*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 118423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 06:26:50 μμ »
σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για τις πληροφορίες σου.
αλήθεια, αν πάρω την απόσπαση, οι μήνες που υπηρέτησα στο σχολείο που με διόρισαν θα υπολογισθούν σαν μήνες στην οργανική μου υποχρέωση;
και αν πάρω απόσπαση, οι καλοκαιρινοί μήνες θα μετρήσουν σαν μήνες στην οργανική υποχρέωση;
αυτό που διάβασα ότι δικαιούμαι να κάνω μέχρι 5 αιτήσεις στο πυσπε για απόσπαση τί σημαίνει; ότι δηλαδή μπορώ να πάρω μέχρι και 5 αποσπάσεις;

Eχε υποψη πως αν τυχον κριθεις υπεραριθμος απο το Πυσδε/Πυσπε στο οποιο ανηκεις και αποσπαστεις, θα ξεχρεωσεις και την οργανικη σου βασει της προσφατης εγκυκλιου περι αποσπασεων νεοδιοριστων...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 03:47:17 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, αν και δεν είμαι ακόμη μόνιμη. 1 συνάδελφος μόνιμη βγήκε υπεράριθμη στην περιοχή της και τέλος πάντων επέστρεψε στο νομό της. Μου είπε, λοιπόν, ότι η συνυπηρέτηση ισχύει και στην περίπτωση που ο σύζυγος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Εγώ της είπα ότι αποκλείεται, αλλά αυτή επέμενε. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 05:18:06 μμ »
Ισχύει και στον ιδιωτικό τομέα. Χρειάζεται απλά ένα έγγραφο που να πιστοποιεί πού εργάζεται, αυτό μπορεί να είναι από το εμπορικό επιμελητήριο της περιοχής του π.χ., ή από το Τεχνικό Επιμελητήριο (αν είναι μηχανικός) κλπ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 05:38:32 μμ »
emmaki, εννοείς να είναι ελεύθερος επαγγελματίας, ή ισχύει και για μισθωτούς (ΙΚΑ);
Και κάτι άλλο, συνυπηρέτηση θεωρείται απλώς ο ίδιος νομός ή παίζει ρόλο και η διαίρεση της Ββαθμιας; Δηλαδή αν πχ η σύζυγος είναι σε σχολείο της Α και ο σύζυγος μισθωτός σε περιοχή που "εκπαιδευτικά" χαρακτηρίζεται Β, ισχύει; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 07:47:50 μμ »
Για το πρώτο μπορώ να σου πω ότι κατά 99% ισχύει για όλους, αρκεί να προσκομίσει βεβαίωση. Στην περίπτωση του ιδιωτικού υπαλλήλου, λογικά θα προσκομίσει βεβαίωση του εργοδότη.
Όσο για το δεύτερο, έχω την εντύπωση ότι η συνυπηρέτηση δεν είναι για το νομό, αλλά για την περιοχή, π.χ. για Α Αθήνας, όχι για Αθήνα γενικά. Αλλά γι'αυτό δεν είμαι και πολύ σίγουρη, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 07:56:27 μμ »
H συνυπηρετηση ισχυει για ολες τις επαγγελματικες κατηγοριες (και για μισθωτους του ΙΚΑ).

Η συνυπηρετηση αποτελει κριτηριο που λαμβανεται υποψη σε αρκετες διαδικασιες υπηρεσιακων μεταβολων με διαφορετικο ευρος εφαρμογης καθε φορα. Παραθετω καποιες εξ αυτων:
 
1. Η συνυπηρετηση αφορα νομο κατα τη διαδικασια των αποσπασεων.

2. Η συνυπηρετηση αφορα περιοχη μεταθεσης (πχ Β Λακωνιας) κατα τη διαδικασια των μεταθεσεων.

3. Κατα τη διαδικασια βελτιωσης ή οριστικης τοποθετησης σε σχολειο, η συνυπηρετηση αφορα το δημο στον οποιο εργαζεται ο/η συζυγος και υπαρχει σχολειο στο οποιο θελει ο εκπαιδευτικος να κατοχυρωσει οργανικη θεση.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:58:15 μμ »
emmaki, Damien, σας ευχαριστώ πολύ και καλό μήνα :) 
 

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 07:41:09 μμ »
συνυπηρετηση στις αποσπασεις παιρνουν μόνο οι συζυγοι ενστολων,αστυνομικων,στρατιωτικωνκ.α. εγω με συζυγο εκπαιδευτικο δεν ειχα λογο συνυπηρετησης. οι συζυγοι ενστολων την παιρνουν 100%.οσον αφορα τη μεταθεση παιρνουμε 4 μορια για το νομο ή την περιοχη που εργαζεταιο/η συζυγος οποιο και αν ειναι το επαγγελμα του αρκει να το παρουσιαζεις εγγραφως

Αποσυνδεδεμένος otto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 17, 2010, 09:13:20 μμ »
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί στη δευτεροβάθμια δεν κατάφεραν να το κάνουν.

