*

Αποστολέας Θέμα: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;  (Αναγνώστηκε 103866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

void

  • Επισκέπτης
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #238 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 04:13:21 μμ »
Παράθεση
Να σας πω τι μου είπε ενας ψυχολόγος για τον ΑΣΕΠ? Οτι καθε φορά που παμε να δωσουμε ΑΣΕΠ πεφτουμε σε μια φανταστική πραγματικότητα και έχουμε την αισθηση οτι είμαι εγω και αλλα 200 ατομα με σκοπό οτι θα διορίσουν 100 ατομα ενω δεν αντιλαμβάνονται οτι ειναι εκατονταδες ειτε ειναι προετοιμασμενοι ειτε ειναι απροετοιμαστοι... Αρα να σας προτείνω μια επιλογή η οποία θα σας βρεί τους περισσότερους σύμφωνους???
Επειδή η κατασταση του κλάδου σας είναι ΤΡΑΓΙΚΗ και δεν βλέπω να διορθώνεται απ'ολες τις πλευρές (προσλήψεων- τεράστιας υλης κ.α ) και ενω εσεις ειστε εκατοντάδες φιλόλογοι που κυνηγάτε για ενα καλυτερο βαθμό στο διαγωνισμό,  όταν γίνει με το καλό ο ΑΣΕΠ να πάτε κανονικά στα εξεταστικά κέντρα και όταν θα σας δώσουν τα θέματα να ανοίξετε κανονικά τα βιβλία στις αίθουσες και να αρχίσετε ΟΛΟΙ σας να αδιαφορείτε μπροστά στους επιτηρητές αντιγράφοντας τα θέματα.. Μην ανησυχείτε... Δεν θα σας πάνε φυλακή ουτε θα σας διαγράψουν απο τους πίνακες γιατί και ετσι και αλλιως θα είναι καινουριοι πίνακες... Ετσι με αυτό τον τρόπο όλοι σας θα έχετε μια επιτυχία. Και ας ερθει ο διορισμός το 2050...
Η Διαμαντοπούλου ήθελε αξιοκρατια προσλήψεων με επιτυχία στον ΑΣΕΠ.. Οκ?  Τι διαφορά θα έχει αν επιτυχουν απλα 5000 φιλόλογοι για να μπουν στους νεους πίνακες ασχετα με τα προσωπικα προσοντα εαν οι διορισμοί ειναι ελάχιστοι.. Απλά σχεδόν καμια διαφορά..
Σκεφτείτε το... Δεν υπάρχει 40%.. Θα υπάρχει κάθε 2 χρόνια ενας τυφλός ΑΣΕΠ με τυφλές προσλήψεις.. Δεν πέρασες? Τα ξαναλεμε μετά απο 2 χρόνια!!!! 2 χρόνια απο την ζωη σου... Καθε 2 χρονια θα παρακαλατε να σας ερθει σε ενα σαββατοκυριακο η επιφοιτηση του αγιου πνευματος...

Για μενα Ελληνας εκπαιδευτικός που έχει ηδη 1 επιτυχία στον ΑΣΕΠ αντε 2 και πάει για 3η φορά να ξαναδώσει και λεγεται απλά ΕΠΙΤΥΧΩΝ του ΑΣΕΠ χωρίς αυτη η λέξη ΕΠΙΤΥΧΙΑ να εχει επαγγελματικό αντικρυσμα στην δημόσια εκπαιδευση ή κινδυνευει να του την ακυρώσουν μεχρι τον μεθεπόμενο διαγωνισμό, τότε εαν δεν του εχει μεινει καμία αλλη αξιοπρέπια πρέπει να πάει να στηθεί μπροστά στον καθρέφτη και να ρίχνει ρόχαλα στον εαυτό του!!!! Γιατι σε άλλη ευρωπαική χώρα άπραγος δεν μένεις σε οποιαδηποτε επαγγελμα οταν λέγεσαι ΕΠΙΤΥΧΩΝ ειτε ειναι απο διαγωνισμό είτε απο συνεντευξη...
Τοσα χρόνια το να λεγεσαι επιτυχων κάπου για το τίποτα τοτε τα λόγια περισσευουν...    

