*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 218754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1218 στις: Μάιος 28, 2023, 10:13:32 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει δυνατότητα να δει κάποιος πόσα μόρια χρειάζεται για να πάρει απόσπαση σε μία περιοχή; Υπάρχει πίνακας; Και πόσο δύσκολο είναι; Αιτήσεις κάθε Μάρτιο Απρίλιο γίνονται σωστά;
αν εισαι νεοδιοριστη του 23 δεν δικαιουσαι αποσπαση πλην των περιπτωσεων που αναφερονται στην
https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2022-08/%CE%A8%CE%96%CE%A6246%CE%9C%CE%A4%CE%9B%CE%97-%CE%924%CE%96.pdf
αν εισαι νεοδιοριστη του 22 φανταζομαι οτι κατι  παρομοιο θα χεις ακουσει απο περυσι.
Οντως οι αιτησεις γινονται την εποχη που λες
Οταν ο νεοδιοριστος του 2023 ξεμερδεψει με την υποχρεωτικη διετη παραμονη στην περιοχη διορισμού του, τοτε μπορει να αιτηθει αποσπαση (απριλης 2025) για να παει στο μερος που επιθυμει . Για τις κατηγοριες αποσπασεων απο πυσδε σε πυσδε καθως και τις αποσπασεις κατα προτεραιοτητα, οπως και για την μοριοδοτηση των αποσπασεων διαβασε εδω
https://blogs.sch.gr/dideeyvo/files/2023/03/%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%A3-%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A3%CE%A0%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%A9%CE%9D-%CE%A3%CE%95-%CE%A0%CE%A5%CE%A3%CE%A0%CE%95_%CE%A0%CE%A5%CE%A3%CE%94%CE%95-2023_2024-%CE%91%CE%94%CE%91_%CE%A8%CE%99%CE%97%CE%A746%CE%9C%CE%A4%CE%9B%CE%97-%CE%9F6%CE%A4.pdf

Επισης για τα μορια με τα οποια πηραν αποσπαση οι περσινοι (για να εχεις μια ιδεα) και τα οποια οπως ειναι αυτονοητο δεν ειναι ιδια καθε χρόνο δες εδω
https://dide.lef.sch.gr/wp-content/uploads/2022/07/83242E2_06-07-2022_%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A3%CE%A0_%CE%A0%CE%A5%CE%A3%CE%94%CE%95_%CE%A0%CE%A5%CE%A3%CE%94%CE%95.pdf
(οπου δεν εχει μορια σημαινει πως πηραν αποσπαση κατα προτεραιοτητα πχ συζυγοι στρατιωτικων κλπ).
Επιπλεον για να εγκρινει το ΚΥΣΔΕ αποσπαση καποιου εκπδκου βασικη προυποθεση (οχι οτι δεν γινονατι εξαιρεσεις) ειναι να πλεοναζει στην ειδικοτητα του στο πυσδε που υπηρετει και να υπαρχουν ελλειμματα εκπκων της ειδικοτητας του στο πυσδε που επιθυμει να παει


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2023, 11:00:28 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:14:14 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1219 στις: Μάιος 29, 2023, 08:55:20 πμ »
Σωστά όλα, με μια μικρή διόρθωση: δεν είναι απαραίτητο να πλεονάζει κάποιος εκεί που ανήκει. Διαφορετικά δεν θα είχαμε αποσπάσεις από νησιά προς ξηρά.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1220 στις: Μάιος 29, 2023, 09:14:11 πμ »
σ ευχαριστω για την αξιολογηση. Μακαρι να σε ειχα και στην σχολ μοναδα ως αξιολογητη (σου δινω ιδεες..). Αν ειδες ειχα και μια παρενθεση "..(οχι οτι δεν γινονται εξαιρεσεις).."και πραγματι στις περσινες μοριοδοτουμενες αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε απο δωδεκανησα , κυλαδες,χιο,σαμο πηραν αποσπαση προς ηπειρωτικη ελλαδα 135 στους 1420 δηλ λιγοτερο απο 10%. Ισχυει δηλ αυτο που προειπα. Οι αποσπασεις ειναι κυριως απο πλεονασματικες προς ελλειμματικες (προφανως θαχουν γινει και απο ελλειμ προς ελλειμμ αλλα δεν ειναι ο κανονας). Οι αιρετοι πιεζουν και για αποσπασεις απο πλεονασματικες σε πλεονασματικες καθε χρονο, αλλα το τι θα συμβει τελικα ειναι θεμα πολιτικης αποφασης πχ αν ησουν διορισμενος  το 2016 θα θυμασαι οτι ειχε πεσει μεγαλο μαχαιρι στις αποσπασεις
(και  μιας και σε βρισκω εν εγρηγορσει στις αξιολογησεις δνε κοιτας μια αναρτηση που εκανα για τα μορια των δυσπροσιτων μηπως εχω καποιο λαθος και παρουμε στο λαιμο μας κανα χριστιανό)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2023, 09:57:26 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1221 στις: Μάιος 29, 2023, 11:34:41 πμ »
To 10% στους 1420 δεν έχει σημασία. Από Κυκλάδες/Δωδεκάνησα σχεδόν όσοι ζητάνε απόσπαση, τελικά την παίρνουν (αν βάλουν αρκετές επιλογές).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:14:14 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1222 στις: Μάιος 29, 2023, 11:42:30 πμ »

