριο.

Το ότι εργάζεσαι στην εκπαίδευση ενηλίκων θα σε βοηθήσει αρκετά, αλλά εμπειρικά, καθώς πλέον έχεις να κάνεις με ορολογία, μεθοδολογίες, θεωρίες κλπ. Οι πρώτες δυσκολίες, πέρα από την διεκπεραίωση και κατανόηση της ύλης (εύκολη ή δύσκολη είναι υποκειμενικό) είναι η πρόσβαση σε επιπλέον βιβλιογραφία (απαραίτητο για το περιεχόμενο και την επιστημονική τεκμηρίωση της εργασίας) και η γνώση του τρόπου συγγραφής των εργασιών (απαραίτητο για την ακαδημαϊκότητα των εργασιών). Ασφαλώς δίνονται οδηγίες αρχικά, αλλά αν δεν ακολουθούνται (θα έλεγα πιστά) τότε αυτό έχει επίπτωση στη βαθμολόγηση. Για να είμαι πιο σαφής το περιεχόμενο μιας εργασίας πρέπει να παρουσιάζεται και να εναρμονίζεται δομικά και μορφικά (γραμματοσειρά, μέγεθος γραμμάτων, διάστιχο, παραπομπές, βιβλιογραφία, ακόμα και το εξώφυλλο).

Αφού τελειώσει ένα ακαδημαϊκό έτος και βγουν τα αποτελέσματα (σημειωτέον υπάρχει και επαναληπτική εξεταστική μετά από 15 περίπου μέρες από την πρώτη, όλα κάπου στον Ιούνιο-Ιούλιο) θα κληθείς να δηλώσεις ενότητες για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.

Μην ανησυχείς. Ίσως τώρα να σου φαίνονται βουνό, αλλά μετά από λίγο καιρό θα τα κάνεις με κλειστά μάτια. Καλή αρχή! :)

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:02:31 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:19:00 πμ »
Δηλαδη εσυ προτεινεις τα 2 πρωτα χρονια να παρουμε απο μια θεματικη ενοτητα?
ουφ πραγματικα δεν ξερω , απο τωρα μου φαινονται βουνο ΜΟΝΟ τα διαδικαστικα..μετα θα μπορεσω να ανταπεξελθω αλλα τωρα ολη αυτη η χαρτουρα που χρειαζεται κ το οτι τα μαθηματα δεν παρουσιαζονται με λεπτομερεια στο site του εαπ με αγχωνουν παρα πολυ!
Σε ευχαριστω για τις πολλες πληροφοριες!
εσυ καταφερες το τελειωσες ή ειναι ακομα σε εξελιξη?
 8)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:30:10 πμ »
Εγώ έχω τελειώσει εδώ και δυο χρόνια (άλλο μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ, όχι αυτό).

Δεν προτείνω τίποτα. Κανένας δεν είναι σε θέση να προτείνει πόσες ενότητες να πάρεις. Αυτό θα το δεις εσύ, ανάλογα με τον ελεύθερο χρόνο σου, τις προτεραιότητές σου, τη διάθεσή σου και τα οικονομικά σου. Σου ανάλυσα απλώς περίπου πώς λειτουργεί το σύστημα. Τα διαδικαστικά που αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω ποια είναι. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να καταθέσεις το ποσό της/των ενότητας/ων και να στείλεις την απόδειξη μαζί με το πτυχίο σου, το αποδεικτικό ότι εργάζεσαι στην εκπαίδευση ενηλίκων και το πιστοποιητικό ξένης γλώσσας. Αν θυμάμαι καλά όλα αυτά τα δηλώνεις και ηλεκτρονικά. Τόσο απλά. Υπάρχουν και οδηγίες αναλυτικότατες για όσους είναι στην κατηγορία Α.

Τα μαθήματα παρουσιάζονται αρκετά λεπτομερώς στο site του ΕΑΠ. Μάλιστα υπάρχει και λινκ με τις πρώτες σελίδες των εγχειριδίων, όπου μπορείς να δεις από τώρα τα περιεχόμενα του καθενός. Ψάξε να τα βρεις, κάπου στη σελίδα του ΕΑΠ είναι.

Μην περιμένεις πάντως κάποιος να σου πει τι να κάνεις ακριβώς (π.χ. πόσες ενότητες να πάρεις). Άλλος θα πει το ένα, άλλος το άλλο. Εσύ πρέπει να αποφασίσεις. Μέχρι στιγμής έχεις όλες τι απαραίτητες πληροφορίες που είναι αρκετές για το ξεκίνημα.


Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 01:20:51 μμ »
Καλησπέρα εγώ θα ήθελα να ρωτήσω απο την εμπειρία σας και τις συναναστροφές σας με άλλους μεταπτυχιακούς αν κόβουν ''εύκολα'' στο εαπ ....όχι φυσικά να πηγαίνεις χύμα και αδιάφορος. Αλλά πως να το πω. Σου το βγάζουν το λάδι? ή παλεύεται με ανθρώπινες προσπάθειες...? Περιεργη ερωτηση αλλα...ελπίζω να με νοείτε...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΑΠ)
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 02:56:24 μμ »
Θέλει προσωπική δουλειά αρκετή θα έλεγα. Να είσαι συστηματικός και να μην αφήνεις για την τελευταία στιγμή κάτι. Παλεύεται, αλλά περίπατο δεν το λες...Αν με εννοείς ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.