*

Αποστολέας Θέμα: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011  (Αναγνώστηκε 17893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« στις: Νοέμβριος 26, 2010, 11:58:29 πμ »
Καλημέρα!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, αν ξέρει κάποιος να απαντήσει: έχω τελειώσει φιλολογία, απόφοιτη του '96 και αναρωτιέμαι αν μπορω να δώσω πανελλήνιες φέτος. Υπάρχει καποια διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:20:26 »

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 01:03:51 μμ »
Κάπου έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω κάτι σε σχέση με την κατάθεση των μηχανογραφικών. Ισχύει ή όχι τελικά ότι φέτος θα συμπληρωθούν το Μάρτιο; Ξέρουμε τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 03:07:59 μμ »
Μια φίλη που έχει τελειώσει τεχνικό λύκειο το '95 θέλει να δώσει εξετάσεις για γερμανική φιλολογία και μου είπε να τις κάνω φροντιστήρια. Της είπα να ρωτήσει στο σχολείο τι παίζει και αν μπορεί να δώσει μετά από τόσα χρόνια και της είπαν ότι πρέπει να ξαναπαρακολουθήσει την γ' λυκείου. Αυτή απογοητεύτηκε και παράτησε την προσπάθεια. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν το έψαξα καθόλου. Πάντως μου φαίνεται χαζό αυτό που της είπαν στο σχολείο. Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε πόοοοοοσο καλά ενημερωμένοι είναι κάποιοι καθηγητές.
Όποια γνώμη και πληροφορία δεκτή

Αποσυνδεδεμένος eirinaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 03:25:53 μμ »
φυσικά και μπορέίτε να δώσετε πανελλήνιες!!!απλά δεν θα έχετε το πλεονέκτημα του προφορικού βαθμού που θα έχουν οι μαθητές της Γ' Λυκείου!θα γίνει συμψηφισμός των βαθμών που θα γράψετε.Είχα δώσει με τις δέσμες το 1998,τελείωσα τη σχολή μου και ξαναέδωσα με το νέο σύστημα θεωρητική κατεύθυνση το 2006 και τελείωσα και τη δεύτερη.Φέτος το σκεφτόμουν να δώσω παλι! 8) τα μηχανογραφικα θα κατατεθούν μετά τις εξετάσεις όπως και τις προηγούμενες χρονιές.
"γηράσκω αεί διδασκόμενη"-----ΠΕ02-----ΠΕ60-------

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:20:26 »

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 04:05:35 μμ »
Μια φίλη που έχει τελειώσει τεχνικό λύκειο το '95 θέλει να δώσει εξετάσεις για [/b] γερμανική φιλολογία και μου είπε να τις κάνω φροντιστήρια. Της είπα να ρωτήσει στο σχολείο τι παίζει και αν μπορεί να δώσει μετά από τόσα χρόνια και της είπαν ότι πρέπει να ξαναπαρακολουθήσει την γ' λυκείου. Αυτή απογοητεύτηκε και παράτησε την προσπάθεια. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν το έψαξα καθόλου. Πάντως μου φαίνεται χαζό αυτό που της είπαν στο σχολείο. Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε πόοοοοοσο καλά ενημερωμένοι είναι κάποιοι καθηγητές.
Όποια γνώμη και πληροφορία δεκτή

Τεχνικό λύκειο το ΄95 και θέλει να δώσει για γερμανική φιλολογία...
και σου φαίνεται χαζό αυτό που της είπαν στο σχολείο οι ανενημέρωτοι..
δεν σου παιρνάει όμως απ΄το μυαλό μήπως δεν υπάρχει αντιστοιχία σε μαθήματα και αναλυτικά προγράμματα ανάμεσα στους δυο τύπους σχολείων. Γιατί πρόκειται για δυο διαφορετικά λύκεια.
Εικάζω ότι της τα είπαν σωστά.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 04:08:47 μμ »
τα μηχανογραφικα θα κατατεθούν μετά τις εξετάσεις όπως και τις προηγούμενες χρονιές.

eirinaki81,είναι σίγουρο αυτό για φέτος;

Αποσυνδεδεμένος eirinaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 04:11:28 μμ »
αν πρόκειται για διαφορετικό τύπο λυκείου,νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα!καλύτερα να απευθυνθείς στη Δευτεροβάθμια!εγώ αναφερόμουν στην άλλη περίπτωση!ναι,θα γίνει η κατάθεση την ίδια περίοδο
"γηράσκω αεί διδασκόμενη"-----ΠΕ02-----ΠΕ60-------

Αποσυνδεδεμένος ntana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 11:44:11 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Από τη δευτεροβάθμια μου είπαν πως όντως έχω δικαίωμα να ξαναδώσω απλά υποβάλοντας αίτηση μαζί με τα παιδιά το Φεβρουάριο περίπου. Τώρα αρχίζει ο αγώνας καθώς πρέπει να βγάλω την ιστορία θεωρητικής και τη βιολογία μέχρι το Μάη, κατι που προς το παρον μου φαίνεται ακατόρθωτο!!! Ελπίζω να τα καταφέρω!!!!

