*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 119835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 03:54:11 μμ »
fviki, συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες αλλά με τη δικαστική προσφυγή θα κερδίσουμε ένα δικαστήριο το οποίο θα βγεί μετά από δύο ή τρία χρόνια. τι να το κάνω αφού θα έχω υπηρετήσει εν τω μεταξύ την τριετία; Άσε που έγω είμαι με 2 παιδιά τα οποία θα πάνε σχολείο. θα τα πω στη μέση της χρονιάς ξαναφεύγουμε;;
αν μπορώ να κάνω προσφυγή, για να κερδίσω κάποια αποζημίωση για τα έξοδα και την ταλαιπωρία  των δύο έτών θα ρωτήσω δικηγόρο άμεσα και εννοείται ότι θα το κάνω. Αν μάθεις κι εσύ κάτι ενημέρωσέ με...όμως να ζω με την αβεβαιότητα σήμερα θα φύγω αύριο θα φύγω... με οικογένεια είναι δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:45:45 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:00:03 μμ »
Για οσους αγνοουνο νομος για τη συνυπηρετηση με ενστολο....

Νόμος 2946/2001 ,άρθρο 21 (ΦΕΚ 224/8-10-2001 τεύχος Α')
:

Α. Τακτικοί υπάλληλοι και υπάλληλοι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου δημοσίων υπηρεσιών και νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, που κατέχουν οργανικές θέσεις και είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων, ένστολου προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος, επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων, σε υπηρεσίες του στενού δημόσιου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα, στην περιοχή που υπηρετεί ο (η) σύζυγός τους.


Β. Η απόσπαση διενεργείται με κοινή απόφαση των συναρμόδιων Υπουργών, που εκδίδεται κατόπιν σχετικής αίτησης του υπαλλήλου και σύμφωνης γνώμης του αρμόδιου υπηρεσιακού συμβουλίου. Αρνητική γνωμοδότηση δικαιολογείται μόνο για σοβαρό υπηρεσιακό λόγο, που διαπιστώνεται και αιτιολογείται επαρκώς από το υπηρεσιακό συμβούλιο.
βλέπεις ότι ο νόμος που αναφέρεις λέει για υπαλλήλους που κατέχουν οργανική θέση. Εμείς τον τρίτο χρόνο θα πάρουμε οργανική θέση. τα δύο πρώτα είμαστε στη διάθεση. εκεί πιστεύω πατήσαν και δεν μας δίνουν τις αποσπάσεις...

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:03:47 μμ »
fviki, συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες αλλά με τη δικαστική προσφυγή θα κερδίσουμε ένα δικαστήριο το οποίο θα βγεί μετά από δύο ή τρία χρόνια. τι να το κάνω αφού θα έχω υπηρετήσει εν τω μεταξύ την τριετία; Άσε που έγω είμαι με 2 παιδιά τα οποία θα πάνε σχολείο. θα τα πω στη μέση της χρονιάς ξαναφεύγουμε;;
αν μπορώ να κάνω προσφυγή, για να κερδίσω κάποια αποζημίωση για τα έξοδα και την ταλαιπωρία  των δύο έτών θα ρωτήσω δικηγόρο άμεσα και εννοείται ότι θα το κάνω. Αν μάθεις κι εσύ κάτι ενημέρωσέ με...όμως να ζω με την αβεβαιότητα σήμερα θα φύγω αύριο θα φύγω... με οικογένεια είναι δύσκολο.
Η σκέψη σου, αν μου επιτρέπεις είναι λάθος...Νομίζεις οτι θα παίρνεις σε 4 χρόνια αποσπαση γιατι το πρόβλημα ειναι
η τριετία?ΛΑΘΟΣ.Εχω 17 χρόνια υπηρεσίας και κάθε χρόνο βλεπω τα ίδια και χειρότερα...Εχω αλλάξει 33 σχολεία.
Ο αντρας μου περιμένει μετάθεση (ναι,μήνα Σεπτεμβριο) και εμείς θα ξαναλλάξουμε ΠΥΣΠΕ.Θα βρώ θέση τον Οκτώβριο?Θα το παλέψω.Δεν φτάνει που τραβάμε των Παθών μας ,έχουμε και το ΥΠΕΠΘ με τις αγκυλώσεις του.
Να ξέρεις οτι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί ο άντρας σου να πάρει μετάθεση και είναι κρίμα να μην μπορείς να
τον ακολουθήσεις.

