*

Αποστολέας Θέμα: Μπορούν οι εκπαιδευτικοί να αφαιρέσουν από μαθητές τετράδια με προσωπικές σημειώ  (Αναγνώστηκε 10157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Και μετά σου κάνει μήνυση η κόρη για βίαιη συμπεριφορά και σε πάνε δικαστήριο :P

δε θα προλαβει.....θα τη σφαξω στο γόνατο !!! ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Hρέμησε καλέ! Μπορεί το παιδί να αποκτήσει και εμπειρία για μελλοντική καριέρα σε χώρους που δεν έχουν κορεστεί  ;D ;D ;D Μην κλείνεις πόρτες :P :P

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Καλα δεν ξέρουμε και απο ποιους αποτελείται αυτός ο σύλλογος....

Από καθηγητές συνήθως;  ::)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Καταλαβαίνω την καθηγήτρια που "φούντωσε" όταν είδε το άσχετο τετράδιο να περιφέρεται μέσα στην τάξη την ώρα που έκανε μάθημα. Κατανοώ απόλυτα το ότι το κατάσχεσε. Μεγάλο λάθος της όμως που το άνοιξε!
Αλλά εντάξει, αυτή κινήθηκε κάτω από την επήρρεια της τσαντίλας και έκανε ό,τι έκανε. Για δείτε όμως την συνέχεια:
Τελικά συμφώνησαν μαζί της ΚΑΙ ο γυμνασιάρχης ΚΑΙ ο σύλλογος ΚΑΙ ο προιστάμενος....ε, ποιός ξέρει λοιπόν τι περιείχε το τετράδιο  :-[
Καλά, οι γονείς δεν το συζητώ. Α-πα-ρα-δε-κτοι.

Τέτοια τετράδια, όπως κι εκείνα τα χαρτάκια που πηγαινοέρχονται στα θρανία (και οι μαθητές του γυμνασίου το κάνουν και άτσαλα, πανάθεμά τους) δεν τα ανοίγω ποτέ. Τα παίρνω στην έδρα, δεν ασχολούμαι μαζί τους και φεύγοντας τα αφήνω εκεί.
Είναι σα να ανοίγεις το κουτί της Πανδώρας.
Ακόμα και βιβλία κουβαλάω τα δικά μου. Δε θα ΄θελα να δανειστώ το βιβλίο ενός μαθητή για να βάλω πχ. ασκήσεις και να πέσω πάνω σε ποιός ξέρει τι έχει γράψει ή τοποθετήσει μες το βιβλίο του. Και μετά τι κάνεις; Πώς δεν το είδες; είσαι βλάκας. Το είδες και το άφησες ατιμώρητο; είσαι του χεριού τους. Το είδες και επιβάλλεις τιμωρία; απαράδεκτος. Άστα να πάνε. Είσαι χαμένος έτσι κι αλλιώς.
Στην έσχατη ανάγκη που έχω ξεχάσει το βιβλίο μου, άντε να πάρω του απουσιολόγου. Ως εκεί.  :)

Α, τα κινητά που είπε κάποιος συνάδελφος, τα έχουν ΠΑΝΩ στο θρανίο. Ω, ναι. Αυτές οι κασετίνες με το φερμουάρ είναι απίστευτες κρυψώνες. Πάνω-πάνω τα στυλό και από κάτω το κινητό!

Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Επιτρέψτε μου να πω ότι τα παιδιά μεταφέρουν στους γονείς πάντα την δική τους εκδοχή, αυτή που τα συμφέρει... Λέτε να είπε η μαθήτρια στους γονείς,  "η θεολόγος πήρε το τετράδιό μου και καλά έκανε;" Η καθηγήτρια δεν είχε δικαίωμα να αφαιρέσει τετράδιο. Έπρεπε να της πει να το κλείσει, να το βάλει στην τσάντα, και ως εκεί. Αλλά για να φτάσει στον σύλλογο, το θέμα δεν πρέπει να ήταν τόσο απλό. Αν π.χ. έγραφε προσβλητικά σχόλια για την καθηγήτρια, τότε τι να έκανε; Πώς θα προστάτευε την θέση της η καθηγήτρια; Με ποια στοιχεία; Έχει τύχει να επιπλήξω μαθήτρια για απαράδεκτη συμπεριφορά μες στην τάξη (αλλά έκανα το λάθος και δεν πήρα τηλ. την μητέρα της). Η μαθήτρια στο σπίτι μετέφερε την δική της εκδοχή. Η μητέρα δεν ξέρει π.χ. ότι η κόρη της βρίζει ή μιλάει στο μάθημα. Φυσικό είναι να πάρει το μέρος του παιδιού. Εγώ χαίρομαι τους γονείς που παίρνουν το μέρος του καθηγητή.

