*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 217290 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 21, 2008, 11:45:29 μμ »
Δυστυχως εχω φαει κατι χρονακια ξενιτειας ήδη, ας ειναι καλα τα επαγγελματικα, κωλυομαι να πω περισσοτερα. Πως λεμε, εκανα χρονια στα καραβια(τροπος του λεγειν), αρκετα πια με ταξιδια και ξενιτειες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:14:09 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 22, 2008, 12:01:41 πμ »
Για άλλη μια φορά, οι νεοδιόριστοι ΔΕΝ δικαιούνται απόσπαση. Γύρω στα μέσα Σεπτεμβρίου το υπουργείο καλεί μόνο τους πλεονάζοντες εκπαιδευτικούς (αυτό θα το κρίνει η διεύθυνση στην οποία θα υπάγεσαι) να κάνουν αίτηση απόσπασης, παίρνοντας τα μόρια της περιοχής όπου θα αποσπαστούν και θεμελιώνοντας δικαίωμα μετάθεσης. Αν δεν είσαι στους πλεονάζοντες, δεν κάνεις αίτηση. Πέρα από αυτό, σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, μπορείς να ζητήσεις απόσπαση για πολύ σοβαρούς λόγους.

Kαλα, τι λες?
Μονο εγω, χωρις να το πολυψαξω, ξερω 2-3 γνωστους μου εκπαιδευτικους, που διοριστηκαν αλλου και δεν εχουν πατησει ουτε μια χρονια!
Κι ειναι και εργενηδες-αγαμοι!
Και μου λες, οτι οι νεοδιορισθεντες δεν δικαιουνται αποσπαση?

Το χρονοδιαγραμμα του υπουργειου λεει για αιτησεις για αποσπασεις νεοδιορισθεντων στα τελη Αυγουστου.
Και θυμαμαι οτι περυσι ο Στυλιανιδης ειχε πει οτι οποιος ειναι εγγαμος με παιδια θα πηγαινει στον τοπο συμφεροντων του.
Και μου λες μετα οτι οι νεοδιορισθεντες δεν δικαιουνται αποσπαση παρα μονο για πολυ σοβαρους λογους?

25 χρονα παιδια που τους εκατσε διορισμος, εχουν να πατησουν απο τοτε που διοριστηκαν στο μερος που ειναι η οργανικη τους. Και διχως να ειναι υπεραριθμοι.


goodman, εγώ ξέρω τι λέω. Αυτά που λές εσύ δεν ισχύουν. Το υπουργείο όταν λέει για αποσπάσεις νεοδιορισθέντων μιλάει για τους υπεράριθμους. Δεν ξέρω τι γνωστούς έχεις, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Μετά από έξι χρόνια που είμαι στο δημόσιο, ξέρω κι εγώ περιπτώσεις πολλές να σου πω. Και κανένας ποτέ δεν πήρε απόσπαση μόλις διορίστηκε. Μόνο υπεράριθμοι και εκλεγμένοι στις δημοτικές εκλογές. Ξέρω και μία συνάδελφο της οποίας ο άντρας είχε καρκίνο, πήρε απόσπαση Δεκέμβριο, και της έκαναν και τη χάρη (πολύ σωστά) να έχει δικαίωμα μετάθεσης. Και βέβαια όχι σε φορέα, όπως θες εσύ.
Αυτό που είπε ο Στυλιανίδης δεν ισχύει για νεοδιόριστους. Απορώ μάλιστα πώς είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει  κάτι τέτοιο. Δηλαδή, το υπουργείο διορίζει κόσμο για να στελεχώσει τα σχολεία, και τους δίνει αμέσως την ευκαιρία να φύγουν; Μήπως να σου φτιάξουν κι ένα σχολείο κάτω από το σπίτι σου για να μην σε ξεβολεύουν;
Στην τελική, όπως σου έχουν ξαναπεί, πάρε ένα τηλέφωνο σε μια δευτεροβάθμια, ή ακόμα καλύτερα στο υπουργείο. Δεν σου εγγυώμαι ότι δεν θα γελάσουν αν τους πεις ότι ακόμα δεν διορίστηκες και θες να βρεις τρόπο να μην πατήσεις στο σχολείο. Και επειδή σε προηγούμενο post είπα ότι με ενοχλεί αυτή η συζήτηση και μου ψιλοεπιτέθηκαν, πίστεψέ με δεν θα με ενοχλούσε αν μέσα σε όλες σου τις απορίες ρωτούσες και κάτι που έχει να κάνει με το σχολείο, τους διευθυντές, τα παιδιά, τα δικαιώματά σου κλπ, και όχι μόνο για απόσπαση σε φορέα, ή αν είχες πραγματικά έναν σοβαρό λόγο. Γιατί οικογένεια με 2 παιδιά έχουν πάρα πολλοί, που για χρόνια τρέχουν μακριά και αναγκάζονται να στερηθούν τις οικογένειες τους.
+1
η αληθεια ειναι βρε goodman οτι δεν ρωτας τιποτε αλλο παρα μονο για αδειες, αποσπασεις και λοιπα...και ακομα δεν διοριστηκες...προσωπικη μου η εκτιμηση, δεν δειχνεις για ανθρωπος που θελει να διδαξει αλλα που θελει οπωσδηποτε και μονο να βολευτει...δικαιωμα σου και μπραβο σου που τα καταφερες. ;

υ.γ. η οικογενεια δεν ειναι καταρα εκτος κι αν φροντιζεις γι' αυτο...

