*

Αποστολέας Θέμα: 431 ας οργανωθουμε- πρεπει να αντιδρασουμε αμεσα και ομαδικα στις νεες συμβασ!!  (Αναγνώστηκε 1902 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
ειμαστε στους 431. Αυτες τις μερες ολοι διαβασαμε το εργασιακο μας καθεστως.  :'( Φανταζομαι κανενας δεν θα ηθελε να ειναι ημερομισθιος. Παιδια πρεπει να οργανωθουμε... Εγω ειμαι διατεθιμενη να μην υπογραψω καμμια συμβαση που με αναφερει ως οτιδηποτε λιγοτερο απο αναπληρωτρια. Εσεις τι θα κανετε?? πρεπει να οργανωθουμε πριν αρχισουν να στελνουν τις συμβασεις. ακουω ιδεες.  ???  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2010, 11:45:14 μμ από maraki_1981 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 431 ας οργανωθουμε
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:12 »

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: 431 ας οργανωθουμε
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:03:13 πμ »
Μαράκι, μήπως να αλλάξεις τον τίτλο σε κάτι πιο σγκεκριμένο; Μήπως πολλοί που τους αφορά το προσπεράσουν το λέω. Κάτι σαν "αντίδραση για τις νέες συμβάσεις" ή "αίσχος ο νέος θεσμός του ημερομίσθιου" ή "να αντιδράσουμε για τις νέες συμβάσεις". Ε;  :)
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: 431 ας οργανωθουμε
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:13:41 πμ »
Επειδή είναι "ευφάνταστοι" οι συγκεκριμένοι άνθρωποι και πολύ φοβάμαι ότι ναι μεν θα αλλάξουν την διατύπωση στα μισθολογικά (σε σχέση με της αισθητικής αγωγής) αλλά θα υπάρχει κάποια παγίδα, μόλις πάρω τη σύμβαση θα την πάω σε εργατολόγο να μου την "μεταφράσει". Εάν δεν είναι ξεκάθαρο, θα στείλω φαξ με αίτηση να μου διευκρινήσουν τη συγκεκριμένη παράγραφο. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω.

Πάντως, μου έκανε εντύπωση: χθες ενημέρωσα 3 εκπαιδευτικούς αισθητικής αγωγής στο σχολείο μου ότι βγήκε η σύμβασή τους και ότι είναι ημερομίσθιοι και δε μου φάνηκαν και πολύ πρόθυμοι να κάνουν καμιά ενέργεια! :-\ Μου φάνηκε ότι το περίμεναν γιατί είπαν: Α, τελικά ημερομίσθιοι είμαστε, ε; Μήπως επειδή αυτοί είναι μόνο μέσω ΕΣΠΑ το ψιλιάζονταν; Ή απλά είναι απρόθυμοι να διεκδικήσουν κάτι; :-\

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: 431 ας οργανωθουμε
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 11:53:10 μμ »
Επειδή είναι "ευφάνταστοι" οι συγκεκριμένοι άνθρωποι και πολύ φοβάμαι ότι ναι μεν θα αλλάξουν την διατύπωση στα μισθολογικά (σε σχέση με της αισθητικής αγωγής) αλλά θα υπάρχει κάποια παγίδα, μόλις πάρω τη σύμβαση θα την πάω σε εργατολόγο να μου την "μεταφράσει". Εάν δεν είναι ξεκάθαρο, θα στείλω φαξ με αίτηση να μου διευκρινήσουν τη συγκεκριμένη παράγραφο. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω.

Πάντως, μου έκανε εντύπωση: χθες ενημέρωσα 3 εκπαιδευτικούς αισθητικής αγωγής στο σχολείο μου ότι βγήκε η σύμβασή τους και ότι είναι ημερομίσθιοι και δε μου φάνηκαν και πολύ πρόθυμοι να κάνουν καμιά ενέργεια! :-\ Μου φάνηκε ότι το περίμεναν γιατί είπαν: Α, τελικά ημερομίσθιοι είμαστε, ε; Μήπως επειδή αυτοί είναι μόνο μέσω ΕΣΠΑ το ψιλιάζονταν; Ή απλά είναι απρόθυμοι να διεκδικήσουν κάτι; :-\