εκανες τηλεφωνικη δημσοκοπηση στους αιτουντες απο τα ακριτκα μας μερη??
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2023, 12:01:27 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1223 στις: Μάιος 29, 2023, 12:25:01 μμ »
σ ευχαριστω για την αξιολογηση. Μακαρι να σε ειχα και στην σχολ μοναδα ως αξιολογητη (σου δινω ιδεες..). Αν ειδες ειχα και μια παρενθεση "..(οχι οτι δεν γινονται εξαιρεσεις).."και πραγματι στις περσινες μοριοδοτουμενες αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε απο δωδεκανησα , κυλαδες,χιο,σαμο πηραν αποσπαση προς ηπειρωτικη ελλαδα 135 στους 1420 δηλ λιγοτερο απο 10%. Ισχυει δηλ αυτο που προειπα. Οι αποσπασεις ειναι κυριως απο πλεονασματικες προς ελλειμματικες (προφανως θαχουν γινει και απο ελλειμ προς ελλειμμ αλλα δεν ειναι ο κανονας). Οι αιρετοι πιεζουν και για αποσπασεις απο πλεονασματικες σε πλεονασματικες καθε χρονο, αλλα το τι θα συμβει τελικα ειναι θεμα πολιτικης αποφασης πχ αν ησουν διορισμενος  το 2016 θα θυμασαι οτι ειχε πεσει μεγαλο μαχαιρι στις αποσπασεις
(και  μιας και σε βρισκω εν εγρηγορσει στις αξιολογησεις δνε κοιτας μια αναρτηση που εκανα για τα μορια των δυσπροσιτων μηπως εχω καποιο λαθος και παρουμε στο λαιμο μας κανα χριστιανό)
Δώδεκα χρονια βόρειο Αιγαίο μια χρονιά μόνο κατάφερα να πάρω αποσπαση

Αποσυνδεδεμένος mimikula85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1224 στις: Ιούνιος 05, 2023, 06:37:21 μμ »
Καλησπέρα! Βασικά μπήκα σήμερα στον οπσυδ να κοιτάξω την αίτηση απόσπασης που έκανα από πυσπε σε πυσπε και σε φορέα και μου βγάζει ότι είναι απενεργοποιημένες και οι δύο αιτήσεις. Είμαι σε σοκ! Γιατί συνέβει αυτό;
Το ιδιο είδα κι εγω σημερα! Μήπως εχει συμβει σε όλους αφού έληξε η διαδικασία? Απενεργοποίηση δεν  είχα πατήσει και αν δεν έιχαμε δικαίωμα δεν θα έπρεπε να ενημερωθούμε?

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1225 στις: Ιούνιος 06, 2023, 02:50:46 μμ »
Εγώ νεοδιόριστη δεν είμαι σίγουρα. Εχω κάνει αιτηση απόσπασης απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και είναι ενεργοποιημένη κανονικά. Αίτηση απόσπασης για φορέα δεν έχω κάνει. Αν έχει απενεργοποιηθεί μόνο η απόσπαση για φορείς μια εξήγηση μπορεί να είναι οτι έχουν ολοκληρωθεί οι αποσπάσεις αλλά δεν έχουν υπογραφεί και ανακοινωθεί ακόμα.  Αν έχει απενεργοποιηθεί και για ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος EMERALD

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1226 στις: Ιούνιος 30, 2023, 10:23:15 πμ »
Καλημέρα, γνωρίζετε αν δικαιούται κάποιος μονιμος μόρια συνυπηρετησης (για απόσπαση) με σύζυγο που υπηρετεί ως αναπληρωτής τα δύο τελευταία χρόνια στην ίδια διεύθυνση; Κατά την παρούσα περίοδο είναι εγγεγραμμένος στον τοπικό ΟΑΕΔ. Δε μου φαίνεται πολύ ξεκάθαρο το συγκεκριμένο κομμάτι της εγκυκλίου των αποσπάσεων. Έχω ακούσει ότι αν είναι αναπληρωτής ο σύζυγος δε δικαιούσαι συνυπηρετηση, μόνο σε μόνιμο ισχύει, αλλά η εγκύκλιος αναφέρει κάτι σχετικό με αναπληρωτές και ΟΑΕΔ της περιοχής...