Αποσυνδεδεμένος mandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 22, 2008, 11:25:43 πμ »
Από προσωπική εμπειρία... Οι νεοδιόριστοι δικαιούνται απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας. Αναφέρονται οι κατηγορίες ασθενειών που δικαιούνται απόσπασης και πρέπει να προσκομίσεις και πιστοποιητικό δευτεροβάθμιας υγειονομικής επιτροπής. Παρόλο που το δικαιούμουν από το Σεπτέμβρη που ορκίστηκα πέρισυ την πήρα τον Δεκέμβρη, αφού αναγκάστηκα να έρθω από Δωδεκάνησα Αθήνα στο Υπουργείο για να τους πιέσω. Αν παρόλα αυτά καταφέρεις να πάρεις απόσπαση χωρίς λόγους υγείας, τότε για να σου δώσουν οργανική θα πρέπει να υπηρετήσεις τον πρώτο σου διορισμό...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 22, 2008, 11:28:29 πμ »
Τον ίδιο νοέμβριο που διορίζεσα (εκτός αν είσαι σε δυσπρόσιτο)ι. Διαφορετικά όταν βγαίνουν οι αιτήσεις για τις αποσπάσεις. Φέτος ήταν αρχές Απριλίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:14:09 »

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 22, 2008, 01:02:11 μμ »
Από προσωπική εμπειρία... Οι νεοδιόριστοι δικαιούνται απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας. Αναφέρονται οι κατηγορίες ασθενειών που δικαιούνται απόσπασης και πρέπει να προσκομίσεις και πιστοποιητικό δευτεροβάθμιας υγειονομικής επιτροπής. Παρόλο που το δικαιούμουν από το Σεπτέμβρη που ορκίστηκα πέρισυ την πήρα τον Δεκέμβρη, αφού αναγκάστηκα να έρθω από Δωδεκάνησα Αθήνα στο Υπουργείο για να τους πιέσω. Αν παρόλα αυτά καταφέρεις να πάρεις απόσπαση χωρίς λόγους υγείας, τότε για να σου δώσουν οργανική θα πρέπει να υπηρετήσεις τον πρώτο σου διορισμό...

Εκτος αν παρεις αποσπαση ως υπεραριθμος.

Αποσυνδεδεμένος n-t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 23, 2008, 12:53:29 πμ »
Να ρωτησω κατι που μπορει να το εχετε αναφερει αλλα δεν το γνωριζω!ποια ειναι η διαδικασια για να κριθεις υπεραριθμος?

Αποσυνδεδεμένος semeli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 14, 2008, 08:49:39 μμ »
Καλησπέρα,είμαι νεοδιόριστη.Έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση απόσπασης απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και αν ναι,θα χρωστάω τη θέση;Όποιος γνωρίζει σχετικά ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 14, 2008, 08:51:46 μμ »
...Για κοίτα εδώ μήπως βρεις τίποτα ...

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3537.0

Αποσυνδεδεμένος semeli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 14, 2008, 09:21:32 μμ »
ευχαριστώ πολύ peri

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 21, 2008, 08:36:27 μμ »
Μα είναι απλό. Πρέπει να υπάρχουν λιγότερες θέσεις από ότι εκπαιδευτικοί. Υπάρχει όμως διαφορά το πως βγαίνουν στην πρωτοβάθμια και στην δευτεροβάθμια εκπ/ση.
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος philoss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 26, 2008, 11:27:57 πμ »
Τώρα που ολοκληρώθηκαν οι αιτήσεις τοποθέτησης, γνωρίζει κανείς πότε αναμένεται η εγκύκλιος για τις αποσπάσεις;

Αποσυνδεδεμένος ol_dim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 26, 2008, 03:24:14 μμ »
 Γειά σε όλους!
Σχετικά με τις αποσπάσεις εμάς μας είπαν  από τη ΔΔΕ ότι χθες θα έβγαινε η εγκύκλιος αλλά τελικά τίποτα..λογικά μέχρι Παρασκευή θα πρέπει να έχει βγει!Εν αναμονή λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 27, 2008, 08:03:25 μμ »
Γειά σε όλους!
Σχετικά με τις αποσπάσεις εμάς μας είπαν  από τη ΔΔΕ ότι χθες θα έβγαινε η εγκύκλιος αλλά τελικά τίποτα..λογικά μέχρι Παρασκευή θα πρέπει να έχει βγει!Εν αναμονή λοιπόν!

Παιδιά σε επικοινωνία που είχα με το τμήμα αποσπάσεων του ΥΠΕΠΘ για προσωπικό ζήτημα, ρώτησα για την σχετική εγκύκλιο των νεοδιόριστων και μου είπαν ότι δε θα βγει εγκύκλιος και όσοι είναι υπεράριθμοι ή έχουν σοβαρά προβλήματα θα κάνουν χειρόγραφη αίτηση απόσπασης στις κατά τόπους διευθύνσεις όπου υπάγονται. Σύμφωνα με ανακοίνωση της alfavita αλλά και του σχετικού χρονοδιαγράμματος η περίοδος αποσπάσεων των νεοδιόριστων είναι από 25 μέχρι 28.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 29, 2008, 02:20:27 πμ »
Παιδιά σε επικοινωνία που είχα με το τμήμα αποσπάσεων του ΥΠΕΠΘ για προσωπικό ζήτημα, ρώτησα για την σχετική εγκύκλιο των νεοδιόριστων και μου είπαν ότι δε θα βγει εγκύκλιος και όσοι είναι υπεράριθμοι ή έχουν σοβαρά προβλήματα θα κάνουν χειρόγραφη αίτηση απόσπασης στις κατά τόπους διευθύνσεις όπου υπάγονται.


Όταν λέμε υπάγονται , εννοούμε τόπο κατοικίας ή τόπο διορισμού ;
Μιλάμε για αποσπάσεις σε γραφείο ;
Κι αν ναι , θα μετράνε κανονικά οι διακοπές Χριστούγεννα - Πάσχα - καλοκαίρι ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2008, 02:22:05 πμ από peri2005 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.