*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 120407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anast80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 28, 2011, 07:49:54 πμ »
Καλημερα σας,
     eva92 ουτε εγω εχω καταλαβει ακριβως τι εννοει και αυτο προσπαθω να καταλαβω. Παντως, η διατυπωση μεταξυ αρθρου 21 ν.2946/2001 και κειμενου της διαβουλευσης ειναι διαφορετικη. Ο νομος λεει οτι συζυγοι σταρτιωτικων και ενστολων της ΕΛΑΣ, του Πυροσβεστικου σωματος και του λιμενικου αποσπωνται κατα παρεκκλιση των ισχυουσων διαταξεων ακομα και σε υπηρεσιες του ευρυτερου δημοσιου φορεα αρκει να υπαρχει συνυπηρετηση. Το κειμενο της διαβουλευσης εκτος του οτι κραταει μονο τις ενοπλες δυναμεις λεει κατι περιεργο και υποπτο που δεν το πολυκαταλαβαινω και εγω " κατα τις αποσπασεις απο πυσδε/πυσδε και πυσπε/πυσπε αποσπωνται, συγκρινομενοι μονο μεταξυ τους, οι εκπαιδευτικοι που ανηκουν στις παρακατω κατηγοριες συγκρινομενοι μονο μεταξυ τους" και αναφερει ως δευτερη κατηγορια τους στρατιωτικους των ενοπλων δυναμεων. Δεν λεει αυτο το κατα παρεκκλιση κτλ. Βεβαια αναφερει το ν2946/2001 αλλα και παλι... ετσι αναφερει το νομο, τα σωματα ασφαλαειας ομως τα καταργει. μηπως εγω δεν ακταλαβα κατι καλα... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:32:32 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 28, 2011, 09:02:52 πμ »
Εγω επιμενω οτι εφοσον αναφερεται στην παρενθεση το αρθρο 21 που περιλαμβανει ολες τις κατηγοριες δεν καταλαβαινω τι λετε. Ο νομος ειναι σαφης και δεν πατανε πανω σε αλλον νομο.Αν δεν το ανεφεραν να το συζηταγαμε.
Γινεται να αναφερει ρητα το νομο και να μην αναγνωριζει το νομο? Τοτε συμφωνα με ποια διαταξη ποιου νομου θα δωσει αποσπαση στις συζυγους στρατιωτικων?
Επαναλαμβανω οτι εγω πηρα αποσπαση ως συζυγος Πυροσβεστη και στην αιτηση μου εγραφε Στρατιωτικος.
Συγκρινομενοι μονο μεταξυ τους σημαινει οτι παιρνουν πρωτα οι με αναπηρια,πολυτεκνοι,τριτεκνοι και μετα οι συζυγοι ενστολων.
Γιατι δημιουργειτε θεμα για να μας φρικαρετε δεν το καταλαβαινω.

@anast80  φυσικα δεν μπορει κανεις να εξαιρει κομματι του νομου και να τροποποιει  αλλο κομματι χωρις να διευκρινιζει και την τροποποιηση.Η πατας πανω σε καποιον υπαρχοντα νομο η τον καταργεις και ψηφιζεις αλλον. Δεν εξαιρεις αυθαιρετα κομματια του.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2011, 09:11:05 πμ από mariefrance »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 28, 2011, 10:35:49 πμ »
Εγω επιμενω οτι εφοσον αναφερεται στην παρενθεση το αρθρο 21 που περιλαμβανει ολες τις κατηγοριες δεν καταλαβαινω τι λετε. Ο νομος ειναι σαφης και δεν πατανε πανω σε αλλον νομο.Αν δεν το ανεφεραν να το συζηταγαμε.
Γινεται να αναφερει ρητα το νομο και να μην αναγνωριζει το νομο? Τοτε συμφωνα με ποια διαταξη ποιου νομου θα δωσει αποσπαση στις συζυγους στρατιωτικων?
Επαναλαμβανω οτι εγω πηρα αποσπαση ως συζυγος Πυροσβεστη και στην αιτηση μου εγραφε Στρατιωτικος.
Συγκρινομενοι μονο μεταξυ τους σημαινει οτι παιρνουν πρωτα οι με αναπηρια,πολυτεκνοι,τριτεκνοι και μετα οι συζυγοι ενστολων.
Γιατι δημιουργειτε θεμα για να μας φρικαρετε δεν το καταλαβαινω.

@anast80  φυσικα δεν μπορει κανεις να εξαιρει κομματι του νομου και να τροποποιει  αλλο κομματι χωρις να διευκρινιζει και την τροποποιηση.Η πατας πανω σε καποιον υπαρχοντα νομο η τον καταργεις και ψηφιζεις αλλον. Δεν εξαιρεις αυθαιρετα κομματια του.