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η ΠΔΣ του χρόνου θα επιστρέψει αντε του παραχρονου.. Φετος κατέστρεψε πολλους μαθητές επειδη το υπουργείο δηλωσε οτι δεν υπάρχουν χρήματα κσι την έχει ακούσει χοντρά και απο γονεις!!!!.. Αλλά εαν και όταν επιστρέψει θα προτιμούσα διαφάνεια και αξιοπρέπεια ως προς τις προσλήψεις....Οσο για το ΕΣΠΑ δεν νομίζω να υπαρχει μεχρι το 2013 γιατί ποτέ δεν επείγοταν να μπουν ειδικότητες στα δημοτικά και ας λεει η Διαμαντοπουλου οτι τα 800 ολοήμερα θα γίνουν 1000+...
Οσο για το προηγουμενο post ζητώ συγγνωμη για όσα σας ενόχλησαν και ευχομαι να ερθουν καλύτερες μέρες και καλυτερη εκπαιδευση όπως λεει η Αναστασία...

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εχεις αδικο σε καθε τι που ειπες....
Θα αναφερθω ομως μονο σε ενα και μονο θεμα μια και απο οτι ειδα εχεις αποψη για καθε θεμα που απασχολει την εκπαιδευση.Μιλας για τους φιλολογους και λες οτι δεν αξιζει να διαβασουν για τον ΑΣΕΠ μια και 1ον ειναι πολλοι και 2ον εχουν μεγαλη υλη.Ενω σε αλλους κλαδους ειναι λιγοι και εχουν μικρη υλη....Το σχετικο για την αντιγραφη δεν το σχολιαζω καν...
Δεν υπολογιζεις οτι φετος μονο απο τους 11000++ που βγηκαν στην συνταξη γυρω στις 3000 ειναι φιλολογοι.Οι φιλολογοι ειναι η πολυπληθεστερη κατηγορια εκπαιδευτικων με τεραστια ποσοστα εκπαιδευτικων σε ηλικια συνταξιοδοτησης.Ακομα και αν κανει προσληψεις 1:5 θα αναγκαστει να παρει τους υπολοιπους ως αναπληρωτες και στο πινακα αναπληρωτων η επιτυχια σε ΑΣΕΠ ειναι υπερατου απο εδω και περα.Μιλαμε οτι αν φετος συνταξιοδοτηθουν παλι 3000 φιλολογοι τοτε στον ΑΣΕΠ θα προκηρυχθουν το λιγοτερο 1500 θεσεις φιλολογων και 5000 αναπληρωτες οταν για πολλες αλλες ειδικοτητες δεν θα προκηρυχθουν καν θεσεις.   :o :o :o :o :o

σε αυτο το φορουμ, οπου πολλοι εχουν αποψη χωρις να στηριζονται σε τιποτε, αυτο που εγραψες φανταζει αποκοσμη εικασια.
Δεν ξερω κι εγω αν τα νουμερα ευσταθουν-κατα τη γνωμη μου ειναι παρατραβηγμενα για πολλους λογους με κυριοτερο οτι δε θα εχουμε παλι 3000 συνταξιοδοτησεις.
Η ταση ομως ειναι ακριβως οπως την περιεγραψες,και αυτο δεν αποτελει προσωπικη εκτιμηση αλλά η εκτιμηση του Περιφερειακου Δ/ντη Μακεδονιας,του οποιου τα λογια μπορουν να επιβεβαιωσουν οι αναπληρωτες των φετινων ΠΕΚ (εγω δεν ημουν αναμεσα τους αλλά εχω την πληροφορηση απο αλλη πηγη).Το εχω μαλιστα ξαναγραψει αλλά εκτος του οτι λοιδωρηθηκα,περασε απαρατηρητο.Κι ομως αποτελει εξελιξη σημαντικη.Οι φιλολογοι θα ειναι οι μονοι ,μαζι ισως με μαθηματικους ,που θα συνεχισουν να βλεπουν διορισμους.Για τους υπολοιπους το πανηγυρι τελειωσε.
Και το θεμα της συζητησης αυτο ακριβως ηταν,αν θα γινει ασεπ και αρα διορισμοι με τη νεα επετηριδα το 2012.Αντ'αυτου,εχουμε τον καθε εναν-μια,που ενιοτε ειναι τελειως χτεσινοι,να μας υποδεικνυουν αυτα που εχουν ματωσει τα χειλια μας να λεμε και μαλιστα να το κανουν με υφος χιλιων καρδιναλιων.
Ακουστε λοιπον ομορφοπαιδα:ουτε για ψυχολογο ειναι οσοι αναμενουν τη διενεργεια ασεπ,ουτε περιμενουν οσους δεν εχουν βιωσει ο,τι συνεπαγεται μια τετοια δοκιμασια να τους πουνε τι θα κανουν.
Οσοι εχουν πληροφορηση ,και μαλιστα με καποια εγκυροτητα,καλο ειναι να τη μοιραζονται.Οι υπολοιποι ας διαβαζουν για να μαθαινουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:26 »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #239 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 04:28:11 μμ »
Για το αν θα βγουν θεσεις στον επομενο ΑΣΕΠ ή όχι ξεχνάτε 2 πράγματα:
α) τις μετατατάξεις υπαλλήλων σε γραφεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (ήδη έχει γίνει αυτό με υπαλλήλους της Ολυμπιακής). Συνέπεια, του χρόνου να αποσπάσει ακόμα λιγότερους καθηγητές στα γραφεία και να έχει μικρότερες ανάγκες σε εκπαιδευτικό προσωικό
β) Την φράση "Εξορθολογισμός του ωραρίου εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης". Δεν πιστεύω να έχετε την εντύπωση ότι οι δάσκαλοι θα πέσουν στις 21 ώρες....Με αυτόν τον τρόπο θα καλύψει και άλλα κενά