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το συγκεκριμένο περιστατικό. Εγώ παίρνω τα άσχετα σημειώματα και, χωρίς να τα διαβάσω, τα επιστρέφω στο διάλειμμα. (αν και θεολόγος  ;D).
Μια φορά, όμως, έγινε κάτι άσχημο. Μέχρι να απαντήσω στην απορία μιας κοπέλας, ο μαθητής του πρώτου θρανίου-που ήταν κολλητά στην έδρα- άρπαξε το σημείωμα και το διάβασε φωναχτά. Περιέγραφε με πολύ χυδαία λόγια-σε 5 το πολύ λέξεις- τις υπηρεσίες της μαθήτριας προς το συμμαθητή της (Α΄ Γυμνασίου).
Εκτυλίχθηκε άσχημη σκηνή (το ξέρω ότι είχα ευθύνη), αλλά το καλό που βγήκε ήταν ότι αναγκάστηκε η κοπέλα να κάνει μια συζήτηση με τη μαμά της, που ευτυχώς αντέδρασε μάλλον καλά. Παρακολούθησα τη συνέχεια, μίλησα και με τη μαμά με δική της πρωτοβουλία που παραδέχτηκε ότι το σημείωμα την "ξύπνησε", αλλά οπωσδήποτε ήταν δύσκολη περίοδος. Δυστυχώς, από αυτά μαθαίνουν και οι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Αν π.χ. έγραφε προσβλητικά σχόλια για την καθηγήτρια, τότε τι να έκανε; Πώς θα προστάτευε την θέση της η καθηγήτρια; Με ποια στοιχεία;


συμφωνω με τα λεγομενα σου, δεν ξερουμε τι "παιχτηκε"....Ομως,
erietta μου, δεν καταλαβαινω....μονο αν εγραφε προσβλητικα σχολια για την καθηγητρια τοτε καλα εκανε? δηλ. αν εγραφε χυδαια για οποιονδηποτε αλλον, κακως της πηρε το τετραδιο?.....γιατι αυτο καταλαβαινω απο τα λεγομενα σου.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προβληματισμός: Κι αν έγραφε προσβλητικά σχόλια για την καθηγήτρια; Δεν έχει δικαίωμα να έχει κακή γνώμη για τον καθηγητή; Στο κάτω-κάτω τα έγραφε, δεν τα φώναξε μέσα στην τάξη.
Μπορούμε να επιβάλουμε στους μαθητές να μη μας σχολιάζουν μεταξύ τους γραπτά ή προφορικά;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Καλα δεν ξέρουμε και απο ποιους αποτελείται αυτός ο σύλλογος....

Από καθηγητές συνήθως;  ::)
Απο ποιους ανθρώπους...με τι μυαλά ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Καλα δεν ξέρουμε και απο ποιους αποτελείται αυτός ο σύλλογος....
Από καθηγητές συνήθως;  ::)
Απο ποιους ανθρώπους...με τι μυαλά ::) ::)

Ανεξάρτητα από την ορθότητα της ενέργειας της συναδέλφου, με την οποία δε συμφωνώ, μπορούμε να κατακρίνουμε συλλήβδην όλους τους εμπλεκόμενους εκπαιδευτικούς, ακόμα και αν αναμφισβήτητα  έχουν καλύτερη εικόνα από μας για το τι συνέβη;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Δεν μιλάμε για όλους... Μιλάμε για κάποιους, για μια μερίδα. Μπορεί ακόμα και να είναι 1-2 άτομα σε ανώτερη θέση(συνήθως και μεγαλύτερης ηλικίας) και όλοι οι αλλοι να μην μπορούν να μιλήσουν. Σε όλα τα σχολεία υπάρχουν δημοκρατικές διαδικασίες λήψης αποφάσεων;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:57:55 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Προβληματισμός: Κι αν έγραφε προσβλητικά σχόλια για την καθηγήτρια; Δεν έχει δικαίωμα να έχει κακή γνώμη για τον καθηγητή; Στο κάτω-κάτω τα έγραφε, δεν τα φώναξε μέσα στην τάξη.
Μπορούμε να επιβάλουμε στους μαθητές να μη μας σχολιάζουν μεταξύ τους γραπτά ή προφορικά;