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 12:00:02 μμ »
Μια φίλη που έχει τελειώσει τεχνικό λύκειο το '95 θέλει να δώσει εξετάσεις για γερμανική φιλολογία και μου είπε να τις κάνω φροντιστήρια. Της είπα να ρωτήσει στο σχολείο τι παίζει και αν μπορεί να δώσει μετά από τόσα χρόνια και της είπαν ότι πρέπει να ξαναπαρακολουθήσει την γ' λυκείου. Αυτή απογοητεύτηκε και παράτησε την προσπάθεια. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν το έψαξα καθόλου. Πάντως μου φαίνεται χαζό αυτό που της είπαν στο σχολείο. Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε πόοοοοοσο καλά ενημερωμένοι είναι κάποιοι καθηγητές.
Όποια γνώμη και πληροφορία δεκτή
Δεν αξίζει να το κάνει έτσι κι αλλιώς για β ξένη γλώσσα, όπως τα γερμανικά. Γίνονται συγχωνεύσεις σχολείων, συμπτύξεις τμημάτων, ανεβαίνει ο ανταγωνισμός και ήδη οι πτυχιούχοι γερμανικής με προϋπηρεσία έχουν πρόβλημα. Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ και φαίνεται η αγωνία τους. Και το λέω βέβαια κι εκ πείρας. Εκτός αν θέλει να εργαστεί σε φροντιστήριο που εκεί δεν υπάρχει τέτοιο θέμα (αν και πάλι εκεί δεν πληρώνουν...) Παιδαγωγικό να έδινε αλλά κι αυτό πάλι δεν είναι τόσο ασφαλές με τα νέα δεδομένα...
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος dimitra06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 02:10:27 μμ »
δικαίωμα συμμετοχής στις πανελλαδικές έχουν δικαίωμα όλοι ανεξαιρέτως σχολείου. οι απόφοιτοι των τεχνικών σχολών μπορούν να δώσουν εξετάσεις μέσω ΕΠΑΛ εξεταζόμενοι σε 6 μαθήματα. το ίδιο ισχύει και για όσους ΄έδωσαν με το σύστημα των δεσμών. αυτοί θα δώσουν μέσω ενιαίων και στις αντίστοιχες με τη δέσμη τους κατευθύνσεις (θεωρητική κατευθυνση εμείς οι φιλόλογοι με δυνατότητα 1ου πεδίου αλλά και 5ου αν επιλέξουμε μαθηματικά και αρχες οικονομικής θεωρίας). απλά όπως είπε και συνάδελφος δεν θα υπάρχει το πλεονέκτημα των προφορικών βαθμών ακόμα και γι'αυτούς που εξετάστηκαν με το ίδιο σύστημα (200 κ.ε.)
"Τώρα πια δε φωνάζω τώρα πια δε σκέφτομαι κάτι σταμάτησε μέσα μου  Μπορώ να δω τη μορφή μου στον καθρέφτη μπορώ να διακρίνω μια μάσκα χλωμή και ολότελα ξένη"   Μ.Α.

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 03:50:14 μμ »
Δηλαδή εγώ που τελείωσα από 1η δέσμη το 96 πρέπει να πάρω θετική και όχι τεχνολογική κατευθυνση?

Αποσυνδεδεμένος dimitra06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 09:34:56 πμ »
η θετικη και η τεχνολογική δε νομιζω να εχουν προβλημα γιατι κάνουν τα δύο από τα 4 μαθήματα κοινα. Αλλά επειδή δε γνωρίζω για να σου απαντήσω αυτό μπορείς να το ρωτήσεις σε οποιοδήποτε σχολείο.
"Τώρα πια δε φωνάζω τώρα πια δε σκέφτομαι κάτι σταμάτησε μέσα μου  Μπορώ να δω τη μορφή μου στον καθρέφτη μπορώ να διακρίνω μια μάσκα χλωμή και ολότελα ξένη"   Μ.Α.

Αποσυνδεδεμένος miodik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 11:34:26 πμ »
Eγω εχω βεβαιωση προσβασης του 2001 και μου ειπαν απο το Λυκειο μου οτι δεν μπορω να ξαναδωσω Πανελληνιες. Μονο οσοι εχουν βεβαιωση προσβασης των δυο προηγουμενων ετων μπορουν. Αυτο ισχυει απο περσι.

Αποσυνδεδεμένος epak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλήνιες 2011
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 04:06:42 μμ »
Mπορείς να δώσεις πανελλήνιες.Αυτό που ισχύει για τα δύο χρόνια είναι για το 10%.Αυτό ναι, δεν μπορείς να το κάνεις αφού η βεβαίωση πρόσβασης είναι από το 2001.Εξετάσεις όμως μπορείς να δώσεις όσες φορές θέλεις.
Δώστε μου λίγο ήλιο να ζεστάνω την αυγή ,δώστε μου λίγο ουρανό να απλώσω την καρδιά μου......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161191
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 645
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 644
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.