*

Αποστολέας Θέμα: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ  (Αναγνώστηκε 71029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EK06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 07:07:14 μμ »
πήγα σήμερα..δεν ξέρουν τίποτα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 08:50:14 μμ »
πήγα σήμερα..δεν ξέρουν τίποτα!!!
ρωτηστε λογιστη και εφορια τι ασφαλιση χρειαζεται με συμβαση μισθωσης εργου, οι δημοσιοι μονιμοι υπαλληλοι τραβανε την ουρα τους εξω διοτι δεν τους αφορα και δεν θελουν να ακουνε αγανακτισμενους υποψηφιους εκπαιδευτικους. Ρωτηστε τους αρμοδιους στο ικα και οαεε της περιοχης σας και ενημερωστε τι σας ειπαν . Εγω που ρωτησα στο ικα μου ειπαν οτι οαεε μονο με μισθωση συμβασης εργου οπως λεει η προκυρηξη εκτος εαν εγραφε συμβαση εργασιας οπως ηταν παλια τοτε ειναι με ικα

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:54:23 πμ »
στο ικα μου ειπαν οτι οαεε μονο με μισθωση συμβασης εργου οπως λεει η προκυρηξη εκτος εαν εγραφε συμβαση εργασιας
Προφανώς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θέλει να βάλει τους καθηγητες να πληρώσουν απο τις ελάχιστες αμιβές τους και την υποχρεωτική ασφάλιση. Και επιπλέον φόρους σαν πρόκειται για μεγαλοεργολάβους. Είναι ολοφάνερο ότι δεν συμφέρει να κάνει κανείς μάθημα μ' αυτούς τους όρους. Κατά την γνώμη μου θα βάλουν λεφτά απο τη τσέπη τους όσοι τους δεχτούν.

Οπως ανέφερα και νωρίτερα η φύση της εργασίας στα ΔΙΕΚ συνεπάγεται υποκρυπτόμενη σύμβαση εργασίας. Υπάρχει κανείς για κοινή δράση και διαμαρτυρία-καταγγελία τουλάχιστον στο ΙΚΑ, που χάνει έσοδα πιθανόν προς άλλο φορέα, κατά παράβαση του νόμου; Ας μου στείλει μήνυμα PM. Και αργότερα με τα ίδια επιχειρήματα στην επιθεώρηση εργασίας, και ίσως στην εισαγγελία.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:01:47 πμ »
πήγα σήμερα..δεν ξέρουν τίποτα!!!
ρωτηστε λογιστη και εφορια τι ασφαλιση χρειαζεται με συμβαση μισθωσης εργου, οι δημοσιοι μονιμοι υπαλληλοι τραβανε την ουρα τους εξω διοτι δεν τους αφορα και δεν θελουν να ακουνε αγανακτισμενους υποψηφιους εκπαιδευτικους. Ρωτηστε τους αρμοδιους στο ικα και οαεε της περιοχης σας και ενημερωστε τι σας ειπαν . Εγω που ρωτησα στο ικα μου ειπαν οτι οαεε μονο με μισθωση συμβασης εργου οπως λεει η προκυρηξη εκτος εαν εγραφε συμβαση εργασιας οπως ηταν παλια τοτε ειναι με ικα

το θέμα είναι ότι τι έγραφε η περσινη προκύρηξη, αν έγραφε ακριβώς τα ίδια με φέτος ισχύει και το ΙΚΑ; μας έχουν μπλέξει...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:06:36 μμ »
Σύμφωνα τις οδηγίες που λάβαμε τελευταία από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ  (δεν υπάρχει νεώτερη ενημέρωση) σχετικά με τον τρόπο πληρωμής των εκπαιδευτών που διδάσκουν στα ΔΙΕΚ ισχύουν τα εξής :

