*

Αποστολέας Θέμα: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007  (Αναγνώστηκε 40752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 10, 2007, 02:18:10 μμ »
Συμφωνώ οτι οι φιλόλογοι που θέλουν πραγματικα να πετυχουν διαβαζουν παρα πολυ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:26:13 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 10, 2007, 03:52:53 μμ »
Ένας στα δεκατρία 'θηρία' στο διάβασμα, όχι ένας στους 13 άσχετους ή απλά λίγο σχετικούς. Δεν είμαστε εξωγήινοι που διαβάζουν σαν ρομποτ, απλά βάζουμε πιο ψηλούς στόχους και οι υψηλές απαιτήσεις των άλλων δεν μας πτοούν και γι' αυτό ο αγώνας που δίνουμε είναι πιο σκληρός. Τώρα βλέπω στο alfavita λέει οι βάσεις στο φιλολογικό ανεβαίνουν κατά 600 μόρια φέτος και συμπαρασέρνουν και άλλες βάσεις. Άμα σκεφτούμε ότι κάτι γνωρίζουν για το τι τους περιμένει μετά, ε απλά οι άνθρωποι γουστάρουν τα φιλολογικά και γουστάρουν να δίνουν σκληρό αγώνα με αβέβαιο μέλλον. Και εγώ έτσι θα έκαμνα στη θέση τους. Και κάτι επιπλέον, στην ηλικία τους θα αγωνιζόμουν και για ένα καλύτερο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 10, 2007, 04:06:22 μμ »
Τώρα βλέπω στο alfavita λέει οι βάσεις στο φιλολογικό ανεβαίνουν κατά 600 μόρια φέτος και συμπαρασέρνουν και άλλες βάσεις. Άμα σκεφτούμε ότι κάτι γνωρίζουν για το τι τους περιμένει μετά, ε απλά οι άνθρωποι γουστάρουν τα φιλολογικά και γουστάρουν να δίνουν σκληρό αγώνα με αβέβαιο μέλλον. Και εγώ έτσι θα έκαμνα στη θέση τους. Και κάτι επιπλέον, στην ηλικία τους θα αγωνιζόμουν και για ένα καλύτερο μέλλον.

Syllas, αυτή η άνοδος είναι κατά βάση αποτέλεσμα των εύκολων φετινών θεμάτων, που θα σπρώξουν προς τα πάνω τις βάσεις των "μεσαίων" σχολών (τέτοιες είναι πλέον οι φιλοσοφικές...). Για τους περισσότερους οι φιλοσοφικές είναι δεύτερη ή τρίτη επιλογή.
Δες εδώ τι γίνεται με τα τμήματα Ιστορίας και ΦΠΨ:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_08/07/2007_233608
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2007, 04:10:02 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 10, 2007, 04:41:07 μμ »
To έθεσα σαν ψηφοφορία την Κυριακή τα ξημερώματα αλλά μου τη διέγραψαν.Ας θέσω την ερώτηση εδώ κάπως αλλιώς γιατί νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον και θα μας κάνει να σκεφτούμε θετικά.Αν τελικά η βάση είναι γύρω στο 73 και δεις ότι είσαι στους διοριστέους, ποιά θα είναι η πρώτη σου αντίδραση;;;;Aς ξεκινήσω εγώ.Λοιπόν αφού ευχαριστήσω το θεό.... θα πίνω - πίνω από το μπουκάλι,  θα πίνω-πίνω και δε θα φτάνει!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:26:13 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 10, 2007, 05:22:13 μμ »
Θα ευχαριστήσω το Θεό, μετά θα στείλω μήνυμα με την ένδειξη "Μαρκάρισμα σε όλους τους παραλήπτες" που θα λέει "Διορίστηκα! ,μετά παραιτούμαι από το φροντιστήριο και κλείνω εισιτήρια για την Ντίσνεϊ στο Παρισι (είναι το δώρο που υποσχέθηκα στα παιδιά μου για την υπομονή που έδειξαν τα 2 γεματα χρόνια διαβάσματος)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 10, 2007, 06:19:21 μμ »
Έστω ioanna89 ότι είναι έτσι, εγώ πάντως τη σχολή δεν τη διάλεξα τότε με τα κριτήρια των νέων τώρα, ούτε ήξερα τι θα πει επετηρίδα, μου άρεζε αυτό που φανταζόμουν με τον όρο 'φιλοσοφίας και (παιδαγωγικής)' άσχετα που στην πορεία απογοητεύτηκα. Αν είναι έτσι τώρα και υπάρχει ασεπ σε δέκα χρόνια, οι νέοι απόφοιτοι δεν θα μπορούν να δώσουν έναν σκληρό και μεγάλο αγώνα για κάτι που είναι δεύτερη επιλογή τους.
Τι θα κάνω αν περάσω; Τίποτα το ιδιαίτερο, συγκρατημένα τα πνεύματα, θα διαβάσω κάποια βιβλία που έχω πάρει (κείμενα αρχαίας και νέας γραμματολογίας), γιατί νιώθω ότι έχω κάποιες ελλείψεις εκεί. Αυτό θα κάνω και αν δεν περάσω, εντάξει με διαφορετική διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 10, 2007, 07:05:41 μμ »
Έστω ioanna89 ότι είναι έτσι, εγώ πάντως τη σχολή δεν τη διάλεξα τότε με τα κριτήρια των νέων τώρα, ούτε ήξερα τι θα πει επετηρίδα, μου άρεζε αυτό που φανταζόμουν με τον όρο 'φιλοσοφίας και (παιδαγωγικής)' άσχετα που στην πορεία απογοητεύτηκα. Αν είναι έτσι τώρα και υπάρχει ασεπ σε δέκα χρόνια, οι νέοι απόφοιτοι δεν θα μπορούν να δώσουν έναν σκληρό και μεγάλο αγώνα για κάτι που είναι δεύτερη επιλογή τους.