Oταν λέμε "στρατιωτικό" τι ακριβώς και ποιόν εννοούμε ως τέτοιον:

* τον λοχαγό που υπηρετεί σε μονάδα εκστρατείας (ως μάχιμος)  στη Λήμνο, στον Εβρο, κλπ. και για τη περίπτωση του οποίου ασφαλώς θα πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη να έχει προτεραιότητα απόσπασης στην ίδια περιοχή (για συνυπηρέτηση) στη σύζυγό του, ή

* τον λογαχό που υπηρετεί ως "φροντιστής" (=αποθηκάριος), στις στρατιωτικές αποθήκες της Λαμίας (στο κέντρο της Ελλάδος), ή στη Στρατιά, ή στο ΑΤΑ της Λάρισας, και για τον οποίο οι συνθήκες είναι συνθήκες διοικητικού δημοσίου υπαλλήλου;

 

Αποσυνδεδεμένος anast80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 28, 2011, 11:32:02 πμ »
xaan νομιζω οτι στρατιωτικοι λογιζονται ΟΛΟΙ αλλα αυτο πρεπει να το ρωτησεις στο υπουργειο σας μαλλον. Αλλα δεν μπορει να γινει αξαιρεση εφοσον εχουν ιδια ταυτοτητα και ειναι υπαλληλοι στο ιδιο σωμα.

mariefrance μακαρι να εχεις δικιο γιατι και εγω ειμαι ακριβως στην ιδια κατηγορια με σενα. Ο συζυγος μου ειναι πυροσβεστης και υπηρετει στην Αθηνα αν και ειμαστε απο βορεια Ελλαδα. περυσι και εγω που εκανα χαρτια για αποσπαση ακι την πηρα ηταν στην αιτηση μονο στρατιωτικοι σαν κατηγορια και στο γραφειο που την εκανα δεν ειπαν κατι διαφορετικο. Για την ακριβεια η υπαλληλος μονη της την εβαλε εκει την αιτηση μου. φετος δεν εκανα γιατι ειμια σε αδεια ανατροφης και τον ιουνιο θα επιστρεψω ολο το μηνα σε νησι στην οργανικη μου την οποια την ξεχρεωσα υπηρετωντας κανονικα αν και παντρεμενη.  κανενας δεν θελει να φρικαρει κανεναν. Απλα και εγω εχω τις ιδιες αποριες και γι' αυτο ξεκινησα εκ νεου το θεμα. Μακαρι πραγματικα να εχεις δικιο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:32:32 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #158 στις: Απρίλιος 28, 2011, 12:03:56 μμ »
@xaan ο νομος αναφερεται σε στρατιωτικους των ενοπλων δυναμεων δεν κανει διακριση.

@anast80 θελω να εξηγηθω για να μην παρεξηγηθω: στο κειμενο της διαβουλευσης αναφερει και παραθετω αυτουσιο:
(.....) β) Ειναι συζυγοι στρατιωτικων των Ενοπλων Δυναμεων (παρ. 1 του άρθρου 21 ν. 2946/2001)

Εαν το κειμενο σταματουσε στο Ενοπλων Δυναμεων θα ημουν 100% μαζι σου.
Τη στιγμη ομως που αναφερεται σε συγκεκριμενη παραγραφο συγκεκριμενου αρθρου συγκεκριμενου νομου, νομιζω αποσαφηνιζει τι εννοει.

To Αρθρο 21 παραγραφος 1 λεει ρητα:
 Τακτικοί υπάλληλοι και υπαλληλοι Ιδιωτικου Δικαιου αοριστου χρονου δημοσιων υπηρεσιων και νομικων προσωπων δημοσιου δικαιου που κατέχουν οργανικές θέσεις και είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων, ένστολου προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος,επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων,σε υπηρεσιες του στενου δημοσιου τομεα κατα προτεραιοτητα και σε περιπτωση ελλειψης υπηρεσιακων αναγκων σε υπηρεσιες του ευρυτερου δημοσιου τομεα στην περιοχη που υπηρετει ο συζυγος τους.

Η μονη παρεμβαση του Υπουργειου που βλεπω ειναι στο οτι μπορει να αποσπασθεις σε ομορη περιοχη,οκ αυτο ναι ειναι ενα θεμα.Αλλα ειλικρινα και- πιστεψε με πολυ φιλικα- δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να καταλαβει οτι εξαιρεθηκαμε.