αγαπητε πανικο επειδη εχω συναντησει απαντησεις σου σε πολλα θεματα εχω σχηματισει την αποψη οτι μιλαω με εναν προσγειωμενο ανθρωπο που ξερει τι του γινεται και εχει σοβαρη αποψη για τα θεματα που μας απασχολουν. η απαντηση αυτη απευθυνεται στους εκπαιδευτικους αυτους που δεν εκτιμουν τον κοπο και τα χρονια που αφιερωσαν σε σπουδες, τα χρονια που ξοδεψαν ως ωρομισθιοι σε σχολεια αρκετα χιλιομετρα μακρυα απο τα σπιτια τους και καθε ταλαιπωρια που εχουμε υποστει τα τελευταια χρονια με αποκορυφωμα τις τελευταιες εξελιξεις. αν δεν καταλαβουμε οτι τωρα ειναι η ωρα να αντιδρασουμε ομαδικα τοτε δινουμε το δικαιωμα σε καθε υπουργο παιδειας να μας ρουφα το αιμα και εμεις να λεμε και ευχαριστω για ενα ξεροκοματο που μας πεταει. ειναι τραγικο να βλεπουμε οτι υπαρχουν εκπαιδευτικοι που δεν καταλαβαινουν την δινη θεση στην οποια βρισκομαστε φετος και να χαιρονται επειδη μας εχουν βαφτισει πλεον αναπληρωτες. το θεμα δεν ειναι ποιος θα γινει νονος αλλα ποιος θα μας κανει ουσιαστικα αναπληρωτες. απο τιτλους εχουμε χορτασει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 431 ας οργανωθουμε
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:12 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: 431 ας οργανωθουμε
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 08:28:17 πμ »
αγαπητε πανικο επειδη εχω συναντησει απαντησεις σου σε πολλα θεματα εχω σχηματισει την αποψη οτι μιλαω με εναν προσγειωμενο ανθρωπο που ξερει τι του γινεται και εχει σοβαρη αποψη για τα θεματα που μας απασχολουν. η απαντηση αυτη απευθυνεται στους εκπαιδευτικους αυτους που δεν εκτιμουν τον κοπο και τα χρονια που αφιερωσαν σε σπουδες, τα χρονια που ξοδεψαν ως ωρομισθιοι σε σχολεια αρκετα χιλιομετρα μακρυα απο τα σπιτια τους και καθε ταλαιπωρια που εχουμε υποστει τα τελευταια χρονια με αποκορυφωμα τις τελευταιες εξελιξεις. αν δεν καταλαβουμε οτι τωρα ειναι η ωρα να αντιδρασουμε ομαδικα τοτε δινουμε το δικαιωμα σε καθε υπουργο παιδειας να μας ρουφα το αιμα και εμεις να λεμε και ευχαριστω για ενα ξεροκοματο που μας πεταει. ειναι τραγικο να βλεπουμε οτι υπαρχουν εκπαιδευτικοι που δεν καταλαβαινουν την δινη θεση στην οποια βρισκομαστε φετος και να χαιρονται επειδη μας εχουν βαφτισει πλεον αναπληρωτες. το θεμα δεν ειναι ποιος θα γινει νονος αλλα ποιος θα μας κανει ουσιαστικα αναπληρωτες. απο τιτλους εχουμε χορτασει.
Ξέρεις τι γίνεται; Ίσως να σκέφτονται: τόσοι είναι που θίγονται, εγώ μόνος μου τι να κάνω; Κι έχουν δίκιο. Κάποιος πρέπει να μας οργανώσει. Πίστευα ότι ΔΟΕ/ΟΛΜΕ ενδιαφέρονταν για τους αναπληρωτές, έστω (γιατί για τους ωρομίσθιους..... :P) αλλά βλέπω ότι μάλλον έκανα λάθος. Επικοινώνησα με κάποιον από την ΟΛΜΕ και ζήτησα να βάλουν εργατολόγο και να μας οργανώσουν. Στην αρχή μου απάντησε ότι πρέπει να μαζευτούμε όλοι (!) και να στείλουμε υπόμνημα στην ΟΛΜΕ απευθείας και ίσως να κάνει κάτι! Επέμεινα και η απάντηση ήταν ότι πλέον το συγκεκριμένο άτομο δεν ανήκει στην ΟΛΜΕ αλλά θα το προωθήσει το θέμα.
Επειδή, λοιπόν, δεν μπορώ να παρακαλάω και να περιμένω αιώνια για κινήσεις, όταν πάρω τη σύμβαση θα ενεργήσω μόνη μου και ότι βρέξει ας κατεβάσει.
(Α, και σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! :-[ :-[ :-[)

Αποσυνδεδεμένος Kostas N

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Υπάρχει και κάτι άλλο που πιστεύω πρέπει να θίξουμε!!!!!!! Μετά την πρόσκληση των 431 αναπληρωτών??? ημερομισθίων??? Θα δείξει............Μετά λοιπόν από αυτούς έγινε πρόσληψη κανονικών αναπληρωτών στη Δευτεροβάθμια. Συναδέλφων που ήταν πιο κάτω στη λίστα από τους 431. Και βεβαίως συγχαρητήρια στα παιδιά. Δε θα ήταν όμως αδικία για αυτούς τους 431 να μην έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους αναπληρωτές της Δευτεροβάθμιας??? Και γιατι δεν έγινε πρώτα το κάλεσμα των αναπληρωτών της Δευτεροβάθμιας μα προηγήθηκε Το ΕΣΠΑ και ελάχιστες μέρες μετά κλήθηκαν αναπληρωτές κανονικοί Δευτεροβάθμιας???? Περίεργο?