Είμαι σύζυγος δικαστικού και θα ζητήσω απόσπαση. Το θέμα είναι ότι τον Ιούνιο θα γνωρίζω το που θα μετατεθεί η γυναίκα μου. Επειδή οι αιτήσεις για αποσπάσεις λήγουν τον Απρίλιο εγώ τι μπορώ να κάνω;

Στη δευτεροβάθμια μου είπαν να κάνω αίτηση απόσπασης μέσα στις προθεσμίες χωρίς να δήλωση τόπο και αργότερα όταν μάθω τον προορισμό κάνω συμπληρωματική δήλωση.
Αντίθετα άλλοι υπάλληλοι εκεί είπαν να κάνω κατευθείαν δήλωση όταν μάθω οριστικά τον προορισμό, δηλαδή το καλοκαίρι. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο μετά το πέρας της προθεσμίας που ανακοινώθηκε;

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος Emmacrete

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 17, 2010, 09:59:24 μμ »

Ειχα μια αναλογη περιπτωση περισυ (υπηρετω σε γραφειο πρωτοβαθμιας) και περναω τις αιτησεις στο συστημα. Ηταν συζυγος στρατιωτικου και εκανε αίτηση απόσπασης το Σεπτέμβριο, καθ' ότι νεοδιοριστη. Περιμενε βεβαια καποιο διάστημα και εργαζόταν κανονικά στο νομό μέχρι να συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ. Καλύτερα λοιπόν από την αρχή να κάνεις την αίτηση σου. Πάντως ισχύει ότι δε δηλώνεις τόπο προτιμησης, κάπως λέγεται αυτό , sorry που δε θυμαμαι ακριβώς θα προσπαθησω να το κοιταξω τη Δευτέρα. Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:46:47 μμ »

Στις διευκρινίσεις πάντως της φετινής εγκυκλίου αναφέρεται ότι: 1) Μετά την υποβολή των αιτήσεων δε θα γίνονται δεκτές τροποποιήσεις και 2) ανάκληση της αίτησης απόσπασης μπορεί να γίνει αν έχει προκύψει λόγος μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της αίτησης.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 17, 2010, 11:03:06 μμ »
Otto, αιτήσεις για απόσπαση γινόντουσαν (και φαντάζομαι γίνονται) όλο το χρόνο. Αυτό ισχύει κυρίως για σένα που είσαι ειδική κατηγορία (σύζυγος δικαστικού). Για σιγουριά πάρε τηλ. σε δυο-τρεις Δευτεροβάθμιες να τσεκάρεις. Τώρα, επειδή θα βγει καινούριο Ν.Σ θα δούμε. Όπως και νά΄ναι δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος evage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 18, 2010, 11:07:13 πμ »
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί στη δευτεροβάθμια δεν κατάφεραν να το κάνουν.

Είμαι σύζυγος δικαστικού και θα ζητήσω απόσπαση. Το θέμα είναι ότι τον Ιούνιο θα γνωρίζω το που θα μετατεθεί η γυναίκα μου. Επειδή οι αιτήσεις για αποσπάσεις λήγουν τον Απρίλιο εγώ τι μπορώ να κάνω;

Στη δευτεροβάθμια μου είπαν να κάνω αίτηση απόσπασης μέσα στις προθεσμίες χωρίς να δήλωση τόπο και αργότερα όταν μάθω τον προορισμό κάνω συμπληρωματική δήλωση.
Αντίθετα άλλοι υπάλληλοι εκεί είπαν να κάνω κατευθείαν δήλωση όταν μάθω οριστικά τον προορισμό, δηλαδή το καλοκαίρι. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο μετά το πέρας της προθεσμίας που ανακοινώθηκε;

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;


Στις οδηγίες υποβολής αποσπάσεων (είναι μαζί με την εγκύκλιο αποσπάσεων 2010-11) στη σελίδα 4 αναφέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις.

...... Για τις επιλογές Στρατιωτικός/Δικαστικός είναι δυνατό στην συμπλήρωση του πεδίου Τόπος Εργασίας (ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ) Συζύγου εφόσον ο τόπος δεν είναι γνωστός να συμπληρωθεί η επιλογή Υπό μετακίνηση. Σε αυτήν την περίπτωση επίσης δεν είναι απαραίτητη η συμπλήρωση περιοχών ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.
Όταν μετατεθεί κάνεις συμπληρωματική συνοδευόμενη από βεβαίωση της υπηρεσίας της που θα φαίνεται ο τόπος εργασίας.


Αποσυνδεδεμένος otto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 18, 2010, 07:33:31 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, με κάλυψαν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.199 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.