*

Αποστολέας Θέμα: Μπορούν οι εκπαιδευτικοί να αφαιρέσουν από μαθητές τετράδια με προσωπικές σημειώ  (Αναγνώστηκε 10158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν μιλάμε για όλους... Μιλάμε για κάποιους, για μια μερίδα. Μπορεί ακόμα και να είναι 1-2 άτομα σε ανώτερη θέση(συνήθως και μεγαλύτερης ηλικίας) και όλοι οι αλλοι να μην μπορούν να μιλήσουν. Σε όλα τα σχολεία υπάρχουν δημοκρατικές διαδικασίες λήψης αποφάσεων;

Εγώ θεωρώ πιο σωστό να μην κατακρίνω ούτε τον τρόπο λήψης αποφάσεων στους συλλόγους των καθηγητών, ούτε τα μυαλά των καθηγητών, ούτε τις ηλικίες (!) των καθηγητών, όταν δε γνωρίζω τα πραγματικά γεγονότα και ελπίζω να μην κατακρίνεις και μένα γι`αυτό!

++++++++++++++++++++++
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Προβληματισμός: Κι αν έγραφε προσβλητικά σχόλια για την καθηγήτρια; Δεν έχει δικαίωμα να έχει κακή γνώμη για τον καθηγητή; Στο κάτω-κάτω τα έγραφε, δεν τα φώναξε μέσα στην τάξη.
Μπορούμε να επιβάλουμε στους μαθητές να μη μας σχολιάζουν μεταξύ τους γραπτά ή προφορικά;

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και μετά σου κάνει μήνυση η κόρη για βίαιη συμπεριφορά και σε πάνε δικαστήριο :P

δε θα προλαβει.....θα τη σφαξω στο γόνατο !!! ;D ;D
εχεις ολα τα εφοδια, εκτος απο σωστος εκπαιδευτικος θα γινεις και αριστος γονιος ;D ;D ;D
για να σοβαρευτουμε ομως, πιστευω οτι ο διαλογος του καθηγητη με τον μαθητη (αφου ειδε τι γραφει, εστω και αν τον πειραξε), ειναι αυτο που ελλειψε στη συγκεκριμενη περιπτωση, οτι και να εκανε, ειναι παιδι, οπως ειμασταν και εμεις καποτε(στη μεταπολιτευση :P), πλησιαστε τα παιδια ακομη και τα αγριμια(εχω δεκαδες τετοιες περιπτωσεις στο επαλ που κανω το θηριοδαμαστη), δεν θα χασετε, εστω και δυο μαθητες να κερδισετε αξιζει τον κοπο, ειμαστε(η θα γινουμε αν μας αφησουν) εκπαιδευτικοι

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
ακριβώς.και'μεις υπήρξαμε μαθητές και έχουμε κάνει τα ίδια(οι περισσότεροι τουλάχιστον)
συμφωνώ με τον φυσικό^ οτί έπρεπε να γίνει διάλογος και σε καμία περίπτωση να μη γίνει γνωστό το περιεχόμενο στους υπόλοιπους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Δεν μιλάμε για όλους... Μιλάμε για κάποιους, για μια μερίδα. Μπορεί ακόμα και να είναι 1-2 άτομα σε ανώτερη θέση(συνήθως και μεγαλύτερης ηλικίας) και όλοι οι αλλοι να μην μπορούν να μιλήσουν. Σε όλα τα σχολεία υπάρχουν δημοκρατικές διαδικασίες λήψης αποφάσεων;