Αποσυνδεδεμένος anast80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 28, 2011, 12:31:03 μμ »
προσπαθω να ρωτησω στο υπουργειο αν οντως μας εξαιρει η οχι και δεν καταφερνω να μιλησω με το καταλληλο τμημα. το οτι ομως δεν μας αναφερει ρητα ειναι εξαιρετικα υποπτο. Εξαλλου αντεδρασαν αρκετα ατομα στη διαβουλευση. Αν μπεις στη διαβουλευση και στα σχολια θα το διαπιστωσεις. Καταλαβαν οτι μας εξαιρει. εξαλλου ο νομος αλλαζει με νεο νομο και μπορει να υπαρξει προβλεψη για κατηγοριες αλλες ξεκινωντας απο την αρχη. θα προσπαθησω να ξαναπαρω στο υπουργειο 

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 28, 2011, 12:57:48 μμ »
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο τελικός νόμος θα περιλαμβάνει όλες τις κατηγορίες ενστόλων, αν και το νομοσχέδιο δεν είναι ξεκάθαρο σχετικά με το θέμα αυτό.
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι αποσπάσεις των στρατιωτικών-ενστόλων θα γίνονται μετά τους διορισμούς, μετά τις αποσπάσεις των ειδικών κατηγοριών (πολύτεκνοι, ΑΜΕΑ κλπ) στα εναπομείναντα λειτουργικά κενά και όχι πλέον κατά παρέκκλιση, όπως παλιότερα.
Θεωρώ, λοιπόν, ότι τα λειτουργικά κενά θα είναι ελάχιστα σε αρκετούς νομούς, με αποτέλεσμα κάποιοι να μη μπορούν να πάρουν απόσπαση στο μέρος που τους ενδιαφέρει (ιδίως αν ανήκουν σε ειδικότητες που ήδη παρουσιάζουν πλεόνασμα προσωπικού).
Αυτό θεωρώ πως είναι το βασικό πρόβλημα, και όχι αν ο νόμος θα περιλαμβάνει όλες τις κατηγορίες ενστόλων (που νομίζω ότι τελικά θα τις περιλαμβάνει).
Μη δίνετε και πολύ σημασία στη διαβούλευση (φυσικά και όποιος θέλει μπορεί να καταθέσει τις απόψεις του), η ιστορία έδειξε (ν. 3848/2010) πως δεν λαμβάνεται ιδιαίτερα υπόψη.


Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 28, 2011, 01:06:14 μμ »
Τι να πω ρε παιδια μαλλον εγω δεν καταλαβαινω. Ο νομος αλλαζει αλλα αναφερει τον 2946.
Αφου τον αλλαζουν γιατι τον αναφερουν?
Και συγγνωμη αλλα δεν μου λεει τιποτα η διαβουλευση και τα σχολια ειναι αρες μαρες κουκουναρες και ο καθενας εξυπηρετει καποιες σκοπιμοτητες η πολυ απλα δεν καταλαβαινει .
Οσο για τα λειτουργικα κενα, εγω ειμαι ΠΕ 05 -πλεοναζουσα ειδικοτητα- και πηρα την αποσπαση εκει που ηθελα και χωρις κανενα προβλημα.
Το κλεινω εδω και κακως ασχοληθηκα τοσο.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 28, 2011, 04:26:53 μμ »
Τι να πω ρε παιδια μαλλον εγω δεν καταλαβαινω. Ο νομος αλλαζει αλλα αναφερει τον 2946.
Αφου τον αλλαζουν γιατι τον αναφερουν?
Και συγγνωμη αλλα δεν μου λεει τιποτα η διαβουλευση και τα σχολια ειναι αρες μαρες κουκουναρες και ο καθενας εξυπηρετει καποιες σκοπιμοτητες η πολυ απλα δεν καταλαβαινει .
Οσο για τα λειτουργικα κενα, εγω ειμαι ΠΕ 05 -πλεοναζουσα ειδικοτητα- και πηρα την αποσπαση εκει που ηθελα και χωρις κανενα προβλημα.
Το κλεινω εδω και κακως ασχοληθηκα τοσο.

Μα εδώ είναι forum και ο καθένας λέει τις απόψεις του όπως και στη διαβούλευση.
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε κάποιον δικηγόρο για επαγγελματική ενημέρωση και συμβουλές.
Εκτός και αν θεωρείς  ό,τι δεν θα αλλάξει τίποτα, οπότε πάω πάσο!