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:04:16 μμ »
fviki, συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες αλλά με τη δικαστική προσφυγή θα κερδίσουμε ένα δικαστήριο το οποίο θα βγεί μετά από δύο ή τρία χρόνια. τι να το κάνω αφού θα έχω υπηρετήσει εν τω μεταξύ την τριετία; Άσε που έγω είμαι με 2 παιδιά τα οποία θα πάνε σχολείο. θα τα πω στη μέση της χρονιάς ξαναφεύγουμε;;
αν μπορώ να κάνω προσφυγή, για να κερδίσω κάποια αποζημίωση για τα έξοδα και την ταλαιπωρία  των δύο έτών θα ρωτήσω δικηγόρο άμεσα και εννοείται ότι θα το κάνω. Αν μάθεις κι εσύ κάτι ενημέρωσέ με...όμως να ζω με την αβεβαιότητα σήμερα θα φύγω αύριο θα φύγω... με οικογένεια είναι δύσκολο.

εχεις απολυτο δικιο.Ολους μας ενδιαφερει κατι αμεσο.Αυτη τη στιγμη ειμαστε ολοι σοκαρισμενοι με τις εξελιξεις.Στοχος να βρουμε κατι αμεσα και να ειναι λειτουργικο.Εαν υπαρχει κατι καλυτερο ειμαστε ολοι εδω.Απλα δεν πρεπει να μεινουμε με τα χερια σταυρωμενα.Θα το εκμεταλευτουν για αλλη μια φορα και επειτα θα το εχουμε μπροστα μας σε καθε μεταθεση του συζυγου μεχρι να παρει συνταξη, μην ξεχνασ οτι δεν απορριφθηκαν αιτησεις μονο απο νεοδιοριστες αλλα γενικα στο συνολο, που σημαινει και μετα την τριετια μια απο τα ιδια θα εχουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:45:45 »

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:08:58 μμ »
Για οσους αγνοουνο νομος για τη συνυπηρετηση με ενστολο....

Νόμος 2946/2001 ,άρθρο 21 (ΦΕΚ 224/8-10-2001 τεύχος Α')
:

Α. Τακτικοί υπάλληλοι και υπάλληλοι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου δημοσίων υπηρεσιών και νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, που κατέχουν οργανικές θέσεις και είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων, ένστολου προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος, επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων, σε υπηρεσίες του στενού δημόσιου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα, στην περιοχή που υπηρετεί ο (η) σύζυγός τους.


Β. Η απόσπαση διενεργείται με κοινή απόφαση των συναρμόδιων Υπουργών, που εκδίδεται κατόπιν σχετικής αίτησης του υπαλλήλου και σύμφωνης γνώμης του αρμόδιου υπηρεσιακού συμβουλίου. Αρνητική γνωμοδότηση δικαιολογείται μόνο για σοβαρό υπηρεσιακό λόγο, που διαπιστώνεται και αιτιολογείται επαρκώς από το υπηρεσιακό συμβούλιο.
βλέπεις ότι ο νόμος που αναφέρεις λέει για υπαλλήλους που κατέχουν οργανική θέση. Εμείς τον τρίτο χρόνο θα πάρουμε οργανική θέση. τα δύο πρώτα είμαστε στη διάθεση. εκεί πιστεύω πατήσαν και δεν μας δίνουν τις αποσπάσεις...