Εγώ θεωρώ πιο σωστό να μην κατακρίνω ούτε τον τρόπο λήψης αποφάσεων στους συλλόγους των καθηγητών, ούτε τα μυαλά των καθηγητών, ούτε τις ηλικίες (!) των καθηγητών, όταν δε γνωρίζω τα πραγματικά γεγονότα και ελπίζω να μην κατακρίνεις και μένα γι`αυτό!
Εγω πάλι είπα ποια είναι η άποψη μου πάνω στο θέμα με τα δεδομένα που έχουμε και συμφωνώ απόλυτα με την Αρχή η οπόια αποφάνθηκε για την "μη" ορθότητα της απόφασης του συλλόγου. Θα μπορούσες να μας πεις και εσυ την άποψη σου και όχι να ψάχνεις κάθε λέξη μου για να διαφωνήσεις-σχολιάσεις αρνητικά ή να ειρωνευτείς. Η άποψη μου λοιπον είναι αυτη που έχω αναφέρει παραπάνω και δεν έχω κάτι άλλο να πω. Αν έχεις διαφορετική άποψη διατυπωσε τη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2010, 09:31:33 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Εγω πάλι είπα ποια είναι η άποψη μου πάνω στο θέμα με τα δεδομένα που έχουμε και συμφωνώ απόλυτα με την Αρχή η οπόια αποφάνθηκε για την "μη" ορθότητα της απόφασης του συλλόγου. Θα μπορούσες να μας πεις και εσυ την άποψη σου και όχι να ψάχνεις κάθε λέξη μου για να διαφωνήσεις-σχολιάσεις αρνητικά ή να ειρωνευτείς. Η άποψη μου λοιπον είναι αυτη που έχω αναφέρει παραπάνω και δεν έχω κάτι άλλο να πω. Αν έχεις διαφορετική άποψη διατυπωσε τη.

Δεν υπάρχει καμιά ειρωνεία. Ήθελα να εκφράσω με τον πιο διακριτικό τρόπο ότι δεν μπορείς να γίνεσαι κριτής των πάντων χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς έγινε. Φυσικά δεν θα σταματούσες σε μένα.
Όσο για την άποψη μου, η εμπειρία μου και η αγωγή μου με έχουν διδάξει να μην εκτίθεμαι αν δεν έχω πλήρη γνώση των γεγονότων.   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Ωραια, επειδή εγω λοιπόν στο φόρουμ εκφράζω την άποψη μου πάνω σε κάποια θέματα σεβόμενη τις απόψεις των άλλων ακόμα και αν διαφωνώμε αυτές (δεν έχω φυσικά τη δική σου αγωγή και πολύτιμη εμπειρία) και επειδή εκλαμβάνω τα λεγόμενα σου σαν προσβλητικά και ειρωνικά μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να σχολιάζεις τα γραφόμενα μου και να περιοριστείς στο θέμα(που δεν είμαι εγω). Καταντάει κουραστικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2010, 10:38:33 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Μόνο εσύ έχεις το δικαίωμα λοιπόν να σχολιάζεις τα πάντα και να ειρωνεύεσαι μάλιστα.
Συνέχισε!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Όσο για την άποψη μου, η εμπειρία μου και η αγωγή μου με έχουν διδάξει να μην εκτίθεμαι αν δεν έχω πλήρη γνώση των γεγονότων.   

Αυτό το τελευταίο είναι πολύ σωστό και εκεί πρέπει να δώσουμε λίγο βάση, γιατί πολλά γράφονται και ακούγονται, αλλά αν δεν ξέρουμε τις ακριβείς λεπτομέρειες, δεν είναι φρόνιμο να κρίνουμε.
Όπως λένε.. απ΄όσα ακούς να μην πιστεύεις τίποτα, κι απ΄όσα βλέπεις να πιστεύεις τα μισά ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Αυτό το τελευταίο είναι πολύ σωστό και εκεί πρέπει να δώσουμε λίγο βάση, γιατί πολλά γράφονται και ακούγονται, αλλά αν δεν ξέρουμε τις ακριβείς λεπτομέρειες, δεν είναι φρόνιμο να κρίνουμε.
Όπως λένε.. απ΄όσα ακούς να μην πιστεύεις τίποτα, κι απ΄όσα βλέπεις να πιστεύεις τα μισά ;)

Ειδικά μάλιστα όταν ξέρουμε πόσο εύκολα διαστρεβλώνονται γενικά οι ειδήσεις και τα γεγονότα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Όσο για την άποψη μου, η εμπειρία μου και η αγωγή μου με έχουν διδάξει να μην εκτίθεμαι αν δεν έχω πλήρη γνώση των γεγονότων.   

