*

Αποστολέας Θέμα: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί  (Αναγνώστηκε 132123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #504 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 12:29:56 πμ »
άριστο  το άρθρο ….δεν ομιλεί δια εμέ…..  …..ΕΓΩ ουδεμία ευθύνη φέρω…… δεν ξημεροβραδιάζομαι  στα πολιτικά γραφεία έρποντας , σιαλοραγώντας….και επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του άρθρου.
 -Ισχύς μου   η αμνησία (ανοησία)  του λαού- 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:47 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #505 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 10:10:37 πμ »
'Exω μείναι άφωνη! :-X Καιρό είχα να διαβάσω κάτι τόσο ουσιώδες...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #506 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 10:37:12 πμ »
Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν μια μικρή κόκκινη κλώσα, που σκάλιζε το χώμα στη φάρμα που ζούσε, μέχρι που ανακάλυψε μερικούς σπόρους σιταριού. Φώναξε τότε τους γείτονές της και τους είπε ‘Αν φυτέψουμε αυτούς τους σπόρους, θα μπορέσουμε να έχουμε ψωμί να φάμε. Ποιος θα με βοηθήσει στο όργωμα και στο φύτεμα;’ Ρώτησε η μικρή κόκκινη κλώσα.
 

‘Όχι εγώ’, είπε η αγελάδα, ‘τέλειωσε το ωράριο μου’.
‘Όχι εγώ’, είπε η πάπια, ‘σήμερα έχω ημιαργία’.
‘Όχι εγώ’, είπε το γουρούνι, ‘έχω πάρει άδεια αιμοδοσίας’.
‘Όχι εγώ’, είπε η χήνα, ‘ψάχνω για δουλειά’.

‘Θα το κάνω τότε μόνη μου’, είπε η μικρή κόκκινη κλώσα. Κι έτσι κι έκανε. Όργωσε το χωράφι, φύτεψε τους σπόρους, πότισε το χωράφι, το σιτάρι ψήλωσε κι ωρίμασε, που έγινε ψηλό και ολόχρυσο. ‘Ποιος θα με βοηθήσει να θερίσω το σιτάρι;’ Ρώτησε τότε η μικρή κόκκινη κλώσα.

‘Όχι εγώ’, είπε η πάπια, ’σήμερα κάνω στάση εργασίας.’
‘Όχι εγώ, είναι εκτός της ειδικότητας μου’, είπε το γουρούνι.
‘Όχι εγώ, θα χάσω την αρχαιότητά μου’, είπε η αγελάδα.
‘Όχι εγώ, θα χάσω το επίδομα ανεργίας’, είπε η χήνα.

‘Θα το κάνω τότε μόνη μου’, είπε η μικρή κόκκινη κλώσα. Κι έτσι κι έκανε. Θέρισε το σιτάρι, έφτιαξε το αλεύρι και έφτασε επιτέλους η ώρα να φτιαχτεί το ψωμί. ‘Ποιος θα με βοηθήσει να ζυμώσω το ψωμί;’ ρώτησε η μικρή κόκκινη κλώσα.

‘Όχι εγώ, θα ήταν υπερωρία αν σε βοηθούσα’, είπε η αγελάδα.
‘Όχι εγώ, θα έχανα το επίδομα της έγκαιρης προσέλευσης’, είπε η πάπια.
‘Όχι εγώ, θα έχανα το επίδομα ωρίμανσης, είπε το γουρούνι.
‘Όχι εγώ, θα ήτανε ρατσιστικό να ήμουν εγώ η μόνος βοηθός’, είπε η χήνα.

‘Θα το κάνω τότε μόνη μου’, είπε η μικρή κόκκινη κλώσα. Ζύμωσε κι έψησε πέντε φρατζόλες. Μύρισε όμορφα το φρεσκοψημένο ψωμί, σε όλη η φάρμα και τότε μαζεύτηκαν όλα τα ζώα. Όλα θέλανε - για την ακρίβεια απαιτούσανε -, μερίδιο απ’ το ψωμί. Αλλά η μικρή κόκκινη κλώσα είπε, ‘Όχι, μπορώ να φάω και τις πέντε φρατζόλες μοναχή μου’.

