*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς  (Αναγνώστηκε 52239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 09:01:40 μμ »
Κάποιο λάθος πρέπει να έχει γίνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 09:15:20 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, έχω την ιδια απορία εδώ και 2 μέρες που ανανεώθηκαν οι πίνακες των περιφεριών..
Τι γίνεται?? Εχουμε κάποια επίσημη πληροφόρηση..?
Aυτό το έκαναν φέτος στους πίνακες Ειδικής Αγωγής γιατί το γράφανε στην εγκύκλιο.
Στην Γενική όμως δεν ισχύει και δεν υπάρχει στην εγκύκλιο. Πάρτε τηλ. στο υπουργείο αύριο....

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 20, 2011, 07:48:07 μμ »
Εγώ πάντως έχω ακούσει εδώ και μήνες ότι αυτό θα ισχύσει από του χρόνου. Τον Οκτώβρη σε ένα mail που είχα λάβει από το συντονιστικό ωρομισθίων, σχετικά με το ζήτημα που είχε προκύψει τότε με τις προσλήψεις των ΠΕ18.01-ΠΕ12.01, αναφέρονταν τα εξής :

"Η προϊσταμένη της πρωτοβάθμιας κ. Γώρου όταν πήγαμε στην αρχή, έλειπε. Μετά την παρέμβαση της γραμματέας του Υφυπουργού κ. Πανάρετου, μας δέχτηκε στο γραφείο της και πήραμε πια κάποιες απαντήσεις.
Αρχικά διάβασε την ένστασή μας και μας είπε ότι δεν καταλαβαίνουμε σωστά τους νόμους.
Η εγκύκλιος λέει:
σελ 24 .  ΠΙΝΑΚΑΣ  ΓΙΑ  ΤΟ  ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ  ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ όπου αναφέρει: Κατά τη σύνταξη των πινάκων και κατ΄ επέκταση κατά την πρόσληψη για το διδακτικό αντικείμενο των Εικαστικών, οι υποψήφιοι του κλάδου ΠΕ08 προτάσσονται των υποψηφίων του κλάδου ΠΕ12.02, της ενοποιημένης ειδικότητας ΠΕ18.01 και της ειδικότητας ΠΕ18.29 κατά σειρά.
Τι σημαίνει κατά σειρά;;;; Σημαίνει ότι αφού πάρει όλους τους ΠΕ08 ακόμα και από τον πίνακα Γ με μηδενική προϋπηρεσία, τότε θα προχωρήσει να καλέσει τους υπόλοιπους κλάδους. Όταν τις αναφέραμε ότι ο πίνακας που μας καλούν στο ολοήμερα είναι στημένος ανάλογα με την προϋπηρεσία μας, μας είπε ότι δεν το γνωρίζει, θα το κοίταζε και ότι πουθενά δεν υπάρχει νόμος για να προτάσσονται αυτοί που έχουν μόρια.
Όταν τις αναφέραμε ότι υπάρχουν κι άλλες ειδικότητες που λειτουργούν έτσι ή με ποσόστωση 70-30.
Μας απάντησε ότι οι πίνακες που φτιάχνει η Δευτεροβάθμια είναι πρόχειρα φτιαγμένοι και με λίγα λόγια χωρίς νομοθετικό πλαίσιο και δεν έχει σκοπό η ίδια να συνεχίσει το ίδιο λάθος. Θα το διορθώσει και μάλιστα έχει σκοπό να κάνει το ίδιο και στις άλλες ειδικότητες πχ. Θεατρικής Αγωγής και Πληροφορικής. Άφησε να εννοηθεί ότι αυτό θα έχει γίνει μέχρι τον Ιούνιο που θα έχει βγάλει οργανικές θέσεις στην Πρωτοβάθμια."



Νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς του χρόνου θα ψάχνουμε για δουλειά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2011, 08:01:00 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 08:06:24 μμ »
Τα τελευταία μηνυματα μεταφέρθηκαν στον Κλάδο ΠΕ08 Εικαστικής αγωγής, ώς άσχετα με τον τίτλο του θέματος "ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ"

http://www.pde.gr/index.php?topic=22439.0

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2011, 08:11:13 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 07:24:34 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες η υπουργός προσανατολίζεται να εναρμονίσει της προσλήψεις στην εκπαίδευση σύμφωνα με της οδηγίες της Ε.Ε., δηλαδή με βάση την ευρωπαϊκή κατάταξη πτυχίων (http://chr-demir.blogspot.com/2010/03/blog-post_03.html). Επίσης και οι μισθοί θα είναι διαφορετικοί σύμφωνα και με το νέο ενιαίο μισθολόγιο (ίδια προσόντα, ίδιος μισθός).

Οπότε πρώτοι στους πίνακες θα είναι οι ΑΕΙ,ΤΕΙ με διδακτορικό, μετά με μεταπτυχιακό (προτάσσονται αυτοί με παιδ. επ.), μετά οι ΑΕΙ με προϋπηρεσία, ΑΕΙ χωρίς προϋπηρεσία, ΤΕΙ προϋπηρεσία, ΤΕΙ χωρίς προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 05:54:28 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες η υπουργός προσανατολίζεται να εναρμονίσει της προσλήψεις στην εκπαίδευση σύμφωνα με της οδηγίες της Ε.Ε., δηλαδή με βάση την ευρωπαϊκή κατάταξη πτυχίων (http://chr-demir.blogspot.com/2010/03/blog-post_03.html). Επίσης και οι μισθοί θα είναι διαφορετικοί σύμφωνα και με το νέο ενιαίο μισθολόγιο (ίδια προσόντα, ίδιος μισθός).