void

  • Επισκέπτης
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #240 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 04:45:39 μμ »
Για το αν θα βγουν θεσεις στον επομενο ΑΣΕΠ ή όχι ξεχνάτε 2 πράγματα:
α) τις μετατατάξεις υπαλλήλων σε γραφεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (ήδη έχει γίνει αυτό με υπαλλήλους της Ολυμπιακής). Συνέπεια, του χρόνου να αποσπάσει ακόμα λιγότερους καθηγητές στα γραφεία και να έχει μικρότερες ανάγκες σε εκπαιδευτικό προσωικό
β) Την φράση "Εξορθολογισμός του ωραρίου εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης". Δεν πιστεύω να έχετε την εντύπωση ότι οι δάσκαλοι θα πέσουν στις 21 ώρες....Με αυτόν τον τρόπο θα καλύψει και άλλα κενά

κανεις δεν ξεχνα τιποτε.
α.οι μεταταξεις θα καλυψουν ενα ποσοστο αλλά δεν προκειται να επηρεασει τον κλαδο των φιλολογων και αυτο ειναι το θεμα μας εδω οσο κι αν ακουγεται υποκειμενικο και εγωιστικο.Αφενος δεν υπαρχουν αποσπασμενοι φιλολογοι στις δ/βαθμιες.Οσοι ηταν γυρισαν απο περσι γιατι υπηρχε τεραστιο προβλημα με τις ωρες,δεν εβγαιναν κοινως.Η τεραστια πλειοψηφια των αποσπασμενων ειναι αλλων ειδικοτητων,κυριως επειδη ποτέ δε χρειαστηκαν πραγματικα στην εκπαιδευση.Αντε και θελει κι αυτους να τους βαλει σε ταξη,πού θα βρει;Αφου δε χρειαζονται σε τιποτε.
β.ο εξορθολογισμος-sic- αποτελει μεγιστο προβλημα.Εικαζεται οτι θα πανε ολοι οι καθηγητες γυμνασιου στις 24 ωρες,διοτι θα αποτελεσει ενιαια βαθμιδα το γυμνασιο με το δημοτικο,αυτην της υποχρεωτικης εκπαιδευσης.Και παλι ομως,η συνταξιοδοτηση άλλων 1000 φιλολογων μαζι με τις περσινες που δεν εχουν φανει καλα-καλα δεν αφηνουν περιθωρια για χαρες στην ηγεσια του υπουργειου.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #241 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 06:26:12 μμ »
Ευχομαι τα της αισιοδοξιας  σου να δικαιωθουν. Η πορεια τους στο υπουργειο εχει δειξει να εξαφανιζει θεσεις εργασιας ειδικα τωρα που θα προσλαμβανει με το νεο συστημα δασκαλους ''τα κανω ολα και συμφερω'' ΑΚΩ ΑΜΩ  και λιγους μονιμους  εκει παει το πραμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:26 »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #242 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 06:38:35 μμ »
Διαβαζω στο αλφαβητα  οτι ολο εντατικες συσκεψεις κανει η Διαμαντ. και Χριστοφ. με διαφορους παραγοντες  για να δουν τα σχολεια που θα καταργηθουν και σε ποια αλλα σχολεια , με μεγαλυτερα κτηρια , θα απορροφηθουν .Αν στην πρωτευουσα καταργηθουν 100 σχολεια , και αντιστοιχα στν υπολοιπη Ελλαδα τι θα γινει τον Οκτωβριο απο θεμα προσληψεων  σε ολη την χωρα??