‘Αίσχος - Κερδοσκοπία!’, φώναξε η αγελάδα.
‘Καπιταλιστική βδέλλα!’, ούρλιαξε η πάπια.
‘Απαιτώ ίσα δικαιώματα!’, διαμαρτυρήθηκε η χήνα.
Και το γουρούνι, απλώς γρύλισε, καθώς βαρέθηκε να κάνει κάτι παραπάνω.
Και γράψανε σε πλακάτ ‘Αδικία’, ‘Η μικρή κόκκινη κλώσα να φορολογηθεί’, ‘Να κρατικοποιηθεί το ψωμί’, ‘Τα πεινασμένα ζώα έχουν δίκιο’, ‘Νόμος είναι το δίκιο του γουρουνιού’ και κάνανε πορεία γύρω – γύρω από τη μικρή κόκκινη κλώσα φωνάζοντας διάφορα συνθήματα.

Τότε ήρθε ο αντιπρόσωπος της κυβέρνησης και είπε στη μικρή κόκκινη κλώσα. ‘Δε πρέπει να είσαι τόσο άπληστη, δεν μπορείς να το φας μόνη σου’.

‘Μα εγώ δούλεψα μόνη μου, για να φτιαχτεί αυτό το ψωμί, κανένας άλλος δεν με βοήθησε’, είπε η μικρή κόκκινη κλώσα. ‘Ολομόναχη μου, τα έκανα όλα.’

‘Ακριβώς’, είπε ο αντιπρόσωπος της κυβέρνησης. ‘Αυτή είναι η ομορφιά της ελεύθερης αγοράς. Καθένας μπορεί να δουλεύει όσο θέλει. Αλλά, με τους σύγχρονους κρατικούς κανονισμούς, το ψωμί θα πρέπει να μοιραστεί σε όλα τα ζώα και η εσύ μικρή κόκκινη κλώσα, θα πρέπει να δώσεις φόρο την μισή φρατζόλα ψωμιού στο κράτος, να πληρώσεις ακόμα φόρο ακίνητης περιουσίας για το χωράφι που όργωσες, να πληρώσεις για να δημοσιεύσεις στις εφημερίδες φωτογραφίες του ψωμιού που έψησες και να πληρώσεις εισφορές στα ταμεία των αγροτών, των μυλωνάδων και αρτοποιών, οπότε θα σου μείνει το ένα τέταρτο της φρατζόλας. Τι νομίζεις δηλαδή, ότι εσύ θα τρως και οι άλλοι θα πεινάνε;’

Και έζησε η μικρή κόκκινη κλώσα καλά –με το ένα τέταρτο της φρατζόλας-, και τα υπόλοιπα ζώα –με τις ολόκληρες φρατζόλες– ακόμα καλύτερα. Κι από τότε, η μικρή κόκκινη κλώσα σταμάτησε να φτιάχνει το ψωμί της σε αυτήν τη φάρμα  και πήγαινε σε άλλη φάρμα. Οι γείτονές της όμως, η πάπια, η αγελάδα, το γουρούνι και η χήνα αναρωτιόνται ακόμα μέχρι σήμερα γιατί η μικρή κόκκινη κλώσα δεν έφτιαξε ποτέ ξανά άλλο ψωμί.

(Παραλλαγή του αγγλικού παιδικού παραμυθιού
Γιώργος Καισάριος

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #507 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 12:29:37 μμ »
Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν μια μικρή κόκκινη κλώσα, που σκάλιζε το χώμα στη φάρμα που ζούσε, μέχρι που ανακάλυψε μερικούς σπόρους σιταριού. Φώναξε τότε τους γείτονές της και τους είπε ‘Αν φυτέψουμε αυτούς τους σπόρους, θα μπορέσουμε να έχουμε ψωμί να φάμε. Ποιος θα με βοηθήσει στο όργωμα και στο φύτεμα;’ Ρώτησε η μικρή κόκκινη κλώσα.
 

‘Όχι εγώ’, είπε η αγελάδα, ‘τέλειωσε το ωράριο μου’.
‘Όχι εγώ’, είπε η πάπια, ‘σήμερα έχω ημιαργία’.
‘Όχι εγώ’, είπε το γουρούνι, ‘έχω πάρει άδεια αιμοδοσίας’.
‘Όχι εγώ’, είπε η χήνα, ‘ψάχνω για δουλειά’.