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
"Επειδή δεν έχουν εγκριθεί ΟΛΑ τα έργα (π.χ. Αγγλικά) και κάποια απ’ αυτά ξεκίνησαν χωρίς έγκριση, περιμένοντας πως θα εγκριθούν, πώς και πότε θα πληρωθούν τα αναδρομικά τους οι συνάδελφοι,-ισσες που εργάζονται ήδη; Τι θα συμβεί αν για οποιοδήποτε λόγο είτε δεν εγκριθούν είτε δεν μπορούν να χρηματοδοτηθούν από τον κρατικό προϋπολογισμό;"

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=14005

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ

Πάντως, μου έκανε εντύπωση: χθες ενημέρωσα 3 εκπαιδευτικούς αισθητικής αγωγής στο σχολείο μου ότι βγήκε η σύμβασή τους και ότι είναι ημερομίσθιοι και δε μου φάνηκαν και πολύ πρόθυμοι να κάνουν καμιά ενέργεια! :-\ Μου φάνηκε ότι το περίμεναν γιατί είπαν: Α, τελικά ημερομίσθιοι είμαστε, ε; Μήπως επειδή αυτοί είναι μόνο μέσω ΕΣΠΑ το ψιλιάζονταν; Ή απλά είναι απρόθυμοι να διεκδικήσουν κάτι; :-\

Nομίζω, panickos, ότι ισχύει το δεύτερο. Δυστυχώς συναντώ και εγώ αυτή τη στάση στο σχολείο που δουλεύω. Δν ισχύει ότι γνωρίζοντας ότι προσληφθήκαμε μέσω ΕΣΠΑ, ξέραμε ότι δεν θα πληρωνόμαστε. Απλά, έχουμε μάθει να κοιτάζουμε την πάρτη μας και τίποτα άλλο...Δεν μπορεί να είναι κανείς τοσο αφελής. Είναι κάτι πιο επικινδύνο. Σήμερα ρωτούσα στο σχολείο αν έχουνε φτάσει τα παρουσιολόγια και αν γνωρίζουνε κάτι για το πως θα προχωρήσει η διαδικασία. Η απάντηση που έλαβα ήταν ότι δεν νομίζουνε ότι θα πληρωθούμε πριν από τον Μάρτιο. Δεν έχουνε μπει καν στον κόπο να ενημερωθούνε για τον οδηγό υλοποίησης του προγράμματος που βγήκε την Παρασκευή και λένε ό,τι τους κατέβει. Αδιαφορούνε για το αν οι συνάδελφοί τους δουλεύουνε απλήρωτοι και για το πως τα βγάζουνε πέρα. Απαντάνε όπως ακριβώς και από τις διευθύνσεις, που σήμερα είπανε ότι είναι πολύ νωρίς για να μιλάμε για πληρωμές!!! Πραγματικά η κατάσταση είναι πολύ απογοητευτική και έχει σχέση με τη νοοτροπία μας. Από την Παρασκευή όλοι μιλάμε για αντίδραση και τι έχει γίνει? Γιατί πρέπει να περιμένουμε την κάλυψη της ΔΟΕ για ποιαδήποτε κινητοποίηση? Έτσι όπως πηγαίνει το πράγμα, την άλλη εβδομάδα θα μας ζητηθεί να υπογράψουμε τις συμβάσεις και θα το κάνουμε αδιαμαρτύρητα ενώ ταυτόχρονα θα μας λένε ότι προσπαθούνε να πληρωθούμε μέσα στον Νοέμβριο και οι μήνες θα περνάνε έτσι...
Αύριο έχει προγραμματιστεί συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το υπουργείο και για άλλα θέματα εκτός από το δικό μας. Τα σχολεία δεν θα λειτουργούνε και θα μπορέσουμε εύκολα να είμαστε εκεί. Θα το κάνουμε για να υπερασπιστούμε τη δουλειά και την αξιοπρέπειά μας?

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=14014
Δεν σας καλύπτει, βρε παιδιά; Εμένα "προς το παρόν" με καλύπτει. Θα το τραβήξω και μια εκτύπωση για μελλοντική χρήση..... ;)

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=14014
Δεν σας καλύπτει, βρε παιδιά; Εμένα "προς το παρόν" με καλύπτει. Θα το τραβήξω και μια εκτύπωση για μελλοντική χρήση..... ;)
εγω πλεον δεν ξερω τι να πιστεψω. εχω απογοητευτει και τα γεγονοτα μεχρι τωρα δεν συνηγορουν υπερ του υπουργειου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161389
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.