*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 120405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:32:29 μμ »
Αιρετός του ΚΥΣΔΕ μου είπε πριν λίγο ότι αν το νομικό συμβούλιο δεν τους δώσει το ΟΚ δεν μπορουν να κάνουν τίποτα.Δεν ήξερε φυσικά ούτε ημερομηνίες ούτε προβλέψεις ήταν διατεθημένος να κάνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:17:03 »

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:41:43 μμ »
Δηλ. υπαρχει πιθανοτητα να μην παρουν την εγκριση του νομικου συμβουλιου? Η αληθεια ειναι οτι καθε φορα που επικοινωνω με το αρμοδιο τμημα μου αναφερουν το νομικο συμβουλιο. Αυριο θα παρω τηλεφωνο στους νομικους λοιπον του υπουργειου να δω αν προτιθενται να κανουν κατι

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 03:25:37 μμ »
Πιστεύω πως αρχές Οκτ. θα τις εξετάσουν αλλά αν έχουν καλυφθεί τα κενά με αναπληρωτές θα μας αποσπάσουν ή θα μας χαρακτηρίσουν υπεράριθμους και θα μας πουν να πάμε απο 'κει που 'ρθαμε;

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 06:04:24 μμ »
εμείς δεν αποσπώμαστε κατ'εξαίρεσιν; δεν ισχύει αυτό; ακόμη κι αν δηλαδή δεν υπάρχουν κενά. πέρσυ μια φίλη μου πήρε απόσπαση-ως νεοδιόριστη κ σύζυγος στρατιωτικού-σε περιοχή υπεράριθμη..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:17:03 »

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 07:11:24 μμ »
Δυστυχώς φέτος τα πράγματα διαφαίνονται δύσκολα.Πρέπει να προετοιμαστούμε για τα χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 07:23:07 μμ »
ας με διορθώσει κάποιος.. σύμφωνα με το νέο νόμο, καταλαβαίνω ότι δε μπορεί κανείς νεοδιόριστος να πάρει μετάθεση πριν συμπληρώσει τη υποχρεωτική 3ετία, όχι όμως απόσπαση, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 07:28:30 μμ »
Κι εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι αλλά οι νομικοί σύμβουλοι της υπουργού έχουν διαφορετική άποψη.Είναι "λεπτή" η ερμηνία του νόμου και θέλει μια πιο ανθρώπινη αντιμετώπιση.Καλή διάθεση όμως υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 07:32:52 μμ »
Χαίρομαι που καταλαβαίνουμε το ίδιο  :)  νομίζω ότι ο νόμος είναι σαφής! απλώς θα χρωστάμε την 3ετία! μετάθεση δε μπορούμε να πάρουμε, όχι όμως κ απόσπαση! εξάλλου η απόσπαση είναι προσωρινή, αναγκαζόμαστε να ξαναγυρίσουμε να υπηρετήσουμε τη θέση μας.

Αποσυνδεδεμένος dimkara1975

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:49:51 πμ »
καλημέρα σας. εγω είμαι στρατιωτικός και η γυναίκα μου φιλόλλογος.διορίστηκε το καλοκαίρι του 2009 με οργανική στην χίο και αμέσως πηρε απόσπαση στην κύπρο οπου είχα μετάθεση. φέτος που πήρα μετάθεση στην ορεστιάδα πήρε και αυτήν απόσπαση χωρίς κανένα προβλημα.επισης θα ήθελα να μάθω η γυναίκα μου του χρόνου στις 30 Ιουνίου που πρέπει να υπογράψει? στην χίο ή στην ορεστιάδα?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:55:04 πμ από dimkara1975 »