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #243 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 07:32:01 μμ »
Είμαι από αυτούς που από κάποιους θεωρούνται (οι απόψεις τουλάχιστον) "εχθροί της αισιοδοξίας" και αμφισβητούν τα όσα λένε κάποιοι έχοντες καλές πηγές "από μέσα". Ασχέτως το αν αγνοήθηκε το σχόλιό μου κι επειδή βλέπω ότι υπάρχει κάτι σαν αντιπαράθεση, θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι.

Κανείς δεν αμφισβητεί ότι κάποιος έχει πηγές ή ότι έχει καλές προθέσεις πληροφόρησης. Το θέμα είναι ότι αυτές οι πηγές  είναι οι ίδιες που ενίοτε δηλώνουν α) δεν υπάρχουν κενά, β) έγιναν μαζικοί διορισμοί κι ενώ έγιναν μερικές προσλήψεις αμω/ακω κι ενώ οι συνταξιοδοτήσεις έχουν διπλασιαστεί, γ) δε θα ξαναυπάρξουν ωρομίσθιοι (κι έχουμε αμω 6 ωρών με επιτυχίες στον ασεπ και 4 χρόνια προϋπηρεσίας ως ωρομίσθιοι), δ) οι χ/ψ/ω πληρώθηκαν κλπ κλπ. ΕΔΩ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΙ! Κοινώς θέλω να πω πως πλέον οτιδήποτε λέγεται δε σημαίνει κι ότι ευσταθεί.

Δεν αμφισβητώ ότι κάποιος με γνωστούς μες στο υπουργείο όντως είπε ότι θα γίνει ασεπ μες στο 2011. Αμφισβητώ το ότι όντως μπορεί να γίνει και κυρίως αν ακόμη και το να γίνει αυτό σημαίνει κάτι θετικό για τους υποψήφιους. Και γι'αυτό, ως καμένη, λέω και ξαναλέω να μην επενδύουν χρόνο και ψυχή σ'αυτή την ιστορία. Και, όπως πολλοί άλλοι, το λέω όχι ως ειδικός αλλά από (δυστυχώς) συμπόνοια. Αυτό δεν μπορεί να γίνει κατανοητό; Δεν μπορεί να γίνει κατανοητό πως, για να έχει αξία ο ασεπ, πρέπει να εξασφαλιστούν άλλοι όροι στην κοινωνία μας που φτάσαμε οι διοριστέοι να αναφέρονται ως εισβολείς; Πραγματικά κρίμα.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #244 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 08:02:01 μμ »
και επειδη εγω ειμαι ενας απο τους εχοντες εκ των εσω πηγη πληροφορησης, θα σας απαντησω, γιατι μου φαινεται πως ειτε δεν καταλαβαινετε ειτε κανετε πως δεν καταλαβαινετε ή δεν θελετε να καταλαβαιτε.

Λεω ΄η μαλλον ξαναλεω, πως αυτο λενε οι "πηγες". Δεν ειναι δικη μου αποψη. Η δικη μου αποψη (θα τη ξαναματαπω) ειναι:

επειδη τα πραγματα ειναι δυσκολα (και οχι μονο για τους εκπ/κους- δεν ειμαστε το κεντρο της γης και δεν κλαιγομαστε μονο εμεις) ο καθενας ας μη περιμενει και ας μη στηριζει το μελλον του στις υποσχεσεις του εκαστοτε υπουργου. Ας κοιταξει να βρει τι αλλο μπορει να κανει (αν δεν μπορει ή αν δε θελει, γουστο του,αλλα ας παψει να γρινιαζει και να κλαιει τη μαυρη μοιρα του που ειναι ομοια με πολλων αλλων της Ελλαδιτσας μας και ας αγωνιστει οπου και οπως μπορει- οπως χτες στο υπουργειο).
Παραλληλα, επιεδη καποια στιγμη θα γινει και αυτη η παρωδια με τον ΑΣΕΠ, ας δοκιμασει να δωσει, αλλα να ξερει πως οι ελπιδες ειναι πλεον ελαχιστες.
Αυτο ειπα.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ltn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #245 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 08:09:56 μμ »
Παράθεση από charlie brown :"Η τεραστια πλειοψηφια των αποσπασμενων ειναι αλλων ειδικοτητων,κυριως επειδη ποτέ δε χρειαστηκαν πραγματικα στην εκπαιδευση.Αντε και θελει κι αυτους να τους βαλει σε ταξη,πού θα βρει;Αφου δε χρειαζονται σε τιποτε."

Φιλόλογοι, υπέρτατα όντα, συμμεριζόμαστε τις ανησυχίες σας, όλοι τα ίδια προβλήματα έχουμε, αλλά ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ μην απαξιώνετε τις άλλες ειδικότητες..
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #246 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 08:15:23 μμ »
Παράθεση
Η τεραστια πλειοψηφια των αποσπασμενων ειναι αλλων ειδικοτητων,κυριως επειδη ποτέ δε χρειαστηκαν πραγματικα στην εκπαιδευση.Αντε και θελει κι αυτους να τους βαλει σε ταξη,πού θα βρει;Αφου δε χρειαζονται σε τιποτε.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ.....charlie chaplin επρεπε να βαλεις παρατσουκλι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #247 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 08:20:24 μμ »
και επειδη εγω ειμαι ενας απο τους εχοντες εκ των εσω πηγη πληροφορησης, θα σας απαντησω, γιατι μου φαινεται πως ειτε δεν καταλαβαινετε ειτε κανετε πως δεν καταλαβαινετε ή δεν θελετε να καταλαβαιτε.Λεω ΄η μαλλον ξαναλεω, πως αυτο λενε οι "πηγες". Δεν ειναι δικη μου αποψη. Η δικη μου αποψη (θα τη ξαναματαπω) ειναι:

επειδη τα πραγματα ειναι δυσκολα (και οχι μονο για τους εκπ/κους- δεν ειμαστε το κεντρο της γης και δεν κλαιγομαστε μονο εμεις) ο καθενας ας μη περιμενει και ας μη στηριζει το μελλον του στις υποσχεσεις του εκαστοτε υπουργου. Ας κοιταξει να βρει τι αλλο μπορει να κανει (αν δεν μπορει ή αν δε θελει, γουστο του,αλλα ας παψει να γρινιαζει και να κλαιει τη μαυρη μοιρα του που ειναι ομοια με πολλων αλλων της Ελλαδιτσας μας και ας αγωνιστει οπου και οπως μπορει- οπως χτες στο υπουργειο).
Παραλληλα, επιεδη καποια στιγμη θα γινει και αυτη η παρωδια με τον ΑΣΕΠ, ας δοκιμασει να δωσει, αλλα να ξερει πως οι ελπιδες ειναι πλεον ελαχιστες.
Αυτο ειπα.
Και καταλαβαίνουμε και θέλουμε να καταλάβουμε και δεν κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε. Αλλά μάλλον, εσείς κύριε Μάρκο, ή δεν καταλαβαίνετε ή δε θέλετε να καταλάβετε ή κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε ότι κανείς δεν αμφισβήτησε εσένα προσωπικά ή κάποιον άλλο με "πηγές" αλλά τις ίδιες τις "πηγές". Αυτό μπορεί να γίνει κατανοητό;  :P
Το ότι κανείς δεν είπε ότι το λες εσύ αλλά το ότι το λένε οι πηγές σου δεν μπορεί να γινει κατανοητό; Γιατί το παίρνεις προσωπικά;
Αν ήξερες τουλάχιστον για τον κλάδο μου πόσες τέτοιες πηγές έχω ακούσει (από μέλος δσ του κλάδου μου που είχε αμεσότατη πρόσβαση στις κορυφαίες "πηγές"). 1/1.000.000 αν είχε γίνει από αυτά που έλεγαν οι πηγές, τώρα θα ήμουν διορισμένη κι εγώ κι άλλοι τουλάχιστον 1000 αλλά δυστυχώς φερόμαστε ακόμη απο'δω κι απο κει ως μαλ..κοαμω και οι διοριστέοι είναι ακόμη αδιόριστοι. Αυτό δεν μπορεί να γίνει κατανοητό;
Το ότι κανείς δεν είπε να μην πάει να δώσει ο κόσμος δεν είναι κατανοητό;
Το ότι απλά κάποιοι και μεταξύ τους κι εγώ λέμε "δώστε αλλά μην επενδύετε ψυχικό/σωματικό κλπ κόπο" δε μπορεί να γίνει κατανοητό; Και το λέω με την έννοια να μην κάνουν όσα κάναμε πολλοί με ώρες σεμιναρίων και ξενύχτια για διάβασμα και μηδέν αποτέλεσμα, ακόμη εδώ είμαστε, Σάββατο βράδυ κι ειμαστε μέσα ούτε για σινεμά δεν έχουμε (κι ούτε και διάθεση για τηλεόραση ή ένα κόμικ)
Γιατί ξαφνικά παρουσιαζόμαστε ως κακοί "πληροφοριοδότες" κι ότι σπέρνουμε τον πανικό;
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #248 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 08:29:23 μμ »
ευχαριστω MelG για τη διευκρινηση, ουτε εγω μιλησα προσωπικα για σενα, αλλα οπως λες και συ, ουτε σπερνω πανικο. Απλως, μεταφερω ο,τι μαθαινω.Συμμεριζομαστε την αγωνια ολων οσοι ειναι υπερμαχοι του ΑΣΕΠ και οσοι δεν ειναι. Η προετοιμασια ή μη ειναι θεμα προσωπικο και ο καθενας φερει την ευθυνη για ο,τι κανει και πως το κανει. Ολοι εχουμε το μυαλο να κρινουμε καταστασεις και φαινομενα των καιρων.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #249 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 08:31:08 μμ »
Παράθεση
σε αυτο το φορουμ, οπου πολλοι εχουν αποψη χωρις να στηριζονται σε τιποτε, αυτο που εγραψες φανταζει αποκοσμη εικασια.
Δεν ξερω κι εγω αν τα νουμερα ευσταθουν-κατα τη γνωμη μου ειναι παρατραβηγμενα για πολλους λογους με κυριοτερο οτι δε θα εχουμε παλι 3000 συνταξιοδοτησεις.Η ταση ομως ειναι ακριβως οπως την περιεγραψες,

Αρα συμφωνεις διαφωνοντας και οχι Γιαννης Γιαννακης....Καταλαβα....

void

  • Επισκέπτης
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #250 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 08:44:28 μμ »
Διαβαζω στο αλφαβητα  οτι ολο εντατικες συσκεψεις κανει η Διαμαντ. και Χριστοφ. με διαφορους παραγοντες  για να δουν τα σχολεια που θα καταργηθουν και σε ποια αλλα σχολεια , με μεγαλυτερα κτηρια , θα απορροφηθουν .Αν στην πρωτευουσα καταργηθουν 100 σχολεια , και αντιστοιχα στν υπολοιπη Ελλαδα τι θα γινει τον Οκτωβριο απο θεμα προσληψεων  σε ολη την χωρα??
γιατι μιλας για 100 καταργησεις μονο στην Αθηνα;Μιλαμε για την πρωτευουσα με εκατομμυρια κατοικων.Συγχωνευσεις ηδη ανακοινωθηκαν και οσες ακουσα εγω ειναι απολυτα δικαιολογημενες.Σχολειο των 100 παιδιων που συστεγαζεται σε κτιριο με αλλο σχολειο των 150 παιδιων δεν επιβαλλεται να συγχωνευθει;
Παράθεση από charlie brown :"Η τεραστια πλειοψηφια των αποσπασμενων ειναι αλλων ειδικοτητων,κυριως επειδη ποτέ δε χρειαστηκαν πραγματικα στην εκπαιδευση.Αντε και θελει κι αυτους να τους βαλει σε ταξη,πού θα βρει;Αφου δε χρειαζονται σε τιποτε."