‘Θα το κάνω τότε μόνη μου’, είπε η μικρή κόκκινη κλώσα. Κι έτσι κι έκανε. Όργωσε το χωράφι, φύτεψε τους σπόρους, πότισε το χωράφι, το σιτάρι ψήλωσε κι ωρίμασε, που έγινε ψηλό και ολόχρυσο. ‘Ποιος θα με βοηθήσει να θερίσω το σιτάρι;’ Ρώτησε τότε η μικρή κόκκινη κλώσα.

‘Όχι εγώ’, είπε η πάπια, ’σήμερα κάνω στάση εργασίας.’
‘Όχι εγώ, είναι εκτός της ειδικότητας μου’, είπε το γουρούνι.
‘Όχι εγώ, θα χάσω την αρχαιότητά μου’, είπε η αγελάδα.
‘Όχι εγώ, θα χάσω το επίδομα ανεργίας’, είπε η χήνα.

‘Θα το κάνω τότε μόνη μου’, είπε η μικρή κόκκινη κλώσα. Κι έτσι κι έκανε. Θέρισε το σιτάρι, έφτιαξε το αλεύρι και έφτασε επιτέλους η ώρα να φτιαχτεί το ψωμί. ‘Ποιος θα με βοηθήσει να ζυμώσω το ψωμί;’ ρώτησε η μικρή κόκκινη κλώσα.

‘Όχι εγώ, θα ήταν υπερωρία αν σε βοηθούσα’, είπε η αγελάδα.
‘Όχι εγώ, θα έχανα το επίδομα της έγκαιρης προσέλευσης’, είπε η πάπια.
‘Όχι εγώ, θα έχανα το επίδομα ωρίμανσης, είπε το γουρούνι.
‘Όχι εγώ, θα ήτανε ρατσιστικό να ήμουν εγώ η μόνος βοηθός’, είπε η χήνα.

‘Θα το κάνω τότε μόνη μου’, είπε η μικρή κόκκινη κλώσα. Ζύμωσε κι έψησε πέντε φρατζόλες. Μύρισε όμορφα το φρεσκοψημένο ψωμί, σε όλη η φάρμα και τότε μαζεύτηκαν όλα τα ζώα. Όλα θέλανε - για την ακρίβεια απαιτούσανε -, μερίδιο απ’ το ψωμί. Αλλά η μικρή κόκκινη κλώσα είπε, ‘Όχι, μπορώ να φάω και τις πέντε φρατζόλες μοναχή μου’.

‘Αίσχος - Κερδοσκοπία!’, φώναξε η αγελάδα.
‘Καπιταλιστική βδέλλα!’, ούρλιαξε η πάπια.
‘Απαιτώ ίσα δικαιώματα!’, διαμαρτυρήθηκε η χήνα.
Και το γουρούνι, απλώς γρύλισε, καθώς βαρέθηκε να κάνει κάτι παραπάνω.
Και γράψανε σε πλακάτ ‘Αδικία’, ‘Η μικρή κόκκινη κλώσα να φορολογηθεί’, ‘Να κρατικοποιηθεί το ψωμί’, ‘Τα πεινασμένα ζώα έχουν δίκιο’, ‘Νόμος είναι το δίκιο του γουρουνιού’ και κάνανε πορεία γύρω – γύρω από τη μικρή κόκκινη κλώσα φωνάζοντας διάφορα συνθήματα.

Τότε ήρθε ο αντιπρόσωπος της κυβέρνησης και είπε στη μικρή κόκκινη κλώσα. ‘Δε πρέπει να είσαι τόσο άπληστη, δεν μπορείς να το φας μόνη σου’.

‘Μα εγώ δούλεψα μόνη μου, για να φτιαχτεί αυτό το ψωμί, κανένας άλλος δεν με βοήθησε’, είπε η μικρή κόκκινη κλώσα. ‘Ολομόναχη μου, τα έκανα όλα.’

