*

Ψηφοφορία

Τί θα λέγατε αν άλλαζε το υπάρχον σύστημα ασφάλισης καθηγητών από ΤΕΒΕ σε εργόσημα?

Θα ήταν καλύτερα.
53 (75.7%)
Το ΤΕΒΕ είναι καλύτερο.
17 (24.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 69

Αποστολέας Θέμα: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ  (Αναγνώστηκε 88955 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas lp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 03, 2013, 03:31:36 μμ »
παιδιά ευχαριστούμε για την ενημέρωση...

αυτό με το φρονιστήριο είναι λογικό αν δεν σε ενδιαφέρει η σύνταξη... νομίζω πως δεν είναι συντάξιμα τα ένσημα με τη μία ώρα...


είναι τραγικό αυτό που γίνεται με την αύξηση.

Τί γίνεται με την εφορία, το τέλος επιτηδεύματος κτλ; ενημερώστε εσείς που έχετε μπει στο παιχνίδι.

Με την εφορία:
Από ότι έχω κοιτάξει και συζητήσει με ΙΚΑ κ λογιστη η διαδικασία είναι η εξής
όταν έρθει η στιγμή της δήλωσης πηγαίνουμε τα εργόσημα (τα αποκόμματα) στον λογιστή και τα βάζει στη δήλωση. Για τα ένσημα πρεπει να έχουμε πάει πρώτα εμείς από το ΙΚΑ να τα δηλώσουμε(πάλι με τα αποκόμματα) γιατι δεν υπάρχει ακομα μηχανογραφηση (περιεργο ε;).Έτσι στο εισοδημα μας θα φαίνονται οι εισπράξεις μας και θα φορολογηθούμε για το ποσό αυτό (σαν να δουλευαμε σε φροντιστηριο). Δεν έχει μου είπαν τελος επιτηδευματος γιατι δεν είμαστε ελευθεροι επαγγελματίες (βλεπε τεβε) αλλα εργαζόμενοι στους γονεις του μαθητη
 σε μαθηματα κατ οίκον(βλεπε ικα)
Ετσι εχω ενημερωθει.
Βεβαια μεχρι την επόμενη δήλωση μπορεί να τα αλλάξουν όλα και να σκάσει κ τέλος επιτηδεύματος!ποιος ξέρει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:28 »

Αποσυνδεδεμένος kostas lp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 03, 2013, 03:38:39 μμ »
Καλημέρα!Εγώ πάλι δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει εργόσημο, κ σκέφτομαι να το κάνω με κάποια από τα ιδιαίτερα μου γιατί στα φροντιστήρια από ότι ακούω το ιδανικό είναι να καταφέρεις να πάρεις 8 ευρώ μεικτά την ώρα. Με αυτή τη λογική δεν αρκεί μία ώρα τη μέρα σε φροντιστήριο για ένα ένσηο σωστά; Σίγουρα με το μη διπλασιασμό των ωρών στο εργόσημο δεν φαίνεται να συμφέρει αλλά κάποια ένσημα έτσι μπορεί κανείς να τα βάλει. Δεν γνώριζα πως μπορεί ο εργαζόμενος να πηγαίνει να κάνει τη διαδικασία στα ΕΛΤΑ είχα την εντύπωση πως χρειαζόταν ο εργοδότης. Μία απορία έχω σχετικά, μπορεί κάποιος να δηλώσει κ να πληρώνεται με εργόσημο από πολλούς εργοδότες; Η σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ασφάλιση σε τεβε;
ναι μπορείς να έχει περισσότερους από έναν εργοδότη.δεν έχει να κάνει με τεβε.
κανονικα εργόσημο από δύο μαθήματα που πηγαίνεις.
εγώ κόβω εργόσημο από τρεις διαφορετικούς εργοδότες.

ένα θετικό με το εργόσημο είναι και η παροχή απόδειξης στην οικογένεια του μαθητή σε περίπτωση που μας ζητήσουν σχετικά απλά και κανονίζοντας κάθε φορά το ποσό ανάλογα με τα μαθήματα ή την συμφωνία. γιατί φαντάζομαι όλοι μας θα το έχουμε συναντήσει μπροστά μας και το μπλοκάκι το θεωρώ απαγορευτικό και ούτε καν σοβαρό.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 04, 2013, 01:53:12 μμ »
παιδιά ευχαριστούμε για την ενημέρωση...

αυτό με το φρονιστήριο είναι λογικό αν δεν σε ενδιαφέρει η σύνταξη... νομίζω πως δεν είναι συντάξιμα τα ένσημα με τη μία ώρα...


είναι τραγικό αυτό που γίνεται με την αύξηση.