εχουμε οργανικη τον τοπο οπου διοριστηκαμε.Οργανικα ανηκουμε εκει.Τωρα οσο για την τριετια που λενε δεν αναφερει ο νομος πουθενα για συνεχομενα ετη και επισης δεν απογορευει αποσπαση αλλα μεταθεση πριν κλεισουμε τριετια.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:10:58 μμ »
fviki, συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες αλλά με τη δικαστική προσφυγή θα κερδίσουμε ένα δικαστήριο το οποίο θα βγεί μετά από δύο ή τρία χρόνια. τι να το κάνω αφού θα έχω υπηρετήσει εν τω μεταξύ την τριετία; Άσε που έγω είμαι με 2 παιδιά τα οποία θα πάνε σχολείο. θα τα πω στη μέση της χρονιάς ξαναφεύγουμε;;
αν μπορώ να κάνω προσφυγή, για να κερδίσω κάποια αποζημίωση για τα έξοδα και την ταλαιπωρία  των δύο έτών θα ρωτήσω δικηγόρο άμεσα και εννοείται ότι θα το κάνω. Αν μάθεις κι εσύ κάτι ενημέρωσέ με...όμως να ζω με την αβεβαιότητα σήμερα θα φύγω αύριο θα φύγω... με οικογένεια είναι δύσκολο.
Η σκέψη σου, αν μου επιτρέπεις είναι λάθος...Νομίζεις οτι θα παίρνεις σε 4 χρόνια αποσπαση γιατι το πρόβλημα ειναι
η τριετία?ΛΑΘΟΣ.Εχω 17 χρόνια υπηρεσίας και κάθε χρόνο βλεπω τα ίδια και χειρότερα...Εχω αλλάξει 33 σχολεία.
Ο αντρας μου περιμένει μετάθεση (ναι,μήνα Σεπτεμβριο) και εμείς θα ξαναλλάξουμε ΠΥΣΠΕ.Θα βρώ θέση τον Οκτώβριο?Θα το παλέψω.Δεν φτάνει που τραβάμε των Παθών μας ,έχουμε και το ΥΠΕΠΘ με τις αγκυλώσεις του.
Να ξέρεις οτι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί ο άντρας σου να πάρει μετάθεση και είναι κρίμα να μην μπορείς να
τον ακολουθήσεις.
κάτια σε αυτό συμφωνώ. εγώ πριν τελειώσει ο τρίτος χρόνος θα βαλω δικηγόρο να διαχειριστεί απο πολύ πιο πριν την υπόθεση για μένα, γιατί είδα και φέτος ότι τα πράγματα στενεύουν και λειτουργούν στο υπουργείο τελείως αυθαίρετα
τώρα όμως λίγα πράγματα μπορώ να κάνω, γιατί ακόμη δεν κατέχω οργανική(όπως λέει ο νόμος) και γιατί το πήρα απόφαση να μείνω εδώ που είμαι με τα παιδιά μου (αφού δεν την πήρα την απόσπαση) και να ξεχρεώσω και την τριετία...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:16:07 μμ »
τι εννοείς ανήκουμε οργανικά στο νομό; τι ακριβώς σημαίνει οργανική θέση; μπορούμε να ρωτήσουμε κάποιον;

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:19:39 μμ »
δεν ειμαστε στον αερα.Και θα σου κανω μια ερωτηση ποιος σου ειπε οτι μετα απο την τριετια με τα μορια που θα εχεις θα μπορεσεις να παρει οργανικη ή οτι θα ανοιχτουν οργανικες???αρα θα ειμαστε ξεκρεμαστες μεχρι να παρουμε οργανικη???χμχμ πιστευω οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λες.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:20:30 μμ »
Για οσους αγνοουνο νομος για τη συνυπηρετηση με ενστολο....

Νόμος 2946/2001 ,άρθρο 21 (ΦΕΚ 224/8-10-2001 τεύχος Α')
:

Α. Τακτικοί υπάλληλοι και υπάλληλοι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου δημοσίων υπηρεσιών και νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, που κατέχουν οργανικές θέσεις και είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων, ένστολου προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος, επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων, σε υπηρεσίες του στενού δημόσιου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα, στην περιοχή που υπηρετεί ο (η) σύζυγός τους.


Β. Η απόσπαση διενεργείται με κοινή απόφαση των συναρμόδιων Υπουργών, που εκδίδεται κατόπιν σχετικής αίτησης του υπαλλήλου και σύμφωνης γνώμης του αρμόδιου υπηρεσιακού συμβουλίου. Αρνητική γνωμοδότηση δικαιολογείται μόνο για σοβαρό υπηρεσιακό λόγο, που διαπιστώνεται και αιτιολογείται επαρκώς από το υπηρεσιακό συμβούλιο.
βλέπεις ότι ο νόμος που αναφέρεις λέει για υπαλλήλους που κατέχουν οργανική θέση. Εμείς τον τρίτο χρόνο θα πάρουμε οργανική θέση. τα δύο πρώτα είμαστε στη διάθεση. εκεί πιστεύω πατήσαν και δεν μας δίνουν τις αποσπάσεις...

εχουμε οργανικη τον τοπο οπου διοριστηκαμε.Οργανικα ανηκουμε εκει.Τωρα οσο για την τριετια που λενε δεν αναφερει ο νομος πουθενα για συνεχομενα ετη και επισης δεν απογορευει αποσπαση αλλα μεταθεση πριν κλεισουμε τριετια.