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1227 στις: Ιούνιος 30, 2023, 10:52:35 πμ »
Καλημέρα, γνωρίζετε αν δικαιούται κάποιος μονιμος μόρια συνυπηρετησης (για απόσπαση) με σύζυγο που υπηρετεί ως αναπληρωτής τα δύο τελευταία χρόνια στην ίδια διεύθυνση; Κατά την παρούσα περίοδο είναι εγγεγραμμένος στον τοπικό ΟΑΕΔ. Δε μου φαίνεται πολύ ξεκάθαρο το συγκεκριμένο κομμάτι της εγκυκλίου των αποσπάσεων. Έχω ακούσει ότι αν είναι αναπληρωτής ο σύζυγος δε δικαιούσαι συνυπηρετηση, μόνο σε μόνιμο ισχύει, αλλά η εγκύκλιος αναφέρει κάτι σχετικό με αναπληρωτές και ΟΑΕΔ της περιοχής...
Ισχυει οτι
" Για τα μόρια συνυπηρέτησης με σύζυγο εκπαιδευτικό, λαμβάνεται υπόψη και η εργασία του ως αναπληρωτή ή ωρομισθίου με την προϋπόθεση ότι το διάστημα εργασίας ή ανεργίας τους  ήταν στο ίδιο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ." + " Οι μονάδες συνυπηρέτησης λαμβάνονται για όλο το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ (ένα), όπου ο/η σύζυγος υπηρετεί ...... ή εργάζεται κατά το τελευταίο ένα (1) έτος ....., στο οποίο έτος δύνανται να περιληφθούν και διαστήματα ανεργίας επιδοτούμενης ή μη. Η προϋπόθεση του ενός έτους στο κατά περίπτωση ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ πρέπει να συντρέχει κατά τις ημερομηνίες υποβολής των αιτήσεων απόσπασης.."
Απο τα παραπανω συναγεται οτι δικαιουσαι μορια συνυπηρετησης εαν και εφοσον ο συζυγος ηταν αναπληρωτης (με ενεργη συμβαση εργασιας + δελτιο ανεργίας ή και επιδοτηση ανεργιας) στο πυσδε που ενδιαφερεσαι να αποσπαστεις για 1 χρονο απο τις ημερομηνίες υποβολής των αιτήσεων απόσπασης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2023, 11:04:53 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος EMERALD

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1228 στις: Ιούνιος 30, 2023, 03:46:29 μμ »
Σε ευχαριστώ. Κι εγώ έτσι τα ερμηνεύω, αλλά μου λένε από τη διεύθυνση ότι δε γίνεται δεκτό με αναπληρωτή. Όταν τους διαβαζω τα συγκεκριμένα σημεία της εγκυκλίου λένε ότι ναι θα μπορούσε, αλλά ίσως όχι για τις εσωτερικές αποσπάσεις, και μόνο για τις από νόμο σε νομό. Αυτό δεν ξέρω που το στηρίζουν, καθώς δεν υπάρχει άλλη εγκύκλιος για τις εντός. Τελοσπαντων εγώ θα καταθέσω βεβαίωση προϋπηρεσίας του συζύγου στο συγκεκριμένο ΠΥΣΠΕ που με αφορά, αλλά δεν ξέρω τι χαρτί ακριβώς απαιτείται από ΟΑΕΔ. Όλες οι βεβαιώσεις που έχει στη σελίδα ώστε να αποδείξεις ανεργία κλπ εκδίδονται από τα κεντρικά της ΔΥΠΑ κ δεν αναφέρουν τον συγκεκριμένο ΟΑΕΔ. Απλά φαίνεται στο έγγραφο η διεύθυνση κατοικίας σου. Τελοσπαντων, σας ζαλισα... γιατί πρέπει να ναι όλα τόσο μπερδεμένα δεν καταλαβαίνω..