Τί γίνεται με την εφορία, το τέλος επιτηδεύματος κτλ; ενημερώστε εσείς που έχετε μπει στο παιχνίδι.

Με την εφορία:
Από ότι έχω κοιτάξει και συζητήσει με ΙΚΑ κ λογιστη η διαδικασία είναι η εξής
όταν έρθει η στιγμή της δήλωσης πηγαίνουμε τα εργόσημα (τα αποκόμματα) στον λογιστή και τα βάζει στη δήλωση. Για τα ένσημα πρεπει να έχουμε πάει πρώτα εμείς από το ΙΚΑ να τα δηλώσουμε(πάλι με τα αποκόμματα) γιατι δεν υπάρχει ακομα μηχανογραφηση (περιεργο ε;).Έτσι στο εισοδημα μας θα φαίνονται οι εισπράξεις μας και θα φορολογηθούμε για το ποσό αυτό (σαν να δουλευαμε σε φροντιστηριο). Δεν έχει μου είπαν τελος επιτηδευματος γιατι δεν είμαστε ελευθεροι επαγγελματίες (βλεπε τεβε) αλλα εργαζόμενοι στους γονεις του μαθητη
 σε μαθηματα κατ οίκον(βλεπε ικα)
Ετσι εχω ενημερωθει.
Βεβαια μεχρι την επόμενη δήλωση μπορεί να τα αλλάξουν όλα και να σκάσει κ τέλος επιτηδεύματος!ποιος ξέρει;

Ευχαριστώ για την απάντηση. Απόδειξη εννοείς το απόκομμα του εργοσήμου που λαμβάνει ο εργοδότης ότι μας πλήρωσε δεν δίνουμε άλλη απόδειξη χρησιμοποιώντας εργόσημο σωστα;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 04, 2013, 02:29:26 μμ »
Γνωμη μου, επειδη εχω ΤΕΒΕ και το 500αρικο καθε διμηνο ειναι μεγαλο ζορι, συμφερει μαλλον καλυτερα να μην εχεις καθολου ασφαλιση και να βαζεις τα χρηματα στην ακρη..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:28 »

Αποσυνδεδεμένος kostas lp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 08, 2013, 11:04:15 πμ »
παιδιά ευχαριστούμε για την ενημέρωση...

αυτό με το φρονιστήριο είναι λογικό αν δεν σε ενδιαφέρει η σύνταξη... νομίζω πως δεν είναι συντάξιμα τα ένσημα με τη μία ώρα...


είναι τραγικό αυτό που γίνεται με την αύξηση.

Τί γίνεται με την εφορία, το τέλος επιτηδεύματος κτλ; ενημερώστε εσείς που έχετε μπει στο παιχνίδι.

Με την εφορία:
Από ότι έχω κοιτάξει και συζητήσει με ΙΚΑ κ λογιστη η διαδικασία είναι η εξής
όταν έρθει η στιγμή της δήλωσης πηγαίνουμε τα εργόσημα (τα αποκόμματα) στον λογιστή και τα βάζει στη δήλωση. Για τα ένσημα πρεπει να έχουμε πάει πρώτα εμείς από το ΙΚΑ να τα δηλώσουμε(πάλι με τα αποκόμματα) γιατι δεν υπάρχει ακομα μηχανογραφηση (περιεργο ε;).Έτσι στο εισοδημα μας θα φαίνονται οι εισπράξεις μας και θα φορολογηθούμε για το ποσό αυτό (σαν να δουλευαμε σε φροντιστηριο). Δεν έχει μου είπαν τελος επιτηδευματος γιατι δεν είμαστε ελευθεροι επαγγελματίες (βλεπε τεβε) αλλα εργαζόμενοι στους γονεις του μαθητη
 σε μαθηματα κατ οίκον(βλεπε ικα)
Ετσι εχω ενημερωθει.
Βεβαια μεχρι την επόμενη δήλωση μπορεί να τα αλλάξουν όλα και να σκάσει κ τέλος επιτηδεύματος!ποιος ξέρει;

Ευχαριστώ για την απάντηση. Απόδειξη εννοείς το απόκομμα του εργοσήμου που λαμβάνει ο εργοδότης ότι μας πλήρωσε δεν δίνουμε άλλη απόδειξη χρησιμοποιώντας εργόσημο σωστα;

Σωστα το αποκομμα που λαμβανεις εχει ενα για τον εργαζομενο και ενα για τον εργοδοτη
Και οι δυο αυτο χρησιμοποιουν για τη φορολογικη τους

