*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;  (Αναγνώστηκε 5344 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« στις: Νοέμβριος 14, 2010, 10:05:59 μμ »
Καλησπέρα!
Είμαι στην ευχάρστη θέση να σας πω πως με κάλεσαν στην τελευταία φάση!!!
Αλλά....έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα τη γνώμη σας...
Στο σχολείο που δουλεύω, είμαι εγγεγραμμένη στην ιδιωτική επετηρίδα του Υπ. Παιδείας.
Ξέρει κανείς, αν αυτό μου δίνει το δικαίωμα να παραμείνω στο σχολείο και να παίρνω τα μόρια της αναπλήρωσης; Γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει κ έχω λιγάκι μπερδευτει... Ή αυτό είναι σαν να κάνω άρνηση θέσης και χάνω τη σειρά μου στον πίνακα;;
Ουφ...μπέρδεμα..
Βοηθήστε με όποιος ξέρει κάτι σίγουρο...
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:39 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 10:55:40 πμ »
Ναι, μπορείς, από όσο γνωρίζω, να παραμείνεις στο σχολείο που είσαι και να πάρεις τα μόρια της αναπλήρωσης, αλλά πρέπει να πας στην Α/βάθμια που σε κάλεσαν και να το δηλώσεις (μεταφέρω εμπειρίες συναδέλφου που έκανε αυτές τις ενέργειες την προηγούμενη σχολική χρονιά).
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 11:01:40 πμ »
Διάβασε την εγκύκλιο αναπληρωτών. Αναφέρει ξεκάθαρα αυτή την περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 01:28:55 μμ »
Kαλημερα! Θα ηθελα να σε ρωτησω
α)το σχολειο που δουλευεις ειναι αναγνωρισμενο απο το υπουργειο Παιδειας?
β) σου εχει γινει διοριστηριο?
Αν ειναι αναγνωρισμενο απο το υπουργειο και εσυ εχεις διοριστηριο τοτε ΔΕΝ μπορεις να φυγεις αλλα μετρανε τα μορια κανονικα σα να εισαι σε δημοσιο. Κανονικα πρεπει να πληρωνεσαι και να εχεις τις αργιες συμφωνα με τις διαταξεις που διεπουν τους δημοσιους υπαλληλους, δηλαδη να παιρνεις περιπου 1000 ευρω (δεν γνωριζω ακριβως) και να καθεσαι Χριστουγεννα -Πασχα και ολες τις αργιες των δημοσιων σχολειων κατι που δεν θεωρω οτι συμβαινει στα ιδιωτικα σχολεια (δουλευα περισυ)
Αν δεν εχεις διοριστηριο τοτε πρεπει να παρουσιαστεις κανονικα στην Α/θμια που ανηκεις πλεον

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:39 »

Αποσυνδεδεμένος Τινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 04:10:29 μμ »
Καλησπέρα σας!
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Όντως διάβασα την εγκύκλιο των αναπληρωτών και το λέει ξεκάθαρα. Έτσι, πήγα στην Αθμια που με είχαν καλέσει και κατέθεσα μια υπεύθυνη δήλωση που σχετίζεται με τον.. τάδε νόμο, όπως επίσης και το διοριστήριο από την επετηρίδα... Μου είπαν πως θα παίρνω κανονικά τα μόρια της αναπλήρωσης, αλλά δεν ήξεραν να μου πουν ΠΟΥ χρησιμεύουν τα μόρια των αναπληρωτών για το τρέχον διδακτικό έτος!!!  :-\ τέλος πάντων....
"μάζευε και ασ είναι ρόγες" που λεει και η παροιμία! Πάντως γενικά είναι πολύ ρευστά τα πράγματα και τα δεδομένα συνεχώς αλλάζουν...
Θα παρει τουλάχιστον τη θέση μου κάποια άλλη συνάδελφος που περιμένει στον πίνακα!!Κάτι είναι κ αυτό!
Καλή τύχη σε όλους!!! :-*


sina

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 04:44:04 μμ »
το διάβασα κι εγώ στην εγκύκλιο, λέει όμως πιο κάτω στη δεύτερη επισημανση ότι αυτό ισχύει για προϋπηρεσίες σε ιδιωτικά έως 30-06-2010. Αρα τελικά τι ισχυει; Μήοως δεν ήξεραν και σου είπαν λάθος;