μια λεπτομέρεια που ίσως σας διαφεύγει είναι ότι όντως ανήκετε μεν  στην περιοχή διορισμού αλλά για τα δύο πρώτα χρόνια είστε δόκιμοι δημόσιοι υπάλληλοι και όχι τακτικοί ( άρα όχι μόνιμοι). Η οργανικότητα δυστυχώς πάει πακέτο με τη μονιμότητα. (βλ. και δηλώσεις Παγκάλ "άρεται η μονιμότητα όταν η θέση του υπαλλήλου δεν υφίσταται" ) Επομένως, ακομα δεν ανήκετε "οργανικά" στην περιοχή διορισμού αλλά ως "προσωρινή τοποθέτηση".  Ίσως, εφόσον κινηθείτε νομικά, να πρέπει να ψάξετε και αυτό το σημείο. Καλή επιτυχία πάντως, σε κάθε περίπτωση.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι οι ένοπλες δυνάμεις πρέπει να χαίρουν ιδιαίτερης μεταχείρισης γιατί επιτελούν ιδιαίτερο έργο . Και πάλι καλή επιτυχία!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:23:12 μμ »
Για οσους αγνοουνο νομος για τη συνυπηρετηση με ενστολο....

Νόμος 2946/2001 ,άρθρο 21 (ΦΕΚ 224/8-10-2001 τεύχος Α')
:

Α. Τακτικοί υπάλληλοι και υπάλληλοι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου δημοσίων υπηρεσιών και νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, που κατέχουν οργανικές θέσεις και είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων, ένστολου προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος, επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων, σε υπηρεσίες του στενού δημόσιου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα, στην περιοχή που υπηρετεί ο (η) σύζυγός τους.


Β. Η απόσπαση διενεργείται με κοινή απόφαση των συναρμόδιων Υπουργών, που εκδίδεται κατόπιν σχετικής αίτησης του υπαλλήλου και σύμφωνης γνώμης του αρμόδιου υπηρεσιακού συμβουλίου. Αρνητική γνωμοδότηση δικαιολογείται μόνο για σοβαρό υπηρεσιακό λόγο, που διαπιστώνεται και αιτιολογείται επαρκώς από το υπηρεσιακό συμβούλιο.
βλέπεις ότι ο νόμος που αναφέρεις λέει για υπαλλήλους που κατέχουν οργανική θέση. Εμείς τον τρίτο χρόνο θα πάρουμε οργανική θέση. τα δύο πρώτα είμαστε στη διάθεση. εκεί πιστεύω πατήσαν και δεν μας δίνουν τις αποσπάσεις...

εχουμε οργανικη τον τοπο οπου διοριστηκαμε.Οργανικα ανηκουμε εκει.Τωρα οσο για την τριετια που λενε δεν αναφερει ο νομος πουθενα για συνεχομενα ετη και επισης δεν απογορευει αποσπαση αλλα μεταθεση πριν κλεισουμε τριετια.

μια λεπτομέρεια που ίσως σας διαφεύγει είναι ότι όντως ανήκετε μεν  στην περιοχή διορισμού αλλά για τα δύο πρώτα χρόνια είστε δόκιμοι δημόσιοι υπάλληλοι και όχι τακτικοί ( άρα όχι μόνιμοι). Η οργανικότητα δυστυχώς πάει πακέτο με τη μονιμότητα. (βλ. και δηλώσεις Παγκάλ "άρεται η μονιμότητα όταν η θέση του υπαλλήλου δεν υφίσταται" ) Επομένως, ακομα δεν ανήκετε "οργανικά" στην περιοχή διορισμού αλλά ως "προσωρινή τοποθέτηση".  Ίσως, εφόσον κινηθείτε νομικά, να πρέπει να ψάξετε και αυτό το σημείο. Καλή επιτυχία πάντως, σε κάθε περίπτωση.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι οι ένοπλες δυνάμεις πρέπει να χαίρουν ιδιαίτερης μεταχείρισης γιατί επιτελούν ιδιαίτερο έργο . Και πάλι καλή επιτυχία!