    στις 10/4/2012 .. «Σύμφωνα με την γνωμοδότηση της νομικής υπηρεσίας του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ    (άρθρο 46 παρ. 1 του Ν.3996/2011 ΦΕΚ ‘Α Αρ. Φύλλου 170/5 Αυγούστου   2011), όλοι οι συμβασιούχοι μίσθωσης έργου οφείλουν  να είναι ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ και να εκδίδουν απόδειξη παροχής υπηρεσιών (ΑΠΥ). Εξαιρούνται οι υπάλληλοι με πλήρη απασχόληση σε άλλον εργοδότη, οι οποίοι θα πληρώνονται με ΑΕΔ. Οι γιατροί και οι μηχανικοί κ.λ.π, θα πρέπει να εκδίδουν και αυτοί ΑΠΥ.»
    στις 30/5/2012 με τίτλο «Διευκρινιστικές οδηγίες που αφορούν την συμπλήρωση των συμβάσεων του Εξαμήνου 2012Α  των Δ.Ι.Ε.Κ.»  ...    «βάσει του άρθρου 46 παρ. 1 του Ν. 3939/2011 σε συνδυασμό με το άρθρο  9  παρ. 23 του Ν. 4027/14-3-2-12 για συμβάσεις οι οποίες θα ξεκινήσουν μετά τις 14/3/2012 και ανεξάρτητα από το συμπεφωνημένο εργολαβικό αντάλλαγμα  θα  είναι υποχρεωτική η ασφάλιση στον ΟΑΕΕ… (δεν ισχύει  μόνο για τους τυχόν  αυτοαπασχολούμενους στο ΕΤΑΑ)… και η αποζημίωση θα λαμβάνεται μόνο  μετά την έκδοση σχετικής απόδειξης παροχής υπηρεσιών..»

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:42:27 μμ »
Έχει επικοινωνήσει κανείς με τη Δ/νση οικονομικών του ΙΔΕΒΙΜ ή με τη νομική υπηρεσία προκειμένου να διευκρινιστεί ποιες θα είναι η προθέσεις τους για φέτος; Αναφέρομαι περισσότερο στη δυνατότητα ΑΕΔ αντί εγγραφής στον ΟΑΕΕ. Αφού προκύπτει νομικό κενό στη σύμβαση έργου, εφόσον παρέχεται το έργο σε συγκεκριμένο χώρο και χρόνο με υπαλληλική σχέση, δεν μπορούν να δώσουν ένα μικρό περιθώριο ευελιξίας;
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 11:41:38 πμ »
Αφού προκύπτει νομικό κενό στη σύμβαση έργου, εφόσον παρέχεται το έργο σε συγκεκριμένο χώρο και χρόνο με υπαλληλική σχέση, δεν μπορούν να δώσουν ένα μικρό περιθώριο ευελιξίας;
Ισως αυτό να δώσει κάποια λύση.

"Αναγνωρίζονται ως μισθωτοί 33.000 συμβασιούχοι"
http://www.adesmeytos.gr/news.php?aid=69321
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 12:41:43 μμ »
φυσικά και δεν συμφέρει, το θέμα ειναι ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν χρειάζεται ή όχι, γιατί, προσωπικά, δεν μπορώ να πάω όλη τη χαρτούρα που θέλει το ιεκ για να μου πει μετά απο δεκα μέρες ότι θελει μπλοκάκι το οποίο δεν προτίθεμαι να βγαλω... >:( μια υπευθυνη απαντηση ζηταμε, αλλα κανεις "υπευθυνος" δεν ξερει να μας απαντησει...

