*

Αποστολέας Θέμα: Κολπάκια για το νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 31130 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bebis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« στις: Νοέμβριος 18, 2010, 05:59:44 μμ »
καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας επειδη ειμαι πολυ νεα στο χωρο .θα ηθελα να μου πειτε με ποιους τροπους επαναφερετε τα πιτσιρικακια του σχολειου σε ταξη και ησυχια χωρις να φωναξετε η χωρις να φανειτε πως ειστε η κακια  δασκαλα  που μαλωνει τα παιδακια της γιατι φωναζουν η δεν ακουνε?παλιοτερα σε ενα ιδιωτικο που ημουν ακουσα μια νηπιαγωγο που τραγουδουσε "ησυχια μεσ τη ταξη ενας ψυλλος θα πεταξει"και ηταν σαν συνθηματακι ησυχιας.το δοκιμασα κι εγω καποιες φορες ομως μετα τα βαριουνται καπως.θελω τις αποψεις σας και την εμπειρια σας .ειμαι πολυ προβληματισμενη ,με ποιο τροπο συμπεριφερεστε ωστε τα παιδια και να σας αγαπανε και να σας ακουνε και να μην τους φωναζετε ποτε και να ειναι ησυχα??
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2012, 06:11:21 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:14 »

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 06:08:54 μμ »
καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας επειδη ειμαι πολυ νεα στο χωρο .θα ηθελα να μου πειτε με ποιους τροπους επαναφερετε τα πιτσιρικακια του σχολειου σε ταξη και ησυχια χωρις να φωναξετε η χωρις να φανειτε πως ειστε η κακια  δασκαλα  που μαλωνει τα παιδακια της γιατι φωναζουν η δεν ακουνε?παλιοτερα σε ενα ιδιωτικο που ημουν ακουσα μια νηπιαγωγο που τραγουδουσε "ησυχια μεσ τη ταξη ενας ψυλλος θα πεταξει"και ηταν σαν συνθηματακι ησυχιας.το δοκιμασα κι εγω καποιες φορες ομως μετα τα βαριουνται καπως.θελω τις αποψεις σας και την εμπειρια σας .ειμαι πολυ προβληματισμενη ,με ποιο τροπο συμπεριφερεστε ωστε τα παιδια και να σας αγαπανε και να σας ακουνε και να μην τους φωναζετε ποτε και να ειναι ησυχα??

για τι ηλικίες μιλάμε?

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 07:43:46 μμ »
Αφού έχει ανοίξει θέμα στους Νηπιαγωγούς, φαντάζομαι νηπιαγωγός. Αλλά κι εγώ θα ήθελα να μάθω τέτοια κόλπα, αν και έχω Α τάξη και είμαι Αγγλικών. Εξάλλου, είμαστε "νηπιαγωγοί αγγλικών"! ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 08:10:53 μμ »

..... ,με ποιο τροπο συμπεριφερεστε ωστε τα παιδια και να σας αγαπανε και να σας ακουνε και να μην τους φωναζετε ποτε και να ειναι ησυχα??


πολλα δε ζητας?  ;D
Πες τους πως δίπλα υπαρχει μια αποθηκη γεμάτη παντικια  και πως οποιο παιδακι δεν ειναι ησυχο και δεν κανει ο,τι του λες εκει θα καταληξει..
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:14 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 08:22:20 μμ »
το δυσκολο αλλα βοηθαει ειναι  να μιλαμε σιγα εμεις κ θα μαθουν κ αυτα να το κανουν.αλλες φορες βαζω χρονο με κλεψυδρα κ αν ειανι ησυχοι κ ηρεμοι τους δινω αλλο ενα γυρισμα,περιπου 3 λεπτα δηλ.
αλλες φορες βαζω στις παρεες υπευθυνο καποιον ωστε αν ανεβασει καποιος πολυ την ενταση να του το υπενθιμησει.αν δοκιμασεις να ριξεις μια καρφιτσα σε απλυτη ησυχια ακουγεται!δοκιμασε να λες οτι μιλαμε σιγα πασρα δεν φωναζουμε............

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 08:23:57 μμ »

..... ,με ποιο τροπο συμπεριφερεστε ωστε τα παιδια και να σας αγαπανε και να σας ακουνε και να μην τους φωναζετε ποτε και να ειναι ησυχα??


πολλα δε ζητας?  ;D
Πες τους πως δίπλα υπαρχει μια αποθηκη γεμάτη παντικια  και πως οποιο παιδακι δεν ειναι ησυχο και δεν κανει ο,τι του λες εκει θα καταληξει..