thanks!!!αυτο μου διεφυγε...χρειαζομαστε νομικη συμβουλη...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:23:53 μμ »
μη ζει ότι είμαι σίγουρη γι αυτά που λέω. εικασίες είναι και ερωτήσεις..τι ακριβώς είναι η οργανική θέση; ξέρεις κάποιος να μας πει; και γιατί αυτό με τις οργανικές και με τη διάθεση και με τις υπεραριθμίες συμβαίνει μόνο σε μας και πουθενά αλλού στον υπόλοιπο δημοσιο τομέα. πώς μπορούμε να τα μάθουμε αυτά;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:39:45 μμ »
οργανικά ανήκει κάποιος σε ένα υπουργείο ( και άρα στις υπηρεσίες του) όταν έχει μονιμοποιηθεί. Πριν απο αυτό διορίζεται ως δόκιμος υπάλληλος και τελεί σε άλλο καθεστώς από αυτό της οργανικότητας ( στο υπουργείο παιδείας, ονομάζεται προσωρινή τοποθέτηση).
αν κάπόιος είναι στη διάθεση πυσδε σημαίνει ότι ανήκει οργανικά στο πυσδε αυτό - ανεξέρτητα αν έχει σταθερή - οργανική - θέση σε σχολείο ή όχι.
πολλοί εξ υμών μπερδεύετε την οργανική θέση με την οργανικότητα. Οργανική θέση σημαίνει να έχεις συγκεκριμένη θέση σε συγκεκριμένο σχολείο. Οργανικότητα, σημαίνει να είσαι μόνιμος υπάλληλος και να ανήκεις στις υπηρεσίες συγκεκριμένου υπουργείου έστω και αν δεν έχεις συγκεκριμένη θέση σε κάποια απο αυτές.

Για το λόγο  αυτό και λέμε "αν είσαι στη διάθεση πχ για δύο χρόνια" θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου. γιατί ανήκεις οργανικά στο πυσδε (ως μόνιμος υπάλληλος) αλλά δεν έχεις οργανικη συγκεκριμένη -είσαι στη διάθεση.

αυτό που συμβαίνει στο υπουργείο παιδείας και όχι σε άλλα υπουργεία γίνεται γιατί
α. οι μετακινήσεις του εκπ/κού προσωπικού ( μεταθέσεις ) γίνεται μόνο απο το υπουργείο παιδείας προς το υπουργείο παιδείας ενώ σε άλλα υπουργεία μπορεί να γίνει μετάθεση απο τον έναν φορέα στον άλλο
β. δεν εχουν γίνει σε κάποιες υπηρεσίες διορισμοί μονίμων για δεκαετίες ( βλέπε δοικητικοί του υπουργείου ) επομένως εκεί έχουμε έλλειμμα και φυσικά όχι υπεραριθμία
γ. πολλές φορές δηλώνονται πλασματικά κενά οπότε διορίζονται περισσότεροι απο όσους χρειάζονται
δ. διορίζονται πχ οι πολύτεκνοι κατά προτεραιότητα όταν αυτό δε συμβαίνει πχ με τους γιατρούς .
ε. και ένα σωρό άλλοι λόγοι βέβαια...


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:45:34 μμ »
τότε bitch,
γιατί ο νόμος της συνυπηρέτησης γράφει για οργανική θέση και όχι για οργανικότητα και 2ον εμάς τους νεοδιόριστους γιατί μας έχουν στη διάθεση του πυσδε;
υγ. ευχαριστούμε για τις σαφείς απαντήσεις σου

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:54:43 μμ »
οργανική θέση σημαίνει έχω συγκεκριμένη θέση κάπου - σε συγκεκριμένο σχολείο.
οργανικότητα ότι ανήκω σε μια υπηρεσία/ φορέα/ υπουργείο έστω και αν δεν έχω οργανική θέση, επειδή έχω μονιμοποιηθεί.

οι νεοδιόριστοι δεν είστε ακριβώς στη διάθεση - όπως οι υπόλοιποι που είναι στη διάθεση. Αν δεις την ανακοινωση τοποθέτησής σου αργότερα θα δεις πως περιγράφεται ως "προσωρινή τοποθέτηση".
Στη δεύτερη χρονιά από το διορισμό  θεωρείται ότι είσαι στη διάθεση πυσδε γιατί διανύεις τη χρονιά που θα γίνει και η μονιμοποίησή σου - οπότε και αποκτάς 'οργανικότητα'.

ο νόμος με το άρθρο 21 - έγινε σε περίοδο που όλοι οι εκπ/κοί είχαν οργανικές θέσεις ( αν δεις παλαιότερες ανακοινώσεις μεταθέσεων έγραφε πχ μετατίθεται απο το γ/σιο κολινδρού στο γ/σιο αστυπάλαιας. ). εξ ου και γράφει "οι έχοντες οργανική" - πράγμα που "ρίχνει' αυτούς που είναι στη διάθεση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161405
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.