Το θέμα νομίζω ότι είναι απόλυτα ξεκάθαρο. Εμείς είναι που δυσκολευόμαστε να το αποδεχτούμε καθώς το ερμηνεύουμε με την κοινή λογική. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι είναι παράλογο να ανοίξεις παρτίδες με ΟΑΕΕ για 2, 3, 5 άντε και 10 ώρες την εβδομάδα. Στο επιχείρημα αυτό κανένας δεν μπορεί να υποστηρίξει το αντίθετο, γι' αυτό και από τις διοικήσεις των ΙΕΚ ελπίζουν όλοι ότι την τελευταία στιγμή θα γίνει κάτι που θα αλλάξει και θα διευθετηθεί αυτή η άδικη απαίτηση. Ωστόσο υπάρχει το κακό προηγούμενο των ΣΔΕ πέρυσι όπου δεν άλλαξε τίποτα και ζητούσαν για 4 ώρες την εβδομάδα να κόβεις απόδειξη κανονικά για να πληρωθείς. Ευχόμαστε μόνο ότι αυτό το κακό προηγούμενο να επισημάνθηκε στη διοίκηση του ΙΝΕΔΙΒΜ και αυτοί να δείξουν διάθεση να το θεραπεύσουν.
Την αίτηση να την κάνεις και χαλάλι η χαρτούρα. Άλλωστε ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά θα είναι δυστυχώς. Σκέψου να δοθεί μία ευνοϊκή εντέλει λύση και εσύ να μην είχες κάνει την αίτηση. Κρίμα.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:29:14 μμ »
ναι, αλλά τι θα συμβει αν με επιλέξουν, ξεκινησω δουλειά και προς τη μέση ή τελος του εξαμήνου μας φέρουν σύμβαση που λέει ότι χωρίς μπλοκάκι δεν πληρώνεσαι; τα λεφτά που δούλεψα, ποιος θα μου τα δώσει τότε;  :-\
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:33:10 μμ »
ναι, αλλά τι θα συμβει αν με επιλέξουν, ξεκινησω δουλειά και προς τη μέση ή τελος του εξαμήνου μας φέρουν σύμβαση που λέει ότι χωρίς μπλοκάκι δεν πληρώνεσαι; τα λεφτά που δούλεψα, ποιος θα μου τα δώσει τότε;  :-\
θα δουνε ποιοι στην αιτηση δηλωσαν ελευθεροι επαγγελματιες δηλαδη εχουν ηδη οαεε και τους παρουν

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:47:51 μμ »
αν το κανουν αυτό, θα μας βγαλουν απο τη δυσκολη θεση, αλλα τους φοβάμαι.. δεν ξέρω, ακομα σε διλημμα ειμαι, να παω να μην παω.. συναδελφος που δουλεψε περσι, δεν εχει παρει τιποτα απο λεφτα ακομα και δεν ηταν με μπλοκακι...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EK06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:53:04 μμ »
Εγώ παιδιά δεν ημουν με μπλοκάκι πέρυσι και έχωπληρώθει!!!Όλα καλά!!
Πάντως αν φέτος είναι με μπλοκάκι δεν θα πάω όπως είπα και στον διευθυντή. Μάλιστα τον  ρώτησα: ποιος θα έρθει με Τεβε?Κανεις!!Και εκείνος μου απάντησε: Θα παρακαλέσουμε κάποιον μόνιμο, αν και δεν είναι δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:54:48 μμ »
ναι, αλλά τι θα συμβει αν με επιλέξουν, ξεκινησω δουλειά και προς τη μέση ή τελος του εξαμήνου μας φέρουν σύμβαση που λέει ότι χωρίς μπλοκάκι δεν πληρώνεσαι; τα λεφτά που δούλεψα, ποιος θα μου τα δώσει τότε;  :-\

Θα έχει ξεκαθαρίσει το ζήτημα μέχρι την επιλογή μας. Αν ξεκινήσουμε μετά θα γίνει πάλι κάποια τροποποίηση και δεν θα μας αφήσουν απλήρωτους. Μη σου πω κιόλας ότι καθώς το έγραφα αυτό μου ήρθε η ιδέα ότι πολύ πιθανόν σε αυτό να αποσκοπούν όσοι δεν παίρνουν ξεκάθαρη θέση. Να ξεκινήσει το εξάμηνο και μετά θα βρουν τρόπο να πληρώσουν το κόσμο χωρίς να γίνει κάτι διαφορετικό από ό,τι το προηγούμενο εξάμηνο.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #279 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 03:11:50 μμ »
αν το κανουν αυτό, θα μας βγαλουν απο τη δυσκολη θεση, αλλα τους φοβάμαι.. δεν ξέρω, ακομα σε διλημμα ειμαι, να παω να μην παω.. συναδελφος που δουλεψε περσι, δεν εχει παρει τιποτα απο λεφτα ακομα και δεν ηταν με μπλοκακι...
ψεματα σου ειπε πρωτα πληρωθηκαν οσοι ηταν με ικα και τελη αυγουστου οσοι ηταν με απυ δηλαδη οαεε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.