Φιλόλογοι, υπέρτατα όντα, συμμεριζόμαστε τις ανησυχίες σας, όλοι τα ίδια προβλήματα έχουμε, αλλά ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ μην απαξιώνετε τις άλλες ειδικότητες..
Ευχαριστώ
συγνωμη αν σε προσεβαλα,δεν εννοουσα παντως οτι οι αλλες ειδικοτητες ειναι κατωτερες,ουτε οι επιστημονικοι κλαδοι διακρινονται σε καλους και κακους.Προφανως καταλαβες οτι εννοουσα πως οι γυμναστες,οι αγγλικοι,οι γαλλικοι και αλλες ειδικοτητες διοριζονταν με τη σεσουλα.Γι'αυτο οι φιλολογικες ωρες δινονται στους ξενογλωσσους,γι'αυτο οι γυμναστες γυμναζουν τους γλουτιαιους τους στις καρεκλες.Αν διαφωνεις,παω πασο.
Κανείς δεν αμφισβητεί ότι κάποιος έχει πηγές ή ότι έχει καλές προθέσεις πληροφόρησης. Το θέμα είναι ότι αυτές οι πηγές  είναι οι ίδιες που ενίοτε δηλώνουν α) δεν υπάρχουν κενά, β) έγιναν μαζικοί διορισμοί κι ενώ έγιναν μερικές προσλήψεις αμω/ακω κι ενώ οι συνταξιοδοτήσεις έχουν διπλασιαστεί, γ) δε θα ξαναυπάρξουν ωρομίσθιοι (κι έχουμε αμω 6 ωρών με επιτυχίες στον ασεπ και 4 χρόνια προϋπηρεσίας ως ωρομίσθιοι), δ) οι χ/ψ/ω πληρώθηκαν κλπ κλπ. ΕΔΩ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΙ! Κοινώς θέλω να πω πως πλέον οτιδήποτε λέγεται δε σημαίνει κι ότι ευσταθεί.

ας εστιασουμε ακριβως σε ο,τι λες:γραφτηκε στο διαδικτυο το απαν!Γι'αυτο και πεφτουμε ακομη απο τα συννεφα με ο,τι εξαγγελλεται.
Κενα δεν υπηρχαν ουτε κατα το παρελθον.Απλως διοριζονταν καθ ύπερβαση για κομματικους λογους με το 40% κι εμεναν εξω οι επιτυχοντες του ασεπ.Εβαλαν τον κοσμο  σε ενα παιχνιδι χωρις να του λενε την αληθεια και χωρις να ξερει οτι ηταν πιονι στα κομματικα τους σχεδια.Κακα τα ψεμματα,δεν υπαρχουν πολλα 30ρια τμηματα και απλα δοθηκαν υπερωριες στους καθηγητες.Τοσο απλο!Καθε επιχειρηματιας αυτο θα εκανε,αυτο κανει και το υπουργειο και μαζευει χρηματα.Θες να ξεσηκωθει ο λαος που η κυβερνηση κανει επιτελους οικονομια;Δηλαδη πριν ηταν καλα επειδη περιμεναμε διορισμο αλλά κακα τα ψεμματα θυματα και οι αναπληρωτες,θυμα και η χωρα μας.
Οσο για τους αδιοριστους,οι επιτυχοντες ασεπ θα διορισθουν.Η κινηση του παμε ηταν καθαρα για εντυπωσιασμο.Ας δουν τα χαλια τους που απολυουν δημοσιογραφους κι ας αφησουν τα πυροτεχνηματα.

void

  • Επισκέπτης
Απ: τελικά θα γίνει ΑΣΕΠ το 2011;;;
« Απάντηση #251 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 08:47:43 μμ »
Παράθεση
σε αυτο το φορουμ, οπου πολλοι εχουν αποψη χωρις να στηριζονται σε τιποτε, αυτο που εγραψες φανταζει αποκοσμη εικασια.
Δεν ξερω κι εγω αν τα νουμερα ευσταθουν-κατα τη γνωμη μου ειναι παρατραβηγμενα για πολλους λογους με κυριοτερο οτι δε θα εχουμε παλι 3000 συνταξιοδοτησεις.Η ταση ομως ειναι ακριβως οπως την περιεγραψες,

Αρα συμφωνεις διαφωνοντας και οχι Γιαννης Γιαννακης....Καταλαβα....
συμφωνω,απλα θεωρω τραβηγμενο το νουμερο 3000 για το 2011.Τωρα καταλαβες καλυτερα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161795
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 511
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.