Αυτό το τελευταίο είναι πολύ σωστό και εκεί πρέπει να δώσουμε λίγο βάση, γιατί πολλά γράφονται και ακούγονται, αλλά αν δεν ξέρουμε τις ακριβείς λεπτομέρειες, δεν είναι φρόνιμο να κρίνουμε.
Όπως λένε.. απ΄όσα ακούς να μην πιστεύεις τίποτα, κι απ΄όσα βλέπεις να πιστεύεις τα μισά ;)

Συμφωνώ και εγώ... Φυσικά με βάση την εμπειρία μου και την αγωγή μου και εγώ...
Μόνο αυτό με την "αγωγή" του/της Jak13 με προβλημάτισε...
Αυτό ήταν ουσιαστικά και η "επίθεση" προς την Vasp...
Ο/H Jak πάντως είπε πως αυτός /η έχει κάποια "τυχαία" (όχι απαραίτητα την κατάλληλη φυσικά) αγωγή και δεν υποστήριξε σε καμία περίπτωση πως η Vasp είναι ανάγωγη... Θα έλεγα διαφορετικού επιπέδου ή διάστασης ίσως...


Τελικά οι λεπτομέρειες σ' αυτές τις κόντρες  έχουν τις περισσότερες φορές μεγαλύτερο ενδιαφέρον... :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
μιλώντας για λεπτομέρειες...
το φύλο του jak13 βγάζει μάτι στο προφιλ panos2.. ;)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Όσο για την άποψη μου, η εμπειρία μου και η αγωγή μου με έχουν διδάξει να μην εκτίθεμαι αν δεν έχω πλήρη γνώση των γεγονότων.   

Αυτό το τελευταίο είναι πολύ σωστό και εκεί πρέπει να δώσουμε λίγο βάση, γιατί πολλά γράφονται και ακούγονται, αλλά αν δεν ξέρουμε τις ακριβείς λεπτομέρειες, δεν είναι φρόνιμο να κρίνουμε.
Όπως λένε.. απ΄όσα ακούς να μην πιστεύεις τίποτα, κι απ΄όσα βλέπεις να πιστεύεις τα μισά ;)

Συμφωνώ και εγώ... Φυσικά με βάση την εμπειρία μου και την αγωγή μου και εγώ...
Μόνο αυτό με την "αγωγή" του/της Jak13 με προβλημάτισε...
Αυτό ήταν ουσιαστικά και η "επίθεση" προς την Vasp...
Ο/H Jak πάντως είπε πως αυτός /η έχει κάποια "τυχαία" (όχι απαραίτητα την κατάλληλη φυσικά) αγωγή και δεν υποστήριξε σε καμία περίπτωση πως η Vasp είναι ανάγωγη... Θα έλεγα διαφορετικού επιπέδου ή διάστασης ίσως...
Τελικά οι λεπτομέρειες σ' αυτές τις κόντρες  έχουν τις περισσότερες φορές μεγαλύτερο ενδιαφέρον... :) :) :) :)

Αγαπητέ Πάνο, ενώ αναγνωρίζεις ότι δεν είχα πρόθεση να μειώσω κανέναν, από την άλλη χαρακτηρίζεις "επίθεση", έστω και σε εισαγωγικά, αυτά που έγραψα ακόμα κι αν απέφυγα να χρησιμοποιήσω αρχικά δεύτερο πρόσωπο. Παρ`όλα αυτά δεν θα θεωρήσω "επίθεση" τα γραφόμενά σου, έστω και αν αναφέρεσαι ονομαστικά σε μένα, γιατί απλούστατα δε θεωρώ ότι διεκδικώ καμιά ανωτερότητα και γι`αυτό άλλωστε δεν επιδιώκω να την τροφοδοτώ επικρίνοντας ή κατακρίνοντας τους πάντες και τα πάντα.
Μερικές ακόμα λεπτομέρειες με ενδιαφέρον. ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μιλώντας για λεπτομέρειες...
το φύλο του jak13 βγάζει μάτι στο προφιλ panos2.. ;)

 
;D ;D ;D ;D
Πολύ σωστά. Να δεις τι παθαίνω εγώ ως ... καρΚαρίας! ;) ;D

Επί του θέματος. Θα συμφωνήσω, ως συνήθως, με τη νηφάλια άποψη του jak13, αλλά και, ω του θαύματος, με το ... σφάξιμο στο γόνατο του Μάρκου. Ειδικά αυτό το τελευταίο, νομίζω ότι πρέπει να καταγραφεί στα πρακτικά του forum. ;D



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.