Τα μόρια από το φετινό διδακτικό έτος χρησιμεύουν σε περίπτωση που δωσεις ασεπ, αυτό λέει η εγκύκλιος. Αφού δεν ήξεραν ούτε αυτό, μήπως κάτι σου είπαν λάθος και για το ιδιωτικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2010, 04:46:05 μμ από sina »

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 04:50:11 μμ »
Καλησπέρα σας!
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Όντως διάβασα την εγκύκλιο των αναπληρωτών και το λέει ξεκάθαρα. Έτσι, πήγα στην Αθμια που με είχαν καλέσει και κατέθεσα μια υπεύθυνη δήλωση που σχετίζεται με τον.. τάδε νόμο, όπως επίσης και το διοριστήριο από την επετηρίδα... Μου είπαν πως θα παίρνω κανονικά τα μόρια της αναπλήρωσης, αλλά δεν ήξεραν να μου πουν ΠΟΥ χρησιμεύουν τα μόρια των αναπληρωτών για το τρέχον διδακτικό έτος!!!  :-\ τέλος πάντων....
"μάζευε και ασ είναι ρόγες" που λεει και η παροιμία! Πάντως γενικά είναι πολύ ρευστά τα πράγματα και τα δεδομένα συνεχώς αλλάζουν...
Θα παρει τουλάχιστον τη θέση μου κάποια άλλη συνάδελφος που περιμένει στον πίνακα!!Κάτι είναι κ αυτό!
Καλή τύχη σε όλους!!! :-*

Εννοω να εχεισ διοριστηριο απο την Α/θμια. Οταν δουλευα εγω σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο ειχα διοριστει με επισημο εγγραφο απο την Α/θμια. Εχεις τετοιο χαρτι?

ΕφηΤζ.

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 10:57:38 μμ »
Να ρωτησω κατι λιγο ασχετο βρε κοριτσια!?
Λοιπον, εγω νομιζω πως αν διοριστεις σε ιδιωτικο εκπαιδευτηριο αναγνωρισμενο απο το ΥΠΕΠΘ τα μορια σου μετρουν κανονικα σαν να σαι αναπληρωτης, δεν ειναι ετσι??? Και ασε που εκει μπορεις να μεινεις κ για παντα αν θελεις οποτε εισαι πιο σιγουρος...Κ ουτε ΑΣΕΠ ουτε τπτ! Εγω ψαχνω πολυ τα ιδιωτικα αλλα εχω καταλαβει οτι κι εκει ειναι πολυ δτσκολο να σε παρουν!!Παρ ολο που εχω ενα καλο-νομιζω- βιογραφικο κ μ εχουν καλεσει κατα καιρους για συνεντευξεις δε με εχουν παρει!! Εσεις κοριτσια που δουλευετε σε ιδιωτικα ηταν ευκολο να μπειτε  ???Και γιατι φυγατε  ??? ??Και τελος, αν ξερει καποιος κανενα σχολειο να ζηταει νηπιαγωγους ας ενημερωνει αν γινεται να κανουμε ενα θεμα πχ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ !  :)

Αποσυνδεδεμένος Τινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 10:59:35 μμ »
Vanessa μου βρήκα μια γνωστή στην Αθμια και μου είπε πως αν τα χαρτια δεν ειναι οκ δε θα τα στείλουν στοΥπουργείο..Θα περιμένω μέχρι αύριο το πρωί... :-\ Ούτως ή άλλως έχω περιθώριο μέχρι την τετάρτη... Θα δούμε....
Sina θα το κοιτάξω και εγώ αλλά δε θυμάμαι να έλεγε κάτι τέτοιο..θα το ελέγξω όμως

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 12:24:48 μμ »
Καλημερα σας!!!
Πρωτα θα απευθυνθω στην Ελια. Λοιπον δουλευα σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο, αναγνωρισμενο, με διοριστηριο και συμβαση. Τα μορια που πηρα μετρανε για τον ΑΣΕΠ. Αν ενδιαφερεσαι να δουλεψεις σε ιδιωτικο πρεπει να γνωριζεις οτι δε σου εγγυαται κανεις οτι θα εισαι εκει για παντα. Πρωτα κανεις μια συμβαση για 2 χρονια και μετα αν θελουν σε διωχνουν. Βεβαια αν συνεχισεις να εργαζεσαι παιρνεις τα μορια της προυπηρεσιας και δινεις ΑΣΕΠ μιας και θα εχεις ενα προβαδισμα στις προσαυξησεις. Αυτο ειναι μια καλη επιλογη αν δεν εχεις καμια πιθανοτητα για αναπληρωση σε δημοσιο. Αν ομως εχει πιθανοτητες πρεπει να γνωριζεις οτι παρολο πουλθα πρεπει να πληρωνεσαι οπως οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν υπαρχει περιπτωση να παιρνεις 1000 το μηνα (μακαρι βεβαια να βρεις), επιπλεον δεν εχει ουτε 15 μερες χριστουγεννα-πασχα. Πρεπει να το ψαξεις καλα πριν υπογραψεις γιατι αν υπογραψεις συμβαση δεν μπορεις να φυγεις για αναπληρωτρια σε δημοσιο η αν βρεις κατι καλυτερο και θελησεις να φυγεις πριν ληξει η συμβαση σου χανεις τα μορια. Ελπιζω να μη σε μπερδεψα αλλα ταπεινη μου γνωμη να προσεχεις με τις υπογραφες!!!