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1229 στις: Ιούλιος 01, 2023, 03:25:28 μμ »
Σε ευχαριστώ. Κι εγώ έτσι τα ερμηνεύω, αλλά μου λένε από τη διεύθυνση ότι δε γίνεται δεκτό με αναπληρωτή. Όταν τους διαβαζω τα συγκεκριμένα σημεία της εγκυκλίου λένε ότι ναι θα μπορούσε, αλλά ίσως όχι για τις εσωτερικές αποσπάσεις, και μόνο για τις από νόμο σε νομό. Αυτό δεν ξέρω που το στηρίζουν, καθώς δεν υπάρχει άλλη εγκύκλιος για τις εντός. Τελοσπαντων εγώ θα καταθέσω βεβαίωση προϋπηρεσίας του συζύγου στο συγκεκριμένο ΠΥΣΠΕ που με αφορά, αλλά δεν ξέρω τι χαρτί ακριβώς απαιτείται από ΟΑΕΔ. Όλες οι βεβαιώσεις που έχει στη σελίδα ώστε να αποδείξεις ανεργία κλπ εκδίδονται από τα κεντρικά της ΔΥΠΑ κ δεν αναφέρουν τον συγκεκριμένο ΟΑΕΔ. Απλά φαίνεται στο έγγραφο η διεύθυνση κατοικίας σου. Τελοσπαντων, σας ζαλισα... γιατί πρέπει να ναι όλα τόσο μπερδεμένα δεν καταλαβαίνω..
Ότι σου ειπα αναφερονταν στις αποσπασεις από πυσδε σε πυσδε . Δεν ειχα καταλαβει ότι ρωτουσες για τις εντος πυσδε.
Ομως, δεν υπαρχει οντως  ειδικοτερη εγκυκλιος για τις αποσπασεις εντος πυσδε. Αυτό που αναφερει η νομθεσια που εχω υποψη μου εμπεριεχεται στην 137644/ε1 οπου στην τελευταια σελιδα λεει
 «Στη συνέχεια τοποθετούνται οι αποσπασμένοι εντός και εκτός των ΠΥΣΔΕ. Οι τοποθετήσεις τους γίνονται με τη μοριοδότηση των αποσπάσεων εκάστου συγκρινόμενοι μεταξύ τους».
 Στη θεση σου λοιπον θα πηγαινα στη ΔΔΕ  και θα τους εδειχνα αρχικα αυτό και εν συνεχεία θα τους ρωταγα:
«μα αφου αναφερεται και στις εντος πυσδε αποσπασεις λεγοντας ότι μετραει και σε αυτές η μοριοδοτηση των αποσπασεων, για ποιο λογο λοιπον μου λετε ότι δεν προσμετραται η συνυπηρετηση στις εντος πυσδε αποσπασεις?δηλ εχετε, κυριοι της δδε, ξεχωριστη λιστα μοριοδοτησης για τις αποσπασεεις εντος πυσδε?»

Απ οσα γνωριζω δεν εχουν. Οποτε θεωρω ότι ετσι θα τους πεισεις. Αν δεν πειστουν τοτε στειλε τους ένα αιτημα-υπομνημα στο οποιο να παραθετεις την εγκυκλιο που σου ανεφερα και να αιτεισαι από αυτους να σου τα προσμετρησουν, ειδαλλως θα τους στειλεις εξωδικο για παραβαση καθηκοντος Εάν και εφοσον δεν στα μετρησουν να τους ζητησεις εγγραφως βασει ποιας νομοθεσιας σου απερριψαν τη συνυπηρετηση και ολη μαζι την αλληλογραφια να την προωθησεις ως ερωτημα στο υπουργειο και το οποιο θα παρει θεση θελοντας και μη.
Για τη συνυπηρετηση να καταθεσεις τη συμβαση εργασιας αναπληρωτη και προυπηρεσιας για το διαστημα που ηταν ενεργος, καθως και να κατεβασεις απο τη σελ ΔΥΠΑ e-services (θα μπεις με κωδικους ταxis) τη βεβαιωση για τα χρονικα διαστηματα ανεργιας (θα μπεις στην κεντρικη σελιδα και προς τα κατω θα δεις "εκδοση βεβαιωσης")

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2023, 03:27:21 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος EMERALD

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1230 στις: Ιούλιος 01, 2023, 05:25:16 μμ »
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες τόσο..να σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1231 στις: Ιούλιος 01, 2023, 06:00:53 μμ »
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες τόσο..να σαι καλά!
Παρακαλώ,
 επιπλεον θα σου προτεινα να δειξεις τα
http://didelakonias.mysch.gr/anartiseis2019/07/prosklisi_apospasis_entos_pusde.pdf
και
απο δδε κυκλαδων
https://dide.kyk.sch.gr/ypovoli-aitisis-apospasis-entos-p-y-s-d-e-kykladon-geniki-agogi-3/
εκει που λεει
"Για τη μοριοδότηση των αποσπάσεων δείτε, εδώ. σελίδες 8-11"
Και να τους ρωτησεις στη δικη σου διευθυνση για ποιο λογο οι δδε λακωνιας και κυκλαδων προσμετρουν τη συνυπηρετηση αναπληρωτη? παντως υπαρχουν κι αλλες δδε που μετρανε τα μορια οπως οι προαναφερομενες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 309

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.