‘Ακριβώς’, είπε ο αντιπρόσωπος της κυβέρνησης. ‘Αυτή είναι η ομορφιά της ελεύθερης αγοράς. Καθένας μπορεί να δουλεύει όσο θέλει. Αλλά, με τους σύγχρονους κρατικούς κανονισμούς, το ψωμί θα πρέπει να μοιραστεί σε όλα τα ζώα και η εσύ μικρή κόκκινη κλώσα, θα πρέπει να δώσεις φόρο την μισή φρατζόλα ψωμιού στο κράτος, να πληρώσεις ακόμα φόρο ακίνητης περιουσίας για το χωράφι που όργωσες, να πληρώσεις για να δημοσιεύσεις στις εφημερίδες φωτογραφίες του ψωμιού που έψησες και να πληρώσεις εισφορές στα ταμεία των αγροτών, των μυλωνάδων και αρτοποιών, οπότε θα σου μείνει το ένα τέταρτο της φρατζόλας. Τι νομίζεις δηλαδή, ότι εσύ θα τρως και οι άλλοι θα πεινάνε;’

Και έζησε η μικρή κόκκινη κλώσα καλά –με το ένα τέταρτο της φρατζόλας-, και τα υπόλοιπα ζώα –με τις ολόκληρες φρατζόλες– ακόμα καλύτερα. Κι από τότε, η μικρή κόκκινη κλώσα σταμάτησε να φτιάχνει το ψωμί της σε αυτήν τη φάρμα  και πήγαινε σε άλλη φάρμα. Οι γείτονές της όμως, η πάπια, η αγελάδα, το γουρούνι και η χήνα αναρωτιόνται ακόμα μέχρι σήμερα γιατί η μικρή κόκκινη κλώσα δεν έφτιαξε ποτέ ξανά άλλο ψωμί.

(Παραλλαγή του αγγλικού παιδικού παραμυθιού
Γιώργος Καισάριος

Η απόλυτη στρέβλωση...
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μην υπάρχουν παρανοήσεις:

Οι μικρές κόκκινες κλώσες είναι οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού αλλά και πολλοί του δημόσιου τομέα και τα γουρούνια η πλειοψηφία της κρατικής εξουσίας με τους κρατικοδίαιτους "επιχειρηματίες".
Μικρές κόκκινες κλώσες και οι αγρότες που παράγουν λάδι με 2 ευρώ το κιλό για να το μεταπουλήσουν πολύ ακριβότερα τα διάφορα ξένα και ντόπια γουρούνια
Μικρές κόκκινες κλώσες είναι και οι  υγιείς επιχειρηματίες με κοινωνική και εθνική συνείδηση, που νοιάζονται για τους εργαζόμενούς τους και για την  προσφορά μέσω των φόρων... Ναι μικρές κόκκινες κλώσες είναι και αυτοί οι 5 - 6 σε όλη την χώρα... :(
Μικρές κόκκινες κλώσες είναι η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού που ανέχεται τη οικογενειο-γουρουνοκρατία σε πολιτικό και επιχειρηματικό επίπεδο, για να μην πω απλές κότες...




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:47 »

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #508 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 02:13:03 μμ »
panos2 χαίρομαι που αντιλήφτηκες τον   λόγο που το ανέβασα.
σε μια σου φράση μόνον διαφωνώ…..στην -Η απόλυτη στρέβλωση...-…….η μάλλον στην λέξη  -απόλυτη- που αναφέρεις.
το θέμα όμως είναι πόσοι από μας αντιλαμβάνονται την (καθημερινή στρέβλωση) που εισπράττουμε και δυστυχώς πορευόμαστε μαζί της. ;)


 

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #509 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 02:16:52 μμ »
'Exω μείναι άφωνη! :-X Καιρό είχα να διαβάσω κάτι τόσο ουσιώδες...

 Η επιτυχία στις πωλήσεις της εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ τότε …οφείλονταν σε μεγάλο βαθμό στην αρθρογραφία του Πλωρίτη. ;)

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #510 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 02:29:57 μμ »
(Το θέμα )εξελίσσεται και εκφράζει τις ανησυχίες της επικαιρότητας…..δεν πειράζει κατά την άποψη μου που είναι  ελαφρώς εκτός θέματος…….γι αυτό θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να μην το κλειδώσουν…..όσο αυτό κινείται  μέσα σε αξιοπρεπή όρια. 