Πω πω, τι ψυχολογικό τραύμα μού θύμισες.  Όταν ήμουν στο νηπιαγωγείο, είχαμε μια νηπιαγωγό μεγάλης ηλικίας (άγνωστο πόσο μεγάλη, αλλά είχε άσπρα μαλλιά και στα μάτια μας έμοιαζε γριά), η οποία μας φοβέριζε ότι όποιος ήταν άτακτος, θα πήγαινε στο σκοτεινό δωμάτιο δίπλα στην αίθουσα, όπου βρισκόταν ο Λούμπουνας. Ουδείς ήξερε τι ήταν ο Λούμπουνας, τι σήμαινε καν αυτή η λέξη, αλλά όλοι τον φανταζόμασταν κάτι σαν τέρας, σίγουρα κάτι φοβιστικό που παραμόνευε πίσω από την κουρτίνα. Κάθε φορά που το ανέφερε, έτρεμε η ψυχή μας. Μακριά, μακριά από τέτοια.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 08:37:36 μμ »

..... ,με ποιο τροπο συμπεριφερεστε ωστε τα παιδια και να σας αγαπανε και να σας ακουνε και να μην τους φωναζετε ποτε και να ειναι ησυχα??


πολλα δε ζητας?  ;D
Πες τους πως δίπλα υπαρχει μια αποθηκη γεμάτη παντικια  και πως οποιο παιδακι δεν ειναι ησυχο και δεν κανει ο,τι του λες εκει θα καταληξει..
Καλά Μάρκο..υποκλίνομαι!αχαχχχχχχ...Συνάδελφε bebis..μην τον ακούς αυτόν...είναι εγκάθετος!!!! ;D ;D
Γενικά δεν υπάρχει μαγική συνταγή,τη βρίσκεις σταδιακά δουλεύοντας με τα παιδιά.Στην αρχή πάντα είναι δύσκολα,μέχρι να μπουν κι αυτά σε ένα καλούπι(κανόνες,ώρες φαγητού,ξεκούρασης,αυθόρμητες κλπ).
Μπορείς αρχικά να κάνεις -μαζί με τα παιδιά-το συμβόλαιο της τάξης,όπου τα παιδιά υπαγορεύουν κανόνες κι εσύ γράφεις σε ένα μεγάλο χαρτόνι.Μετά υπογράφουν όλοι και το κρεμάς κάπου στην τάξη.Μπορείς για να το κάνεις πιο ελκυστικό να χρησιμοποιήσεις μια κούκλα κουκλοθεάτρου.
Επίσης όρισε ομάδες καθηκόντων και έτσι ο καθένας να ξέρει τι έχει να κάνει.Παίξε το παιχνίδι της κυρίας ησυχίας-δεν μιλάει κανείς και όποιος μιλήσει χάνει-.Μπορείς να έχεις ένα βοηθό κάθε μέρα-τους αρέσει να βοηθάνε τη δασκάλα τους-.Και το ταμπουρίνο βοηθάει κάποιες φορές.Παιχνίδια γνωριμίας-δεν ξέρω σε τι στάδιο βρίσκεσαι-ή να παρατηρήσουν το διπλανό τους,τους διασκεδάζουν.Με τον καιρό θα σε συνηθίσουν και θα μπορέσεις να τα κουμαντάρεις.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 08:55:37 μμ »

..... ,με ποιο τροπο συμπεριφερεστε ωστε τα παιδια και να σας αγαπανε και να σας ακουνε και να μην τους φωναζετε ποτε και να ειναι ησυχα??


πολλα δε ζητας?  ;D
Πες τους πως δίπλα υπαρχει μια αποθηκη γεμάτη παντικια  και πως οποιο παιδακι δεν ειναι ησυχο και δεν κανει ο,τι του λες εκει θα καταληξει..
Καλά Μάρκο..υποκλίνομαι!αχαχχχχχχ...Συνάδελφε bebis..μην τον ακούς αυτόν...είναι εγκάθετος!!!! ;D ;D
Γενικά δεν υπάρχει μαγική συνταγή,τη βρίσκεις σταδιακά δουλεύοντας με τα παιδιά.Στην αρχή πάντα είναι δύσκολα,μέχρι να μπουν κι αυτά σε ένα καλούπι(κανόνες,ώρες φαγητού,ξεκούρασης,αυθόρμητες κλπ).
Μπορείς αρχικά να κάνεις -μαζί με τα παιδιά-το συμβόλαιο της τάξης,όπου τα παιδιά υπαγορεύουν κανόνες κι εσύ γράφεις σε ένα μεγάλο χαρτόνι.Μετά υπογράφουν όλοι και το κρεμάς κάπου στην τάξη.Μπορείς για να το κάνεις πιο ελκυστικό να χρησιμοποιήσεις μια κούκλα κουκλοθεάτρου.
Επίσης όρισε ομάδες καθηκόντων και έτσι ο καθένας να ξέρει τι έχει να κάνει.Παίξε το παιχνίδι της κυρίας ησυχίας-δεν μιλάει κανείς και όποιος μιλήσει χάνει-.Μπορείς να έχεις ένα βοηθό κάθε μέρα-τους αρέσει να βοηθάνε τη δασκάλα τους-.Και το ταμπουρίνο βοηθάει κάποιες φορές.Παιχνίδια γνωριμίας-δεν ξέρω σε τι στάδιο βρίσκεσαι-ή να παρατηρήσουν το διπλανό τους,τους διασκεδάζουν.Με τον καιρό θα σε συνηθίσουν και θα μπορέσεις να τα κουμαντάρεις.