Κι εγώ έτσι διάλεξα τη σχολή μου. Ίσως τότε ήμασταν πιο ρομαντικοί, γι' αυτό και οι σχολές μας είχαν την υψηλότερη βάση (πάνω και από τη Νομική)... Οι περισσότεροι νέοι που δηλώνουν τρίτη τη Φιλοσοφική δεν το κάνουν επειδή τους αρέσει λιγότερο από το Παιδαγωγικό Δημοτικής που δηλώνουν πρώτο, αλλά επειδή οι πιθανότητες γρήγορης επαγγελματικής αποκατάστασης είναι λιγότερες. Εφόσον το κριτήριο επιλογής είναι η επαγγελματική προοπτική, θα αγωνιστούν κι αυτοί σκληρά όταν θα έρθει η ώρα να δώσουν στο ΑΣΕΠ.

Τη μέρα των αποτελεσμάτων θα έχω εφοδιαστεί με ούζο και θα πιω ό,τι και να γίνει  ;D. Μάλλον θα αρχίσω από πριν, για να μην πολυκαταλάβω την ψυχρολουσία  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2007, 08:52:49 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 10, 2007, 11:04:46 μμ »
Πριν από 2 χρόνια έκανα κι εγώ σχέδια για το τι θα έκανα αν ήμουν στους διοριστέους.Τελικά δεν πέρασα για λίγο και  μου πήρε πάνω από 2 μήνες να το ξεπεράσω. Με βασάνιζε συνεχώς η σκέψη ότι έφτασα στην πηγή και δεν ήπια νερό(βγάλτε έξω την μεγάλη προσπάθεια -διάβασμα 6 μήνες- και τα πολλά χρόνια της αδιοριστίας).Όμως ήταν μία εμπειρία , την οποία πρώτη φορά είχα, και ομολογώ ότι αν μου συμβεί και τώρα το ίδιο(δηλ. χάσω το διορισμό για λίγο) , θα το ξεπεράσω πολύ πιο εύκολα.Τώρα είμαι προετοιμασμένος και για τα δύο ενδεχόμενα. Ούτε θα είναι η χαρά μου τόσο μεγάλη όση θα ήταν πριν από 2 χρόνια, αλλά ούτε και η στενοχώρια μου τόσο έντονη , όπως ήταν πρόπερσι.

Αποσυνδεδεμένος anna.b.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 10, 2007, 11:42:50 μμ »
Η δική μου πρώτη αντίδραση, παιδιά, θα είναι "Μήπως από τη θέληση μου να διοριστώ τα μάτια μου κάνουν πουλάκια και βλέπω μπροστά μου αυτό που θέλω να δω;;;" :o Μετά σίγουρα θα λιποθυμήσω και μετα θα κλαίω από τη χαρά μου! Λέτε να έχω και κάποιον δίπλα μου για να με πιάσει όταν πέσω;;;;  Η αλήθεια είναι πάντως ότι λόγω πείρας από την προηγούμενη φορά, που ήμουν αποτυχούσα, το όλο ζήτημα το αντιμετωπίζω όσο πιο ψύχραιμα μπορώ, μη με βλέπετε που τρέμω λίγο, απλά έχω κουραστεί να περιμένω όπως όλοι μας. Και άντε επιτέλους να βγούνε γιατί μας τα έσπασαν τα νεύρα μας!!!!! (Συγγνώμη για τον παρορμητισμό, αλλά.... :-\ )

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 11, 2007, 02:17:18 πμ »
εγω η καημενη ειμαι πρωταρα και περιμενω την ψυχρολουσια..... ευχομαι να ναι χαρα για ολους μας..το θελουμε πολυ και κοπιασαμε γι αυτο. ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΜΕ

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 11, 2007, 09:41:18 πμ »
Καλημέρα σε όλες τις κουρασμένες ψυχές.Ο Ασέπ με τυραννά από το 2000. Σοβαρά τον πήρα το 2002, περισσσότερο το 2005 και ακόμη πιο πολύ φέτος. Η μεγάλη απογοήτευση ήταν την προηγούμενη φορά. Αυτή τη φορά περιμένω και πάλι την αποτυχία, αλλά τρέφω ελπίδες για αναπληρώτρια (επιτυχούσα θα είμαι τι στο καλό). Οπότε προετοιμάζομαι για τέτοιο ενδεχόμενο. Αν δω το όνομά μου στους πίνακες διοριστέων, θα νομίζω ότι ζω ακόμη στο όνειρο που έχω φτιάξει εδώ και χρόνια στο μυαλό μου. Μακάρι επιτέλους αυτό το όνειρο που είναι και δικό σας να το ζήσουμε στην πραγματικότητα.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 11, 2007, 01:13:19 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Εδώ και μήνες παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και σας θεωρώ αρκετά ενημερωμένους, γι' αυτό θα ήθελα να σας θέσω ένα ερώτημα. Κάποιος που έχει γύρω στους 30 μήνες πλασματικής και πραγματικής προϋπηρεσίας( έχω συμπεριελάβη στο περίπου και το φετινό ΑΣΕΠ) κινδυνεύει να βρεθεί φέτος εκτός αναπλήρωσης δεδομένου της αλλαγής της βάσης (55) αλλά και της ανόδου της λόγω των πολλών καλών γραπτών; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 11, 2007, 01:19:59 μμ »
Με 30 μόρια είσαι 99,999999% Αναπληρώτρια.
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 11, 2007, 01:35:05 μμ »
Σ' ευχαριστώ Ovidius. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 841
Σύνολο: 856

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.