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 08, 2013, 11:53:51 πμ »
Ok thank you!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 08, 2013, 12:01:17 μμ »
Να κανω μια ερωτηση προς οποιον γνωριζει και θελει να απαντησει? Ποσο κοστιζει το εργοσημο αν το πληρωνεις εξ ολοκληρου εσυ χωρις να εμπλεκεις τον εργοδοτη και ποσα χρειαζονται το μηνα για να πεις οτι εχεις μια κανονικη ασφαλιση με 1 ενσημο την ημερα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 08, 2013, 01:28:09 μμ »
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 08, 2013, 01:47:32 μμ »
Ευχαριστω για το λινκ ασχετα απο το αν δε με διαφωτισε και ιδιαιτερα... αν καταλαβα καλα δινεις 100€ για 3 μερες  ασφαλισης? Δεν ειναι πολλα? Για να κανεις χρηση του εργοσημου χρειαζεται πρωτα εναρξη στην αφορια? Για παραδειγμα μπορει να το χρησιμοποιησει καποιος αναπληρωτης κατα τους θερινους μηνες που δεν εργαζεται σε σχολειο? Ευχαριστω και παλι.

Αποσυνδεδεμένος kostas lp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 09, 2013, 02:44:51 μμ »
Να κανω μια ερωτηση προς οποιον γνωριζει και θελει να απαντησει? Ποσο κοστιζει το εργοσημο αν το πληρωνεις εξ ολοκληρου εσυ χωρις να εμπλεκεις τον εργοδοτη και ποσα χρειαζονται το μηνα για να πεις οτι εχεις μια κανονικη ασφαλιση με 1 ενσημο την ημερα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Δεν γίνεται να μην εμπλέκεται εργοδότης.Καποιος πρεπει να σε απαχολει για κατόικον εργασια.Για αυτο το λογο θεσπίστηκε.
Κανονική ασφάλιση τι εννοεις;
Το μεγιστο ποσο ενσημων με το νεο νομοσχεδιο το μηνα φτανει στα 25 ενσημα.(Πρεπει να πληρωνεσαι 1188 ευρω,σου κρατανε 297 ευρω σου μενουν 891 ευρω)
Για να βγαλεις βιβλιαριου υγειας 150 ενσημα το χρονο!!!πολλά πάρα πολλα!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas lp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 09, 2013, 02:52:14 μμ »
Ευχαριστω για το λινκ ασχετα απο το αν δε με διαφωτισε και ιδιαιτερα... αν καταλαβα καλα δινεις 100€ για 3 μερες  ασφαλισης? Δεν ειναι πολλα? Για να κανεις χρηση του εργοσημου χρειαζεται πρωτα εναρξη στην αφορια? Για παραδειγμα μπορει να το χρησιμοποιησει καποιος αναπληρωτης κατα τους θερινους μηνες που δεν εργαζεται σε σχολειο? Ευχαριστω και παλι.
οχι δεν καταλαβες καλα
Κανεις μαθηματα ενα μηνα και πρεπει να σε πληρωσουν 100 ευρω
Δινει ο εργοδότης 100 ευρω στα ΕΛΤΑ.
αγοραζει εργοσημα
στο δινει και πας στα ΕΛΤΑ το εξαργυρωνεις
Σου δίνουν 75 ευρω στο χερι
Τα 25 ευρω στα κρατανε και γινονται ενσημα
Ποσα; 2!!!

Το ενσημο 1 ημερας το υπολογίζεις 12 ευρώ περιπου

Για εναρξη στην εφορία που ρωτησα μου ειπαν δεν χρειαζεται τπτ.απλα τα δινεις στο λογιστη οταν καταθετεις για τη δηλωση και φορολογησει βαση εισοδηματος

Για τα θερινα που λες δεν ξερω τι ισχυει αν εισαι αναπληρωτης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 02:54:29 μμ από kostas lp »

Αποσυνδεδεμένος kostas lp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 09, 2013, 02:57:27 μμ »
Συναδελφοι
τελικα εκλεισε στο 25% οι κρατησεις για το εργοσημο και τελικα δεν διπλασιαζονται οι ημερες ασφαλισης που ισχυε περυσι
δειτε πινακες εδω
http://blog.ergosimo.com/2013/04/25-112013.html
http://www.ergosimo.com/ergosimo-ika/ergosimo-ika-ergazomenos

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 09, 2013, 03:00:36 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 09, 2013, 03:12:25 μμ »
Δεν υπαρχει τροπος δλδ να μην εμπλεξεις τον εργοδοτη και στην ουσια να αυτοασφαλιζεσαι? Να δηλωσεις π.χ σαν εργοδοτη καποιο συγγενικο σου προσωπο και να πληρωνεις ολο το αρχικο ποσο κρατωντας μετα την επιστροφη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161815
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 537
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.