Αποσυνδεδεμένος anast80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 28, 2011, 04:54:59 μμ »
Καταφερα και ρωτησα και οντως ετσι οπως ειναι διατυπωμενο το κειμενο εξαιρουνται οι ενστολοι των σωματων ασφαλαειας. Το χειροτερο ειναι αυτο που αναφερεις vickyN περι τοποθετησεων ακομα και νεοδιοριστων. Αν συμβει αυτο τοτε δεν χανουμε μονο τις αποσπασεις αλλα και τις επομενες - μεθεπομενες κτλ μεταθεσεις. Αν οι νεοδιοριστοι τοποθετουνται τη μια χρονια σε περιοχες μεταθεσης με πολυ υψηλα μορια τοτε πιανουν τη θεση μεχρι την συνταξιοδοτηση και ετσι εμεις θα παρουμε συνταξη απο το νησι... Αυτο αναφερεται στο σχεδιο νομου; Γιατι με τη συγχυση με τις αποσπασεις δεν ειδα ανλυτικα τα των μεταθεσεων και τοποθετησεων. Γενικα, απ' οτι φαινεται γινεται προσπαθεια να σταματησουν οι μετακινησεις στην Ελλαδα συνολικα ειτε με μεταθεσεις ειτε με αποσπασεις με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Οπου διοριζεσαι αρχικα εκει και να μενεις για πολλα χρονια. Ετσι ξεκιναει και η τριετια για τους νεοδιοριστους. Και αλιμονο σε μας που μαζεψαμε μορια υπηρετωντας και ελπιζαμε στη μεταθεση. 
    ουτε εγω εμπιστευομαι τη διαβουλευση αναφορικα με τις αλλαγες που μπορει να επιφερει. Θεωρω οτι γινεται περισσοτερο για τυπικους λογους γι' αυτο και αναστατωθηκα αρκετα. Δεν ειμαι ιδιαιτερα αισιοδοξη και ειδικα επειδη διαπιστωσα οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτε πριν ψηφιστει. Τωρα θα δω και πιο αναλυτικα τον 3848/2010 ο οποιος απ' ο,τι καταλαβα αποτελεσε προαγγελο του τωρινου σχεδιου. Τελος παντων, ο,τι τυχη εχουμε....

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 28, 2011, 06:42:14 μμ »
Anast80, δηλαδή σου είπαν από το υπουργείο ότι εξαιρούνται οι ένστολοι των σωμάτων ασφαλείας και οι αποσπάσεις αφορούν μόνο τους ένστολους των ενόπλων δυνάμεων;
επίσης όταν λές ότι το χειρότερο είναι αυτό για τις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων τι εννοείς;
Συγγνώμη, αλλά έχω μπερδευτεί τόσο πολύ :(
Γιατί αν ισχύουν όλα αυτά εμείς οι νεοδιόριστοι μάλλον δεν πρόκειται να πάρουμε απόσπαση ποτέ...

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 28, 2011, 07:27:34 μμ »
@VickyN η μητερα μου ειναι δικηγορος οποτε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου, αλλα δε μου χρειαζεται.
Mου ειπε λοιπον οτι ο Νομος αναφερεται ρητα στο κειμενο  της διαβουλευσης, οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Αν το τελικο κειμενο του νομου ειναι διαφορετικο τοτε το συζηταμε.

@anast80 για να ειμαστε ολοι ενταξει πες μας σε παρακαλω ποιος υπευθυνος σου ειπε οτι εξαιρουνται , ονομα ,τηλεφωνο , θεση για να παρουμε κι εμεις να ενημερωθουμε γιατι αλλιως κι εγω μπορω να ερμηνευω οπως  μου αρεσει και οχι επειδη ειναι φορουμ εδω δε νομιμοποιουμαστε να γραφουμε οτι θελουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2011, 09:07:51 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος anast80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 28, 2011, 10:12:55 μμ »
eva92 μην μπερδευεσαι. Αρχικα πρεπει να περιμενουμε να δουμε πώς ακριβως θα διαμορφωθει. Ετσι κι αλλιως τους στρατιωτικους δεν τους πειραζει απ' οτι φαίνεται.
     Ως προς τις τοποθετησεις στο 5.2 του σχεδιου αναφερει οτι θα τοποθετουνται υπεραριθμοι, μετατθεντες κτλ και μετα με τη σειρα αποσπασμενοι (στους οποιους ανηκουν και οι συζυγοι στρατιωτικων), μετα μεταχθεντες και μετα νεοδιοριστοι. Στη συνεχεια βεβαια λεει οτι οι αιτησεις των αποσπασεων θα εξεταζονται μετα τις μεταθεσεις, τους διορισμους κσι τις μεταταξεις. Οποτε ποσα κενα θα μενουν για αποσπασεις;
     πρεπει να περιμενουμε τις ακριβεις ρυθμισεις.   

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 29, 2011, 12:33:13 πμ »
Παει..Αν το πανε ετσι μας διαλυσαν τις οικογενειες.Αφου αναφερει σε παρενθεση το νομο,γιατι να εξαιρει τους ενστολους;.Καταρχας,οταν λετε οτι ρωτησατε να αναφερετε και την πηγη
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2011, 12:59:32 πμ από alceste »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 591
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.