Αποσυνδεδεμένος dimkara1975

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 01:15:25 μμ »
Καλησπέρα σας! Είμαι δασκάλα, διορίστηκα πέρσι και ως σύζυγος ένστολου πήρα την απόσπαση αν και νεοδιόριστη ,διότι ανήκουμε σε ειδική κατηγορία σύμφωνα με το άρθ.21 του Ν.2946/2001. βλέπε http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/Synipiretisi_synadelfon.htm
Μην περιμένετε από κανένα γραφείο να σας ενημερώσει γιατί απλά αγνοούν την ύπαρξη του νόμου και σας αποθαρρύνουν σχετικά με την υποβολή αίτησης λέγοντας πως είναι σχεδόν ανέφικτο να την πάρετε (ποιοι ?εσείς?οι νέοι?) ένα τέτοιο κλίμα αντιμετώπισα εγω. Την πήρα μετά απο 2 μήνες περίπου γιατί τότε η κυβέρνηση είχε προαναγγείλει τις εκλογές και ως γνωστόν σταματάνε τα πάντα.
Θα πατε λοιπόν στο γραφείο και θα ζητήσετε να κάνετε μια χειρόγραφη αίτηση επισυνάπτοντας τα δικαιολογητικά σας που θα είναι πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και βεβαίωση απο την υπηρεσία του συζύγου για το ΠΟΥ εργάζεται(περιοχή).
Θα πάρετε αριθμό πρωτοκόλλου(χωρίς αυτό δεν φεύγετε) και στη συνέχεια με τον αριθμό αυτό θα τηλεφωνείτε για να δείτε σε ποιό στάδιο βρίσκεται η αίτηση και κυρίως ΠΟΥ. Κάποια στιγμή Συνεδριάζει το ΚΥΣΠΕ και την παίρνετε!!! Καλά αποτελέσματα.
Ελπίζω να Βοήθησα και ό,τι άλλο θέλετε στη διάθεσή σας...


φετος στις 30 ιουνίου που υπόγραψες? στην οργανική σου η σε αυτήν που ήσουν αποσπασμένη?

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 01:26:18 μμ »
Απο  metataxeis.gr,συνυπηρετηση και μετα υπηρεσιακη κατασταση,υπαρχει ενα μηνυμα που περιεχει απαντηση του υπουργειου,σχολιασμενη εντονως απο τον Αστεριο Ροντουλη,του ΛΑ.Ο.Σ,σχετικα με το θεμα μας.Το υπουργειο εσωτερικων αναφερει περι δοκιμοτητας, πριν το περας της οποιας απαγορευεται η αποσπαση.Μας εχουν καταστρεψει οι ανθρωποι αυτοι.Στους αστυνομικους εχουν κοψει τα νυχτερινα.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!
Μονο οι φορτηγατζηδες θα βγαινουν στους δρομους;

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 06:29:47 μμ »
δηλαδή γράφει ότι απαγορεύεται να παίρνουμε απόσπαση, αν δεν υπηρετήσουμε την 3ετία; το έψαξα αλλά δε το βρήκα

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 06:38:05 μμ »
δηλαδή γράφει ότι απαγορεύεται να παίρνουμε απόσπαση, αν δεν υπηρετήσουμε την 3ετία; το έψαξα αλλά δε το βρήκα

Αυτό δεν προκύπτει από πουθενά στον νόμο 3848. Ίσως το metataxeis.gr να αναφέρεται σε άλλες υπηρεσίες του στενού ή ευρύτερου δημόσιου τομέα...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 02:18:25 πμ »
Καλησπέρα. Συγνώμη εκ των προτέρων που σας απασχολώ με το θέμα μου. Με τον φίλο μου και συνάδερφο δουλεύουμε στο ίδιο σχολείο. Όμως μετά από τέσσερα χρόνια στο ίδιο σχολείο θέλει να ζητήσει μετάθεση για άλλο ΠΥΣΔΕ. Στο ίδιο ΠΥΣΔΕ μπορώ να πάω κι εγώ, δεν πιάνουμε όμως την ίδια περιοχή (εδώ και τέσσερα χρόνια δεν ανοίγει για την ειδικότητά του). Πόσο δύσκολο είναι να πάρει κανείς εσωτερική απόσπαση στο ίδιο ΠΥΣΔΕ; Ο γάμος παίζει κάποιο ρόλο ή είναι καθαρά θέμα μέσου; Μήπως είναι ασφαλέστερη επιλογή η συνεξέταση των αιτήσεων για μετάθεση το επόμενο έτος; Αν κάποιος έχει βρεθεί σε ανάλογη περίπτωση, ας μου πει την γνώμη του....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.