εμένα μου λες !!!!

πες τους για τον Λούμπουνα παιδακι μου να βρεις την ησυχια σου.... ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:08:00 μμ »
Μάρκο είσαι...ανίατη περίπτωση! ;D ;D
Μία είναι η θεραπεία:να δώσεις κατατακτήριες στο νηπιαγωγών!!!!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:10:52 μμ »
Που τη βρισκετε τη χαρα με τον προυπολογισμο που ανακοινωθηκε σημερα?????????????



SOSSSSSSSSSSSSSSSSS


H Διαμαντ. ειπε σημερα ο Θεος να βαλει το χερι Του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Ο Παπακωνσταντινου ειπε σημερα οτι και στην Παιδεια οι προσληψεις θα γινουν 1 προς 5 που φευγουν!!!!!!!!!!!!!!!! Δηλαδη και του χρονου στην ανεργια???




SOSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:17:56 μμ »
Τι να κάνουμε; Υπάρχουν, ξέρεις, και χειρότερα από τον προϋπολογισμό
 ( http://www.reporter.gr/Ειδήσεις/Οικονομία/item/166455-Θα-μας-τραβήξουν-την-πρίζα  ), αλλά κάπως πρέπει να επιβιώσουμε... τουλάχιστον ψυχολογικά.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bebis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:21:14 μμ »
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις (σοβαρες και μη!!)κι ενα αλλο κολπακι που θυμηθηκα  ειναι πως τα παιδια οταν κανουν αρκετη φασαρια και χαμηλωσεις το φως αμεσως ησυχαζουν(αν θυμαμαι καλα ανταποκρινονταν στη διαφοροποιηση φωτος  η ηχου).παντως νομιζω πως ειναι δυσκολο να διατηρεις ηρεμη την ταξη ,να συγκρατεις τα παιδια αλλα χωρις να τα μαλωνεις και να φαινεσαι η κακια  και αυτα να σε αγαπουν.θελω να πω πως βιβλια ψυχολογιας υπαρχουν πολλα ,σχεδια εργασιας ακομα περισσοτερα αλλα τετοιες τακτικες που να κρατουν ηρεμη την ταξη και να φαινεται και καλη η νηπιαγωγος χωρις ποτε να φωναζει μου φαινεται αυτη τη στιγμη αρκετα δυσκολο για την εμπειρια μου.Απο τις παλαιοτερες ιδεες παρακαλω για να γινονται και οι νεοτερες καλυτερες??

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:27:25 μμ »
κι ενα αλλο κολπακι που θυμηθηκα  ειναι πως τα παιδια οταν κανουν αρκετη φασαρια και χαμηλωσεις το φως αμεσως ησυχαζουν(αν θυμαμαι καλα ανταποκρινονταν στη διαφοροποιηση φωτος  η ηχου).

Kαλά, το κόλπο με το φως δεν πιάνει σε όλους. Υπάρχουν παιδιά που ενθουσιάζονται με τέτοια πράγματα και κάνουν μεγαλύτερη φασαρία.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:28:47 μμ »
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις (σοβαρες και μη!!)κι ενα αλλο κολπακι που θυμηθηκα  ειναι πως τα παιδια οταν κανουν αρκετη φασαρια και χαμηλωσεις το φως αμεσως ησυχαζουν(αν θυμαμαι καλα ανταποκρινονταν στη διαφοροποιηση φωτος  η ηχου).παντως νομιζω πως ειναι δυσκολο να διατηρεις ηρεμη την ταξη ,να συγκρατεις τα παιδια αλλα χωρις να τα μαλωνεις και να φαινεσαι η κακια  και αυτα να σε αγαπουν.θελω να πω πως βιβλια ψυχολογιας υπαρχουν πολλα ,σχεδια εργασιας ακομα περισσοτερα αλλα τετοιες τακτικες που να κρατουν ηρεμη την ταξη και να φαινεται και καλη η νηπιαγωγος χωρις ποτε να φωναζει μου φαινεται αυτη τη στιγμη αρκετα δυσκολο για την εμπειρια μου.Απο τις παλαιοτερες ιδεες παρακαλω για να γινονται και οι νεοτερες καλυτερες??
Αυτά που σου είπα πιάνουν σε μεγάλο βαθμό.Δουλεύω με παιδιά από το 2001.Δες τι σου πρότειναν και άλλοι συνάδελφοι πιο πάνω.(όχι τα ποντίκια ;D).
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162167
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 769
Σύνολο: 784

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.193 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.