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #511 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 02:40:21 μμ »
panos2 χαίρομαι που αντιλήφτηκες τον   λόγο που το ανέβασα.
σε μια σου φράση μόνον διαφωνώ…..στην -Η απόλυτη στρέβλωση...-…….η μάλλον στην λέξη  -απόλυτη- που αναφέρεις.
το θέμα όμως είναι πόσοι από μας αντιλαμβάνονται την (καθημερινή στρέβλωση) που εισπράττουμε και δυστυχώς πορευόμαστε μαζί της. ;)


 


Καλά εντάξει, ή αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα την "παραξενιά" σου... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #512 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 02:42:09 μμ »
τι κρίμα που δεν πήραμε κάνενα μάθημα τότε..... έπρεπε να το πληρώσουμε πολύ ακριβά...... και πάλι πολύ αμφιβάλλω ότι τελικά θα μάθουμε κάτι.....

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #513 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 02:44:01 μμ »
panos2 χαίρομαι που αντιλήφτηκες τον   λόγο που το ανέβασα.
σε μια σου φράση μόνον διαφωνώ…..στην -Η απόλυτη στρέβλωση...-…….η μάλλον στην λέξη  -απόλυτη- που αναφέρεις.
το θέμα όμως είναι πόσοι από μας αντιλαμβάνονται την (καθημερινή στρέβλωση) που εισπράττουμε και δυστυχώς πορευόμαστε μαζί της. ;)


 


Καλά εντάξει, ή αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα την "παραξενιά" σου... ;D ;D
γεροπαράξενος..παρακαλώ ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #514 στις: Δεκέμβριος 30, 2010, 01:10:59 μμ »
πολυ καλη η παραβολη σου παραξενε.Απλα επειδη ως συνηθως το μηνυμα που πηραν οι πολλοι ηταν "αυτοι οι κακοι πολιτικοι που μας εχουν καταστρεψει" να τονισω οτι υπηρχε και ενα αλλο μηνυμα πολυ χρησιμο. Αν τα υπολοιπα ζωα βοηθουσαν λιγο και ειχαν την προκομενη κοτουλα ως παραδειγμα δεν θα πεινουσαν ποτε. Αντιθετα η φαρμα τους θα γινοταν τοσο δυνατη που δε θα την επηρρεαζαν ουτε οι παραλογοι φοροι (που τοτε δε θα ειχαν κανενα λογο να επιβληθουν αλλωστε). Τα ζωα που εχουν μαθει να μην κανουν τιποτα και να απαιτουν τα παντα ειναι γυρω μας παντου καθημερινα και οχι μονο μεσα στη βουλη...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10881
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #515 στις: Δεκέμβριος 30, 2010, 02:07:50 μμ »
πολυ καλη η παραβολη σου παραξενε.Απλα επειδη ως συνηθως το μηνυμα που πηραν οι πολλοι ηταν "αυτοι οι κακοι πολιτικοι που μας εχουν καταστρεψει" να τονισω οτι υπηρχε και ενα αλλο μηνυμα πολυ χρησιμο. Αν τα υπολοιπα ζωα βοηθουσαν λιγο και ειχαν την προκομενη κοτουλα ως παραδειγμα δεν θα πεινουσαν ποτε. Αντιθετα η φαρμα τους θα γινοταν τοσο δυνατη που δε θα την επηρρεαζαν ουτε οι παραλογοι φοροι (που τοτε δε θα ειχαν κανενα λογο να επιβληθουν αλλωστε). Τα ζωα που εχουν μαθει να μην κανουν τιποτα και να απαιτουν τα παντα ειναι γυρω μας παντου καθημερινα και οχι μονο μεσα στη βουλη...
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #516 στις: Δεκέμβριος 30, 2010, 03:05:21 μμ »
Aυτες τις μερες με κατακλυζει ενα κακο προαισθημα για οτι αφορα την πτωχευση.......

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10881
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #517 στις: Δεκέμβριος 30, 2010, 03:08:29 μμ »
Aυτες τις μερες με κατακλυζει ενα κακο προαισθημα για οτι αφορα την πτωχευση.......

Είναι μόνο προαίσθημα ή στηρίζεται σε κάτι που διάβασες, είδες, άκουσες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.