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 12:30:03 μμ »
Τινακι αν εισαι διορισμενη κανονικα στο ιδιωτικο τοτε θα πρεπει να εχεις μια συμβαση στα χερια σου που να αναφερει οτι ειναι για 2 χρονια και οτι θα πληρωνεσαι και θα παιρνεις αδειες συμφωνα με τους νομους που διεπουν τους μονιμους. Επισης θα πρεπει να εχεις στα χερια σου το διοριστηριο οπου αναφερει οτι εισαι διορισμενη στο ταδε ιδιωτικο. Αυτα τα χαρτια εκδιδονται απο την πρωτοβαθμια στην οποια ανηκει το ιδιωτικο στο οποιο εργαζεσαι. Το γεγονος οτι εισαι γραμμενη στην επετηριδα δε σημαινει κατι (ετσι νομιζω). Τι χαρτια σου ζητησαν απο την πρωτοβαθμια που σε καλεσαν? Επρεπε να ξερουν αν ειναι σωστα τα χαρτια σου. Μακαρι να βγαλεις ακρη γιατι εγω εκανα 2 χρονια να τα μαθω και να τα ξεμπερδεψω.

Αποσυνδεδεμένος Τινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 03:53:48 μμ »
vanessa μου, όταν πήγα στην Αθμια μου ζήτησαν να φτιάξω 2 Υπεύθυνες δηλώσεις οι οποίες να λένε πως κάνω χρήση των τάδε νόμων (το γράφει στην εγγύκλιο των αναπληρωτών) και  πως δεν αποδέχομαι τη θέση διότι εργάζομαι σε ιδιωτικό σχολείο με πλήρες ωράριο. Η μια δήλωση είναι για το κεντρικό γραφείο της Αθμιας και η άλλη για το γραφείο στο οποίο ανήκει το σχολείο που εργάζομαι. Επίσης, μου ζήτησαν να τους φέρω το διοριστήριο το οποίο επιβεβαιώνει (από ότι κατάλαβα) το γεγονός ότι είμαι εγεγγραμένη κ όντως εργάζομαι... Η έγκριση, όπως αλλιώς μου το είπαν! Εγώ όμως αυτό το χαρτι δεν το είχα στα χέρια μου.... ??? Ευτυχώς βρήκα μια γνωστή (γιατί τίποτα δε γίνεται χωρίς γνωστούς!!) και μου είπε πως ο φάκελός μου έχει όλα όσα χρειάζονται.......
Αυτά... Και εγώ μη νομίζεις έχω τρελαθεί τώρα 3 μέρες, μέχρι να καταλάβω τι διαδικασίες χρειάζονται αλλά και να συνειδητοποιήσω ότι με κάλεσαν πολύ κοντά στο σπίτι μου!!!! :'(
Ελπίζω μόνο τώρα να είναι όλα καλά, έτσι μου είπαν τουλαχιστον!! :-\

ΕφηΤζ.

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 10:52:55 μμ »
S eyxaristw Vanessa!
Alla mallon anikw stin katigoria pou den prokeitai na me paroun anaplirwtria sto dimosio,  >:( opote kinigaw ta idiwtika !!! Kali tyxi se oles mas !!!

sina

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρώτρια ή σε ιδιωτικό;;
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 11:02:05 μμ »
Τινακι, το έλεγξες αυτό με την εγκύκλιο; Μήπως εγώ δεν καταλάβα καλά τι λέει; Νόμιζα ότι δε γίνεται φετος και ήθελα κι εγώ να το κάνω....αν ισχύει, πες μου, να το κάνω του χρόνου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.