Αυτά τα κρατάει για τον εαυτό του κανείς και αν θέλει τα μοιράζεται με κάποιους εμπιστευτικά. Από τη στιγμή που βγάζει (υποθετικό σενάριο, γιατί δεν ξέρουμε τι έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση) τα γραπτά αυτά την ώρα του μαθήματος και πιαστεί, ή τα αναρτήσει δημόσια στο διαδίκτυο, την πάτησε.
Βέβαια, η απορία μου είναι άλλη. Έστω ότι όντως στο τετράδιο έγραφε κάτι προσβλητικό για την καθηγήτρια ή για κάποιον άλλον κλπ. Η καθηγήτρια αφού είδε να περιφέρεται ένα άσχετο τετράδιο την ώρα του μαθήματος, καλά έκανε και το κατέσχεσε. Όμως, γιατί το άνοιξε και το διάβασε;
Να 'χουμε να λέμε βασικά, γιατί κατά τα άλλα κλάιν..

Θυμήθηκα τώρα ανάλογη περίπτωση όταν ήμουν μαθητής γυμνασίου.. Μάθημα θρησκευτικών, ο καθηγητής αυστηρός (και πάρα πολύ θρήσκος), μας έκανε το μάθημα από δικές του σημειώσεις κι εμείς έπρεπε να τα γράφουμε σε τετράδιο. Μια φορά ζήτησα να πάω έξω τουαλέτα, δεν με άφησε (δεν άφηνε κανέναν να τον διακόπτει γενικά) και απείλησε ότι αν τον ξαναδιακόψουν, θα αποβάλλει. Ε τα πήρα κι άρχισα να γράφω 666 κλπ στο τετράδιό μου.. τα είδε αυτά στο τέλος, με κοίταξε μάλλον με συμπόνοια(;!) αλλά δεν έκανε τίποτα παραπάνω τελικά ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Θυμήθηκα τώρα ανάλογη περίπτωση όταν ήμουν μαθητής γυμνασίου.. Μάθημα θρησκευτικών, ο καθηγητής αυστηρός (και πάρα πολύ θρήσκος), μας έκανε το μάθημα από δικές του σημειώσεις κι εμείς έπρεπε να τα γράφουμε σε τετράδιο. Μια φορά ζήτησα να πάω έξω τουαλέτα, δεν με άφησε (δεν άφηνε κανέναν να τον διακόπτει γενικά) και απείλησε ότι αν τον ξαναδιακόψουν, θα αποβάλλει. Ε τα πήρα κι άρχισα να γράφω 666 κλπ στο τετράδιό μου.. τα είδε αυτά στο τέλος, με κοίταξε μάλλον με συμπόνοια(;!) αλλά δεν έκανε τίποτα παραπάνω τελικά ;D

Κοίτα,θα ήσουν δικαιολογημένος,αν πήγαινες στην ε΄δημοτικού και είχες το μάθημα «Ο Ιησούς συναντά το δαιμονισμένο»
Είναι κεφάλαιο στα θρησκευτικά της ε΄δημοτικου! :-X

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Δεν μιλάμε για όλους... Μιλάμε για κάποιους, για μια μερίδα. Μπορεί ακόμα και να είναι 1-2 άτομα σε ανώτερη θέση(συνήθως και μεγαλύτερης ηλικίας) και όλοι οι αλλοι να μην μπορούν να μιλήσουν. Σε όλα τα σχολεία υπάρχουν δημοκρατικές διαδικασίες λήψης αποφάσεων;

Εγώ θεωρώ πιο σωστό να μην κατακρίνω ούτε τον τρόπο λήψης αποφάσεων στους συλλόγους των καθηγητών, ούτε τα μυαλά των καθηγητών, ούτε τις ηλικίες (!) των καθηγητών, όταν δε γνωρίζω τα πραγματικά γεγονότα και ελπίζω να μην κατακρίνεις και μένα γι`αυτό!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.