*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 119724 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:07:33 μμ »
όχι, δε λέει κάτι τέτοιο! η συνυπηρέτηση ισχύει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:59 »

Αποσυνδεδεμένος efffiiiii

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:19:33 μμ »
Καλησπέρα σας! Είμαι δασκάλα, διορίστηκα πέρσι και ως σύζυγος ένστολου πήρα την απόσπαση αν και νεοδιόριστη ,διότι ανήκουμε σε ειδική κατηγορία σύμφωνα με το άρθ.21 του Ν.2946/2001. βλέπε http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/Synipiretisi_synadelfon.htm
Μην περιμένετε από κανένα γραφείο να σας ενημερώσει γιατί απλά αγνοούν την ύπαρξη του νόμου και σας αποθαρρύνουν σχετικά με την υποβολή αίτησης λέγοντας πως είναι σχεδόν ανέφικτο να την πάρετε (ποιοι ?εσείς?οι νέοι?) ένα τέτοιο κλίμα αντιμετώπισα εγω. Την πήρα μετά απο 2 μήνες περίπου γιατί τότε η κυβέρνηση είχε προαναγγείλει τις εκλογές και ως γνωστόν σταματάνε τα πάντα.
Θα πατε λοιπόν στο γραφείο και θα ζητήσετε να κάνετε μια χειρόγραφη αίτηση επισυνάπτοντας τα δικαιολογητικά σας που θα είναι πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και βεβαίωση απο την υπηρεσία του συζύγου για το ΠΟΥ εργάζεται(περιοχή).
Θα πάρετε αριθμό πρωτοκόλλου(χωρίς αυτό δεν φεύγετε) και στη συνέχεια με τον αριθμό αυτό θα τηλεφωνείτε για να δείτε σε ποιό στάδιο βρίσκεται η αίτηση και κυρίως ΠΟΥ. Κάποια στιγμή Συνεδριάζει το ΚΥΣΠΕ και την παίρνετε!!! Καλά αποτελέσματα.
Ελπίζω να Βοήθησα και ό,τι άλλο θέλετε στη διάθεσή σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:21:24 μμ από efffiiiii »

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:22:13 μμ »
κι ομως ο,τι και να λεει ο νομος υπαρχει ατομο που γνωριζω παντρεμενο με ενστολο και με ενα παιδι και δεν την πηρε. το γιατι δεν το απαντησε κανεις!

Αποσυνδεδεμένος efffiiiii

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:24:17 μμ »
Μάλλον γιατί δεν πήγε με νόμους στα χέρια να τρήξουν καρέκλες
Ξέχασα να αναφέρω πως σε περίπτωση που δεν την πάρεις κάνεις ένσταση εννοείται δεν το αφήνεις έτσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:59 »

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:31:44 μμ »
δε νομίζω ότι είναι στο χέρι τους να μη μας τη δώσουν! το προβλέπει ο νόμος! αν δε τη πάρουμε, θα πάμε δικαστικώς το θέμα!

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:42:48 μμ »
εκανε ρε παιδια απ ολα, 2 φορες κιολας αιτηση επανεξετασης! ελπιζω να την παρει με την γ φαση

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:48:10 μμ »
θα την πάρει, δε μπορεί! σε εκείνη τη περιοχή που ζήτησε, μάλιστα, προσέλαβαν κ αρκετούς αναπληρωτές! ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 10:12:49 μμ »
αυτο λεω κι εγω ελεος! για ολους μας