Οπότε πρώτοι στους πίνακες θα είναι οι ΑΕΙ,ΤΕΙ με διδακτορικό, μετά με μεταπτυχιακό (προτάσσονται αυτοί με παιδ. επ.), μετά οι ΑΕΙ με προϋπηρεσία, ΑΕΙ χωρίς προϋπηρεσία, ΤΕΙ προϋπηρεσία, ΤΕΙ χωρίς προϋπηρεσία.
   

Πες παραπάνω πράγματα, το link http://chr-demir.blogspot.com/2010/03/blog-post_03.htm  που παραθέτεις δεν λέει τίποτα για προσλήψεις στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος manolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 07:09:32 μμ »
Οι πινακες θα διαμορφωθουν συμφωνα με τον καινουργιο νομο για τις προσληψεις στα σχολεια.

Αποσυνδεδεμένος teti86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 07:12:33 μμ »
Οι πινακες θα διαμορφωθουν συμφωνα με τον καινουργιο νομο για τις προσληψεις στα σχολεια.

Δηλαδή? Τι λέει ο καινούριος νόμος?  :)

Αποσυνδεδεμένος manolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 11:02:39 πμ »
Οκ! Στους νέους πίνακες το λάθος διορθώθηκε..
Κανά λάθος select στη sql θα εγινε ;D

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 11:14:05 πμ »
Θα ηθελα να ρωτησω κατι περι παιδαγωγικης επαρκειας συναδελφοι, γιατι εχω αγχωθει με αυτα που διαβαζω σημερα.εγω εχω ηδη συμπληρωσει το 24μηνο και μαλιστα στο τελος της φετινης χρονιας θα εχω 40 μηνες περιπου προϋπηρεσια και φυσικα εχω 4 επιτυχιες στο ΑΣΕΠ. ειμαι φιλολογος.για να διοριστω φετος θα χρειαστω παιδαγωγική επαρκεια;ποτε να την αποκτησω;τοσα χρονια στο σχολειο δεν ειναι παιδαγωγικη επαρκεια και διακτικη εμπειρια;τελικα νομιζω ότι κατι θα βρουν για  να μας αφησουν απ'εξω και παλι.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 12:46:55 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω κατι περι παιδαγωγικης επαρκειας συναδελφοι, γιατι εχω αγχωθει με αυτα που διαβαζω σημερα.εγω εχω ηδη συμπληρωσει το 24μηνο και μαλιστα στο τελος της φετινης χρονιας θα εχω 40 μηνες περιπου προϋπηρεσια και φυσικα εχω 4 επιτυχιες στο ΑΣΕΠ. ειμαι φιλολογος.για να διοριστω φετος θα χρειαστω παιδαγωγική επαρκεια;ποτε να την αποκτησω;τοσα χρονια στο σχολειο δεν ειναι παιδαγωγικη επαρκεια και διακτικη εμπειρια;τελικα νομιζω ότι κατι θα βρουν για  να μας αφησουν απ'εξω και παλι.

Καλησπέρα συνάδερφε. Κάνε την ερώτηση σου στον κλάδο των φιλολόγων επειδή το θέμα αυτό αφορά μόνο τους ΠΕ19-ΠΕ20, όπου επικρατεί τελείως διαφορετική κατάσταση απο τον δικό σου κλάδο. Μπορείς να δεις συγκεκριμένα το θέμα  http://www.pde.gr/index.php?topic=22465.0

Αποσυνδεδεμένος gata123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 03:32:24 μμ »
Τι έγινε με τον δικαστικό αγώνα? Ξέρει κανείς σε τι φάση βρίσκεται?

Φέτος τελειώνω και επειδή με ενδιαφέρει η εκπαίδευση (αρκετά με απαυτόσανε στον ιδιωτικό τομέα) έχω τρομάξει με αυτά που έμαθα για τα Ψηφιακά Συστήματα. Άκουσα για μια δικαστική κίνηση αλλά δεν βρήκα λεπτομέρειες. Εναντίων ποιανου γίνεται και τι ζητάμε?

Πάντως κρίμα που κατάντησε έτσι ο χώρος! Ο ιδιωτικός τομέας σε έχει εντελώς αναλώσιμο και ο δημόσιος κλείνει σε μικρές κάστες.

Τεσπα, μάλλον θα γυρίσω στο χωριό, να κάνω τον μαραγκό μιας που είχα και επιχείρηση (του μπαμπα) και ταλέντο. Τι ήθελα να μλπέξω με μλκς?

Thanks anyway

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 05:37:01 μμ »
Τι έγινε με τον δικαστικό αγώνα? Ξέρει κανείς σε τι φάση βρίσκεται?

Φέτος τελειώνω και επειδή με ενδιαφέρει η εκπαίδευση (αρκετά με απαυτόσανε στον ιδιωτικό τομέα) έχω τρομάξει με αυτά που έμαθα για τα Ψηφιακά Συστήματα. Άκουσα για μια δικαστική κίνηση αλλά δεν βρήκα λεπτομέρειες. Εναντίων ποιανου γίνεται και τι ζητάμε?

Πάντως κρίμα που κατάντησε έτσι ο χώρος! Ο ιδιωτικός τομέας σε έχει εντελώς αναλώσιμο και ο δημόσιος κλείνει σε μικρές κάστες.

Τεσπα, μάλλον θα γυρίσω στο χωριό, να κάνω τον μαραγκό μιας που είχα και επιχείρηση (του μπαμπα) και ταλέντο. Τι ήθελα να μλπέξω με μλκς?

Thanks anyway

Συναδέρφισα εσύ σε άλλο post δεν ρωτάς για τα αποτελέσματα κατατακτήριων εξετάσεων στο τμήμα των Ψηφιακών;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.