Αποσυνδεδεμένος dia1611

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:13:09 μμ »
Καλησπέρα σας! Είμαι δασκάλα, διορίστηκα πέρσι και ως σύζυγος ένστολου πήρα την απόσπαση αν και νεοδιόριστη ,διότι ανήκουμε σε ειδική κατηγορία σύμφωνα με το άρθ.21 του Ν.2946/2001. βλέπε http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/Synipiretisi_synadelfon.htm
Μην περιμένετε από κανένα γραφείο να σας ενημερώσει γιατί απλά αγνοούν την ύπαρξη του νόμου και σας αποθαρρύνουν σχετικά με την υποβολή αίτησης λέγοντας πως είναι σχεδόν ανέφικτο να την πάρετε (ποιοι ?εσείς?οι νέοι?) ένα τέτοιο κλίμα αντιμετώπισα εγω. Την πήρα μετά απο 2 μήνες περίπου γιατί τότε η κυβέρνηση είχε προαναγγείλει τις εκλογές και ως γνωστόν σταματάνε τα πάντα.
Θα πατε λοιπόν στο γραφείο και θα ζητήσετε να κάνετε μια χειρόγραφη αίτηση επισυνάπτοντας τα δικαιολογητικά σας που θα είναι πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και βεβαίωση απο την υπηρεσία του συζύγου για το ΠΟΥ εργάζεται(περιοχή).
Θα πάρετε αριθμό πρωτοκόλλου(χωρίς αυτό δεν φεύγετε) και στη συνέχεια με τον αριθμό αυτό θα τηλεφωνείτε για να δείτε σε ποιό στάδιο βρίσκεται η αίτηση και κυρίως ΠΟΥ. Κάποια στιγμή Συνεδριάζει το ΚΥΣΠΕ και την παίρνετε!!! Καλά αποτελέσματα.
Ελπίζω να Βοήθησα και ό,τι άλλο θέλετε στη διάθεσή σας...

efi,σ'ευχαριστουμε πολυ!!!μας ενθαρρύνεις!!!!να'σαι καλα!!!

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:45:21 πμ »
Είμαι και εγώ σύζυγος ένστολου και έχω μελετήσει το νομό ο οποίος δεν αναφέρει τίποτα για συνυπηρετηση ενώ αναφέρει ότι είναι υποχρεωτική η τριετία για τους νεοδιοριστους . Το ανησυχητικό είναι ότι αναφέρει ότι καθε προηγούμενη διάταξη καταργείται.έτσι είναι κατοχυρομενο το νομικό συμβούλιο του υπουργείου με λίγα λόγια απλά περιμένουμε να ευαισθητοποιηθούν και να εξετάσουν τις αιτήσεις μας .γι'αυτο πρέπει να πιέσουμεε καθε τροπο

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:31:44 πμ »
ο νόμος περί συνυπηρέτησης είναι ξεχωριστός κ εξακολουθεί να ισχύει!(άρθρο 21 του νόμου 2946/2001) Δεν έχει καταργηθεί! κ πέρσυ ήταν υποχρεωτικός ο 1 χρόνος για υπηρέτηση της οργανικής, αλλά όλοι οι νεοδιόριστοι-σύζυγοι ενστόλων πήραν την απόσπαση κατ'εξαίρεσιν!

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:40:36 πμ »
Συνυπηρετηση πάντα για μόνιμους ε?? δεν υπάρχει τίποτα για ανπληρωτές??

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:42:36 μμ »
ο νόμος περί συνυπηρέτησης είναι ξεχωριστός κ εξακολουθεί να ισχύει!(άρθρο 21 του νόμου 2946/2001) Δεν έχει καταργηθεί! κ πέρσυ ήταν υποχρεωτικός ο 1 χρόνος για υπηρέτηση της οργανικής, αλλά όλοι οι νεοδιόριστοι-σύζυγοι ενστόλων πήραν την απόσπαση κατ'εξαίρεσιν!

Ο νομος αυτος αφορα τον ευρυτερο δημοσιο τομεα. Απο τη στιγμη που ψηφιστηκε νομος του υπ.παιδειας και αναφερει οτι καταργουνται οι προηγουμενες διαταξεις σημαινει οτι δεν προβλεπει κατι τετοιο. Μεχρι περσυ επαιρναν αποσπασεις για συνυπηρετηση και χωρις να υπηρετησουν την οργανικη γιατι τους καλυπτε ο νομος. Αυτην την απαντηση πηρα απο το νομικο συμβουλιο του υπουργειου αλλα και απο δικο μου νομικο. Ελπιζω βεβαια να προνοησουν και να βγαλουν υπουργικη αποφαση ωστε να παρουμε τις αποσπασεις.Αν καποιος εχει αλλη πληροφορηση μεσα απο το υπουργειο παρακαλω να την παραθεσει διοτι "καιγομαστε"!!!

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:50:03 μμ »
λέει ότι καταργούνται οι προηγούμενες διατάξεις! δε λέει ότι καταργείται ο νόμος περί συνυπηρέτησης (2946/2001)! εγώ αυτό καταλαβαίνω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.